1395/04/03 10:56

باکتری پیروز شد؟

باکتری مقاوم در برابر همه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها در چین کشف شد.

پژوهشگران اعلام کرده‌اند که نوعی باکتری در چین کشف شده که در برابر تمامی آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است و حتی داروهایی هم که پس از کارساز نبودن سایر درمان‌ها به کار می‌رود نیز بر آن اثری ندارد.

این کشف، زمانی اعلام شد که استفاده از کولیستین (Colistin)، به عنوان یک آنتی‌بیوتیک وسیع‌الطیف نتوانست به درمان افراد و دام‌های مبتلا به این باکتری کمک کند.

پزشکان نگران آن هستند که این باکتری مقاوم، ممکن است در سراسر جهان پراکنده شده و فهرست عفونت‌های درمان‌ناپذیر را طولانی‌تر کند. این احتمال، مطرح می‌باشد که دلیل مقاوم شدن این باکتری، استفاده‌ی بی‌رویه از کولیستین در درمان عفونت‌های دامی در چین بوده است.

چشم‌انداز نگران‌کننده‌ی مقاومت باکتری‌ها در برابر انواع آنتی‌بیوتیک‌ باعث شده است که از این وضعیت با عنوان "روز قیامت آنتی‌بیوتیکی" نام برده شود یعنی شرایطی که جهان را به قرون وسطی و دوره‌ی ناتوانی بشر در درمان بیماری‌های عفونی باز می‌گرداند.

پژوهشگران در بررسی این باکتری نوعی جهش ژنتیکی را مشاهده کردند که مانع از کارایی کولیستین در نابودی آن می‌شود.

در گزارش این پژوهش که در نشریه Lancet Infectious Diseases منتشر گشته، این باکتری مقاوم در یک‌پنجم دام‌هایی که مورد آزمایش قرار گرفتند و همچنین ۱۵ % از  نمونه‌های گوشت خام و ۱۶ فرد بیمار در چین مشاهده شده است.

همچنین، به نظر می‌رسد که این باکتری به خارج از چین ، از جمله لائوس و مالزی نیز سرایت کرده است. بدتر اینکه، جهش ژنتیکی مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها به چند باکتری دیگر نیز گسترش یافته است.

یک کارشناس بریتانیایی گفته است که ادامه‌ی این روند به معنی آن است که اگر فردی در اثر ابتلا  به یکی از این باکتری‌ها به شدت بیمار شود، برای درمان او کاری نمی‌توان انجام داد.

البته مقاومت بعضی از باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها موضوع تازه ای نیست؛ آنچه که کشف جدید را نگران‌کننده می‌نماید این است که جهش ژنتیکی در آن به شکلی بروز کرده که به سادگی به انواع دیگر باکتری‌ها نیز سرایت می‌کند. به این ترتیب، ممکن است مجموعه‌ی بزرگی از باکتری‌ها در برابر تمام داروهایی که در حال حاضر در اختیار بشر است، مقاوم شوند.

در حال حاضر نیز بیمارستان‌ها با خطر آلودگی به مجموعه‌ای از باکتری‌های مقاوم، مواجه هستند و ظهور باکتری جدیدی که هیچ اسلحه‌ای در برابر آن کارساز نیست، وضعیت بسیار دشواری را به وجود می‌آورد.
منابع :شماره سوم نشریه اختصاصی بهبد
تحریریه نشریه اختصاصی بهبد