1394/12/11 11:33

بیماری لوپوس را می شناسید؟

لوپوس اریتماتو سیستمیک یک بیماری التهابی با درگیری چند عضو از بدن است که علائم آن از یک بیمار تا بیماران دیگر متفاوت است. در این بیماری تنظیم سیستم ایمنی بر هم خورده، آنتی بادی (پادتن) بر علیه سلول‌های مختلف بافت‌های بدن ایجاد شده و باعث التهاب و تخریب سلول‌های خودی می‌گردد. خوشبختانه این بیماری شیوع بالایی ندارد و حدود یک در هر هزار نفر است.

به نظر می‌رسد این بیماری در طی 30 سال اخیر افزایش داشته که ممکن است بر اثر مصرف قرص‌های جلوگیری از حاملگی و یا قرار گرفتن در مقابل اشعه‌ی ماوراء بنفش به خاطر کاهش لایه‌ی اوزن باشد.

به طورکلی لوپوس در زنان شیوع بالاتری از مردان دارد (10 به 1 نسبت زن به مرد) و در سنین 45-15 سالگی (سنین توانایی باروری زنان) بیشترین شیوع را دارد. علائم بیماری بر مبنای عضو درگیر بسیار متفاوت است که به اختصار به چند مورد آن اشاره‌ی مختصری داریم:

  1. درگیری مفصلی: بیماران با این نوع درگیری اغلب با درد و تورم مفاصل کوچک اندام فوقانی یا تحتانی و یا زانو‌ها (چند مفصل) مراجعه می‌کنند که معمولا همراه با خشکی صبحگاهی طولانی (بیشتر از نیم تا یک ساعت) می‌باشند.
  2. حساسیت به نور خورشید: صورت این افراد در مقابل نور آفتاب قرمز و برافروخته می‌گردد و پس از دور‌شدن از آفتاب نیز ممکن است تا چند دقیقه یا ساعت نیز قرمزی باقی بماند.
  3. قرمزی پوست صورت می‌تواند به شکل بال پروانه، گونه‌ها و پل بینی را درگیر کند که به آن "راش مالار" گفته می‌شود.
  4. درگیری کلیوی: ممکن است اولین تظاهر بیماری با درگیری کلیوی باشد. این افراد ممکن است دچار تورم اندام تحتانی و یا هنگام صبح پس از بیدار شدن از خواب، دچار تورم دور چشم شوند. باید به خاطر داشت که تورم اندام تحتانی به شکلی است که اگر با انگشت روی پا فشار داده شود جای انگشت باقی بماند و این عارضه به خاطر دفع پروتئین از کلیه‌ها اتفاق می‌افتد. ممکن است این افراد دچار افزایش فشار خون شده و یا دفع خون در ادرار (هماچوری) داشته باشند.
  5. درگیری خونی: ممکن است کم‌خونی (آنمی) با علائمی متفاوت در این افراد ایجاد شود و همچنین احساس تنگی نفس یا ضعف به وجود آورد.
  6. کمبود پلاکت: ممکن است به صورت لکه‌های کوچک خونریزی زیر‌پوست و مخاط دهان یا خونریزی از لثه هنگام مسواک زدن، خون دماغ و طولانی شدن سیکل پریود بروز کند.
  7. درگیری مغزی: ممکن است به صورت سردرد، اختلالات شناختی، تشنج یا علائم سایکوز تظاهر کند.
  8. درگیری قلبی و ریوی: خوشبختانه کم‌تر دیده شده است و معمولا به صورت تنگی نفس کوششی نمود پیدا می‌کند.

این افراد باید با مراجعه به پزشک، انجام معاینه و درخواست آزمایش، به تشخیص رسیده و در صورت اثبات بیماری به متخصص مربوطه جهت درمان، ارجاع داده شوند.

منابع :شماره دوم نشریه اختصاصی بهبد
آقای دکتر محسن اخیانی - فوق تخصص روماتولوژی