1394/12/06 10:43

سندروم پای بی‌قرار چیست؟

سندروم پای بی‌قرار (Restless legs syndrome) مشکلی است که فرد در پاها احساس نوعی ناراحتی (به خصوص در هنگام عصر و شب) می‌کند و تمایل دارد با راه رفتن یا مالش پا این حس نا‌خوشایند را برطرف نماید. از آنجا که پا در هنگام خواب تحت تاثیر این سندروم قرار می‌گیرد، نوعی اختلال خواب به شمار می‌آید. این بیماری می‌تواند در هر سنی شروع شده و با گذشت زمان شدت ‌یابد. افراد مبتلا به این سندروم دچار احساسی نا‌خوشایند و آزار‌دهنده در پاها (بعضی اوقات در دست یا سایر اعضای بدن) می‌شوند و برای رهایی از این مشکل نیاز شدیدی به تکان دادن پاها دارند. این بیماری باعث ایجاد انواع احساسات از جمله سوزن‌ سوزن شدن، خارش، ضربان و کوبیدن، سوزش، کشش و خزیدن چیزی در پاهای فرد مبتلا می‌شود.

دلایل ابتلا به سندروم پای بی‌قرار
در اکثر موارد، پزشکان دلیلی برای بیماری سندروم پای بی‌قرار نمی‌یابند. هرچند آنها به تاثیر نقش ژن‌ها و عامل وراثتی در این بیماری اعتقاد دارند (تقریبا 50%  افراد مبتلا به بیماری، سابقه‌ی خانوادگی دارند). 

سایر عوامل تاثیرگذار غیر از ژن و وراثت عبارتند از:
بیماری‌های مزمن: بعضی از بیماری‌های خاص همچون کمبود آهن، بیماری پارکینسون، نارسایی کلیه، دیابت و نوروپاتی محیطی، معمولا با سندروم پای بی‌قرار ارتباط دارند. درمان این بیماری‌ها معمولا باعث درمان این سندروم هم می‌شود.
داروها: بعضی از انواع داروها همچون داروهای ضدتهوع، آنتی‌سایکوتیک (ضد جنون)، ضد‌افسردگی و درمان سرماخوردگی یا ضد‌آلرژی مانند آنتی‌هیستامین، می‌توانند این بیماری را تشدید نمایند.
بارداری: بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری به خصوص سه ماه آخر بارداری به این سندروم دچار می‌شوند. این بیماری معمولا 1 ماه بعد از زایمان برطرف می‌شود.

درمان سندروم پای بی‌قرار چیست؟
بعضی از پزشکان معتقدند باید سایر بیماری‌های مرتبط با این بیماری همچون کمبود آهن یا نوروپاتی محیطی را درمان نمود. کمبود آهن با تجویز مکمل‌های آهن درمان می‌شود. با این‌حال دقت نمائید که قبل از دریافت آهن باید از طریق آزمایش خون، سطح آهن خون بررسی شده و با تجویز پزشک اقدام به مصرف دارو شود.
درمان‌های سنتی موثر در سندروم پای بی‌قرار

گل پیچ ساعتی:
این گل زیبا، علایم ناراحت‌کننده‌ی سندروم را برطرف می‌کند، میزان تولید نوعی اسید بازدارنده انتقال عصبی به مغز را افزایش داده، احساس آرامش ایجاد کرده و دفعات بروز این اختلال را محدود می‌کند. به همین دلیل است که متخصصین استفاده از این گیاه را توصیه می‌کنند. برای داشتن خواب آرام و رفع ناراحتی می‌توانید یک ساعت قبل از خواب یک فنجان از دمنوش این گیاه بنوشید. مصرف این دمنوش به زنان باردار یا افرادی که از داروی ضد‌افسردگی استفاده می‌کنند توصیه نمی‌شود.

چای کوهی:
مصرف دمنوش این گیاه، راهکاری موثر برای برطرف کردن سندروم پای بی‌قرار است.

گیاه عرقچین:
 این گیاه که به صورت دمنوش یا مکمل استفاده می‌شود، خاصیت تسکین‌دهندگی دارد. برای به دست آوردن نتیجه، روزانه از دمنوش آن استفاده کنید. اما از آنجا که باعث خونریزی می‌شود مصرف آن به زنان باردار یا افرادی که مشکلات هورمونی دارند، توصیه نمی‌گردد.

شاه بلوط هندی:
از آنجا که هنگام شب، روند خون‌رسانی به پا کند می‌شود، دفعات بروز سندروم بی‌قراری پا نیز بیشتر است. برای مقابله با حالت تکان خوردن، کشیدگی و سوزش که باعث می‌شود فرد پای خود را تکان دهد از برگ‌ها، دانه‌ها یا پوست این درخت استفاده کنید اما در صورت مصرف قرص‌های رقیق کننده‌ی خون، قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.

سنبل الطیب:
مصرف قرص یا دمنوش آن، علاوه بر ایجاد خواب آرام، گرفتگی عضله را نیز کم می‌کند.
منابع :شماره دوم نشریه اختصاصی بهبد
خانم دکتر فاطمه خضری - پزشک عمومی