1395/04/03 11:18

نکات پنهان نگهداری حیوانات خانگی

درشماره‌ی گذشته به اهمیت نگهداری و نقش حیوانات خانگی در سلامت روان و تاثیر آن‌ها بر روی مسئولیت‌پذیری کودکان اشاره داشتیم. حال در قدم بعدی سعی داریم شما خوانندگان گرامی را با جنبه‌های پنهان نگهداری از حیوانات آشنا نماییم بنابراین سعی کرده‌ایم با ارائه‌ی اطلاعات مفید، شما را در زمینه‌ی انتخاب حیوان مناسب جهت نگهداری یاری کنیم.    
                    
در ابتدا لازم است بدانیم که حیوانات، به طور کلی به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند که هر یک خصوصیات رفتاری، تغذیه‌ای، نگهداری و... مخصوص به خود را دارند که تاثیر زیادی بر انتخاب ما خواهند داشت و این گروه بندی به قرار زیر است:


حیوانات اهلی (Domestic Animal): سگ، گربه، گوسفند و...

حیوانات حیات وحش (Wild Animal): شیر، سنجاب،میمون و... 

حیوانات غیر‌معمول (Exotic Animal): لاک‌پشت، قناری، ماهیان آکواریومی و...  

حیوانات خانگی: از زیستن در کنار انسان لذت برده و احساس رضایت دارند به عنوان مثال سگ یا گربه‌ای که حتی اگر در جنگل رها شوند با اضطراب زیاد، کیلومتر‌ها به دنبال خانه و صاحب خود می‌پیمایند.

حیوانات حیات وحش: حیواناتی که نه تنها از زیستن در کنار انسان (به طور معمول) لذت نمی‌برند بلکه همیشه احساس اسارت و سختی حاصل از آن را به همراه دارند و مدام در حال یافتن راه فرار می‌باشند. حتی در مواردی که از سنین کودکی به دست انسان، پرورش یافته‌اند نیز تا حدود زیادی این وضعیت احساس می‌شود.
حیوانات غیر معمول: حیواناتی هستند که زندگی کردن در یک جنگل، برکه و ... با بودن در گوشه‌ی یک تراریوم (محل نگهداری خزندگان) یا قفس، تفاوت چندانی برایشان ندارد به شرط اینکه نیاز‌های اولیه (دما، غذا و ...) مهیا باشد و این حیوانات به راحتی خود را با هر شرایطی تطبیق می‌دهند. 

کدامیک  از گروه ها برای نگهداری مناسب‌تر هستند؟

در جواب به این پرسش باید بگوییم این مسئله کاملا به شرایط شما برای نگهداری و زمانی که می‌توانید صرف نمایید بستگی دارد.

 یادمان باشد نگهداری از حیوانات حیات وحش مثل سنجاب، پرندگان شکاری و... به هیچ وجه مناسب نبوده و داشتن آن‌ها با وجود بروز خطرات (بیماری‌ها و آسیب‌های احتمالی) برای صاحب حیوان نیز جرایم سنگین سازمان محیط زیست را به عنوان یک کار غیر‌قانونی و غیر‌اخلاقی به دنبال دارد.

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده می‌بایست یکی از دو گروه حیوانات غیر‌معمول یا اهلی را برگزینید.

اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که کدام گروه و کدام گونه مناسب‌تر هستند؟

در پاسخ به این پرسش لازم است دوباره یادآور شویم که این مسئله کاملا به شرایط شما بستگی دارد؛ به عنوان مثال اگر شما به دنبال برقراری ارتباط با حیوان خانگی خود هستید و از داشتن یک حیوان مطیع لذت می‌برید و البته زمان کافی نیز برای نگه‌داری و رسیدگی (تقریبا تمام طول روز) به آن را دارید، شاید در درجه‌ی اول سگ و در درجه‌ی بعد گربه گزینه‌ی مناسبی باشد، در غیر این‌صورت شاید حیوانات اگزوتیک (ماهیان آکواریمی، خوکچه‌ی هندی، همستر و یا خزندگان) گزینه‌ی بهتری باشد. لازم به ذکر است که گروه حیوانات غیر‌معمول (اگزوتیک)  به خصوص خزندگان نیازمند هزینه‌ی نگهداری و دانش بیولوژیک بالاتری نسبت به حیوانات اهلی می‌باشند و لازم است پیش از تهیه‌ی این حیوانات، اطلاعات کاملی را در خصوص نحوه‌ی نگهداری از آن‌ها کسب نمایید.           
                                                          
 به طور خلاصه توصیه می‌شود پیش از انتخاب حیوان خانگی، حتما با یک شخص متخصص در امور حیوانات و یا دامپزشک مجرب مشورت کنید تا علاوه بر بهره‌مندی از اطلاعات و کمک او در تصمیم‌گیری خود، روش‌های انتخاب یک حیوان سالم را نیز فرا بگیرید.
منابع :شماره سوم نشریه اختصاصی بهبد
آقای دکتر علیرضا خلج زاده - دامپزشک