1395/04/13 12:56

علائم و نشانه‌های کمبود ویتامین A

ویتامین A برای بینایی قوی، جوانی پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است. همچنین کارشناسان تغذیه عنوان نموده‌اند که این ویتامین، نقش مهمی در عملکرد مناسب دستگاه گوارش دارد. علائم و نشانه‌های زیادی وجود دارد که از جذب‌نشدن میزان مناسب ویتامین A در بدن خبر می‌دهند.

قبل از اینکه به مشکلات مرتبط با کمبود ویتامین A بپردازیم، اجازه دهید که به توضیح چند نکته مهم در مورد نقش این ماده حیاتی اشاره کنیم. ویتامین A اولین ویتامین شناخته شده توسط دانشمندان است، یک ویتامین محلول در چربی که برای جذب در بدن لازم است که با چربی مصرف شود.

علاوه بر مواد مغذی مانند سیب‌زمینی شیرین، هویج، سبزیجاتی با برگ‌های سبز تیره و ماهی، ممکن است که میزان قابل ملاحظه‌ای از ویتامین A را توسط مکمل‌ها دریافت نمایید. بیشتر مولتی ویتامین‌ها دارای ویتامین A می‌باشند، هرچند برخی از مکمل‌ها غیر از ویتامین A محتویات دیگری ندارند.

در اینجا نگاهی گذرا به مقدار مناسب از ویتامین A برای مصرف روزانه می‌اندازیم:
مردان 900 میکروگرم معادل 3000 واحد بین‌المللی (IU یا یکای بین‌المللی)
زنان 700 میکروگرم معادل 2300 واحد بین‌المللی
زنان باردار از سن 19 سال به بالا 770 میکروگرم معادل 2600 واحد بین‌المللی
زنان شیرده از سن 19 سال به بالا 1300 میکروگرم معادل 4300 واحد بین‌المللی

کمبود ویتامین A در بدن به راحتی با تجویز مکمل‌ها توسط پزشک، برطرف می‌شود. 

اکنون که درباره نقش حیاتی ویتامین A در بدن صحبت کردیم، بیایید تا علائم کمبود این ویتامین را بررسی نماییم:

خارش و التهاب چشم: از اولین علائم کمبود ویتامین A در بدن، التهاب پلک‌هاست که معمولا با خارش و سوزش همراه است. البته اگر این مشکل تکرار‌شونده باشد، ممکن است به‌خاطر سایر مشکلات مرتبط با چشم باشد. 

سختی دید در شب: در پزشکی به‌عنوان بیماری شب‌کوری شناخته می‌شود که شامل ناتوانی در دید درست در شب یا محیط کم نور می‌باشد. به گفته کارشناسان این وضعیت در مردان بیشتر از زنان شایع است. با این حال، زنان باردار ممکن است به‌خاطر کمبود ویتامین A دچار این مشکل گردند.

خشکی چشم: این بیماری به دلیل کمبود بلندمدت ویتامین A به وجود می‌آید. خشکی چشم به‌خاطر قطع تولید و ترشح اشک از غدد اشکی ایجاد می‌شود. در نتیجه لایه شفاف روی چشم (ملتحمه) و قرنیه دچار التهاب می‌گردند. در صورت عدم درمان، این بیماری ممکن است باعث کوری چشم (عارضه keratomalacia) شود.

خشکی بیش از حد پوست: کمبود ویتامین A می‌تواند اثر مستقیم بر پوست داشته باشد. افرادی که به میزان مناسب، مواد مغذی دریافت نمی‌کنند در معرض ابتلا به هیپرکراتوز (نوعی بیماری پوستی که در آن لایه شاخی پوست ضخیم می‌گردد) قرار دارند که پوست خشن و خشک را ایجاد می‌کند. این مشکل پوستی می‌تواند مسدود شدن غدد عرق را به دنبال داشته باشد.

اسهال و عفونت روده: در فردی که از کمبود ویتامین A رنج می‌برد، دستگاه گوارش غشای مخاطی محافظ کمتری تولید می‌کند. در نتیجه، باعث خشکی دستگاه گوارش و تکثیر باکتری در روده‌ها می‌گردد که منجر به عفونت خواهد شد. اسهال یکی دیگر از عوارض کمبود ویتامین A می‌باشد.

ضعف سیستم ایمنی: کمبود ویتامین A نه تنها باعث کاهش تولید غشای مخاطی در دستگاه گوارش شده، بلکه در سایر نقاط بدن نیز این ضعف به وجود می‌آید. به همین دلیل افرادی که از کاهش ویتامین A رنج می‌برند دچار عفونت‌های مکرر باکتریایی می‌گردند. 

منابع :شماره سوم نشریه اختصاصی بهبد
تحریریه نشریه اختصاصی بهبد