1394/12/02 10:44

نوشابه های گازدار با بدن چه می کند؟

1 ساعت بعد از مصرف 1 قوطی کوکاکولا اتفاقات زیر در بدن رخ می‌دهد:

10 دقیقه اول: 10 قاشق مرباخوری شکر وارد بدن شما می‌شود یعنی 100% مقدار مجاز روزانه؛ با مصرف این مقدار شکر در آن واحد شما دچار حالت تهوع و استفراغ نمی‌شوید زیرا اسید فسفریک داخل آن طعم شیرینی بیش از حد این مقدار شکر را کاهش داده و امکان خوردن این حجم شکر را فراهم می‌کند.

20 دقیقه: قند خون افزایش می‌یابد به طوری که منجر به افزایش ناگهانی سطح انسولین می‌شود. کبد شما به این افزایش ناگهانی انسولین با تبدیل قند مصرفی به چربی پاسخ می‌دهد.

40 دقیقه: جذب کافئین کامل می‌شود. مردمک چشم شما گشاد شده و فشار خون بالا می‌رود. به عنوان پاسخ، کبد، قند بیشتری را به داخل جریان خون آزاد می‌کند. گیرنده‌های آدنوزین در مغز مسدود شده و از خواب آلودگی پیشگیری می‌کنند.

45 دقیقه: بدن تولید دوپامین را افزایش می‌دهد و منجر به تحریک مرکز لذت در مغز می‌شود. 

60 دقیقه: اسید فسفریک با کلسیم، منیزیم و روی در روده کوچک باند شده، متابولیسم بدن نیز بالا می‌رود. 

بعد از 60 دقیقه: اثرات دیورتیک (ادرار‌آوری) کافئین آشکار می‌شود. اینجاست که تخلیه کلسیم، منیزیم و روی باند شده با اسید فسفریک همانند سدیم، آب و سایر الکترولیت ها اتفاق می‌افتد. 

بعد از 60 دقیقه:  شما تقریبا تمامی میزان آبی را که در نوشیدنی بوده دفع کرده‌اید. البته این دفع با از دست دادن مواد مغذی همراه بوده که بدن جهت هیدراته شدن و تشکیل دندان‌ها و استخوان‌های قوی به آنها نیاز دارد. با افت تمامی آنچه در این مدت در بدن اتفاق افتاده شما ممکن است دچار رخوت، سستی و تحریک‌پذیری شوید. 

برای تجدید احساس شادابی، شما به نوشیدن مجدد 1 قوطی دیگر تمایل پیدا می‌کنید و این دوره‌ی معیوب تکرار خواهد شد!
منابع :شماره دوم نشریه اختصاصی بهبد
تحریریه نشریه اختصاصی بهبد