1394/12/16 10:20

اسرار فنگ شویی

فنگ‌شویی، یک فلسفه و فن باستانی در چین است که به معنای باد و آب به کار می‌رود و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، باغ و... استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد. مهم‌ترین اصولی که در فنگ‌شویی  باید رعایت نمود، پرهیز از بی‌‌نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگ‌های مناسب، خطوط منحنی و در نظر گرفتن جهات مناسب است.

فنگ‌شویی هنر باستانی شرقی، برای قرار‌دادن هر وسیله در جای صحیح خود چه در منزل و چه در محیط کار است. هنگامی‌که انسان و محیط پیرامون او با هم هماهنگ باشند، نتیجه‌ی آن زندگی خوب و موفق بوده و هدف فنگ‌شویی هم رسیدن به همین موفقیت است .

اگر بخواهیم فنگ‌شویی را لغت به لغت ترجمه کنیم، معنای آن باد و آب است؛ از حرکت باد و آب و به کار بردن درست عناصر مادی انرژی خوبی در محیط زندگی ما جریان پیدا می‌کند.

خاستگاه فنگ شویی قاره آسیا است به همین خاطر قوانین آن برای ما ایرانیان نا آشنا نیست و بسیاری از راهکارهایش از قدیم در فرهنگ ما نیز وجود داشته و بخشی ازباور‌های کهن ما بوده است. 

به عنوان مثال خانه‌تکانی که مردم ما همیشه قبل از بهار انجام می‌دهند نوعی فنگ‌شویی به حساب می‌آید که در آن آلودگی‌هایی که در طول سال در خانه ایجاد شده و بی‌نظمی‌هایی را که به خاطر استفاده مداوم از وسایل در طول سال به وجود آمده پاک‌سازی می‌نمایند و با انرژی جدید و تازه، به استقبال سال جدید می‌روند. 

شاید در زندگی خود با مواردی برخورد کرده باشید که خرید یا اجاره محل جدیدی برای کار یا زندگی شما باعث ایجاد تغییرات خوبی در زندگی شما شده و در مکالماتتان این کیفیت را این طور بیان کنید که این خانه برای ما آمد داشته، یا برایمان خوش یمن است و هرکسی در این خانه زندگی کند شانس می‌آورد. 

گاهی اوقات هم وقتی محل زندگی قبلی و فعلی خود را مقایسه می‌کنید می‌بینید که در خانه قبلی وضع کار مناسبی نداشته‌اید ولی در این خانه وضع کارتان بهتر شده ولی در عوض مشکلات دیگری پیدا کرده‌اید یا مثلا ممکن است وقتی به مهمانی می‌روید علی‌رغم این‌که با افراد حاضر در مهمانی زیاد آشنا نیستید اما احساس راحتی و صمیمیت می‌نمایید ولی در عوض جای دیگری بدون هیچ علت مشخصی احساس ناراحتی می‌کنید؛ 

واقعیت این است که بسیاری از این مشکلات و تغییرات زندگی با وضعیت محیط زندگی  و چگونگی قرار گرفتن وسایل ما در آن ارتباط داشته و فنگ‌شویی به ما کمک می‌کند تا این ارتباط را بشناسیم و جنبه‌های مثبت را تقویت و نقاط ضعف را بر طرف نماییم.

در شماره‌های بعدی راهکار‌های عملی مفیدی جهت ایجاد تغییرات مناسب در محل زندگی و کار بر اساس اصول فنگ‌شویی به شما ارائه خواهیم کرد.
منابع :شماره دوم نشریه اختصاصی بهبد
خانم زهرا اویسی