1395/03/09 10:21

شناخت و درک تفاوت های زن و مرد

بیولوژیست‌ها و پژوهشگران پس از بررسی و تحقیق‌های متعدد به این نتیجه دست یافتند که رفتارهای ذهنی و فکری زنان و مردان در بخشی از صفت‌های اصلی، به صورت ذاتی با هم فرق داشته و تحت تاثیر جنسیت به گونه‌ای متفاوت از یکدیگر عمل می‌کنند. وقتی زن و مرد از تفاوت‌های یکدیگر آگاه باشند و آنها را بپذیرند ارتباط قوی و موثری بین آنان برقرار می‌شود بنابراین آگاهی از ویژگی‌های رفتاری زنان و مردان در بهبود روابط و ایجاد آرامش بیشتر موثر می‌باشد. یكي از ويژگي‌هاي انسان موفق، مهارت داشتن در زمینه‌ی برقراري ارتباط مؤثر و سازنده با ديگران است. دنیای امروز، دنیای ارتباطات است. ما بخش عمده‌ای از زندگی خود را در ارتباط با دیگران سپری می‌کنیم. یکی از موضوعاتی که این روزها به گوش ما می‌خورد: این است که زن و شوهرها با هم بیگانه شده و روابط‌ سرد و یخ زدهاند. با شناخت فنون برقراری ارتباط، می‌توانیم درکوتاه‌ترین زمان، دیگران را جذب و ارتباط موثری برقرار کنیم. مهارت برقراری ارتباط در زندگي خيلي مشكل نيست. فقط بايد از تفاوت‌های جنسیتی یکدیگر آگاه باشیم، بخواهیم و تمرين کنیم. به همین منظور در ادامه، مواردی را ذکر می‌کنیم:

         درباره‌ی زنان:
• نیازها، عواطف وخواسته‌های زنان را درک کنید. مناسبت‌های خاص (سالگرد آشنایی، ازدواج، تولد و ...) را به یاد داشته باشید.
• زن نیاز به توجه دارد: به خواسته‌ها، لباس‌ها، تغییرات، خصوصیات خوب، هنرها و دست پختش اهمیت دهید (مخصوصا در مهمانی‌ها بیشتر به او توجه کرده و تحسینش کنید)
• زن باید حرف بزند زیرا با صحبت کردن آرام می‌شود، و با بیان مسائل، از فشار ناراحتی او کاسته می‌شود بنابراین هرگز از صحبت کردن او جلوگیری نکنید.
• اولین نشانه‌ی درک کردن زن این است که به صحبت‌هایش گوش کنید و صمیمانه به او نگاه کنید. حتی گاهی، شما از او بخواهید که مسائل را خود بازگو کند.
• چاره‌جویی و تدبیر نکنید: زن صحبت نمی‌کند که راه حل دریافت کند، فقط می‌گوید که گفته باشد. بگذارید ادامه دهد مثلاً وقتی می گوید: ((سرم درد می کند)) به جای این‌که بگویید باید به پزشک مراجعه کنی، به او توجه کنید.
• به زن احترام بگذارید: هرگز او را جلوی فرزندان، فامیل، دوستان وغریبه‌ها تخریب نکنید و نادیده نگیرید. احترام و توجه، به او اعتبار می‌دهد به ویژه درحضور دیگران.
• احساسات خود را بروز دهید به او بگویید که ((دوستش دارید و تنهایش نمی‌گذارید)) این حرف‌های شما قوت قلب و آرامش را برای او به همراه دارد.
• زنان بین دو نیم‌کره‌ی مغز ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و توانایی بیشتری در انجام کار‌های مختلف و چند‌وظیفه‌ای در یک زمان را از خود نشان می‌دهند؛ به طور کلی زنان قادر هستند به صورت همزمان با چند نفر صحبت کرده و حرف‌های یکدیگر را گوش دهند.
• تولید هورمون استروژن (هورمون جنسی زنانه) باعث ابراز وجود، رقابت، کمتر‌شدن خشونت، کاهش پرخاشگری و... در زنان می‌شود. تولید هورمون زنانه، پیوند‌جویی را در زنان تقویت می‌کنند.

درباره‌ی مردان:
• هیچ‌وقت به مرد سرکوفت نزده و او را با دیگران مقایسه نکنید که ((فلانی دو خانه دارد، به مسافرت می‌رود، وضع مالی‌اش خوب است، همسرش را دوست دارد و ...))
• به مردان قدرت دهید تا محبتشان فوران کند، آن‌ها باید در همه چیز احساس قدرت کنند (قدرت‌های متداول عبارتند از: قدرت جسمی، قدرت جنسی، قدرت مالی، قدرت تحصیلی، قدرت تصمیم‌گیری و ...) اگر هم در مواردی قدرت لازم را ندارند شما نباید آن موضوع را به آنها بگویید. خانمی اگر شاغل است باید مراقب باشد توانایی و استقلال مالی خود را گوشزد و یادآوری نکند.
• مردان را نصیحت نکنید، آن‌ها دوست دارند خودشان مشکلات را حل کنند.
• از مردان قدردانی کنید.
• سکوت مردان را نشکنید؛ اگر او ساکت است یعنی اینکه به سکوت نیازدارد و از این عمل آنها برداشت‌های نادرست نکنید.
• مرد را تایید، تشویق و ستایش کنید؛ وقتی مردی مورد تصدیق و تایید قرار می‌گیرد، رشد کرده و بهتر فکر می‌کند، توانایی جسمی، جنسی و مدیریت او را تحسین نمایید.
• باید مورد اطمینان باشد؛ به او اعتماد کنید. با اطمینان خاطر به این که او می‌تواند، بسیاری از کارها را به او بسپارید.
• گاهی مردان را رها کنید تا با خود خلوت کنند و تنها باشند. به او اجازه دهید که دلش برای شما تنگ شود.
• ارتباط بین دو نیم‌کره‌ی مغز در مردان کمتر از زنان است؛ توانایی مردان در انجام کار‌های مختلف و چند‌وظیفه‌ای همزمان از زنان کمتر است. به طور مثال مردان معمولا با یک نفر صحبت می‌کنند.
• تولید هورمون تستسترون (هورمون جنسی مردانه) باعث میل جنسی، اتکا به نفس، پرخاشگری، تهاجم و ... در مردان می‌شود.
در قیاس بین ویژگی‌های زنان و مردان، نباید فکر کنیم که خصوصیات مردان از زنان بهتر است یا برعکس.
زن و شوهرها برای آن که زندگی بهتری داشته باشند باید بتوانند خود را جای یکدیگر قرار داده و احساس هم را درک کنند، با یکدیگر مستقیم و بدون کنایه حرف بزنند. هنر گوش‌دادن را بیاموزند (وقتی همسرتان با شما صحبت می‌کند به او نگاه کنید حواستان به صحبت کردن او باشد، مثلا کتاب نخوانید، خود را مشغول کاری نکنید، تلویزیون نبینید و ...) کلام یکدیگر را قطع نکنند، اگر حوصله‌ی گوش دادن  به صحبت‌های همسر خود را ندارند به صورت محترمانه فقط یک جمله بگویند: ((عزیزم الان در شرایطی نیستم که بتوانم به صحبت‌های شما گوش کنم در اولین فرصت با هم صحبت می‌کنیم.)) نکات مورد علاقه‌ی همدیگر را کشف کرده و در مورد آن با هم حرف بزنند. اگر رفتار یا حرف همسرتان باعث رنجش شما شد در یک زمان مناسب به او بگویید، تلنبار کردن رنجش‌ها  فوران آتشفشان را به دنبال دارد و باعث می شود روز به روز از یکدیگر دور‌تر شوید.

منابع :شماره دوم نشریه اختصاصی بهبد
خانم شیما شکوهی