1395/04/10 09:47

اسرار خانه داری

نحوه تمیز کردن پارکت

پارکت، امروزه یکی از متداولترین کف پوش در خانهها است. پارکت‌ها به رنگ‌ها و طرح‌های مختلف وجود دارند. اما شاید شما هم در تمیز‌کردن آنها دچار مشکل شده باشید. این مطلب به شما در تمیز‌کردن و مراقبت از پارکت کمک می‌کند. ابتدا گرد و خاک پارکت را بگیرید. این کار را می‌توانید با یک جاروبرقی یا تی‌شو که آب آن به خوبی گرفته‌ شده باشد انجام دهید. از شوینده‌های قوی مثل محلول‌های حاوی کلر یا سرکه استفاده نکنید.

هر مایع و رطوبت باقی مانده را به خوبی خشک کنید، چرا که جذب پارکت می‌شود. برای پاک‌کردن از مواد مرطوب استفاده نکنید. از محصولات مناسب پارکت استفاده کرده و دستورالعمل آنها را رعایت نمایید. می‌توان لکه‌ها را با محلول الکلی پاک کرد، اما مراقب باشید، زیرا اشتعال‌زا هستند یا اینکه به جای آن سرکه سفید روی لکه ریخته و بعد از 4-3 دقیقه با یک دستمال نرم و خشک، پاک کنید. پولیش‌های مخصوص پارکت را برای برق‌انداختن و برگرداندن جلای اولیه‌ به کار ببرید. جلوی هر ورودی در، یک پادری قرار دهید که از ورود گرد و خاک جلوگیری کند. آنها را مرتب جارو کرده و تکان دهید تا کف خانه تمیز بماند.

نکاتی برای تمیز کردن هود آشپزخانه
با خواندن این مطلب می‌توانید زحمت خود را برای پاک‌کردن چربی‌ها از سطح این مکنده‌های دود کم کنید. مواد روغنی که روی بدنه مکنده دود یا هودهای آشپزخانه می‌نشیند گاهی اوقات آن قدر چسبنده است که به قول معروف: «آدم را از کت و کول می‌اندازد!»
در بیشتر مواقع مواد چرب و چسبناک روی هود حتی با مایع ظرفشویی هم پاک نمی‌شوند. از سوی دیگر به کار بردن اسکاچ‌های زبر ممکن است خط و خش‌هایی روی بدنه هودهای استیل بیندازد که با این کار در واقع کثیفی جای خود را به زشتی و خرابی می‌دهد.

چه باید کرد؟
1- یکی از راه‌های مناسب استفاده از محلول‌های گاز پاک‌کن است. این محلول‌ها در فروشگاه‌ها و حتی سوپر مارکت‌های محل هم در دسترس است. به جای زحمت زیادی، یکی از این محلول‌ها بخرید و با خواندن راهنمای آن، هود آشپزخانه خود را پاک کنید.
2- استفاده از پودر ماشین لباس شویی هم کارآمد است. برخی پودرهای مخصوص شست‌و‌شوی لباس با ماشین، موادی دارند که چربی را راحت‌تر در خود حل کرده، کار شما را آسان می‌کنند.
3- موادی به نام تترا نیز موجود است که برای پاک‌کردن شیشه یا بدنه استیل هود کاربرد دارند. فقط باید دقت کنید که از این مواد برای هودهایی با بدنه پلاستیکی استفاده نشود.

نکته 1 :
در هر سه روش، دستکش را فراموش نکرده و از اسکاچ نرم استفاده کنید. پس از پاک شدن مواد نیز چند بار با دستمال مرطوب مواد شیمیایی پاک‌کننده را بزدایید تا بو یا لمس باقیمانده آن‌ها باعث اذیتتان نشود.

نکته 2 :
به خاطر بسپارید هودهای آشپزخانه معمولا دو نوع فیلتر دارند: الیاف و فلزی. طبق توصیه اغلب هودسازان، هر چند‌گاه فیلتر الیافی هود را نیز باید عوض کرد. این الیاف معمولا از جنسی شبیه به پنبه مصنوعی هستند و از آن‌جا که شستن آن‌ها باعث تغییر شکل و در نتیجه از دست‌دادن کاربردشان می‌شود کاری بی‌حاصل است و حتما باید تعویض شوند. نوع مشبک فلزی را می‌توان با‌‌ همان مواد پاک کرد.

 
منابع :شماره سوم نشریه اختصاصی بهبد
تحریریه نشریه اختصاصی بهبد