1395/04/13 11:50

مراقب محیط زیستمان باشیم!

برای حفظ محیط زیست چه باید کرد؟
سه چهارم گازهای گلخانه‌ای موجود در جهان، به خاطر استفاده از زغال‌سنگ، نفت و گاز و  یک چهارم این گازها نیز به خاطر کشاورزی و جنگل‌زدایی به وجود می‌آید. اکنون باید پرسید: «چگونه می‌توان این گازهای گلخانه‌ای را کاهش داد؟»

1- مصرف کمتر زغال‌سنگ، نفت و گاز
بیشتر گازهای گلخانه‌ای را نیروگاه‌ها، صنایع و خودروها ایجاد می‌کنند. 6 % این گازها نیز در پی گرمایش ساختمان‌ها به وجود می‌آیند. کسی که از انرژی، استفاده‌ی بهینه کرده و در مصرف زغال‌سنگ، نفت و گاز صرفه‌جویی می‌کند از محیط زیست محافظت نموده است.

2- تولید برق پاک
دیگر احتیاجی به مصرف انرژی از منابع فسیلی چون زغال‌سنگ، نفت و گاز نیست. اکنون انرژی خورشیدی جای خود را در میان انواع انرژی‌ها باز کرده به طوری ‌که حتی ارزان‌تر نیز هست. سقف خانه‌ها مکانی کاملا مساعد برای استفاده از صفحه‌های خورشیدی بوده و انرژی تولید شده حتی بیش از اندازه‌ی مصرف است.

3- پشتیبانی از ایده‌های خوب
شمار شهرداری‌ها، شرکت‌ها و نهادهای مردمی که در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می‌کنند همواره افزایش می‌یابد. این پارک خورشیدی در منطقه‌ی زربک آلمان قرار دارد. جمعیت این منطقه، 7۲۰۰ نفر است و در این پارک خورشیدی بیش از احتیاج تمام اهالی انرژی تولید می‌‌شود. هیئتی از آمریکا برای بازدید از این پارک به زربک آمده‌اند.

4- قطع حمایت مالی از موسساتی که محیط زیست را آلوده می‌کنند.
شمار شهروندان، ادارات دولتی، صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های بیمه و دانشگاه‌ها که سرمایه‌های خود را از موسسات تولید انرژی از راه سوخت فسیلی خارج می‌کنند، در حال افزایش می‌باشد. شهر مونستر آلمان، اولین شهری است که مشارکت کامل خود را در این امر اعلام کرده است. اکنون ۵۷ شهر در سراسر دنیا به چنین کاری اقدام نموده‌اند.

5- استفاده از دوچرخه، اتوبوس و قطار
تولید دی اکسید کربن (CO2) در دوچرخه، اتوبوس و قطار، کمتر از دیگر وسایل نقلیه است. آلایش هوا توسط یک اتوبوس 5 بار و آلودگی زیست محیطی یک قطار به نسبت خودروهای شخصی، ۱۵ بار کمتر است. بیشترین دوچرخه‌سواران در شهر آمستردام هلند زندگی می‌‌کنند و شهرداری این شهر با ساخت راه‌های مخصوص دوچرخه از این امر استقبال می‌نماید.

6- بهتر است با هواپیما سفر نکنید.
هواپیماها یکی از عمده‌ترین آلاینده‌های محیط زیست هستند. برای رسیدن به اهداف زیست‌محیطی در جهان، هر یک از انسان‌های کره‌ی زمین باید سالانه حداکثر 9/5 تن دی‌اکسید‌کربن تولید کند. این در حالی است که به ازای هر مسافر برای پرواز رفت‌و‌بازگشت هواپیمایی از برلین به نیویورک 5/6 تن دی‌اکسید‌کربن تولید می‌شود.

7- کمتر گوشت بخورید.
کشاورزی به عنوان یکی از مشکلات محیط زیست محسوب می‌شود. کشت برنج، موجب تولید گاز گلخانه‌ای بسیار مضر متان می‌گردد. این گاز همچنین در شکم گاو، گوسفند و بز تولید شده و از راه مدفوع، به طبیعت راه می‌یابد. اما به خاطر تقاضای شدید گوشت در جهان، دامداری در کشورهای مختلف همچنان رو به افزایش است.

8- مواد غذایی ارگانیک بخرید.
اکسید نیتروژن یکی از مخرب‌ترین گازها در محیط زیست به شمار می‌آید. سهم این گاز در مجموع گازهای گلخانه‌ای ۱۰ % است. این گاز در فرایند کار نیروگاه‌ها، موتورخانه‌ها و همچنین تولید کودهای مصنوعی در کشاورزی صنعتی به وجود می‌آید. در کشاورزی ارگانیک از این کودهای مصنوعی استفاده نمی‌شود و به این ترتیب ایجاد گاز اکسید نیتروژن کاهش می‌یابد.

9- ساخت‌وساز و مصرف حساب شده
برای تولید فولاد و سیمان، دی‌اکسید‌کربن فراوانی تولید می‌شود اما تولید چوب و بامبو ایجاد دی‌‌اکسید‌کربن را محدود می‌کند. انتخاب شایسته‌ی مواد ساختمانی در ساخت‌وساز و همچنین مصرف حساب شده و استفاده‌ی کمتر از وسایل یک‌بار مصرف پلاستیکی که در نهایت در ظرف زباله جای می‌گیرد، می‌تواند به پاکیزگی محیط زیست، کمک شایانی ‌کند.

10- مسئولیت‌پذیر باشیم.
چگونه باید از تولید گازهای گلخانه‌ای جلوگیری کنیم تا کودکانمان بتوانند در جهانی زندگی کنند که در آن فاجعه‌ی زیست‌محیطی رخ ندهد؟ این کودکان به شیوه‌های تولید انرژی پاک با علاقه می‌نگرند و آن را به عنوان یک بخت برای آینده‌ی بشریت می‌دانند. این در حالی است که هرکس می‌تواند به پاکیزه ماندن محیط زیست یاری رساند. تنها باید آن را جدی بگیرید.
منابع :شماره سوم نشریه اختصاصی بهبد
تحریریه نشر یه اختصاصی بهبد