1395/04/09 11:27

چی رو با چی بپوشیم؟

شیک‌پوشی و جذابیت با ترکیب مناسب رنگ‌ها
شاید شما هم هرروز با این دغدغه مواجه باشید که چه لباسی را با چه چیز دیگری بپوشید و برای این کار لازم است چند دست لباس از كمد بیرون بكشید و عوض كنید تا به انتخاب دلخواه برسید. پیشنهاد می‌کنیم اصول مطرح‌شده در این مقاله را بخوانید تا با چشم‌برهم‌زدنی یک دست لباس هماهنگ بپوشید.

قرمز؛ جذاب
قرمز قابلیت هماهنگ‌شدن با سفید، مشكی، بنفش، نارنجی و سبز را دارد. وقتی می‌خواهید لباس‌ها را با رنگ قرمز هماهنگ کنید، بهترین كار این است كه از تركیبات مختلف آن استفاده نمایید؛ رنگ‌هایی مثل بنفش كه قرمز در آن استفاده شده است. ولی دقت کنید که سراغ تیره و روشن قرمز برای هماهنگ‌کردن و تركیب نروید. همچنین قرمز را با آبی و زرد ست نكنید؛ این رنگ‌ها فقط زمانی با هم هماهنگ می‌شوند كه آبی به سمت بنفش و زرد به سمت نارنجی،  متمایل شده باشد.

آبی؛ رنگ آرامش
رنگ آبی با سفید، مشکی، سبز، بنفش و نارنجی هماهنگ می‌شود. رنگ مكمل آبی، نارنجی است و قرار‌گرفتن این دو در كنار هم نارنجی را تشدید می‌كند. دقت نمایید آبی را با زرد و قرمز ست نكنید، فقط در صورتی می‌توانید این کار را انجام دهید كه قرمزتان به بنفش و زردتان به سبز نزدیك باشد.

زرد؛ آتشین
زرد با رنگ‌های سفید، مشکی، سبز، نارنجی و بنفش هماهنگی دارد اما در كل به دلیل تند و آتشین‌بودن رنگ سختی برای همراهی با بقیه‌ی رنگ‌ها می‌باشد. به شما توصیه می‌کنیم برای ست‌کردن از سایه‌های ملایم‌تر این رنگ استفاده نمایید و به هیچ ‌عنوان سراغ زرد نئون یا شبرنگ نروید چون به‌شدت مشكل‌زاست. رنگ‌های مشابه زرد، نارنجی و سبز هستند. مكمل رنگ زرد، بنفش است اما كنار هم قرار‌دادن این دو رنگ، احتیاط و دقت زیادی می‌خواهد. هیچ كدام نباید از دیگری درخشان‌تر و تند‌تر باشد چون از لحاظ دیداری، تاثیر مطلوبی ندارد.

سبز؛ رنگ صلح
سبز با رنگ‌های سفید، مشکی، آبی، زرد و قرمز هارمونی دارد. در یك نگاه كلی، سبز، رنگ پركاربردی است به شرط اینكه از تركیبات صحیح آن استفاده شود. اگر شما از تركیبات سبزی استفاده كنید كه در طبیعت یافت می‌شود مثل خاكی، زیتونی، زمردی و... این امكان را دارید كه آن را با هر رنگی هماهنگ نمایید. رنگ مكمل سبز، قرمز است. این دو در كنار هم تركیب ایده‌آلی هستند البته اگر نخواهید از طیف تند و آتشین هر دو استفاده كنید، دقت نمایید سبز با بنفش و نارنجی هماهنگی ندارد مگر اینكه بنفش به آبی و نارنجی به زرد نزدیک باشد.

بنفش؛ باشکوه
رنگ بنفش با مشکی، سفید، قرمز، آبی و زرد هماهنگی دارد. رنگ بنفش با همان دستورالعملی كه برای رنگ آبی گفتیم قابل استفاده است. اگر سایه‌های تیره‌تر بنفش را به کار می‌برید، كارتان راحت است. طیف‌های مختلف قرمز و آبی با بنفش هماهنگ هستند و می‌توانید از تیره و روشن این رنگ برای كامل كردن یك دست استفاده كنید. مكمل رنگ بنفش، زرد است ولی باید با یك درجه درخشندگی انتخاب شوند چون اگر تندی یكی از دیگری بیشتر باشد، باعث می‌گردد جلوه دیگری گرفته و تصویر ناخوشایندی ایجاد شود؛ پس بهتر است ملایم‌ها با هم و تندها نیز با یکدیگر به كار برده شوند.

سفید و سیاه؛ رنگ‌هایی برای تمام فصول
سفید و سیاه را می‌توانید در كنار هر رنگی استفاده كنید. از نظر متخصصین و طراحان، سفید و سیاه رنگی ندارند و با تمام رنگ‌ها هماهنگی دارند؛ درواقع استثناهایی هستند كه قواعد تركیب رنگ را به چالش می‌كشند. سفید در كنار هر رنگی قرار گیرد، این قابلیت را دارد كه رنگ را بارزتر كند و جلوه‌ی بیشتری به آن بدهد. در مقابل سیاه تند و تیزی رنگ‌ها را می‌گیرد.
منابع :شماره سوم نشریه اختصاصی بهبد
تحریریه نشریه اختصاصی بهبد