1394/09/01 14:44

ده نکته که در نگهداری موهای شما مؤثر است

بیشتر انسان‌ها مایلند موهایی مرتب و زیبا داشته باشند. اگر چه ساختار مو در مورد هر فردی متفاوت است اما مراقبت از مو می‌تواند به رشد سالم و جذاب‌تر‌شدن آن کمک کند.

1) ضرورت سلامت پوست سر برای مویی سالم
پوست سر سالم، پیش شرطی اساسی برای داشتن مویی‌ سالم است. نرسیدن منظم به پوست بدن می‌تواند به خشکی پوست سر، خارش‌ یا شوره سر منجر شود. ماساژ پوست سر، گردش خون را زیاد کرده و غدد چربی را فعال می‌کند. در ارتباط با پوست‌ها‌ی حساس می‌توان از لوسیون‌ها‌ی مرطوب‌کننده و در صورت لزوم از داروهای تجویزشده‌ی‌پزشکی استفاده کرد.

2) شست وشوی صحیح مو
بهتر است قبل از شستن، موهای خود را شانه کنید. بسیاری از موادی که به مو چسبیده اند در پی کشیدن شانه‌ یا برس از مو جدا شده و مو با ‌یک بار شست و شو با کمی شامپو کاملا تمیز می‌شود. پس از آن، موی خود را با آب بشویید. آب نباید داغ باشد؛ آب داغ، تنش شدیدی در مو ایجاد می‌کند. پس از شستن، موی خود را با آب سردی که با کمی آب لیمو ‌یا سرکه مخلوط شده بشویید. این آب سبب درخشش و انعطاف‌پذیری موی‌شما می‌شود.

3) رسیدگی درست
پس از شست و شوی مو، مراقبت از آن آغاز می‌شود. ماده تقویت‌کننده‌ی مو (کاندیشنر) اولین مرحله برای تقویت آن پس از شستن است. این ماده درخشش، نرمی و آمادگی بیشتری برای شانه شدن مو می‌دهد. اکنون موی خیس خود را با شانه ای با دندانه‌ها‌ی درشت شانه کنید.

4) خشک کردن صحیح مو

موهای خود را به هیچ وجه با حوله خشک نکنید. با حوله خشک کردن، به لایه کراتین آن آسیب می‌رساند. همچنین موهای خود را مثل عمامه در حوله نپیچید. این کار سبب گرمای بیش از حد مو و حساسیت آن می‌شود. در صورت استفاده از سشوار، از هوای گرم آن استفاده نکنید. هوای ولرم‌ یا سشوارهای دارای سنسور مادون قرمز، بهترین وسیله برای خشک کردن مناسب مو هستند.

5) تقویت صحیح مو
با وجود رسیدگی منظم باید هرازگاهی موهای خود را تقویت کنید. مواد تقویت کننده برای هر نوع مو در بازار‌یافت می‌شود و شما خود می توانید این مواد را تهیه کنید. برای موهای خشک، روغن‌ها‌ی گیاهی به همراه کمی میوه آووکادو مناسب است.‌ یک آووکادو را با دو قاشق غذاخوری روغن آفتاب گردان و کمی آب‌لیمو در ظرفی ریخته و هم بزنید تا به خمیر تبدیل شود. خمیر به دست آمده را حدود ١۵ دقیقه روی موهای خود بمالید.

6) محافظت صحیح از مو
دوشاخه شدن نوک مو به ویژه در موهای بلند آزاردهنده است. رنگ زدن بیش از حد مو، نور خورشید، هوای خشک و سشوار با هوای گرم سبب دوشاخه شدن نوک موها می‌شود. برای جلوگیری از این روند باید نوک موها را با کرم‌ها‌ی مخصوص تقویت کرد.

7) شانه مناسب
برس و شانه خوب نیز بخشی از مراقبت‌ها‌ی ویژه مو هستند.‌ یک برس خوب برای پخش کردن چربی مو بسیار ضروری است. برس‌ها‌یی که نوکی تیز دارند می‌توانند به پوست سر آسیب برسانند. شانه و برس را به طور منظم با شامپو بشویید تا باکتری‌ها‌ی موجود در آنها از بین بروند.

8) رنگ صحیح مو
مو حین رنگ کردن به مواد شیمیایی آغشته می‌شود. رنگ برای اثر کردن باید به اعماق مو نفوذ کند. بلوند‌کردن مو می‌تواند به شکننده و بی‌حالت‌شدن مو بیانجامد. از همین رو مو پس از رنگ‌زدن به مراقبت‌ها‌ی ویژه‌ای نیاز دارد. رنگ‌ها‌ی تیره آسیب کمتری به مو می‌زنند. مراقب باشید که موی رنگ‌شده با حنا را نمی‌توان به سادگی رنگ کرد.

9) تغذیه صحیح
رژیم‌ها‌ی غذایی نامتعادل نیز به مو آسیب می‌رسانند. نتیجه‌ی این‌که موها در پی تغذیه نادرست شکننده ونازک می‌شوند، زیرا مو با کمبود ویتامین و دیگر املاح ضروری برای بدن چون آهن، بیوتین، روی و ویتامین B1 روبرو می شود. مهم ترین تامین کنندگان مواد حیاتی برای موی سر، میوه، گوشت، ماهی و پرندگان، سبزیجات، شیر، سویا و غلات سبوس‌دار هستند.

10) آرامش و زندگی بدون استرس
استرس سبب می‌شود ترشح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) افزایش ‌یابد و سبب ریزش وخستگی مو شود. هنوز تحقیقات علمی چگونگی این تاثیر را به طور دقیق توضیح نداده اند. تنها این نکته مشخص است که آرامش کافی و ورزش موجب کاهش استرس شده و شرایط را برای زیبایی و طروات مو مهیا می‌کنند.

منابع :شماره نخست نشریه بهبد
تحریریه نشریه اختصاصی بهبد