1394/08/28 12:11

مراقبت از مو در فصل تابستان

یکی از اثرات تابستان، تأثیر بد گرما بر روی مو‌ی سر است. این تأثیر یا به دلیل دمای بالای هوا یا تابش مستقیم خورشید می‌باشد. موهای صدمه‌دیده توسط آفتاب بسیار شکننده می‌باشند، بنابراین شستشوی هر روزه آن با شامپو می‌تواند باعث خردشدن مو شود. بین هر بار شستشوی موهای خود، یک یا دو روز فاصله بیاندازید تا موها استراحت نمایند. پس از کف‌کردن شامپو، شستشوی موها را به آرامی انجام دهید. شامپو می‌تواند روغن طبیعی موها را از بین ببرد. قبل از شستشو، با اضافه کردن نرم‌کننده به موهای خود، کل مو از ریشه تا انتهای آن را به مواد آغشته نمایید. آب را به ریشه موها برسانید و اجازه دهید که کف از موها پایین آمده، سپس خارج شود. 

رطوبت موها را بالا ببرید:
پس از شامپو زدن، از نرم‌کننده‌هایی استفاده کنیدکه عناصر هیدراته (مانند ویتامینE و شی‌باتر) دارند. هر دو هفته از یک ماسک حالت‌دهنده استفاده نمایید و تمامی موها را بوسیله آن بپوشانید. همچنین می‌توانید از برخی ماسک‌های ترمیمی  استفاده نمایید که این ماسک‌ها باید به مدت 20 دقیقه روی موهای شما بمانند. 

نوک موهایتان را بچینید:
هر چند وقت یک‌بار نوک موهایتان را که اغلب خشک هستند، قیچی کنید. برای کاهش شکنندگی مو می‌توانید از روغن  استفاده کنید. استفاده از روغن برای درمان خشکی انتهای مو، به دلیل متخلخل بودن مو در آن ناحیه، بسیار مفید است. روغن را در 20 میلیمتری انتهای مو بمالید. چیدن مو‌ها را هر 8 هفته انجام دهید.

از کرم ضدآفتاب برای محافظت موهایتان استفاده کنید:
درست شنیدید، کرم‌های ضد آفتاب با محافظت از موها‌ی شما از نفوذ اشعه خورشید به آنها و شکستن و از بین رفتن رنگدانه‌ها جلوگیری می‌نمایند. قبل از اینکه ریسک بیرون رفتن را به جان بخرید، از ضدآفتاب بی‌رنگی که دارای فیلتر یو وی باشد استفاده کنید. این امر به‌خصوص درمورد بانوانی که حمام آفتاب می‌گیرند، ضروری است.

رنگ‌ موهایتان را تجدید کنید:
تقویت موهای کمرنگ شده به وسیله شستشوی مو با شامپو تثبیت کننده رنگ، به مدت 1بار در هفته بسیار موثر است. این شامپو به وسیله رنگدانه‌های خنثی، باعث افزایش فوری رنگدانه‌های مو می‌شود. 

موهایتان را براق کنید:
راه دیگر برای زنده کردن موهای رنگ‌پریده و مات، استفاده از براق کننده در هر 4 هفته یک‌بار است. یک محصول خوب ضمن درخشان کردن موها به احیای مجدد رنگ آنها کمک می‌کند. درخشان کننده مانند یک روکش برای موها عمل می‌کند.

موهایتان را لایه لایه کوتاه کنید:
اگر موهای فر ‌و وز به یک اندازه باشند، چه اتفاقی می‌افتد؟ پایین موها بسیار پرحجم به نظر می‌رسد. چند لایه‌کردن موها، کمک می‌کند که وزن موها تقسیم شده و همچنین فرم موها بهتر به نظر برسد. از برش موها با تیغ اجتناب کنید. اگر برش ایجاد شده با تیغ به درستی انجام نشود، می‌تواند باعث خرد شدن انتهای موها و سوخته به نظر رسیدن آنها شود.

صاف کردن موها:
موهای فردار، برای صاف به نظر رسیدن نیاز به رطوبت بیشتری دارند. از کرم‌های مرطوب کننده مو برای این منظور استفاده نمایید.

کمی صبور باشید:
بعد از شستشوی موها، هنگام استفاده از سشوار مطمئن باشید که تمام تارهای مو در طول خود کاملا خشک شده‌اند. در غیر‌این صورت موها فرم کاملا صافی نخواهد داشت و به زودی وز خواهد شد. اگر وقت کافی برای خشک‌کردن و صاف کردن کامل موها را ندارید بهتر است آن‌ها را جمع کنید.

برای سنگینی موها فکری کنید:
موهای ریخته شده بر روی شانه‌ها، حجم بیشتری دارند. اگر امکان کوتاه کردن موهایتان را ندارید، در روزهای شرجی و مرطوب، آنها را به حالت دم‌خرگوشی (گوجه) پشت سرتان جمع کنید.

منابع :www.health.com شماره نخست نشریه بهبد
تحریریه نشریه اختصاصی بهبد