1395/03/25 13:17

دانستنی ها در مورد کراتینه مو

به صورت طبیعی نوعی پروتئین در موها وجود دارد که باعث صاف‌شدن و درخشندگی موها می‌شود. در افرادی که موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد که با کراتینه‌کردن حیات دوباره را به موهایشان باز می‌گردانند. این ماده در سالن ها به شکل صمغ یک نوع درخت برزیلی می‌باشد که برای درمان مو از آن استفاده می‌شود که ترکیبات کراتین ترمیم کننده و صاف کننده را شامل می‌شوند.
موی سر انسان حاوی فلس‌هایی از جنس کراتین است این فلس‌ها یا کوتیکول‌ها در چندین ردیف دور تا دور مو قرار می‌گیرند و از مو محافظت می‌کنند.
هر قدر از ریشه‌ی مو به سمت نوک آن نزدیک می‌شویم فلس‌ها خشک‌تر و سفت‌تر می‌گردند.
عواملی مانند سختی آب، خشکی هوا، رنگ مو، مواد شیمیایی و ... می‌توانند روی فلس‌های مو تاثیر گذاشته و عملکرد آنها را مختل کنند.
هرگاه فلس‌ها خشک یا شکننده شده یا در اثر مواد قلیایی، زیاد باز شوند رطوبت داخل مو از بین می‌رود و خشک و بد حالت می‌گردد.
با پیشرفت تکنولوژی، دانش زیبایی نیز بی‌بهره نمانده و کراتین یکی از محصولاتی است که در چند سال اخیر به بازار محصولات زیبایی اضافه شده است.
اغلب خانم‌هایی که موهای خود را با اتو یا سشوار صاف می‌کنند با استفاده از این محصول بین 40 تا 60 % در زمان خود صرفه جویی می‌نمایند. در واقع می‌توان گفت: ((بعد از کراتین کردن با موهای وزوزی و زبر خداحافظی کنید.))
بیشتر کسانی که می‌خواهند از این محصول استفاده کنند از سوختن موهای خود و نیز از مقدار فرمالین دراین محصول هراس دارند.
نیل سادیک متخصص پوست و مو از نیویورک معتقد است: ((کراتینه کردن آسیبی به مو نمی‌رساند؛ این اتوهای مو و سشوارهای داغ
هستند که باعث خشک شدن و شکستگی موها می‌شوند.))
او می‌گوید: ((کراتینه کردن، درمانی نیروبخش برای موهاست. حتی اگر موهای شما سالم هستند با کراتینه کردن تارهای آن ضخیم‌تر شده و به موهای شما خاصیت ارتجاعی می‌بخشد و راحت‌تر فرم می‌گیرند.
فرمالدئید: عاملی بیماری زاست برای کسانی که هر روز با آن سر و کار دارند. یعنی برای افرادی در سالن‌های آرایشی که خدمات کراتینه ارائه می‌دهند نه برای کسانی که موهای خود را کراتینه می‌کنند زیرا میزان فرمالدئید در این محصولات تحت نظر سازمان غذا و دارو (FDA) و سازمان ایمنی وسلامت می‌باشد.
نوع کراتین و طریقه‌ی مصرف آن را یک آرایشگر حرفه‌ای می‌تواند تضمین کند. 
از اتوی مو برای چسباندن این ماده به فلس‌ها استفاده می‌شود. در این فرآیند غیرشیمیایی فلس‌ها بسته شده و مو در اثر سنگینی صاف و آب آن حفظ می‌گردد.
منابع :شماره دوم نشریه اختصاصی بهبد
خانم فرزانه فریور - کارشناس زیبایی