1395/03/25 13:29

شوینده ای که پوست شما را متحول می کند

صابون‌های جامد یا مایعی که معمولا در جامعه استفاده می‌شوند قلیایی هستند. پوست من و شما البته با توجه به خشک یا چرب بودن به طورطبیعی اسیدی است. این تضاد اسیدیته بین صابون‌ها و پوست، اغلب در افراد حساس و کودکان، حالت خشکی و اگزما ایجاد می‌کند و به لایه‌ی شاخی پوست (اپیدرم) آسیب می‌رساند. در مقابل صابون، یک گروه شوینده‌ی غیر صابونی به نام  پن یا syndet bar)  سیندت بار) در ایران و جهان وجود دارد (متاسفانه برخی به دلیل ناآگاهی به این شوینده‌ها صابون می‌گویند.) 


" پن ها" بهترین پاک کننده برای شست‌و‌شوی عادی دست و صورت، آرایش و یا حتی بدن محسوب می‌شوند. این شوینده‌ها با خاصیت پاک کنندگی همانند صابون عوارض چربی زدایی و تغییر pH پوست را به حداقل ممکن می‌رسانند.از آنجا که ترکیب سدیم یا پتاسیم با اسید‌های چرب جهت ساخت صابون یک روند قابل بازگشت است، پس از ترکیب صابون با آب، این روند بازگشت پذیر بوده و می‌تواند محیطی نسبتا قلیایی ایجاد کند. با توجه به اینکه اسیدیته طبیعی پوست بدن بین ۵ تا ۷ است، استفاده از صابون  اسیدیته طبیعی پوست را تا مدت‌ها مختل کرده و افزایش می‌دهد از این‌رو پوست به محیطی مناسب برای تکثیر میکروب‌ها تبدیل خواهد شد. 

درمقایسه، صابون‌های گلیسیرینه میزان کمتری از چربی‌های سطح پوست را از بین می‌برد و پس از شست‌و‌شو، پوست، نرم‌تر باقی می‌ماند ولی در رطوبت‌های پایین مانند زمستان یا آب و هوای خشک، باعث افزایش میزان تبخیر آب از سطح پوست شده و برخلاف تصورات مردم، متاسفانه منجر به خشکی بیشتر پوست می‌شود. گلیسیرین به ویژه در غلظت بالا، ارتباط محکمی با پوست ایجاد نمی‌کند، بنابراین به سادگی از سطح پوست شسته می‌شود اما در شوینده‌های غیر‌صابونی موسوم به "سیندت بار" یا " پن" هر سه این مشکلات رفع شده است.

هم اکنون فناوری تولید شوینده‌های غیر‌صابونی جامد موسوم به "پن درماتولوژیک" و انواع مایع آن در اختیار متخصصین کشور قراردارد. تولید این نوع شوینده‌ها بسیار حساس، دقیق و نیازمند امکانات پیشرفته است.

"کرم ژل" و "پن" کرمدار، بهترین درمان جهت رفع خشکی و رطوبت‌رسانی به پوست محسوب می‌شود. این شوینده به دلیل داشتن روغن برنج برای نرمی و شفافیت پوست، روغن نارگیل و روغن کرچک جهت نرم‌کنندگی و آب‌رسانی قوی پوست، همچنین ویتامین B6 با هدف نرم و مرطوب‌کنندگی  و داشتن خاصیت  آنتی‌اکسیدانی،  مخصوص پوست‌های خشک ومعمولی است و اثرات قابل ملاحظه‌ای به همراه دارد. این نوع شوینده‌ی غیر‌صابونی، بهترین محصول جهت باز گرداندن لطافت به پوست‌های آسیب دیده ناشی از مصرف شوینده‌های قلیایی است.

"کرم ژل" و"پن" کودکان، مناسب‌ترین شوینده‌ی مخصوص پوست حساس اطفال، علاوه بر موارد پن کرمدار، حاوی زینک اکسید نیز می‌باشد که با هدف پیشگیری و درمان التهاب ناحیه پوشک کودکان کاربرد فراوانی دارد.

"کرم ژل ورزشکاران" و"پن" درماتولوژیک "TCC" به عنوان ضد باکتری و ضد قارچ جهت رفع بوی نا مطبوع، پیشگیری و درمان آکنه با دارا بودن ماده‌ی تری کلوکربان و پروتئین هیدرولیزشده‌ی گندم می‌تواند چربی پوست را نیز متعادل کند.

شوینده‌ی غیر صابونی پوست‌های چرب و آکنه‌ای، بهترین شوینده جهت تعدیل چربی پوست و درمان آکنه محسوب می‌شود، با داشتن گلیسیرین، جهت نرمی و لطافت پوست و پیشگیری از هایپر کراتوز و نشاسته‌ی گندم برای ایجاد شفافیت و شادابی پوست و همچنین پروتئین هیدرولیزشده‌ی گندم، قادر به متعادل کردن چربی پوست است.

"کرم ژل" و"پن" مخصوص پوست‌های خشک و حساس، جهت رفع هرگونه خشکی ناشی از حساسیت به شوینده‌ها، بیماری های پوستی و سرما کاربرد فراوانی دارد. این شوینده‌ی غیر‌صابونی حاوی پلی‌کواترنیوم ۷ جهت نرمی و لطافت پوست بوده و دارای نشاسته‌ی گندم جهت ایجاد شفافیت و شادابی پوست، روغن برنج جهت نرمی و شفافیت پوست و جلوگیری از پوسته‌ریزی است. این شوینده در بیماری‌های پوستی، ناشی از خشکی شدید و حساسیت‌هایی مانند اگزما،درماتیت آتوپیک ،پسوریازیس،ایکتیوز،... بسیار سودمند است.

منابع :شماره دوم نشریه اختصاصی بهبد
آقای رضا حسین مردی -کارشناس ارشد میکروبیولوژی شرکت گل افشان آرایش