1394/08/28 11:36

عفونت‌های قارچی ناخن

ناخن مانند هر عضو دیگری از بدن در معرض عوامل بیماری زا مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها قرار دارد. یکی از بیماری‌های شایع ناخن، عفونت‌های قارچی ناخن یا انیکومایکوزیس می‌باشد که عامل آن نوعی قارچ به‌نام درماتوفیت است.‌ 

‌ این عفونت در بین میان‌سالان و سالمندان شیوع بیشتری دارد، اما ممکن است در افراد جوان نیز دیده‌شود. ‌‌این بیماری،  مسری بوده و می‌تواند به افراد دیگر منتقل شود. قارچ‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب بهتر رشد می‌کنند. خاک و آب آلوده، راه ‌رفتن با پای برهنه در مکانهای عمومی مانند استخرها، کاشت ناخن و ضعف سیستم ‌‌ایمنی از عواملی هستند که فرد را برای ابتلا به‌ ‌این عفونت مستعد می‌سازند. علائم عفونت قارچی ناخن عبارتند از: زرد یا سفید شدن رنگ ناخن، ضخیم شدن، شکنندگی و خرد شدن ناخن‌ها یا جدا شدن ناخن از بستر زیرین آن و تغییر شکل در هنگام رشد آن.
 ‌‌این عفونت می‌تواند به سایر ناخن‌ها نیز منتقل شده و با گذشت زمان و عدم درمان، آسیب‌های دائمی به ناخن یا بستر آن واردکند.
عفونت قارچی ناخن معمولا بدون درد و خارش است بنابراین تشخیص‌ این بیماری معمولا توسط پزشک متخصص انجام گرفته و ممکن است برای تشخیص قطعی، به انجام آزمایش قارچ نیاز شود. بیماری‌های قارچی ناخن خصوصا برای افراد دیابتی خطرناک است. مشاغلی که با محیط گرم و مرطوب ارتباط دارند از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به عفونت قارچی ناخن هستند. مشاغلی مانند آشپزی، ظرفشویی، خدمتکاری در منزل.

 روش‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت قارچی ناخن: 
1- خودداری از گذاشتن ناخن‌های مصنوعی آکریلیک و پلاستیکی. زیرا‌‌ این موارد محیط مناسبی را برای رشد قارچ فراهم می‌سازند.

2- کوتاه کردن مرتب ناخن‌ها و خشک و پاکیزه نگه‌داشتن آنها در صورت مانیکور نمودن ناخن‌ها و استرلیزه نمودن مرتب وسایل توسط مانیکوریست.

3- مراجعه به پزشک هنگام مشاهده اولین علائم عفونت قارچی، خشک و پاکیزه نگه داشتن ناخن‌ها.

درمان دارویی که نسبتا طولانی بوده و می‌تواند بین 2-4 ماه به ‌طول انجامد. بعد از اتمام درمان به منظور حصول اطمینان از موثر بودن روش درمانی لازم است مجددا آزمایش قارچ، انجام گیرد. 

منابع :شماره نخست نشریه اختصاصی بهبد
خانم دکتر لیلا خرازی- متخصص پوست، مو و لیزر درمانی