گفتگویی با جناب آقای دکتر غروی، معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز

س: آقای دکتر از نظر شما جایگاه پژوهش و فناوری در حوزه‌ی پزشکی کشور چه رتبه‌ای دارد و برای ارتقا‌ی آن چه باید کرد؟
ضمن تشکر از شما، این جایگاه در حوزه‌ی وزارت بهداشت و درمان به قدمت آن وزارت علوم نیست، وزارت علوم در تمام زمینه‌ها مانند شاخص‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و پژوهش و فناوری بسیار جلوتر بوده و کمیت بیشتر و کیفیت بالاتری دارند.
شاید ما 1% وزارت علوم هم مراکز رشد فناوری نداشته باشیم اما دلیل این موضوع فاصله‌ی زمانی بین تشکیل شدن این دو وزارت‌خانه می‌باشد.
در وزارت بهداشت، بیشتر به مباحث بالینی پرداخته شده است و در زمینه‌ی بهداشت و درمان، با مشکلات زیادی رو‌به‌رو شده‌ایم تا به مبحث درمان رسیدگی کنیم بنابراین برای بالا‌رفتن شاخص پژوهشی شدن، به زمان بیشتری نیاز داشته‌ایم.
در ابتدا، ادغام دانشگاه و وزارت بهداشت و درمان برای هیئت علمی، نا‌آشنا و نامفهوم بود و شاید 10 سال با این استرس و ناراحتی سپری شد که طبیعی است به بخش دانشگاهی و پژوهش اهمیت کمتری داده شود طوری‌که در آن سال‌ها بحث‌های آموزشی پررنگتر بودند تا اینکه بالاخره در دهه‌ی بعدی، بخش پژوهش بسیار قدرتمند شد و امروزه بسیار مهم است که هم در پژوهش و هم آموزش، رشد قابل توجهی دیده ‌شود. یعنی پژوهش باید به ارتقا‌ی تکنولوژی، ثروت و رشد کشوری منجر شود و در این امر برای دستیابی به هدف، بسیار سختگیرانه و پر‌هزینه پیش می‌رویم. برای مثال از طرف مقام معظم رهبری 4 % از سود درآمدها به حوزه‌ی پژوهش تعلق گرفته و فضای خوبی برای دانشجویان و پژوهشگران به وجود آمده است.

س: بیشترین زمینه‌ی فعالیت‌ها و دستاوردهای معاونت پژوهشی استان البرز در سال‌های اخیر چه بوده است؟

• در چند حوزه کار انجام می‌شود و اولین بخش نیز هدایت پژوهش‌ها و طرح‌های تحقیقاتی دانشجویان در مسیرهایی است که  اولویت بهداشتی، درمانی ،پژوهشی و حتی بالینی ‌دارند.
 بخش بعدی نیز هدایت پایان‌نامه‌ها به سمت ارتباط با بخش صنعت و تولید محصول است.
مرکز رشد فناوری که بر تشویق شرکت‌های دانش بنیان و تشکیل گروه‌های مختلف پژوهشی استوار است نیز زیر نظر مرکز رشد به انجام فعالیت مشغول هستند.
مرکز نشر نیز تالیف و ترجمه‌ی کتب، مقالات و 4 عنوان مجله، (دو انگلیسی و دو فارسی) را برعهده دارد.
چند مرکز تحقیقات پروبیوتیک، غذایی و  عوامل اجتماعی یا موثر بر سلامت (HDS) هم وجود دارد.
مراقبت از واحدهای اطلاع‌رسانی و نظارت بر سیستم‌های پژوهشیار و یا برگزاری کارگاه‌های تحقیقاتی برای دانشجویان و کارکنان، تجهیز کتابخانه‌های بیمارستان‌ها و دانشکده‌ها و تاسیس مراکز تحقیقات بالینی از اقدامات دیگر بوده است. به طور مثال در بیمارستان باهنر و رجایی مرکز تحقیقات بالینی ایجاد شده است و تجهیز بیمارستان‌ها، پیشرفت بخش بالینی را در پی داشته است.

س: چه‌قدر از اهدافی که در نظر داشتید محقق شده و این اقدامات چه میزان موفقیت آمیز بوده است؟
• با توجه به نوپا بودن مرکز پژوهشی می‌توان گفت که در برخی از مراکز رشد بسیاری داشته‌ایم و در برخی قسمت‌ها به خاطر کمبود زمان هنوز کار به پایان نرسیده است. در برخی موارد مانند پارک فناوری کاملا به آنچه مورد نظر بود، دست پیدا کردیم و در برخی دیگر هنوز به نتیجه‌ی مطلوب نرسیده‌ایم. یکی از دلایل، نداشتن مکانی برای مستقل شدن است که هنوز تصمیماتی در این زمینه گرفته نشده است. 

س: به نظر شما بخش خصوصی در این زمینه چه پتانسیلی دارد و چگونه می‌توان از آن در بخش پژوهش بهره گرفت؟
• در بخش خصوصی بیشتر کارهای درمانی و خدماتی انجام می‌گیرد و کمتر به پژوهش اهمیت داده شده است. اما ممکن است در بخش‌هایی مثل شیلات و دام افرادی باشند که به پژوهش اهمیت بدهند که آنها هم اغلب از بخش دولتی هستند به دلیل نیاز به دور‌اندیشی و صبر زیاد و البته نبودن منفعت مالی در بخش پژوهش سرمایه‌گذاری کمی صورت می‌گیرد که این امر، جای تعمق و فعالیت بیشتری دارد. 
آیا می‌توان از شرکت‌های دانش بنیان در تقویت بودجه‌ی بخش خصوصی استفاده کرده و بین این بخش و انجام پژوهش‌های پزشکی ارتباط برقرار کرد؟
• در این زمینه تعامل خوبی می‌توان انجام داد، زیرا در شرکت‌های دانش بنیان، ضعف سرمایه و نیروهای فیزیکی و تکنولوژی دیده می‌شود در حالی که در بخش خصوصی نیز ضعف نیروی علمی و دانشی وجود دارد. برقراری این ارتباط می‌تواند خیلی موثر باشد البته به شرطی که در دو طرف این نیاز متقابل به وجود آید.
س: شما در همایش‌های هفته‌ی پژوهش، آماری را ارائه کرده‌اید، بر طبق آن استان البرز چه رتبه‌ای را در پژوهش دارد؟
ما در زمینه‌ی پژوهش، در بین 42 دانشگاه به مقام 28 دست یافتیم، یعنی3/2 دانشگاه‌ها بالاتر از ما هستند و 3/1 بعد از ما قرار دارند و این امر به دلیل این است که کار پژوهشی، دیر بازده می‌باشد و مانند کاشتن درختی است که باید صبر کرد تا ثمره‌ی آن دیده شود.
س: شما نقش نشریه‌ی بهبد را از نظر یک رسانه‌ی بهداشت و سلامت چگونه ارزیابی می‌کنید و چه پیشنهادی برای این نشریه دارید؟
• گستره‌ی فعالیت این نشریه در 2 شماره، بسیار  خوب ارزیابی شده و چه در بخش مطالب و چه در گیشه‌ها خوب عمل کرده است و موضوع قابل تحسین دیگر اینکه شما مخاطب خود را گزینشی، انتخاب نکردید و همه‌ی اقشار جامعه می‌توانند از این نشریه بهره بگیرند. از نظر من هم بسیار پر بار و مفید بوده است.
در پایان اگر مطلب خاصی مدنظر دارید بفرمایید.
امیدوارم عوامل نشریه در کارخود تداوم داشته و با اشتیاق و علاقه‌ی بیشتری به کار ادامه دهند و دعای خیرم برای شما هر روز بهتر و پر‌بار‌تر شدن نشریه‌تان می‌باشد.