گفت و گو با دکتر کولیوند

بررسی وضعیت آلودگی هوای کرج و بیمه‌های درمانگر
با حضور جناب آقای دکتر کولیوند
نماینده محترم مردم کرج در شهر کرج

•        تنوع بیمه‌ها در ایران باعث گردیده که بیمه‌گران از انجام تعهدات خود ناتوان بمانند. به طور مثال در آلمان، مجموعه کارمندان دولت زیر پوشش یک بیمه هستند و یا در کره جنوبی سه شرکت اصلی بیمه وجود دارد و تمامی شرکت‌ها در ذیل این سه شرکت اصلی قرار دارند. این الگو در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری نیز ایجاد شده است. اما در ایران بیمه‌ی تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، آموزش پرورش و... وجود دارد.

•        در ایران ارجاع بیماران به بخش‌های جانبی و پاراکلینیکی مانند آزمایشگاه، سونوگرافی، فیزیوتراپی و ... بسیار بالاست. در کشورهایی مانند انگلستان 20% از بیماران به این مراکز ارجاع داده می‌شوند اما در ایران این آمار در حدود 80% است. برخی از پزشکان به جای معاینه و تجویز، بیماران را فورا به مراکز پاراکلینیکی می‌فرستند.

س: نقش قوه قانون‌گذار در حوزه سلامت چگونه تعریف شده است؟
اصولا شکل‌گیری اجتماع، نیاز به قانون را به دنبال خواهد داشت. یعنی حد و مرز‌های افراد باید در اجتماع تعریف شود. قواعد نظم و انظباط، مسئولیت‌ها، سلامت، نظام‌مندی، آموزش، دین، فرهنگ و ... همگی در کنار هم قواعد و قوانین را شکل می‌دهند. پس جایگاه مقنن قانون برای نظام سلامت، الزامی است زیرا وجود تخصص‌های مختلف در نظام سلامت، باعث می‌گردد که بی‌قانونی در ساختار سلامت اتفاق نیافتد. حفظ سلامت نیز از الویت‌های یک جامعه است.


س: به نظر شما وضعیت آموزش و اطلاع‌رسانی در حوزه سلامت در استان البرز چگونه است؟
طی دو سه سال گذشته در این استان وضعیت قدری بهتر شده است. ما در بحث آموزش سلامت باید در نظر داشته باشیم با توجه به افزایش راه‌های ارتباطی بین مردم، رسانه‌ها و پیگیری‌های آن‌ها چگونه تعداد بیشتری از مردم تحت پوشش قرار بگیرند اما از نظر کارکردهای درون اجتماع (کارکرد صداوسیما، سایر رسانه‌ها و... ) باید موثرتر عمل کنند.


س: به نظر شما رسانه‌ای مانند نشریه‌ی بهبد که اولین و تنها نشریه‌ی اختصاصی بهداشت و سلامت در استان البرز است، چقدر در حوزه اطلاع‌رسانی می‌تواند در استان تاثیرگذار باشد؟
باید این را در نظر بگیریم که دامنه‌ی این نشریه شامل چند نفر خواهد شد؟ اطلاعات درج شده در این نشریه هم به نفع مردم و هم متخصصین است، بنابراین نکته‌ی دیگر دامنه‌ی نفراتی است که از این نشریه بهره‌مند می‌گردند. پیشنهاد می‌کنم که محتوای این نشریه از طریق رسانه‌های دیگر به مردم اطلاع داده شود.

س: علت گرد و غبار کرج چیست و چگونه می‌توان از آن پیشگیری کرد؟
اولین نکته، همجواری کشور ما با عراق، ترکیه و نزدیکی به عربستان است. در گذشته کشورهای همسایه ایران با کمک‌های بین‌المللی اقدام به تثبیت شن‌ها و بیابان‌های خود می‌نمودند که اکنون این امر متوقف شده است. نکته‌ی بعد، فرسایش زمین به دلیل پایین رفتن سفره‌های آب‌ زیرزمینی است. این موضوع باعث می‌گردد که خاک فرسایش یافته و باعث ایجاد گردوغبار شود. نکته‌ی بعد آلودگی ایجاد شده در نتیجه خودروها و صنایع است. در حال حاضر جمعیت روستا نشین 28 % و شهرنشین 72 % می‌باشد. در گذشته روستاهای ما پایدار بود و مشاغل در آنها ایجاد می‌شد. جمعیت نیز از ابتدای انقلاب سه برابر شده است. عامل دیگر شهرک‌های صنعتی است که بر اساس استاندارد تشکیل نشده‌اند و البته اینکه البرز نیز صنعتی‌ترین استان کشور است.
اما چه کارهایی انجام شده؛ ابتدا باید روی بیابان‌زدایی تمرکز شود. باید کانون‌های ریزگردها را شناسایی و تثبیت کرد، صنایع آلوده‌کننده را استاندارد نمود، در مورد کشورهای همسایه نیز باید به دنبال راهکارهای دیپلماتیک بود، از طریق نهادهای بین‌المللی پیگیری کرد و برای کشورهایی که باعث این ریزگردها می‌شوند جرایمی در نظر بگیرند و یا صادرات و واردات آنها را محدود کنند. در رابطه با داخل کشور باید الویت‌های محیط زیست همیشه در نظر گرفته شود. برای ساختن پل یا حتی یک ساختمان باید پیوست محیط زیست وجود داشته باشد، اکنون بعد از  40 سال متوجه شده‌ایم که ساختمان سازی در کرج کاملا مخالف گردش هواست. این باعث می‌گردد که در شهر گردش طبیعی هوا را نداشته باشیم. بادها به خوبی از شهر عبور نکنند. این موارد باید در نظام شهرسازی رعایت شده و خدمات نیز باید عادلانه و مناسب در تمام مناطق شهری تقسیم شوند. نتیجه‌ی این امر کاهش ترافیک و آلودگی است که در نهایت نیز سلامت شهر و جامعه را به دنبال خواهد داشت.

س: در پایان بفرمایید که دغدغه‌ی اصلی سلامت، در استان البرز چیست؟
دغدغه‌ی اصلی مردم، مشکلات مالی است. مردم به واسطه‌ی هزینه‌ی‌ بالای درمان، به دنبال بهبود بیماری در آغاز نیستند و این بیماری‌ها در طول زمان مزمن می‌گردند. وقتی هزینه‌های درمان بالا رود، فرد به خوددرمانی روی می‌آورد، خودش دارو می‌خورد، غافل از اینکه ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد. بنابراین اطلاع‌رسانی در حوزه‌ی پیشگیری، بسیار مهم و سودمند است.