خانواده سالم، جامعه سالمحجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی نماینده محترم ولی فقیه در استان البرز در خطبه‌های نماز جمعه به مناسبت روز خانواده فرمودند: روز 25 ذی‌الحجه، طبق احادیث، روزی است که آیات مبارکه‌ی سوره "هل اتی" بر قلب مبارک رسول خدا در شان اهل بیت عصمت و طهارت نازل شد، روزی که به واسطه‌ی کسالتی که برای امام حسن (ع) و امام حسین (ع) پیش آمده بود و خاندان پیامبر سه روز روزه گرفتند و هر سه افطار خود را به فقرا بخشیدند. به همین مناسبت، این روز به نام روز ((خانواده و تکریم بازنشستگان)) نام‌گذاری شده است. 
ایشان در ادامه افزودند: ((اما مهم روز خانواده است. می‌دانید که در اسلام به خانواده بسیار اهمیت داده شده است به طوری که یکی از ارکان جامعه سالم و کارآمد خانواده است. برکسی پوشیده نیست که تشکیل خانواده نیاز فطری بشر است که آثار اجتماعی فراوانی به همراه دارد. زندگی واقعی همراه با آرامش و در کنار همسر و فرزندان، کانون گرمی را ایجاد می‌کند که همه در سلامت زندگی کنند. ارکان خانواده هم نسبت به هم مسئولیت دارند. پدر، مادر و فرزندان نسبت به هم و در این بین بانوان محور اصلی تشکیل خانواده هستند؛ یعنی محور کوچک‌ترین اجتماع بشری. خوب دقت کنید که چه نتیجه‌ای را می‌خواهم بگیرم.))
امام جمعه کرج با اشاره به محوریت نقش زن درجامعه، افزودند: ((زن محور خانواده، عشیره، قبیله و اجتماعات کوچکی است که آرام آرام بزرگ می‌شود. این مطلب نشانه‌ی جایگاه رفیع و عظیم زن در جامعه بشری است. کوچک‌ترین جامعه با محوریت ارحام بودن ساخته می‌شود. خاله‌ها، عموها، عمه‌ها، دایی‌ها، پسر عمو، پسر خاله و خانواده و بعد عشیره همه این‌ها به یک رحم برمی‌گردند. بعضی اوقات یک قبیله بزرگ به یک رحم برمی‌گردند.
ایشان در پایان اظهار داشتند: ((زن، محور همه آن جامعه است. در کنار هم قرارگرفتن این جوامع کوچک اجتماع بزرگی شکل می‌دهد. اگر خانواده به عنوان کوچک‌ترین رکن جوامع سالم باشد بزرگ شده و همه‌ی افراد سالم خواهند بود.))

خطبه های نماز جمعه 17 مهر 1394