دوشنبه, 01 مرداد 1397 04:30

سرماخوردگی ، آنفلوانزا و تفاوت­های آن:

آنفلوانزا یک عفونت حادّ ویروسی دستگاه تنفسی است که در صورت سالم و فعال بودن سیستم ایمنی فرد مبتلا، عوارض بیماری بعد از طی یک دوره­ی چند روزه کاهش یافته و شخص کاملاً بهبود می­یابد. در افراد مبتلا به بیماری­های مزمن و نقص ایمنی در موارد همه­گیری، عوارض بیماری، شدیدتر و احتمال مرگ و میر بیش­تر می­شود.

بیماری آنفلوانزا بیش­تر به­صورت ناگهانی و با سردرد و درد عضلانی آغاز شده و در ادامه، علایمی چون تب و لرز، درد مفاصل، بی­اشتهایی و کسالت بروز می­کند. آبریزش بینی و چشم به همراه درد و ناراحتی گلو نیز وجود دارد. موارد خفیف آنفلوانزا، بسیار شبیه سرماخوردگی است امّا این دو بیماری با هم تفاوت دارند.

بیش از 100 سویه ویروسی، عامل ایجاد سرماخوردگی هستند امّا در آنفلوانزا 3 نوع ویروس دخالت دارند. عفونت سرماخوردگی در دستگاه تنفسی فوقانی است امّا در آنفلوانزا کل دستگاه تنفسی درگیر می­شود. شروع علائم سرماخوردگی تدریجی است و طی 3-1 روز، بروز می­کند امّا علائم آنفلوانزا ناگهانی و در طی چند ساعت علامت­دار می­شود. تب و لرز در سرماخوردگی خفیف است امّا در آنفلوانزا به­صورت مشخص، تب بالاتر از 38 درجه سانتی­گراد است که 4-2 روز به طول می­انجامد. سردرد در سرماخوردگی مداوم و معمولاً خفیف است امّا آنفلوانزا، سردردهای شدیدی به دنبال دارد.

در سرماخوردگی، درد عمومی بدن یا وجود ندارد یا خفیف است امّا درد عمومی بدن در آنفلوانزا شدید و در کل بدن خواهد بود. سرفه و خلط در سرماخوردگی خفیف تا متوسط و به­صورت سرفه­های تک­تک بروز می­کند امّا در آنفلوانزا سرفه و خلط شایع بوده و ممکن است شدید شود.

گلودرد در سرماخوردگی شایع و معمولاً خفیف است. در آنفلوانزا نیز گلودرد گاهی ممکن است وجود داشته باشد. آبریزش و گرفتگی بینی در سرماخوردگی بسیار شایع بوده و با عطسه همراه است امّا در آنفلوانزا گاهی ممکن است وجود داشته باشد. در سرماخوردگی، خستگی یا وجود ندارد و یا بسیار کم است امّا در آنفلوانزا خستگی معمولاً شدید است و 3-2 هفته به طول می­انجامد. در سرماخوردگی، ضعف شدید هرگز وجود ندارد امّا آنفلوانزا با خستگی مداوم و معمولاً در مراحل اولیه­ی بیماری همراه است.

سرماخوردگی در سراسر سال و به­ویژه در فصل زمستان بروز می­کند امّا بیش­ترین موارد آنفلوانزا بین ماه­های مهر تا اردیبهشت است. درمان­های آنتی بیوتیکی در سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک­کننده نخواهد بود. سرماخوردگی و آنفلوانزا هر دو از طریق ترشحات تنفسی (حلق و بینی) هنگام سرفه و عطسه منتقل می­شوند.

توصیه­های بهداشتی:

به­منظور جلوگیری از انتشار سرماخوردگی و آنفلوانزا، رعایت بهداشت فردی و عمومی ضروری است. به این منظور شستشوی مرتب دست و صورت با آب و صابون، به­ویژه پس از برخورد با فرد بیمار لازم است. همچنین باید دهان و صورت را هنگام عطسه و سرفه پوشاند و هنگام بیماری از تماس با دیگران اجتناب کرد. استراحت و نوشیدن مایعات گرم به میزان کافی، در بهبود علایم این بیماری اثر به­سزایی دارند.

دکتر شهرزاد خلج افشار 

پزشک عمومی 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…