دوشنبه, 01 مرداد 1397 04:30

بدرنگی دندان، عوامل به وجودآورنده و منشاء آن و درمان با بلیچینگ:

تغییر رنگ دندان می‌تواند به­واسطه­ی علل مختلفی اتفاق بیفتد. برخی از این عوامل در زمان شکل‌گیری دندان و برخی دیگر پس از آن اتفاق می‌افتد. در این زمینه، سه عامل شناخته شده وجود دارد:

1- تغییرات به­واسطه‌­ی عوامل خارجی.

2- تغییرات به­واسطه­ی عوامل داخلی.

3- تغییرات هتروژنیک مثل سایش مینا به­خاطر افزایش سن که رنگ دندان را تیره می‌کند و درمان مؤثر آن نیاز به تشخیص صحیح دارد.

رنگ­دانه‌هایی با منشأ خارجی:

رنگ­دانه‌های خارجی، بدرنگی‌های سطحی روی سطح دندان یا مادّه­ی ترمیمی هستند که از تجمع و چسبندگی ذرّات خارجی با منشأ‌ گوناگون (مثل تنباکو، قهوه، چای، داروهایی نظیر مکمل‌های آهن، کلر هگزیدین و باکتری‌های رنگزا و تانن موجود در برخی مکمل‌های کاهش وزن و ...) ایجاد می‌شوند و رنگ‌های مختلفی دارند: قهوه‌ای، سیاه، سبز، نارنجی یا خاکستری متالیک. رنگ­دانه‌های قهوه‌‌ای نازک بوده که معمولاً روی سطح بیرونی دندان‌های آسیاب فک بالا و سطح زبانی دندان‌های جلویی فک پایین و با شیوع کم­تر، روی دندان‌های جلویی فک بالا دیده می‌شوند که می‌تواند از تانن موجود در چای و قهوه ایجاد گردد.

نتیجه­ی مصرف تنباکو معمولاً در یک سوم لثه­ی دندان‌ها و روی نقایص مینایی دیده می‌شود.

- رنگ‌دانه‌های سبز به­صورت نوار پهن روی دندان‌های جلویی فک بالا دیده می‌شود. این رنگ­دانه‌ها بیش­تر در زنان و کودکان دیده می‌شود. این رنگ­دانه توسط بعضی باکتری‌ یا قارچ‌ها به وجود می‌آید.

رنگ‌دانه‌هایی با منشأ داخلی:

این رنگ­دانه­ها به­دلیل ضربه به دندان در جریان رشد و تکامل دندان ایجاد می‌شود. ضربه باعث آسیب دیدن عروق خونی و به­دنبال آن، از بین رفتن حیات دندان می‌گردد. رنگ­دانه‌های خونی وارد ساختمان عاج دندان شده و باعث تغییر رنگ دندان می‌گردد و به همین دلیل هرگونه ضربه‌ای به دندان را باید جدّی گرفت و مورد بررسی و پیگیری قرار داد. مانند ضربه‌ای که یک قاشق یا یک تکه یخ یا سنگ درون غذا می‌تواند به دندان وارد کند تا ضربه‌های جدی‌تر که موجب آسیب ساختار دندان می­شود.

بعضی از رنگ­دانه‌ها بر اثر مصرف مواد دارویی در زمان رشد و تکامل دندان ایجاد می‌شود، مثل تتراسایکلین و فلوروزیس که رنگ عاج را به رنگ زرد، آبی خاکستری یا قهوه‌ای تغییر می‌دهد.

فلوروزیس در اثر مصرف بیش از حد فلوراید در دوران شکل‌گیری سطح تاجی دندان به وجود می‌آید و به­صورت لکه‌های سفید و قهوه‌ای روی سطح دندان دیده می­شود.

برخی از تغییر رنگ‌ها با منشأ داخلی به­واسطه­ی عوامل ژنتیک ایجاد می‌گردد. بدشکلی‌هایی در مینا و یا بدرنگی‌هایی که منشأ ژنتیکی دارند اغلب به­صورت لکه‌ و یا حالت ورقه­ورقه شدن سطح مینا به چشم می‌خورند که درمان آن با بلیچینگ در این موارد قابل پیش‌بینی نیست.

درمان:

درمان‌های معمول برای بهبود زیبایی شامل بلیچینگ و میکروابرژن میناست، تفاوت بلیچینگ و میکروابرژن نه فقط در استفاده از مواد شیمیایی برای بهبود رنگ دندان بلکه در «نتیجه درمان» است. در بلیچینگ، با استفاده از مواد شیمیایی که به داخل مینا و عاج نفوذ کرده و موجب تغییر رنگ دندان می‌شود، هیچ نوع برداشتی حتی در حدّ میکروسکوپی از سطح مینا انجام نمی‌شود. در میکروابرژن یک لایه­ی میکروسکوپی از سطح مینا برداشته شده و بدرنگی سطح مینا را حذف می‌کند.

بلیچینگ:

چهار نوع بلیچینگ برای درمان بدرنگی‌های دندانی وجود دارد که در مورد دندان‌های زنده کاربرد دارد.

1- بلیچینگ در منزل که توسط تری بلیچینگ خاصی که توسط پزشک از بیمار قالب‌گیری شده و به او تحویل داده می‌شود تا طی زمان و دستورالعمل خاص پزشک، بتواند از آن استفاده نماید.

2- بلیچینگ در مطب که توسط خود دندانپزشک در مطب انجام می‌گیرد.

3- گاهی ترکیبی از این دو نوع برای درمان لازم می‌باشد یعنی هم در مطب و هم در منزل توسط خود بیمار.

4- استفاده از نوارهای سفیدکننده تجاری که زیاد قابل توصیه نمی‌باشد.

تصادفاً گرچه نتایجی عالی از سیستم‌های بلیچینگ نوری که در مطب انجام می‌شود، قابل دستیابی است امّا می‌توان همان نتایج را با سیستم بدون نور نیز به­دست آورد. لازم به ذکر است که گاهی بیماران در طی درمان درجاتی از حساسیت را تجربه می‌کنند که با کاربرد مواد دارویی خاص که توسط دندانپزشک تجویز می‌گردد می‌توان این حساسیت را کاهش داد.

نوع دیگری از بلیچینگ وجود دارد که در دندان‌های غیرزنده به کار می‌رود. مانند دندان‌هایی که درمان ریشه روی آن­ها صورت گرفته و دچار بدرنگی شده‌اند. تقریباً 10٪ از دندان‌هایی که درمان ریشه شده‌اند دچار بدرنگی می‌شوند که دلایل متفاوتی دارد که این نوع درمان در مطب توسط دندانپزشک قابل انجام است.

در آینده راجع به درمان‌های تصحیح رنگ و شکل دندان‌ها با استفاده از ترمیم‌های لامینیت، مطالب جامعی در همین نشریه منتشر خواهد گردید.

دکتر آناهیتا همتی 

جراح دندانپزشک

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…