سه شنبه, 02 مرداد 1397 04:30

بلوغ

بلوغ، دورانی از رشد و تکامل بدن انسان است که طی آن صفات ثانویه جنسی شکل می­گیرد و توانایی تولیدمثل به­وجود می­آید. تغییرات فیزیکی همراه با رشد و نمو بلوغ، به­طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه رسیده شدن هیپوتالاموس، تحریک اعضای جنسی و ترشح هورمون­های (استروئیدهای) جنسی هستند.

چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟

عامل اصلی تعیین­کننده­ی زمان شروع بلوغ، بدون تردید ژنتیک است امّا به­نظر می­رسد عوامل دیگری نیز بر سن شروع و پیشرفت رشد و نمو مؤثر هستند. وضعیت تغذیه، سلامت عمومی، موقعیت جغرافیایی، مواجهه با نور، وضعیت روانی و ... بخشی از این عوامل هستند.

طول مدّت مراحل بلوغ در دختران حدود 5/4 سال است. اوّلین علامت بلوغ تسریع رشد است.

اولین تغییری که یک دختر نوجوان متوجه آن می­شود، جوانه زدن پستان (تلارک) و به­دنبال آن رشد موهای ناحیه تناسلی چانه و زیر بغل (پوبارک)، اوج گرفتن سرعت رشد جسمانی و سپس قاعدگی (منارک) است.

اختلالات دوران بلوغ:

  • تأخیر بلوغ: عدم پیدایش صفات ثانویه جنسی تا 13 سالگی، تأخیر شروع قاعدگی تا 16 سالگی و یا عدم شروع قاعدگی بیش از 5 سال پس از بروز صفات ثانویه جنسی است. به یاد داشتن این نکته مهم است که ممکن است بلوغ در کودکی که از بیماری مزمن و شدید از هر نوعی که باشد (از جمله بیماری سلیاک، بیماری کرون، کم­خونی سلول داسی شکل و فیبروز کیستیک و...) رنج می­برد، به تأخیر بیفتد.
  • بلوغ غیر همزمان: به مواردی گفته می­شود که بلوغ الگوی طبیعی خود را سپری نکند، مثلاً رشد پستان­ها در غیاب رشد موی قابل ملاحظه در لگن یا زیر بغل اتفاق افتد.
  • بلوغ زودرس: بلوغ قبل از 8 سالگی است، شایع­ترین علّت آن سرشتی (ایدیوپاتیک) است ولی باید طی بررسی­های جدّی­تر ردّ شوند و درمان جهت رسیدن به قدطبیعی مورد انتظار در بزرگسالی انجام شود.
  • رشد و نمو بلوغی غیرهمجنس: شایع­ترین علّت آن در سن مورد انتظار بلوغ، سندرم تخمدان چند کیستی (pcos) است که در اکثر موارد با بررسی اولتراسونوگرافی، قابل تشخیص می­باشد. برای تشخیص، لازم است حداقل دو مورد از مواد زیر وجود داشته باشد.
  • فقدان یا کاهش تخمک­گذاری، در این افراد سطوح هورمون­های جنسی، طبیعی نمی­باشد.
  • اضافه وزن.
  • تأخیر قاعدگی.
  • وجود همزمان ظاهر زنانه و مردانه هنگام بلوغ.
  • تمامی اختلالات دوران بلوغ باید به­طور کامل توسط پزشک مورد بررسی و درمان قرار گیرد. آزمایشات و اقدامات پاراکلینیکی لازم انجام شده و سپس درمان مناسب صورت گیرد.

 شیوا رحمانی 

کارشناس مامایی

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…