چهارشنبه, 03 مرداد 1397 04:30

 شمارش را با انگشتان به کودکان بیاموزید

محققان، با ردّ ذهنیتی که دانش ­آموزان را از به ­کارگیری انگشتان برای فراگیری ریاضیات منع می­کند، تأکید کردند که استفاده از انگشتان به­ ویژه اگر با به­ کارگیری نمادهای عددی همراه باشد، بخش مهمی از فراگیری ریاضیات در کودکان است.

به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه شفیلد هالام و بریستول در این مطالعه متوجه بهبود مهارت­های ریاضی در کودکانی شدند که شمارش اعداد را با استفاده از انگشتان دست خود و بازی­های دارای نمادهای مختلف عددی انجام می­دادند.

آن­ها در این مطالعه 137 کودک شش و هفت ساله را در پنج گروه جداگانه با پنج شرایط فراگیری متفاوت، بررسی کردند.

یک گروه از کودکان، شمارش اعداد را با استفاده از انگشتان دست و کمک آموزگار، گروه دوّم با کمک معلم از بازی­های عددی مانند دومینو و مار و پلّه، گروه سوّم از ترکیب تمرین با انگشت و بازی عددی با کمک آموزگاران، گروه چهارم؛ هم از شمارش با انگشت و هم بازی عددی با کمک محققان و بالاخره گروه پنجم، به­عنوان گروه کنترل، از قوانین کلاس­های معمولی ریاضی با کمک معلم استفاده کردند.

به­غیر از گروه کنترل، سایر گروه­ها برای مدّت چهار هفته، دو بار در هفته و مجموعاً هشت جلسه 30 دقیقه­ای را گذراندند.

نتیجه­ی بررسی­ها نشان داد گروه­هایی که تنها تمرین با انگشت دست و یا تمرین با بازی­های عددی داشتند، در قیاس با گروه کنترل در آزمون­های ریاضی بهتر عمل می­کنند.

امّا گروه­هایی که در بازی­های عددی و انگشتی شرکت کرده بودند، در قیاس با گروه کنترل، در آزمون مهارت­های ریاضی به اندازه­ی قابل توجهی بهتر بودند.

براساس نتیجه­گیری محققان، در آموزش ریاضی به کودکان، انگشتان در واقع به مثابه­ی پلی میان نمادهای کلامی، نوشتاری و یا سمبلیک اعداد عمل می­کند و درک بهتری از ارقام و اعداد به کودکان می­دهد.

 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…