چهارشنبه, 03 مرداد 1397 04:30

نور، چگونه خواب را تحت تأثیر قرار می‌دهد?

محققان انستیتوی فناوری کالیفرنیا به چگونگی و چرایی تأثیر مستقیم نور بر خواب انسان پرداخته‌اند. در واقع آن‌ها به­دنبال دلیل خواب‌آلودگی در تاریکی و دلیل رفع این حالت در روشنایی هستند.

به گزارش ایرنا از ساینس، محققان قبلاً یک پروتئین حساس به نور را در چشم شناسایی کردند که شاه کلید تنظیم خواب و بیداری محسوب می‌شود. امّا اکنون به­دنبال تشخیص نحوه­ی استفاده­ی مغز از اطلاعات بصری حاصل از این پروتئین‌ها برای تنظیم خواب هستند.

برای این منظور یکی از پروتئین‌های مغز موسوم به Prok2 را با نشانگرهای زیستی ماهی گورخر علامت­گذاری کردند. این ماهی مانند انسان، دوره‌های خواب و بیداری منظم دارد و البته نشانگرهای زیستی آن نیز درخشنده هستند و امکان ردگیری فعالیت‌های عصبی را تسهیل می‌کنند.

محققان چندین ماهی گورخر را مهندسی کردند تا مقدار زیادی از پروتئین Prok2 را تولید کنند و مشخص شد مقادیر بالای این پروتئین احتمال خواب ماهی را در طول روز و نیز بیداری آن­را در شب افزایش می‌دهد. این الگو برخلاف الگوهای رفتاری طبیعی ماهی است و نشان‌دهنده­ی این واقعیت است که الگوی خواب و بیداری ماهی بیش­تر از عوامل درونی، تحت تأثیر میزان نور محیط اطراف قرار دارد.

در مراحل بعدی آزمایش، پروتئین‌های دیگری که در چرخه خواب و بیداری مؤثر هستند به همین شیوه مورد بررسی قرار گرفتند و معلوم شد هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه Prok2 در این چرخه موثر نیستند.

تاکنون مطالعات زیادی به تأثیرات نور بر آهنگ فعالیت شبانه‌روزی گیاهان و حیوانات از جمله انسان‌ها پرداخته‌اند. امّا کم­تر به تأثیر مستقیم نور بر خواب توجه شده است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Neuron منتشر شده است.

تحریریه نشریه بهبد 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…