یکشنبه, 17 تیر 1397 04:30

اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار عفونت های تنفسی، گوش درد و بیماری های اسهالی می شوند.
به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد» به نقل از وبدا البرز ، دکتر افسون تیزویر ، معاون فنی و مدیر گروه بهداشت خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر گفت : اهمیت تغذیه با شیر مادر آنقدر زیاد است که در قرآن کریم خداوند به آن تاکید کرده است که مادران دو سال تمام به نوزادان خود شیر دهند و امروزه نیز از نظر علمی اهمیت آن اثبات شده است.
وی ادامه داد: تغذیه با شیر مادر در دنیا بسیار مهم است که بانک های نگهداری شیر مادر ایجاده است و جزء یکی از مهمترین دغدغه های بهداشتی در دنیا محسوب می شود.
دکتر تیزویر در خصوص مزیت های شیر مادر نسبت به شیر خشک گفت: شیر خشک یا همان شیر مصنوعی مواد مغذی و مفید شیر مادر را ندارد و شیر مادر اولین شهدی است که کام بشر را شیرین می کند و نوزادی که در بدو تولد از شیر مادر تغذیه می کند آرامش عمیقی را برای مادر و کودک به همراه خواهد داشت .
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره به ایجاد ارتباط عاطفی عمیقی که توسط شیر دادن مادر به نوزاد ایجاد می شود تصریح کرد: شیر دادن به نوزاد نه تنها برای مادر ضرری ندارد بلکه از بسیاری از بیماری ها از قیبل سرطان تخمدان ، سرطان پستان ، انواع عفونت های پستان ، پوکی استخوان پیشگیری می کند.
وی با اشاره به اینکه کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار عفونت های تنفسی، گوش درد و بیماری های اسهالی می شوند و از نظر عواطف و احساسات کامل تر خواهند بود و هوش کودک و رشد قدی شرایط بهتری خواهند داشت.
دکتر تیزویر با اشاره به تحقیقات انجام شده اظهار داشت کودکانی که پس از شش ماه هم از شیر مادر تغذیه می کنند سه برابر کمتر از کودکان دیگر در بزرگسالی به دیابت دچار می شوند.
وی بر نقش همسر در شیر دهی مادر تاکید کرد و عنوان نمود پدر خانواده به عنوان یک حامی و همراه در زندگی به خوبی می تواند در طی شدن مدت شیر دهی نقش حائز اهمیتی داشته باشد و علاوه بر حمایت های عاطفی و کلامی به مادر می توانند در کمک کردن به امور منزل زمان بیشتری را برای آرامش همسر و فرزند خود حفظ کنند.

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…