شنبه, 09 تیر 1397 04:30

اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی‌  درمان چاقی (Bariatric surgery)

یک رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی‌های مربوط به چاقی از اهمیت زیادی برخوردار است.‌ مقدار و نوع غذایی که شما بعد از این جراحی می‌توانید دریافت کنید، تغییر می‌کند و باید اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی جدید شما، مقادیر کافی پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی جهت حفظ سلامتی شما را در بر دارد.

استفاده از رژیم نامناسب بعد از جراحی، عوارض جدی و متعددی دارد. اثرات کوتاه‌مدت آن شامل دهیدراسیون (کم آبی بدن)، تهوع و استفراغ یا سندروم دامپینگ[1] است.

اگر رژیم شما کمبود مواد مغذی داشته باشد، در درازمدت به مشکلات زیر دچار خواهید شد:

 • کم‌خونی: که به دلیل کمبودآهن، فولات یا ویتامین B12 ایجاد می‌شود؛
 • استئوپروز (پوکی استخوان) و استئومالاسی: به دلیل کمبود کلسیم یا کمبود همزمان کلسیم و ویتامین D؛
 • انسفالوپاتی ورنیکه: شرایطی نادر اما جدی و خطرناک نورولوژیک است که از کمبود ویتامین B1 ناشی می‌گردد؛
 • کاهش قدرت بینایی: به دلیل کمبود ویتامین A؛
 • ضعف عملکرد سیستم ایمنی: به دلیل کمبودمواد غذایی گوناگون؛
 • کمبود پروتئین: که به شکل خستگی، تحلیل عضلانی و ریزش مو نمایان می‌شود.

تغذیه بعد از بای‌پس معده:

به‌طور معمول بعد از انجام این‌گونه جراحی‌ها پزشک معالج و یا متخصص تغذیه توضیحات کاملی را در مورد اینکه چه نوع غذاهایی و به چه مقدار در هر وعده می‌توانید مصرف کنید، به شما ارائه می‌دهند. پیروی دقیق از این الگوی غذایی توصیه شده، به شما کمک می‌کند تا به‌طور ایمن وزن کم کنید. رژیم غذایی بای‌پس اهداف متعددی دارد:

 • به معده کمک می‌کند تا بدون ایجاد کشش زیاد در آن به دنبال خوردن غذا، روند بهبودی را طی کند؛
 • باعث می‌شود که عادت به مصرف مقادیر کمتر غذا در شما نهادینه شود تا هضم راحت‌تری داشته باشید؛
 • کمک به کاهش وزن و جلوگیری از وزن‌گیری مجدد؛
 • جلوگیری از عوارض جانبی و مشکلات بعد از جراحی.

برنامه غذایی توصیه شده بعد از جراحی بای‌پس تا حدود زیادی بسته به موضع جراحی و شرایط فردی، متغیر است. سرعت پیشرفت شما از یک مرحله به مرحله بعدی، بستگی به این دارد که بدن شما با چه سرعتی بهبود یابد و با تغییرات الگوی غذایی تطبیق پیدا کند.

بعد از جراحی بای‌پس معده، باید دقت کنید که به منظور جلوگیری از دهیدراسیون (کم آبی بدن) به میزان کافی، مایعات بنوشید و نسبت به علایم سیری و پر بودن به دقت هوشیار باشید.

مصرف مایعات:

 • آب گوشت رقیق؛
 • آبمیوه بدون شیرین‌کننده؛
 • چای یا قهوه بدون کافئین؛
 • شیر (بدون چربی یا یک درصد چربی)؛
 • بستنی یخی بدون شکر یا ژله بدون شکر.

غذاهای پوره شده:

زمانی که تحمل نسبت به مایعات در طی چند روز ایجاد شد، می‌توانید مصرف غذاهای پوره شده را شروع نمایید. طی این مرحله تنها می‌توانید غذاهایی که بافت نرم دارند و یا بصورت مایع غلیظ هستند بدون تکه‌های جامد در بافت غذا مصرف نمایید. برای تهیه پوره، غذاهایی را انتخاب کنید که به خوبی مخلوط می‌شوند؛ مانند گوشت لخم، حبوبات، ماهی، تخم پرندگان، میوه‌های نرم و سبزیجات پخته. غذاهای جامد را با مایعاتی مانند آب، شیر بدون چربی، آبمیوه‌های بدون شیرین‌کننده و آب گوشت مخلوط نمایید.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود، این است که به هیچ عنوان همزمان، غذا و نوشیدنی میل نکنید، حدود 30 دقیقه بعد از غذا صبر کنید و سپس چیزی بنوشید.

این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که ممکن است هنوز سیستم گوارش شما به غذاهای ادویه‌دار و لبنیات حساسیت نشان دهد.

اگر تمایل به مصرف این گروه غذاها  را در این مرحله دارید، آنها را به‌تدریج و در مقادیر کم به برنامه روزانه خود، اضافه کنید.

غذاهای نرم:

چند هفته بعد از مصرف غذاهای پوره شده و با تأیید پزشک معالج می‌توانید غذاهای نرم را در ابعاد کوچک، ترد و با قطعاتی که به راحتی جویده می‌شوند به برنامه اضافه نمایید. در این مرحله، رژیم شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گوشت تکه‌ای کوچک و ساده؛
 • میوه‌های تازه نرم یا کنسرو شده، بدون پوست و دانه؛
 • سبزیجات پخته بدون پوست.

غذاهای جامد:

بعد از 8 هفته از جراحی بای‌پس، می‌توانید به‌تدریج به مصرف غذاهای عادی برگردید؛ اما غذاها همچنان باید خرد و تکه‌تکه شوند. به‌تدریج با مصرف غذاهای معمول شروع کنید تا تحمل خود را نسبت به دریافت غذاها بسنجید. ممکن است متوجه شوید که هنوز در دریافت غذاهای ادویه‌دار یا غذاهایی با بافت خشک و ترد مشکل دارید.

غذاها و نوشیدنی‌های غنی از شکر و چربی:

مصرف این دسته از خوراکی‌ها باعث اختلال در روند کاهش وزن می‌شوند و بعد از جراحی نیز ممکن است منجر به سندروم دامپینگ شوند. بنابراین محدود کردن این دسته غذاها و یا حذف کلی آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اغلب بعد از جراحی بای‌پس، مصرف برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی به‌صورت مکمل غذایی، توصیه می‌شود؛ البته مقدار و نوع مکمل برای هر فرد توسط پزشک معالج تجویز می‌گردد.

توصیه‌ای برای مصرف غذا بیرون از منزل:

غذای بیرون از منزل معادل غذای ناسالم نیست؛ سعی کنید از منوی غذایی، پیش‌غذا را به جای غذای اصلی انتخاب کنید. در صورتی که حجم غذا زیاد بود، با یکی همراهان شریک شوید .گوشت قرمز، مرغ و ماهی را به جای سرخ شده به صورت گریل شده سفارش دهید.

مناالسادات شجاعی زاده 

کارشناس ارشد تغذیه

عضو انجمن تغذیه در استان البرز 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…