طبق نتایج آخرین تحقیقات، مصرف سبزیجات پربرگ سبز تیره می تواند به پیشگیری از بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا، علت اصلی نابینایی، کمک کند.

در این مطالعه محققان موسسه تحقیقاتی وستمید استرالیا به بررسی بیش از ۲۰۰ فرد بزرگسال استرالیایی در یک دوره ۱۵ ساله پرداختند.

نتایج مطالعات آنها نشان داد نیترات موجود در سبزیجات دارای برگ های سبز تیره و همچنین چغندر می تواند به کاهش ریسک ابتلا به بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا کمک کند.

«بامینی گوپیناث»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «برای اولین بار تاثیرات نیترات موجود در رژیم غذایی بر دژنراسیون ماکولا ارزیابی شده است.»

وی در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم افرادی که روزانه ۱۰۰ تا ۱۴۲ میلیگرم نیترات سبزیجات مصرف می کنند، در مقایسه با کسانی که کمتر از این میزان نیترات مصرف می کنند، با ریسک کمتر ابتلا به علائم اولیه دژنراسیون ماکولا روبرو هستند.»

به گفته محققان، اسفناج به ازای هر ۱۰۰ گرم ۲۰ میلیگرم نیترات دارد، درحالیکه چغندر به ازای هر ۱۰۰ گرم، ۱۵ میلیگرم نیترات دارد.

بیماری دژنراسیون ماکولا به گروهی از بیماری های تخریب کننده شبکیه چشم اشاره دارد که موجب از بین رفتن پیشرونده بینایی مرکزی می شود.

سن قوی ترین فاکتور پرخطر ابتلا به این بیماری است و معمولا بعد از ۵۰ سالگی روی می دهد.

منتشرشده در تغذیه

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، گفت: تاسف آور است که مصرف سرانه لبنیات در کشور، یک پنجم کشورهای توسعه یافته است و استفاده از لبنیات، نشان دهنده توسعه یافتگی جوامع است.

دکتر سید محمد هادی ایازی در همایش غذای سالم لبنیات سالم که امروز در مرکز بین المللی همایش های رازی برگزار شد با اعلام این مطلب، اظهار داشت: سرانه مصرف لبنیات مردم فنلاند در جهان رتبه اول را داراست و این برگرفته از باور مردم به استفاده از لبنیات برای تامین سلامت است.

وی تصریح کرد: جامعه و جوانان نیاز به اشتغال دارند و اگر بتوانیم فرهنگ استفاده از لبنیات و مصرف لبنیات در هر وعده غذایی را شکوفا کنیم، مصرف و تولید این محصولات افزایش می یابد که می تواند اشتغال آفرین باشد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت یادآور شد: باید با همکاری صنف، پویش افزایش مصرف لبنیات در کشور راه انداری شود و حتما باید در سر هر سفره از لبنیات استفاده شود و از سویی با افزایش مصرف، اشتغال 130 هزار در این صنف می تواند به 500 تا 600 هزار نفر افزایش پیدا کند که البته این هدف، با حمایت بیشتر مدیران و مسئولان کشور از واحدهای تولیدی، امکان پذیر

و دست یافتنی است.

وی تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم اجتماعی، ارتباط با مردم و تقویت باور به استفاده بیشتر از لبنیات، سبزیجات و میوه است که کمتر به آن توجه شده است. البته ما برای تهیه غذا، بسیار هزینه می کنیم، اما کیفیت غذا را کمتر مورد توجه قرار می دهیم.

دکتر ایازی در پایان گفت: ممکن است در بسیاری از موارد و محصولات، مردم را به افزایش مصرف تشویق نکنیم، اما در حوزه افزایش مصرف لبنیات باید مردم را بیشتر ترغیب کنیم

منتشرشده در تغذیه

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه تبلیغات غلط موجب شده تصور مردم نسبت به مصرف تخم مرغ همچون دهه های گذشته اشتباه باشد، این ماده غذایی را از غنی ترین و در عین حال در دسترس ترین خوراکی ها خواند و گفت: سرانه مصرف تخم مرغ در ایران در مقایسه با سایر نقاط جهان بسیار پایین است و این برای رشد کودکان مفید نیست.

به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت بهبد به نقل از جام جم آنلاین، تخم‌مرغ یکی از کامل‌ترین، ارزان‌ترین و فراوان‌ترین غذاهای پروتئینی است که بعد از شیر جایگاه دوم را در تغذیه اقشار جامعه می‌تواند به خود اختصاص دهد. ولی به دلایل غیرعلمی و باورهای اشتباه از مصرف مناسب این فرآورده مغذی خودداری می‌شود.

شاید خیلی‌ها خبر نداشته باشند، اما یک روز در سال(17مهرماه) به نام روز جهانی تخم‌مرغ نام‌گذاری شده است. نظر به اینکه این محصول پروتئینی جایگاه ویژه‌ای در سبد غذایی مردم دارد، به بهانه روز جهانی غذا گفت‌وگویی با رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار استان تهران ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانیم.

دکتر دام‌پزشک ناصر نبی پور  در خصوص فلسفه نام‌گذاری روز جهانی تخم‌مرغ اظهار کرد: تخم‌مرغ جزء وعده‌های غذایی پرمصرف است و علاوه بر دسترسی آسان به آن و ارزان بودن(علی‌رغم اینکه طی ماه‌های اخیر با رشد قیمت روبه‌رو بوده)، غنی‌ترین ماده برای تأمین پروتئین بدن انسان در دنیا محسوب می‌شود. به همین خاطر برای معرفی

بهتر این ماده غذایی باارزش در سمینارها- نمایشگاه‌ها و جلسات یک روز را بنام روز جهانی تخم‌مرغ نام‌گذاری کرده‌اند.

وی افزود: امگا 3موجود در تخم‌مرغ یکی از مهم‌ترین اسیدهای چربی است که برای بیماری‌های قلبی و تقویت قلب مناسب است. امروز سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشور بین 9.5 تا 10کیلو در سال برآورد می‌شود. اما باید این نرخ افزایش پیدا کند و حداقل به رقم 12 کیلو در سال افزایش یابد تا ما نسبت به استانداردهای جهانی وضعیت بهتری پیدا کنیم. در حال حاضر سرانه

مصرف بسیاری از کشورهای دنیا سالیانه 15 کیلو گزارش‌شده است اما متأسفانه در کشور ما به دلیل اینکه قدرت خرید مردم کم‌تر شده، بیم آن می‌رود تخم‌مرغ سهم کمتری در سبد خانوارها به خود اختصاص دهد.

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد در 9 سال گذشته ما شاهد بهبود میزان مصرف این محصول غذایی مغزی در میان مردم بودیم. اما با توجه به تورم موجود این رشد فعلاً متوقف‌شده است.

نبی پور در ادامه در خصوص وضعیت تولید تخم‌مرغ در کشور گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها میزان تولید ما در سال 94 چیزی در حدود 935هزار تن در سال بود. اما این رقم در سال 95-96به دلیل اینکه صنعت مرغداری کشور درگیر بیماری آنفولانزا شد، به 850هزار تن کاهش یافت. اما پیش‌بینی‌ها بر این است که میزان تولید را در صورت عدم شیوع بیماری‌ها بازهم به 900هزار تن

افزایش دهیم تا نیاز داخل تأمین گردد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش صادرات به دلیل اینکه تشکل‌ها توانستند به بازارهای خوبی دست پیدا کنند، ما در سال 94بالغ‌بر 95هزار تن از محصولات خود را صادر کردیم. اما همان‌طور که اشاره شد به دلیل شیوع آنفولانزا این رقم به 40هزار تن در سال‌های بعدی با کاهش مواجه شد. در سال 96هم معادل 13هزار تن از تولیدات را به صادرات تخصیص دادیم. اما امسال به دلیل

اینکه 25میلیون مرغ به خاطر آنفولانزا معدوم شد ما هیچ‌گونه صادراتی نداشتیم. در حال حاضر هم که قدری تولید جان دوباره گرفته دولت محترم صدور تخم‌مرغ به خارج از کشور را منع کرده است.

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار استان تهران در خاتمه با نگاهی به خواص تخم‌مرغ به‌عنوان یکی از سالم‌ترین مواد غذایی و فواید آن برای سلامتی کودکان در حال رشد، یادآور شد: بسیاری از کودکان و زنان دچار کمبود آهن هستند. آهن حامل اکسیژن در خون است و نقش حیاتی در سیستم ایمنی بدن، انرژی‌زایی و بسیاری دیگر از عملکردهای بدن ایفا می‌کند. لذا آهن

موجود در زرده‌ تخم‌مرغ از نوع آهن مفید برای بدن است که قابل‌ هضم‌ترین نوع آهن به‌حساب می‌آید و برای تقویت قوه بینایی بسیار مفید است. از طرفی مواد مغذی موجود در تخم‌مرغ باعث شده است تا به یک عامل ارزشمند در رژیم سلامتی تبدیل شود. چراکه ویتامین‌های A، E و B12 موردنیاز بدن را تأمین می‌کند.

وی افزود: متأسفانه حتی در بین اقشار تحصیل‌کرده ما و پزشکان رایج شده که افراد را به دلیل کلسترول بالا به پرهیز از مصرف این ماده باارزش غذایی توصیه می‌کنند. این در حالی است طبق تحقیقات انجمن قلب آمریکا کلسترول موجود در تخم‌مرغ از نوع خوب است و ضرری برای سلامت انسان ندارد. بااین‌وجود شاهد هستیم در مملکت ما ذهنیت 50سال پیش در مورد

مصرف آن وجود دارد.

محمدرضا شجاعیان/ جام جم آنلاین

منتشرشده در تغذیه
پنج شنبه, 26 مهر 1397 13:39

خوراکی های ممنوعه برای بوفه مدارس

نوشته شده توسط

معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش‌آموزی فهرست ۱۸ قلم خوراکی ممنوعه و هفت گروه خوراکی مجاز در بوفه‌های مدارس را اعلام کرد و از راه اندازی سامانه‌ای برای توسعه تعاملات و رصد بوفه مدارس خبر داد.

سید هادی دلبری گفت : در کل کشور حدود ۱۰۶ هزار پایگاه تغذیه سالم یا همان بوفه در کلیه مدارس اعم از مدارس دولتی و غیردولتی داریم اظهار کرد: طبق شیوه نامه بوفه‌ها، مدارس از ناحیه آموزش و پرورش شهرستان خود درخواست مجوز می‌کنند، بازرس بوفه را رصد می‌کند و اگر حائز شرایط بودند مجوز فعالیت دریافت می‌کنند.

وی افزود: این مجوز یک‌ ساله اعطا می‌شود و سازمان دانش‌آموزی مجری طرح است. یک تفاهم نامه همکاری با معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارتخانه داریم که هر ساله مباحث تخصصی بهداشتی پایگاه‌های تغذیه سالم را رصد می‌کنند و یکی از اعضای کمیته‌هایی که به استان‌ها اعزام می‌شوند نماینده اداره کل سلامت است.

معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش‌آموزی کشور از راه‌اندازی سامانه پیامکی به منظور ارتباط و تعامل دوسویه با دانش ‌آموزان و مدارس خبر داد و گفت: سامانه ای با سرشماره ۳۰۰۰۵۸۸۳۸۴ راه‌اندازی شده که دانش آموزان و خانواده‌ها در صورت مشاهده تخلفات بوفه‌ها می‌توانند موارد را گزارش دهند.

دلبری با تاکید بر اینکه طبق دستورالعمل متولی پایگاه‌ها و فروش اقلام مجاز و غیرمجاز، مدیران مدارس هستند عنوان کرد: بالغ بر ۹۸ درصد مدیران مدارس به شیوه‌نامه عمل می‌کنند. در سال گذشته هم آمار تخلفات محسوس نبود.

وی با بیان اینکه هر سال دستورالعمل بهداشتی و ضوابط مربوط به پایگاه‌های تغذیه سالم را به مدارس ارسال می‌کنیم، فهرست حدود ۱۸ قلم خوراکی ممنوعه را اعلام کرد و گفت: این اقلام ارزش غذایی بالایی ندارند که شامل فرآورده‌های غلات حجیم شده با هر نام تجاری انواع چیپس سیب‌ زمینی و ذرت، انواع یخمک، نوشابه‌های گازدار و ماءالشعیر، دوغ گازدار،

آدامس‌های حاوی مواد قندی، سوسیس، کالباس، کلیه فرآورده‌هایی که در آنها سوسیس و کالباس وجود دارد، انوع سالاد الویه، ‌ انوع لواشک، ‌ آلو و آلوچه بدون بسته بندی و فاقد مجوزهای بهداشتی وزارت بهداشت، آبنبات‌هایی که به سطح دندان می‌چسبند، انواع آب‌میوه‌هایی که دارای قند افزوده‌اند، فلافل، سمبوسه، انواع اشترودل گوشتی و غیرگوشتی بدون

بسته‌بندی و فاقد مجوز، انواع پیراشکی و دونات، بستنی یخی، پاستیل، خیارشور و انواع سس‌ها است.

معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش‌آموزی کشور هفت گروه خوراکی مجاز و قابل ارائه در پایگاه‌های تغذیه مدارس را نیز به این شرح اعلام کرد و گفت: خشکبار، خرما، انواع مغزها و دانه‌ها از نوع بدون نمک، شیر و فرآورده‌های آن، نوشیدنی شامل دوغ بدون گاز و آب معدنی دارای مجوز، انواع میوه، بیسکویت بدون کرم، کیک و کلوچه، لقمه

سالم شامل نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان و پنیر و خیار و نان و پنیر و گوجه در بسته بندی تک نفره و بهداشتی، غذاهای پخته شامل انواع آش، ‌ سوپ، لوبیا، عدسی، ‌ شله زرد، فرنی، حلیم و سمنو که در شرایط بهداشتی و به صورت روزانه طبخ شده باشند، مجاز هستند.

دلبری همچنین با بیان اینکه استقبال از دریافت مجوز بالاست گفت: هنوز آمار نهایی و دقیق مجوزها مشخص نیست و اگر مدارسی باقی ماند باشند تا هفته اول آبان مهلت دارند که اقدام کنند.

منتشرشده در تغذیه
دوشنبه, 23 مهر 1397 16:16

غذاهایی برای سوزاندن چربی‌ شکم

نوشته شده توسط

ماهی سالمون می تواند در سوزاندن چربی شکم به طور موثر کمک کند زیرا یکی از غنی‌ترین منابع برای ویتامین D است.

با افزایش سن، به طور معمول چربی بیشتری در قسمت میانی بدن انسان تجمع می کند. متاسفانه، این نوع چربی می تواند تاثیر چشمگیری در زیبایی ظاهری انسان داشته باشد و همچنین احتمال ابتلا به برخی مشکلات سلامت را افزایش دهد.

 آنچه به نام چربی احشایی شناخته می شود به واسطه تحت تاثیر قرار دادن تولید هورمون ها و افرایش التهاب که خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و برخی انواع سرطان را افزایش می دهند می تواند بر وضعیت سلامت انسان تاثیرگذار باشد.

کاهش میزان غذای مصرفی و افزایش فعالیت جسمانی از جمله گزینه هایی هستند که می توانید برای کاهش سطوح چربی در بدن خود مد نظر قرار دهید. در این میان، افزودن برخی مواد غذایی به رژیم غذایی نیز می تواند هرچه بیشتر به شما در خلاص شدن از شر این چربی های مزاحم و دردسرآفرین کمک کند.

ماهی سالمون

ماهی سالمون سرشار از پروتئین (حدود 37 گرم در هر 142 گرم ماهی پخته) است که این درشت مغذی در فرو نشاندن گرسنگی و احساس سیری بهتر از چربی و کربوهیدارت عمل می کند. احساس سیری برای مدت زمانی طولانی‌تر به پرهیز از مصرف تنقلات ناسالم و پرخوری کمک می کند.

ماهی سالمون می تواند در سوزاندن چربی شکم به طور موثر کمک کند زیرا یکی از غنی‌ترین منابع برای ویتامین D است. این ماده مغذی به طور مستقیم در تولید هورمون ها و تنظیم اشتها درگیر است. همچنین، چندین مطالعه نشان داده اند که ویتامین D در ارسال سیگنال برای سوزاندن چربی شکم نقش دارند.

بروکلی

بنابر مطالعه ای که در نشریه Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics منتشر شد، ارتباطی بین افرادی که به میزان فراوان سبزی های رنگارنگ (به ویژه سبز، زرد و نارنجی) مصرف می کنند و سطوح پایین چربی احشایی، چربی خطرناکی که اطراف اندام ها تجمع می کند، وجود دارد. همچنین، این سبزی ها نشان داده اند که به کاهش التهاب کمک می کنند.

بروکلی یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید برای کمک به کاهش چربی بدن در رژیم غذایی خود بگمجانید زیرا یکی از معدود سبزی های حاوی کلسیم است. این ماده معدنی نشان داده است که کاهش چربی به ویژه در اطراف ناحیه شکم را افزایش می دهد. همچنین، بروکلی یکی از مواد غذایی با بیشترین حجم و کمترین کالری (1 فنجان تنها 25 کالری دارد) است، از این رو، می توانید مقدار زیادی بروکلی را بدون نگرانی از افزایش وزن مصرف کنید. در واقع این سبزی چلیپایی به کاهش وزن نیز کمک می کند.

ماست یونانی کم چرب

ماست یونانی یکی از بهترین منابع برای تامین پروتئین (حدود 20 گرم در هر فنجان) است و محتوای این ماده مغذی در ماست یونانی دو برابر بیشتر از ماست معمولی است. ماست یونانی می تواند شما را برای مدت زمان طولانی‌تر سیر نگه دارد و به کنترل اشتها کمک کند که این شرایط می تواند به معنای چربی شکم کمتر باشد.

همچنین، ماست سرشار از کلسیم (حدود 200 میلی گرم در هر فنجان) است. دو مطالعه ارتباط بین کلسیم و سطوح کمتر چربی شکم را نشان داده اند. کلسیم به چند دلیل در این زمینه برجسته شده است: کارشناسان بر این باورند که کلسیم ممکن است به افزایش چربی سوزی کمک کند، جذب چربی را کاهش دهد و آهنگ سوخت و ساز را اندکی تسریع کند.

افزون بر این، ماست حاوی پروبیوتیک ها نیز است که این باکتری های مفید به گوارش کمک می کنند. بنابر مطالعه ای که در نشریه Nutrition and Metabolism منتشر شد، پروبیوتیک ها ممکن است در کنترل وزن نیز نقش داشته باشند.

 

منتشرشده در تغذیه
دوشنبه, 23 مهر 1397 15:54

صادرات بالغ بر 28 تن پا و پنجه مرغ به ویتنام

نوشته شده توسط

28 تن پا و پنجه مرغ به ویتنام صادر شد.

دکتر ابوترابی سرپرست اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان البرز با اعلام این خبر اظهار داشت: پس از چند سال به دلیل وجود برخی مشکلات و وقفه در صادرات محصول پا و پنجه مرغ تولیدی در استان، با تلاش یک واحد تولید کننده این محصول به میزان 28 تن به کشور ویتنام صادر شد.

وی افزود: پا و پنجه مرغ که سال ها به میزان کمی در داخل کشور به مصرف خوراکی و مازاد آن بصورت پودر گوشت به مصرف خوراک دام می رسید با توجه به پایین بودن مصرف داخلی مازاد این محصول صادرات میگردد .

دکتر ابوترابی ادامه داد: امیدواریم با ادامه صادرات توسط تولیدکنندگان استان و بازارهای هدف که متقاضی این محصول می باشند به ارز آوری بیشتری برای کشور برسیم.

سرپرست اداره قرنطینه و امنیت زیستی گفت: محصول دیگری که به برای اولین بار و به تازگی از استان به کشور ترکیه صادر شده است سبوس پروتئینه ذرت بوده که اولین محموله بالغ بر 40 تن بوده است.

منتشرشده در تغذیه
چهارشنبه, 18 مهر 1397 13:48

سنگک؛ نانی برای تمام فصول

نوشته شده توسط

نان سنگک در صدر نان های ایرانی قرار دارد، از آرد سبوس دار تهیه شده است و از دیگر ویژگی های خوب آن طعم، عطر و مغذی بودن آن است.
نان سنگک در صدر نان های ایرانی قرار دارد و از آرد سبوس دار درست می شود. از ویژگی های خوب این نان طعم، عطر، مغذی بودن و قابلیت سیرکنندگی آن است. شیوه پخت سنتی این نان و شکل و طعم متمایز آن از سایر نان ها باعث شده در فرهنگ و سفره ایرانی ارزش بالایی یافته و به خصوص برای صبحانه، وجود نان سنگک در اولویت قرار گیرد.از نظر مصرف کنندگان نان خوب نانی است که خوش عطر، خوش طعم و تازه باشد و به خوبی تخمیر شده و از جوش شیرین یا سایر مواد مضر در آن استفاده نشده باشد. نان باید در محیطی پاکیزه و با شرایط بهداشتی تهیه شده باشد، ارزش تغذیه ای کاملی داشته و دور ریز نداشته باشد و گران نیز نباشد.
چرا نان سنگک؟
نان سنگک حاوی سطح بالایی از ویتامین ها، کلسیم، پروتئین و آهن است.
نان سنگک به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فیبر، هضم آسانی داشته و بسیار مورد توجه متخصصان تغذیه است.
آنچه بیش از همه موجب شده نان سنگک در صدر نان های سنتی ایران قرار گیرد؛ آرد این نان است. آرد این نان باید از گندم مرغوب و سالم و بدون هیچ نوع آرد دیگری مانند آرد جو یا حبوبات باشد
نان سنگک برای کودکان نیز بسیار خوب است، مخصوصاً در دورانی که سلول های عصبی در حال رشد هستند، آهن موجود در نان سبوس دار سبب باهوشی و رفتار خوب کودکان می شود.
از طرفی چون برای نان سنگک بیشتر از آرد کامل استفاده می شود و آرد کامل، ویتامین ها و املاح آن حفظ شده است بیشتر به مصرف این نان توصیه می شود.
نان سنگک به دلیل اینکه فیبر زیادی دارد، هضم آن آسان است و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.

سنگک؛ از قدیمی ترین نان های ایرانی
نان سنگک یکی از قدیمی ترین نان های ایرانی است؛ به طوری که برخی قدمت این نان را پیش از ورود اسلام به ایران و برخی نیز عهد شاهان صفوی می دانند. در میان نان های سنتی و ملی ایران شامل نان لواش، تافتون و بربری، نان سنگک از نظر کارشناسان تغذیه بهترین نوع نان است و حتی برخی با اغراق این نوع نان را بهترین نوع نان در دنیا می دانند.
سبوس عامل خوشمزگی این نان
نان سنگک که از نظر مزه، طعم، هضم، بهداشت و سلامت بهترین نان ایرانی است از آرد مرغوب و سالم، آب خالص و کمی نمک پخته می شود. به اعتقاد کارشناسان، آنچه بیش از همه موجب شده نان سنگک در صدر نان های سنتی ایران قرار گیرد؛ آرد این نان است. آرد این نان باید از گندم مرغوب و سالم و بدون هیچ نوع آرد دیگری مانند آرد جو یا حبوبات باشد.یکی از دلایل خوش طعم بودن نان سنگک، سبوس موجود در آرد این نان است؛ سبوس یک ماده با ارزش و دارای مواد غذایی فراوان است و برای کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، نان سبوس دار بسیار مفید است. نان هایی که با آردهای کامل و سبوس دار تهیه می شود، نسبت به نان های تهیه شده با آرد سفید به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارند و مصرف روزانه آن ها می تواند، مقداری از نیاز روزانه بدن به املاح، پروتئین، فیبر و ویتامین ها را تأمین کند.نان سنگک به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فیبر، هضم آسانی داشته و بسیار مورد توجه متخصصان تغذیه است
نان سنگک با طعم تافتون!
برخی معتقدند نان های سنگک در گذشته به دلیل اینکه از آردهای با سبوس گیری بسیار پایین تهیه می شدند از مغذی ترین نان ها بودند اما مدتی است برخی نانواها برای پخت نان سنگک از آرد «تافتون یا لواش» استفاده می کنند و همین باعث شده نان های سنگک امروزی طعم، مزه و کیفیت گذشته را نداشته باشد.میزان سبوس گیری آرد سنگک باید هفت درصد باشد اما این دست از نانواها از آرد تافتون یا لواش که میزان سبوس گیری آرد آن 13 درصد است، استفاده می کنند. هر چند سبوس گیری بالا موجب می شود نان قدری شفاف تر شود اما کیفیت لازم را ندارد. اما برخی دیگر در جوابشان می گویند چنین مساله ای خیلی بعید است زیرا شرایط آرد سنگک با آرد تافتون و لواش متفاوت است و نانواها نمی توانند این گونه نان مناسب پخت کنند. به هرحال اگر این نان با آرد خودش پخت شود بهترین نان دنیاست.

منتشرشده در تغذیه

مصرف بیش از حد مایعات نه تنها شیر را زیاد نمی کند بلکه باعث کاهش ترشح غدد شیری خواهد شد.

دکتر علیرضا جشنی مطلق، عضو هیأت علمی و فوق تخصص اطفال در خصوص تغذیه مادر در دوران شیر دهی با اعلام این مطلب گفت: نیاز مادران در دوران شیردهی به کالری حتی بالاتر از زمان

بارداری از جمله موارد مغفول مانده ذهنی برای بیشتر مادران در دوره بارداری و شیردهی است. بسیاری بر حسب تصور خود بعضی غذاها که اتفاقا پرکالری است را از رژیم غذایی مادر حذف

می کنندکه صحیح نیست.

وی با بیان اینکه خوردن چند وعده غذای مغذی کم حجم بهتر از مصرف یک وعده غذای حجیم است تصریح کرد نوشیدن یک نوشیدنی سالم که مایعات مورد نیاز بدن را تامین کند، قبل از شیردهی

توصیه می شود و خوردن میان وعده های مغذی که آسان مورد استفاده قرار می گیرند مثل پنیر، ماست، نانهای سبوس دار، گوجه فرنگی، جوانه ها، میوه ها، سبزی های قطعه قطعه شده

تخم مرغ پخته پیشنهاد می شود. وی افزود: در زمان شیردهی میزان مصرفی مایعات مادر باید به حد کفایت باشد و حداقل 7 تا 8 لیوان در روز آب بنوشد و در صورت تحمل غذایی نسبت به شیر

روزانه 2 تا 3 لیوان شیر بنوشد. به خاطر داشته باشید مصرف بیش از حد تحمل مایعات نیز نه تنها شیر را زیاد نمی کند بلکه باعث کاهش ترشح غدد شیری خواهد شد .

دکتر جشنی مطلق ادامه داد: از مصرف سیر و پیاز و کلم بپرهیزید زیرا علاوه بر نفاخ بودن تاثیر زیادی در طعم و بوی شیر داشته و موجب امتناع شیر خوار از مصرف شیر می شود و توصیه می شود

قبل از مصرف حبوبات حتما از قبل آنها را خیس کنید و دو بار آب آن را عوض کنید. پس از مصرف غذاهای نفاخ، توصیه می شود خرما و عرق نعناع و زیره مصرف شود.

وی در ادامه توصیه کرد:

ـ در طول روز حتما دو نوع میوه یا سبزی حاوی ویتامین ث مثل مرکبات، جعفری، بروکلی، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی استفاده کنید.

ـ ترکیب زیر یک روز در میان می تواند ویتامین های آ + ث + ای به بدن شما برساند:

(نصف لیوان هویج رنده شده + یک قاشق غذاخوری روغن زیتون + یک عدد لیمو ترش)

ـ سعی کنید حداقل دو بار در هفته از ماهی استفاده کنید.ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 بوده و شیر را زیاد میکند.

ـ به همراه گوشت ، آب لیمو استفاده کنید تا جذب آهن به حداکثر میزان خود برسد.

ـ تا نیم ساعت بعد از مصرف غذا ، چای و قهوه ننوشید و سعی کنید چای یا قهوه رقیق باشد و بیشتر از 7 فنجان در طول روز نباشد.

ـ وعده صبحانه را بسیار جدی تلقی کنید تا در طول روز انرژی کافی برای شیر دادن را دارا باشید : بهتر است از هر سه منبع غذایی کربوهیدرات(نان سبوس دار،عسل ) پروتئین (شیر ، پنیر ، تخم

مرغ) و چربی (کره یک قاشق مرباخوری، دو عدد گردوی کامل)و نیز ویتامین ها (آبمیوه ها، سبزی ها) در وعده صبحانه استفاده کنید.

ـ توصیه می شود شکلات و نوشابه های گاز دار مصرف نشود و یا به حداقل میزان باشد.

-مصرف جوانه ها از جمله جوانه گندم،یونجه،شبدر و نیز کنجد یا گردو را در برنامه خود داشته باشید. نیز استفاده از عسل و خرما را فراموش نکنید.

-پس از رعایت نکات بهداشتی ،به میل کردن میوه ها همراه با پوست بپردازید.میوه هایی مثل سیب ، هلو، گلابی اگر با پوست خورده شود بسیار مغذی هستند. در فصل تابستان میوه های آب دار

همچون طالبی و انگور را در رژیم روزانه خود بگنجانید.

-مصرف سبزیجات زرد مثل هویج و کدو حلوایی علاوه بر سایر خواصشان باعث افزایش شیر مادر نیز می شوند.

-موادی مثل گردو، فندق ، آناناس ، موز ، سیب ، گلابی ، گوجه فرنگی ، اسفناج سرشار از پتاسیم هستند و به بهبودی سریع دوران نقاهت مادر کمک شایانی می کنند.

منتشرشده در تغذیه
چهارشنبه, 10 مرداد 1397 19:00

روز جهانی تغذیه با شیر مادر

نوشته شده توسط

اهمیت تغذیه طبیعی نوزاد سبب شده است تا از سوی سازمان‌های بهداشت جهانی ویونیسف همه ساله از ۱۰‌ تا ۱۶ مرداد به‌عنوان هفته جهانی شیر مادر تعیین شود.


به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت«بهبد»، همه ساله اول آگوست که بنام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده، در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می شود. هدف از نامگذاری

این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است.

روز جهانی شیر مادر از 25 سال پیش تا کنون به صورت سالانه با هدف شناخت و اهمیت تغذیه با شیر مادر برای همه مادران و اطلاع رسانی عموم مردم در بیش از 125 کشور و با شعار حمایت همه

جانبه از مادران برای تداوم تغذیه با شیر مادر جشن گرفته می شود. 


تغذیه با شیر مادر ،در شش ماه اول تغذیه مورد نیاز برای نوزادان متولد شده است.همچنین شیر مادر نوزاد را از بیماری محافظت می کند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند در شش ماه اول تولد هر نوزادی باید تنها با شیر مادر تغذیه شود.

دکتر نیتیا رامامورتی، رئیس بخش زنان و زایمان، بیمارستان فوریتس مالار، معتقد است: " با توجه به تغییر شیوه زندگی امروزی و مصرف مواد غذایی آماده و کاهش فعالیت بدنی کودکان بیش از پیش

در معرض چاقی و دیابت در سن جوانی قرار دارند که تغذیه با شیر مادر در دو سال اول زندگی از خطر ابتلا به چاقی پیشگیری می کند." در واقع هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

World Breastfeeding Week جنبشی جهانی برای ترویج، حفاظت و حمایت از تغذیه با شیر مادر است که با همکاری جمعی تغییراتی در این باره ایجاد کنیم.

منتشرشده در تغذیه
چهارشنبه, 10 مرداد 1397 11:21

فواید ظروف مسی

نوشته شده توسط

فواید ظروف مسی ، پختن چه غذاهایی در ظروف مسی ممنوع است؟

مس ماده ضروری بدن است و باعث به وجود آمدن گلبول های قرمز می شود و نوشیدن آب در ظروف مسی باعث تقویت پوست و مو و مفاصل می گردد

خواص و فواید آشپزی و خوردن غذا در ظروف مسی

ظرف غذا، یکی از مهمترین وسایلی است که در خانه برای خوردن و نوشیدن به آن نیاز داریم، اما چه باور کنید چه باور نکنید، ظروف مسی، دارای فواید سلامتی برای بدن است.ظروف مسی

هر روز ،مردم برای خوردن و آشامیدن در منزل خود از ظروف غذا استفاده می کنند ؛ ظروف غذا شامل بشقاب، چنگال، قاشق، نعلبکی، لیوان، چاقو و دیگر ظروف مورد نیاز در آشپزخانه است.

در طول دهه های مختلف، مردم توانستند انواع مختلفی از ظروف را از مواد مختلف تولید کنند برخی از ظروف غذا وجود دارند، که واقعا برای سلامتی بدن مفید هستند و در مقابل برخی از مواد و

متریال ها حاوی مواد شیمیایی سمی، جیوه و سایر عناصر مضر برای بدن مضر هستند ،

فواید نوشیدن آب با ظروف مسی

برخی تحقیقات علمی نشان می دهد که ،داشتن مقدار کمی مس در بدن، می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی کلی بدن داشته باشد ؛برخی از فواید سلامت از نوشیدن آب در ظروف مسی را

آورده ایم:

افزایش سلامت پوست:

مس، پوست های آسیب دیده و خشک را درمان می کند، همچنین باعث تولید سلول های سالم پوست می شود ؛ نوشیدن در فنجان مسی نیز، باعث افزایش کشش (خاصیت الاستیسیته) و

سلامت پوست می شود.

تقویت مو :

این فلز ،باعث تولید ملانین در بدن می شود که می تواند سلامت مو را بازگرداند و باعث رشد سریع مو شود.

کمک به طحال و کبد:

به عملکرد طحال و کبد ما کمک می کند، و همچنین به عملکرد مناسب چندین عضو دیگر نیز کمک می کند.

بهبود سلامت قلبی عروقی :

مقدار کمی از مس، می تواند انسداد شریانها را از بین ببرد و همچنین باعث جلوگیری از ایجاد پلاک هایی می شود که ،باعث انسداد رگ های خونی می شوند.

تحریک مغز :

مس می تواند ،بدن را برای تولید میلین تحریک کند ،که این باعث افزایش سرعت عملکرد مغز می شود.

تسکین و آرامش مفاصل:

می تواند بیماری آرتروز را بهبود دهد و غضروفی را که باعث مشکلات مفصلی شده را بازسازی کند ، که به درمان مفاصل درد و تورم مفاصل ،کمک می کند.

درباره مس :

مس، یک ماده معدنی ضروری در تمام بافتهای بدن است ؛ مس و آهن ،باعث تشکیل گلبول های قرمز می شوند. مس ،همچنین کمک می کند تا رگ های خونی، اعصاب، سیستم ایمنی بدن و

استخوان ها سالم بمانند.

مس به طور طبیعی، در انواع خاصی از صدف ها، غلات کامل، سیب زمینی، میوه های خشک شده و سبزیجات سبز تیره یافت می شود. اکثر مردم در رژیم روزانه خود، به اندازه کافی مس دریافت

می کنند. مقدار خاص دریافتی مس مورد نیاز روزانه افراد، بستگی به سن، جنس و وضعیت سلامتی آنها دارد ؛

مدلین پلاس، اعلام می کند که مقدار مناسب مصرف روزانه مس برای یک بالغ بالای 19 سال، 900 میکروگرم است ؛ مس در مقادیر زیاد، سمی می شود، گرچه میزان سم آن اندازه گیری و

مشخص نشده است.

ایمنی و نکات مهم هنگام استفاده از ظروف مسی :

قابلمه های مسی که با موادی مانند قلع و استیل ضد زنگ ترکیب شده اند، می توانند شما را از مسمومیت مربوط به مس محافظت کنند. فلز ،به راحتی با برخی از غذاها حل می شود و مقدار

زیاد آن می تواند باعث حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود.

طبق گفته سازمان غذا و دارو، غذاهای اسیدی، سبب حل شدن مس از ظروف آشپزی به غذا می شود ، اگر از قابلمه ها و ماهیتابه های مسی محافظت نشده و ترکیب نشده با سایر فلزها

استفاده می کنید، اسیدیته غذاها را مورد مطالعه قرار دهید.

نه تنها قابلمه ها و تابه های مسی در آشپزخانه جذاب هستند، بلکه مس هدایت کننده و منتقل کننده عالی برای گرما است و برای پخت و پز در میزان بالا، بسیار عالی است ؛ آشپزها ،اغلب از

قابلمه ها و ماهیتابه های مسی برای تهیه سس ها و غذاهایی که نیاز به دمای به شدت تحت کنترل دارند، استفاده می کنند.

قابلمه ها و تابه های مسی، معمولا با قلع یا استیل ضد زنگ پوشانده می شوند، بنابراین مصرف کنندگان نیاز نیست نگران مسمومیت با مس باشند ؛ انتقال گرمای عالی آن ،می تواند از طریق

پوشش آن محافظت شود.

نظر متفاوت متخصصان طب سنتی در مورد ظروف مسی

اما در مورد مصرف از ظروف مسی برای آشپزی نظرات متفاوتی در کتب طب سنتی مطرح شده است.

اگر مس بیش از نیار بدن وارد بدن شود در کبد رسوب کرده و مسمومیت ایجاد می کند همچنین تجمع مس در بدن موجب بروز تهوع و سر درد می شود.مس اگر وارد غذا شود جذب کلسیم و آهن را

مختل می کند و ظروف مسی باید لعاب داشته باشد و ظروف مسی قدیمی که لعاب ندارد پخت غذا در آن صحیح نیست.

باید بدانیم در کتاب های مرجع طب سنتی استفاده از ظروف مسی به شدت منع شده است! ظروف مسی که تحت عنوان «نحاس» یاد شده، از مضرترین ظروف برای طبخ غذا عنوان شده است.

در کتاب تغذیه در طب ایرانی ، اسلامی ظروف مسی و روی به دلیل آزاد کردن این عناصر با ارزش به غذا باعث تاثیر بر عملکرد سیستم مغز و اعصاب و غدد درون ریز بدن می شوند یکی از مضرات

ظروف مسی اکسید شدن آنهاست که بسیار خطرناک است و باید به موقع قلع اندود شود.

در کتاب «مفرح القلوب»، که شرح کتاب قانونچه در طب است(قرن هشتم هجری قمری)، حکیم محمد ارزانی، از بزرگترین حکمای طب ایرانی، می گوید:«طبخ طعام در انای نحاس (ظرف مسی)

خوب نیست مخصوصا اگر مدت زمان پخت زیاد باشد و نیز غذا چرب و ترش باشد.

مضرات ظروف مسی

قلع اندود کردن آن اگرچه مضرت آن را کم می کند ولی بطور کامل زیان آن را برطرف نمی کند. حکیم محمد ارزانی قلع اندود کردن مکرر را توصیه نمی کند و نهی شدید کرده از ظرف مسی که قلع آن

رفته است. مداومت در مصرف ظرف مسی را موجب ایجاد جذام دانسته اند. بهترین ظروف از دیدگاه ایشان ظروف آبگینه (پیرکس امروزه) و چینی است.

در کتاب تحفة المؤمنین، تألیف سید محمد مؤمن تنکابنی؛ طبیب قرن 11، که از منابع معتبر در خصوص دارو و مفردات طبی است، مصرف ظروف مسی خصوصا بی قلع آن بسیار مضر توصیف شده

است.

در کتاب مخزن الادویه، تألیف حکیم عقیلی خراسانی؛ دانشمند و طبیب بزرگ قرن 12 هجری قمری، که از کاملترین و جامعترین مجموعه دارویی در میراث طب سنتی ایران است، آمده آشامیدن

غذاهای ترش، لبنیات، گوشت ها، در ظرف مس بی قلع خصوصا آنکه مدتی در آن مانده باشد بسیار مضر است و باعث ایجاد بیماری برص (نوعی لکه های پوستی) می شود.

شیخ الرئیس نیز در کتاب قانون گفته است:«واجب است که پرهیز کنید از طبخ آنچه که شور یا چرب و یا شیرین است مانند گوشت و لبنیات و آنچه که ترش است در ظروف مسی و حتی آشامیدن

در این ظروف زیرا که بدون تردید زنگار می بندد و زنگار نیز سم قاتل است.»

منتشرشده در تغذیه