سه شنبه, 12 تیر 1397 04:30

اختلال كندنويسي در كودكان

ازجمله علل کندنویسی کودکان می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم هماهنگی چشم و دست
  • فشار زیاد قلم روی کاغذ
  • روش نادرست به دست گرفتن قلم
  • ضعیف بودن عضلات انگشتان و دست
  • ملال­آور بودن نوشتن به دلیل ضعف یا کمبود انگیزه و...

کندنویسی موجب ضعف دانش‌آموز در درس املا می‌شود. همچنین این مشکل او را در انجام تکالیف نیز ناتوان کرده و از جهتی اگر در سنین پایین درمان نگردد، در سنین بزرگ‌سالی باعث به وجود آمدن مشکلات ثانویه می‌گردد.

در بسیاری از موارد مشاهده‌شده است که والدین و آموزگار با پرخاش و اعتراض به دانش‌آموز، موجب تشدید این مشکل شده‌اند.

چند تمرین برای رفع مشکل کند نویسی در کودکان

دانه‌هاي کوچک مثلاً دانه‌هاي تسبيح را روي زمين ريخته و از او بخواهيم آن‌ها را با سرانگشت‌های شصت ، اشاره و ميانه، جمع کند.

هوا نويسي نوشتن با قلم روي هوا و فضاي اطراف: اين روش در تندنویسی، به دانش­آموزان کمک قابل توجّهي مي‌کند؛ چرا که اين عمل در تسريع حرکات عضلات دست، بازو و ساعد و هماهنگي مغز با چشم و دست، تأثير بسياري دارد.

سينه‌خيز رفتن: روزي چند دقيقه (کمتر از ده دقيقه) از دانش‌آموز بخواهید سينه‌خيز برود. اين عمل در هماهنگي اعضاي بدن بسيار مؤثر است. هرروز قبل از نوشتن تکاليف، چند دقيقه انگشتان را باز و بسته کند.

به­علاوه رنگ‌آمیزی نقاشی‌ها به‌صورت حرکت افقی، عمودی و مورب کمک شایانی در تندنویسی دانش‌آموز دارد.

در پایان تأکید می‌شود پرخاش و تنبیه، نه‌تنها در درمان مشکلات نقش مثبتی ایفا نمی کند بلکه به تشدید آن نیز منجر خواهد شد.

دکتر امیری عباس عباسی راد 

متخصص بیماری های کودکان و نوزادان 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…