شنبه, 30 تیر 1397 04:30

بدخیمی­ های دستگاه گوارش:

بیماری­های بدخیم مری، معده و روده­ی بزرگ از جمله بدخیمی­های شایع در کشور ماست و تشخیص زودهنگام این بیماری­ها می­تواند موفقیت درمان را به­نحو چشمگیری افزایش دهد. برای پیشگیری از بدخیمی­های مری باید توجه داشت که افراد بایستی برخی عادات نادرست غذایی مانند نوشیدن مایعات داغ را کنار گذاشته و در صورت وجود علایم برگشت اسید (رفلاکس) نسبت به درمان آن اقدام کنند. چنان­چه فردی احساس بلع دشوار داشته باشد حتماً بایستی مورد بررسی رادیولوژیک یا آندوسکوپی قرار گیرد. نیترات­ها به­عنوان عوامل سرطان­زا برای معده شناخته شده­اند، بنابراین بایستی از مصرف ترکیبات غذایی حاوی نیترات اجتناب کرد( مواد غذایی حاوی نیترات : غذاهای کنسرو شده، سوسیس و کالباس و ... ).

بیمارانی که از علایم بی­اشتهایی، کاهش وزن و تهوع پس از مصرف غذا شکایت دارند چنان­چه بالای 40 سال سن داشته باشند، لازم است آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش برای آنان انجام شود. همچنین اگر این بیماران سابقه­ای از بدخیمی­های گوارشی در بستگان درجه یک خود داشته باشند یا شواهدی از خونریزی دستگاه گوارش داشته باشند نیز ، باید آندوسکوپی گوارشی فوقانی برای آنان صورت گیرد. انجام آندوسکوپی امکان دید مستقیم مخاط مری، معده و دوازدهه را فراهم می­کند و در صورت وجود ضایعاتی مانند زخم یا پولیپ امکان نمونه­برداری و یا برداشت پولیپ فراهم می­شود.

چنان­چه در آندوسکوپی، زخم معده دیده شود حتماً باید نمونه­برداری انجام شود. همچنین پس از درمان، بیمار باید مجدداً آندوسکوپی شود تا از بهبود زخم معده اطمینان حاصل شود، بنابراین همان­طور که توضیح داده شد زخم­های معده نیازمند توجه بیش­تری می­باشند. از آن­جا که بدخیمی­های روده­ی بزرگ از برخی انواع پولیپ­های روده بزرگ شروع می­شود، یافتن این پولیپ­ها و برداشتن آن­ها نقش مهمی در جلوگیری یا تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ دارد. از این­رو دستورالعمل­های غربالگری برای تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ تدوین شده است.

غربالگری بیماری­های روده بزرگ از سن 50 سالگی آغاز می­شود که بیمار یک نوبت کولونوسکوپی می­شود و چنان­چه مشکلی وجود نداشته باشد این کار هر ده سال یک­بار تکرار می­شود. در بیماران با سابقه­ی خانوادگی سرطان روده­ی بزرگ، انجام کولونوسکوپی به­منظور غربالگری از سنین پایین­تر شروع می­شود. باید توجه داشت که سرطان روده­ی بزرگ می­تواند خانوادگی باشد که در این بیماران از نوجوانی ده­ها و صدها پولیپ در روده­ی بزرگ شکل می­گیرد. از آن­جا که این بیماران در سنین بالاتر صد در صد دچار سرطان روده­ی بزرگ خواهند شد بایستی روده­ی بزرگ آن­ها به­صورت پیشگیرانه برداشته شود.

نکته­ای که بسیار مهم و حایز اهمیت است، این است که چنان­چه در یک مرد بالغ و یا یک زن پس از یائسگی، کم­خونی و فقر آهن وجود داشته باشد حتماً بایستی بررسی گوارشی با آندوسکوپی و کولونوسکوپی انجام شود چرا که این مسأله می­تواند به­دلیل از دست دادن خون از یک زخم بدخیم در معده یا روده­ی بزرگ باشد که هنوز علامت­دار نشده است و علامت اولیه­ی آن، به­صورت فقر آهن بروز کرده است.

در سنین قبل از یائسگی هم، چنان­چه کم­خونی شدید توجیه نشده وجود داشته باشد نیاز به بررسی گوارشی لازم است. با اجرای دستورالعمل­های غربالگری و مراجعه به موقع به پزشک می­توان شیوع بدخیمی­های دستگاه گوارش را کاهش داد یا در صورت بروز، درمان­های مؤثرتری را در مراحل اولیه بیماری انجام داد.

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…