سه شنبه, 02 مرداد 1397 04:30

آلرژی

وقتی آلرژی به سراغ­تان می­آید، فرقی نمی­کند به چه شكلی بروز می­كند، به هر حال فعالیت­های روزانه­ی شما را مختل می­كند. نکته­ی مهم، چگونگی رفتار شما با این مهمان ناخوانده است.

آلرژی:

آلرژی در واقع وجود يک وضعيت ژنتيک در فرد است كه سبب می­شود بدن نسبت به عوامل طبيعی و بی­ضرر موجود در محیط، واكنش نامناسب و افزايش يافته نشان دهد. مثلاً به­صورت طبيعی، بدن نبايد در تماس با گرده گياهان و يا مصرف غذاها، واكنش نشان دهد ولی فردی كه آلرژی بينی و يا آسم دارد ممكن است با استنشاق گرده برخی گياهان، دچار علائم آبريزش بينی و سرفه شود و يا فردی كه آلرژی غذايی دارد، ممكن است با خوردن غذايی كه به آن آلرژی دارد، دچار كهير شود.

علائم آلرژی:

علائم آلرژی در سنین مختلف، به صورت­های متفاوتی بروز می­کند. معمولاً آلرژی در سنین شيرخوارگی و كودكی به­صورت تظاهرات پوستی یا اگزما و آلرژی غذايی ظاهر می­شود و به­تدریج با بالا رفتن سن، به­صورت آلرژی­های تنفسی مثل آلرژی بينی يا رينيت آلرژيک و تنگی نفس و آسم بروز می­کند. این سیر را رژه آلرژی­ها می­گویند که از سن کودکی شروع شده و تا سنین بزرگسالی ادامه می­یابد.

آلرژی در واقع يک استعداد ژنتيكی است كه سبب می­شود بيمار در برخورد با عوامل نسبتاً بی­خطر محيطی، مثل غذاها و يا گرده­های گياهان و ساير عوامل محرک دچار علامت شود. بررسی­ها نشان داده اگر پدر و مادر هر دو مبتلا به آلرژی باشند، احتمال ابتلای فرزندشان 80 درصد افزایش می­یابد و اگر يكی از والدين گرفتار آلرژی باشند تا ٤٠ درصد احتمال بروز آلرژی در فرزند وجود دارد ولی غير از زمینه­های ژنتیکی، عوامل محیطی را هم نباید نادیده گرفت. ممکن است، فردی با زمینه­ی ژنتیکی آلرژی در اثر قرارگیری در یک محیط آلوده مثل دود سیگار یا آلودگی هوا، آلرژی­اش بروز كند امّا در محیط غیر آلوده و سالم و در مورد شيرخواران تحت تغذیه با شیر مادر علائم این بیماری ظاهر نشود.

در شیرخوارگی، آلرژی­ها اغلب به­صورت اگزمای پوستی و حساسيت­های غذايی بروز می­كند. در اگزما، پوست دچار خشكی و  خارش و قرمزی شده و لذا کودک بی­قرار و كم­خواب می­شود. فرد مبتلا به آلرژی غذایی در اثر مصرف غذايی كه به آن حساسيت دارد ممكن است دچار علايمی مثل
دل درد، تهوع، استفراغ و حتّی علايم پوستی و تنفسی و در موارد شديد دچار شوک آنافيلاكتيک شود لذا لازم است بيمار از مصرف غذايی كه به آن حساسیت دارد پرهیز کرده و با برنامه غذایی مشخص، کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد.

معمولاً آلرژی­های بيني يا رينيت آلرژيک با آبریزش بینی و عطسه و خارش چشم، گوش و حلق همراه است که اين امر بر كيفيت زندگی بيمار تأثیر مستقیم گذاشته و گاهی امور روزمره­ی فرد را مختل و دچار مشکل می­کند. بيمار مبتلا به آسم معمولاً دچار علايمی مثل سرفه، تنگی نفس، خس خس سينه و احساس فشار در قفسه سينه می­شود كه اين علايم ممكن است خودبه­خود و يا بيش­تر در برخورد با عوامل محرک محيطی و يا با سرماخوردگی شروع شود

پيشگيری از آلرژی:

برای جلوگيری از بروز و تشديد آلرژی ها به­خصوص در خانواده­های دارای زمینه­ی آلرژی، توصيه می­شود از دادن شیر خشک به شيرخوار خودداری شود و ترجيحاً شيرخوار تا ٦ ماهگی فقط و فقط با شير مادر تغذيه شود و حتی­الامکان کودک در معرض محرک­های آلرژی­زا به­خصوص دود سيگار قرار نگیرد. به بیان دیگر والدین و به­ویژه مادر در دوران حاملگی از استعمال سیگار خودداری كنند.

برخی مطالعات نشان داده، ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن، مؤثر و حتّی ممكن است از بروز برخی آلرژی­ها جلوگیری کند. به همین دلیل بررسی سطح ویتامین D توصيه می شود تا در صورت كمبود، درمان لازم انجام شود.

مصرف غذای سالم به­خصوص غذاهای حاوی آنتی اكسيدان­ها مثل سبزيجات تازه و ميوه­ها و پرهيز از غذاهای چرب و به­خصوص فست فودها، نقش مؤثری در پيشگيری از بروز و تشديد آلرژی دارد.

زندگی صنعتی، بی­تحركی، آلودگی هوا و مصرف دخانيات از عوامل مؤثر بر بروز و تشديد بيماری­های آلرژیک است.

استرس زمینه­ساز اکثر بیماری­هاست و به­طور خاص بیماری­های آلرژیک ممكن است با استرس تشدید شوند. به­طور مثال، زمانی که فرد کهیر می­زند استرس ممكن است باعث بروز و يا تشدید آن شود. در مواردی استرس، عامل محرکی برای بروز و حمله­ی آسم می­باشد. توصيه می­شود افراد مبتلا به آلرژی، خواب کافی و تغذیه­ی سالمی داشته و حتی­الامکان و از استرس­های محیطی، دوری کنند.

درمان آلرژی:

آلرژی­ها گرچه ممكن است مزمن و آزاردهنده باشند ولی خوشبختانه با رعايت اصول صحيح پيشگيری و درمان مناسب، قابل کنترل­اند.

گاهی افراد، علايم آلرژی را با سرماخوردگی و عفونت تنفسی اشتباه می­گیرند و رأساً آنتی بيوتيک و يا آمپول­های کورتون­دار مصرف می­کنند كه اين امر سبب كنترل نامناسب بيماری و بروز عوارض جانبی متعدد می­شود. همچنين ممكن است برخی آلرژی­ها با تظاهرات شديد و يا حتّی تهديدكننده­ی حيات ظاهر شوند، لذا توصيه می­شود بيماران آلرژيک با مراجعه به پزشک فوق تخصص آلرژی ضمن تشخيص صحيح بيماری، درمان مناسب را دريافت نمايند.

سخن آخر اين­كه، آلرژی یک بیماری قابل كنترل است و خوشبختانه اغلب آلرژی­ها به مرور زمان و با بالا رفتن سن بهبود می­یابند.

دکتر علیرضا خیاط زاده 

فوق تخصص آسم

آلرژی و ایمونلوژی بالینی 

 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…