پنج شنبه, 07 تیر 1397 04:30

ویروس زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم

ویروس زگیل تناسلی یکی از عوامل ایجاد تومور پوست ومخاط در انسان می باشد.

سه شکل بالینی این عفونت عبارتند از:

1ـ تناسلی مقعدی

2ـ غیرتناسلی پوستی

3ـ دیسپلازی پوستی زگیلی

علايم بر اساس ناحیه مبتلا متفاوت است.

  1- زگیل تناسلی مقعدی که به کوندیلوماتا معروف است،  معمولا درسطوح مرطوب مانند پرینه ,مدخل واژن ، مقعد و ...دیده می شود ولی در سطوح خشک مانند آلت تناسلی وکشاله ران  نیز می تواند بروز کند.شکل ظاهری آن می تواند گل کلمی ,صاف یا پوسته دار باشد.اغلب بدون درد است ولی می تواند با خارش و خونریزی همراه باشد.

2- ابتلای دهانه رحم (ضایعات پیش سرطانی وسرطان دهانه رحم )

3-سرطان انتهای روده (50درصد از مردان هم جنس گرا که سرطان سلول سنگفرشی دارند سابقه زگیل مقعدی تناسلی را دارند).

4-بیماری غیرتناسلی پوستی مثل زگیل های معمولی ومسطح پوستی.

5-بیماری غیر مقعدی تناسلی مثل زگیل های تنفسی

تشخیص:

اغلب موارد پوستی وژنیتال با معاینه بالینی تشخیص داده می شود. درموردضایعات پیش سرطانی تناسلی،  تشخیص دقیق و وسعت ضایعه با نمونه برداری(تست پاپ اسمیر)وکولپوسکوپی امکان پذیر است.

تستهای تشخیصی:

1- تست پاپ اسمیر برای بررسی ابتلای دهانه رحم.

)HPVویروس زگیل تناسلی(DNA2- تست بررسی

3- تست اسید استیک که همراه با کولپوسکوپی برای موارد مشکوک دهانه رحم انجام می شود.

درمان:

هیچ درمان منفردی که بطور کامل باعث بهبودی شود وجود ندارد. هدف اصلی ازدرمان زگیل ها کاهش تعداد یا رفع علایم است اما درموردضایعات پیش بدخیمی حذف کامل ضایعه مورد نظر است .داروهای موضعی، نباید در سطوح مخاطی مورد استفاده گیرند. بعضی از این داروها توسط بیمار قابل استفاده است ولی بعضی به علت خطرناک بودن حتما باید توسط پزشک معالج مورد استفاده قرار گیرد.بطورکلی تخریب فیزیکی  ضایعات تناسلی با لیزر، کوتر یا کرایو تراپی نسبت به درمانهای طبی موضعی بسیار موثرتر است.

پیشگیری:

شواهد علمی نشان داده است که واکسن در پیشگیری ازعفونت زگیل تناسلی موثر است.در حال حاضر دونوع واکسن HPV در ایران موجود است :

1- واکسن گارداسیل (چهارگانه) که بر ضدانواع 6,11,16,18 موثر می باشد برای دختران 26-9 ساله جهت پیشگیری اززگیل های تناسلی ، سرطان مقعد ودهانه رحم کاربرد دارد.این واکسن برای پسران از سن 6 تا26 سال توصیه شده است.

2-CERVARIXدوگانه بر ضد انواع 16و18 که برای پیشگیری ازسرطان دهانه رحم توصیه می شود.

غربالگری سرطان دهانه رحم:

سرطان دهانه رحم سومین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است و یکی از علل منجر به مرگ زنان در سراسر جهان می باشد.چون بسیاری از زنان بطور معمول غربالگری می شوند، شایع ترین یافته در بیماران مبتلا به سرطان دهانه رحم ,تست غیر طبیعی پاپ اسمیر است.

علایم فیزیکی شایع سرطان دهانه رحم شامل:خونریزی غیر طبیعی رحم به خصوص بعد از نزدیکی, احساس ناراحتی واژینال ,ترشحات بدبو وگاهی سوزش ادرار است.

اغلب مواقع برای ابتلا به سرطان دهانه رحم ,پیش شرط عفونت با HPVباید وجود داشته باشد.غربالگری در حال حاضر به شرح زیر توصیه می شود:

1- زنان زیر21 سال نیاز به غربالگری ندارند.

2- زنان در سنین 29-21 سال سیتولوژی (پاپ اسمیر)به تنهایی هر سه سال.

3- زنان 65-30سال تستHPV همراه سیتولوژی که به "کو "تست معروف است ، ترجیحا هر پنج سال یا سیتولوژی به تنهایی هر سه سال.

4- بالاتر از 65 سال در صورتی که غربالگری های پیشین به تعداد کافی منفی بوده وریسک بالا وجود نداشته باشد نیازی به غربالگری نیست .

درصورتی که تست پاپ اسمیر مثبت باشد، مرحله بعدی کولپوسکوپی ونمونه برداری از دهانه رحم است.

دکتر معصومه مظفری

جراح متخصص زنان و زایمان و نازایی

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…