شنبه, 30 تیر 1397 04:30

بررسی ابعاد شکل گیری خشونت در جامعه

خشونت رفتاری است که برای آسیب رساندن به دیگری از کسی سر می زند و دامنه آن از فحاشی، تحقیر و توهین، تجاوز و ضرب و جرح تا تخریب اموال و دارایی و قتل گسترده است؛ بنا بر آمار قوه قضائیه جرایم یاد شده به عنوان شقوق مختلف خشونت رتبه دوم عناوین اتهامی کشور و استان البرز را بخود اختصاص داده است.

اما لازم است به این موارد به عنوان معلول نگریست و جهت مقابله با آن به دلایل بروز آن توجه کرد. دلایلی که درحوزه های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و روانشناختی ریشه دارند.
ضرب و جرح عمدی به عنوان یکی از بارزترین شقوق خشونت دومین ورودی اتهام در کشور و همچنین در استان البرز است و فارغ از زمینه ها و عوامل کلان اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به دلیل شرایط ویژه ای است که این استان نسبت به سایر استانهای کشور داراست از جمله استان البرز و کلانشهر کرج به جهت قرابت و نزدیکی به پایتخت به منزله شهر خوابگاهی بوده و هر روزه شاهد جابجایی تعداد زیادی مسافر میان این دو شهر هستیم که با توجه به شرایط نامساعد حمل و نقل از قبیل شلوغی مترو و ترافیک راه های مواصلاتی فضای مستعدی برای ایجاد فضای خشونت بار و تجاوز به حقوق فردی و اجتماعی به وجود آمده و همواره شهروندان با اعصاب ناراحت و ذهن مغشوش وارد خانواده های خود می گردند که این موضوع تقریباً دامن گیر تعداد غالب جمعیت شناور استان بوده که یکی از عوامل ایجاد خشونت در استان می باشد.
در کنار این موضوع وجود چهار زندان بزرگ در کلانشهر کرج که تعداد زیادی از زندانیان با اتهامات مختلف را در خود جای داده را می توان به عنوان یکی دیگر از علل و عوامل ایجاد تنش در سطح استان دانست.

خانواده های این زندانیان که غالباً از سایر استان ها بوده به منظور دسترسی و ارتباط با زندانیان خود در استان ساکن شده و موجب شکل‌گیری سکونتگاه‌های غیرمجاز و کانون‌های جرم شده که تاثیر زیادی در افزایش جرایم در استان دارد. این مناطق زمینه های بروز بحران های اجتماعی را فراهم می آورند چون احساس تبعیض استعداد بروز رفتار خشونت آمیز را مهیا می کند..
از دیگر عوامل ایجاد ضرب و جرح می توان به مزیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی استان اشاره کرد، وجود باغات و مزارع کشاورزی و مراکز صنعتی استان باعث مهاجرت تعداد زیای از اقوام ایرانی به عنوان نیروی کار در این استان شده است.

لذا در این استان شاهد حضور تقریباً همه قومیت ها در استان هستیم و این بافت ناهمگون و وجود اقوام مختلف در این استان و تفاوتهای فرهنگی و قومیتی موجود به نظر می رسد در بالا بودن نرخ این جرم در استان تاثیر زیادی داشته است و عملاً اجرای بسیاری از از طرح های علمی و اجتماعی برای حل معضلات اجتماعی به کندی پیش رفته یا عملاً با سکون مواجه گردد.
در کنار این عوامل می توان به بافت جمعیتی فشرده استان البرز اشاره کرد که بر اساس داده های مرکز آمار ایران پس از استان قم متراکم ترین استان کشور است. افزایش جمعیت در یک منطقه جغرافیایی که با محدودیت منابع مواجه است به طور قطع تنش‌های بین فردی و آسیب های فراوانی را به وجود می‌آورد به طور مثال شهروندان بر سر به دست آوردن جای پارک با هم به نزاع می‌پردازند.
افزایش مجوزهای برج و آپارتمان‌سازی پیش از آنکه منابع زیرساختی آن از قبل مهیا شود موجب شده است که شهروندان بر سر منابع محدود به رقابت بپردازند و در این میان خشونت کلامی، فحاشی و ضرب و جرح رخ خواهد داد. از طرفی دیگر افزایش جمعیت پدیده‌ای به نام گمنامی در مناطق شهری را به وجود آورده است که این مسئله نیز جرایم خشن همچون ضرب و جرح و فخاشی را تسهیل نموده است چرا که هر چقدر جمعیت زیادتر شود احساس گمنامی در شهروندان بیشتر شده و افرادی که انگیزه‌های مجرمانه دارند فرصت پیدا می‌کنند تا به جرایم و اعمال خشونت‌آمیز دست بزنند چرا که در مناطق پرتراکم نظارت اجتماعی بشدت پایین می‌آید اما در روستاها و شهر‌های کوچک به‌ علت نظارت شدید اجتماعی که ناشی از ارتباطات چهره به چهره، خانوادگی، فامیلی و محلی است، شخص کمتر فرصت کجروی و اعمال خشونت زا پیدا می‌کند
از دیگر عوامل ایجاد خشونت وضعیت سوق الجیشی بودن استان به جهت حلقه ارتباطی استان های غربی و شمال غربی با مرکز بوده که این موضوع استان البرز را با انواع مشکلات از جمله شلوغی راه های مواصلاتی و تصادفات ناشی از آن ایجاد نموده است. لذا این مشکلات در کنار کمبود امکانات استان از جمله از این جهت که اخیراً از استان تهران جدا و استان البرز مستقل شده است و زیرساخت های استان در حال شکل گیری می باشد مزید بر علت و ایجاد فضای تنش زا مستعد برای خشونت می باشد.
با توجه عوامل اشاره شده همچون بافت ناهمگون و تنوع قومیتهای مختلف در استان البرز و تراکم جمعیتی و وجود مناطق حاشیه ای اجرای اقدامات فرهنگی و برنامه های آموزشی در مناطق آسیب پذیر در کاهش وقوع ضرب و جرح و خشونت میتواند موثر می باشد.
در کنار اقدامات فرهنگی ، اقدامات وضعی و انتظامی از قبیل شناسایی کانون های ضرب و جرح در استان و تهیه بانک اطلاعاتی مجرمین سابقه دار و متعاقب آن برخورد و گشت زنی در مناطق حاشیه ای در کاهش وقوع ضرب و جرح موثر می باشد.
امید است با ایجاد فضای مناسب و تخصیص امکانات و همراهی و کمک تمامی دستگاه ها که در سطح استان و توجه بیشتر حاکمیت به این موضوع در آینده شاهد فضایی دارای نشاط و آرامش در سطح استان البرز باشیم. معاونت اجتماعی و پیشگیری از دادگستری استان البرز نیز طی سالهای گذشته تلاش نموده است با توجه به شرایط و ویژگی های خاصی که اشاره شد نسبت به طراحی مداخلات لازم برای کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی استان اقداماتی را به انجام رساند که در این خصوص می توان به تشکیل کارگروه پیشگیری از خشونت استان با مشارکت کلیه دستگاههای دولتی اشاره نمود. در این کارگروه هر دستگاه متناسب با وظایف سازمانی خود می بایست اقداماتی را در خصوص پیشگیری از خشونت به انجام رساند تا انشاالله بسترهای لازم برای پیشگیری و کاهش آسیب ها و جرایم ناشی از خشونت در استان فراهم آید.

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…