یکشنبه, 20 آبان 1397 17:00

آگاهانه انتخاب کنیم: هجمة برخی بازی های خشن و مخرب رایانه ای در ایران


دربارة اكثر پيشرفت هاي علمي و تكنولوژيكي اين سؤال در ذهن ایجاد می شود كه مزایای آن ها بيشتر است يا معایبشان؟ يكي از چالش برانگيزترين اين مباحث در مورد رايانه و بازي هاي الکترونیکی است.

امروزه دسترسی کودکان و قشر جوان به بازی‌های الکترونیکی به راحتی امکان پذیر است و تعداد سایت‌های اینترنتی ارائه دهندة خدمات بازی های آنلاین روز به روز در حال افزایش است؛ در حالی که اکثر والدین نسبت به خطرات استفاده از برخی از این بازی‌ها بی‌اطلاع هستند.

هرچند از منظر برخی از کارشناسان، بازی های رایانه ای می تواند اثرات مثبتی مانند تکامل شخصیت و رفتار، پرورش استعدادها، افزایش بهره هوشی، ایجاد خلاقیت، پرورش تمرکز و دقت و ... را به همراه داشته باشند؛ اما متأسفانه برخی از این بازی ها حاوی موضوعاتی نظیر خشونت، مسائل غیراخلاقی، تعاملات جنسی، شیطان پرستی، مسلمان کُشی، نسل کُشی و

می باشند و سبب تقویت حس پرخاشگری، انزوا طلبی، افت تحصیلی در شخص می شوند و نوجوان بدون آنکه از آثار مخربی که بر ذهنش وارد می شود، مطلع باشد؛ مراحل مختلف بازی را تا انتها دنبال می کند.

از آنجا که بازار و نفوذ بازی‌های الکترونیکی روز به روز گسترده‌تر می‌شود، والدین باید درخصوص اینکه چگونه می توان از آسیب‌های ذاتی برخی از این بازی ها جلوگیری کرد، نکاتی را بدانند.

 مدت زمان استفاده از بازی های الکترونیکی را برای فرزندانتان محدود کنید.
 به شرح و توضیح بازی و گروه سنی متناسب برای بازی دقت کنید.
 فرزندان خود را با بازی های موفق بومی که با فرهنگ ملی و دینی ایران مطابقت دارند، آشنا نمایید.
 بعضی از باز‌ی‌ها تمرینی برای یادگیری مهارت‌های زندگی هستند، معلم شایسته ای را برای فرزندان خود انتخاب کنید و در تهیه و انتخاب بازی های رایانه¬ای فرزندانتان سهیم باشید.
 در مورد محتوای بازی (این‌که در بازی چه اتفاقی خواهد افتاد؟) از فرزند خود سؤال کنید.
 بهتر است بازی های خلاق و علمی که کودکان باید به وسیلة آن¬ها، معماهایی را حل کنند، بیش از بازی های دیگر مورد توجه قرار گیرند.
 با استدلال و منطق آسیب هایی را که ممکن است فضای مجازی و برخی از بازی های کامپیوتری به دنبال داشته باشند، به فرزندانتان متذکر شوید.
 وقت بیش تری را به کودکان و نوجوانان خود اختصاص دهید.

فاطمه سلطانیان – معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…