پنج شنبه, 07 تیر 1397 04:30

روایتی از یک رویداد

دو باره فضای مجازی خبر ساز شد . با اینکه مدت زمانی است از محدود شدن آن می گذرد هنوز این فضا، محملی برای خبرسازی عده ای می باشد . اخیرا فیلمی در فضای مجازی در شهر کرج منتشر گردید و افرادی بدون اینکه از درستی و نادرستی آن مطلع باشند اقدام به انتشار آن نمودند به طوری که موجب واکنش رسانه دیداری استان  و خبرگزاری ها شد.

ماجرا از جایی شروع شد که شهروندی از یک خانمی که شلوار مخصوص بیمارانی که در بیمارستان بستری می شوند بر تن دارد یک فیلم چند ثانیه می گیرد، بر روی فیلم هم توضیحاتی می دهد که این خانم از فلان بیمارستان به این صورت در گوشه شهر رها شده و در ادامه می افزاید تماس های پی در پی با مسوولان داشته ایم و کسی پاسخگو نبوده، انتشار این فیلم در فضای مجازی و خبرهایی که بعد از آن در رسانه های رسمی منتشر شد ما را بر آن داشت تا با به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه اخبار بهداشت درمان و سلامت با مسوولان بیمارستان شریعتی گفتگو نموده و از چند و چون ماجرا مطلع شویم.

مدیر بیمارستان شریعتی در ابتدای صحبت هایش در گفتگو با خبرنگار نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد» اظهار داشت : بیمارستان شریعتی به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد بالطبع شرایط ویژه ای در پذیرش بیماران با شرایط ویژه دارد و بیمارانی که به اینجا ارجاع داده می شوند شرایط خاصی را بر بیمارستان تحمیل می کنند که برای بیمارستان هزینه بر می باشد.

مدیر بیمارستان شریعتی در ادامه با اشاره به اتفاقاتی که در فضای مجازی رخ داده اظهار داشت : در روزهای گذشته بانویی حدود 53 ساله با شرایط نامطلوب بهداشتی در تاریخ 27 خرداد توسط اورژانس به بیمارستان شریعتی آورده شد، بعد از بستری شدن او در بیمارستان، سه پزشک عمومی و یک پزشک ارتوپد وی را مورد معاینه قرار دادند، از قفسه سینه و قلب بیمار عکس برداری و نوار تهیه شد، بعد از انجام معاینه عمومی و تخصصی پزشکان تشخیص دادند که فرد دچار هیچ بیماری نیست و می تواند از بیمارستان مرخص شود و همان روز دستور ترخیص وی صادر شد. مدیر بیمارستان شریعتی در ادامه اظهار داشت : بعد از انجام معاینات، وضعیت بهداشتی فرد مورد نظر به اندازه ای نامناسب بود که از او بوی خیلی بدی متصاعد می گشت و پرستاران و بهیاران، وی را در بیمارستان استحمام نمودند. لباس های وی نیز در بیمارستان  شسته شد بعد از شستن لباس ها شلوارش به قدری مندرس بود که دیگر نمی توانست از آن استفاده کند و ما مجبور شدیم از شلوارهایی که برای بیماران استفاده می شود در اختیار او قرار دهیم . مدیر بیمارستان شریعتی افزود : از زمانی که پزشکان بیمارستان فرد مورد نظر را مورد معاینه قرار دادند تا زمانی که از بیمارستان برود سه روز طول کشید در این سه روز یک مرتبه یک نفر به عنوان دختر فرد مورد نظر از او عیادت نمود و بعد از آن ناپدید شد. بعد از سه روز که از حضور این خانم در بیمارستان شریعتی گذشت و هیچ کس برای ترخیص وی اقدامی نکرد و وی دیگر بیمار محسوب نمی شد بیمارستان در قبال وی مسوولیتی نداشت و چون فرد مورد نظر توانایی پرداخت هزینه های درمانی خود را نداشت، کارشناس مددکاری بیمارستان تقاضای رایگان بودن خدمات ارائه شده برای وی نمود که با موافقت رییس بیمارستان مواجه گردید. مدیر بیمارستان افزود بعد از طی شدن روند درمان و موقع  ترخیص فرد مورد نظر، به بیمار پیشنهاد شد تا نهادها و سازمان های حمایتی را در جریان روند اتفاقات روی داده قرار دهیم تا وی مورد حمایت آنها قرار گیرد که در پاسخ گفت : خودم صاحب خانه و زندگی هستم و با دخترم زندگی می کنم، لزومی ندارد که بنده را در اختیار نهادهای حمایتی قرار دهید. با این بینش بیمارستان برای وی آژانس تهیه نمود و با یک بهیار به سمت منزل وی رهسپار شدیم به محض رسیدن به میدان کرج به اصرار خودش در همان مکان از خودرو خارج شده و در زیر پل عابر پیاده میدان کرج اقدام به تکدی گری می نماید ویک شهروند نیز از حضور وی در میدان اقدام به تهیه فیلم نمود و در فضای مجازی منتشر می نماید. این در حالی است که بیمارستان تمام خدمات لازم درمانی را به وی ارائه نموده و حتی وقتی وی توانایی پرداخت هزینه ها را نداشته همه هزینه ها را رایگان محسوب نموده است منتهی وظیفه بیمارستان در نگهداری هر فرد تا زمان بیماری است و بعد از بهبودی بیمار،  بیمارستان در قبال افراد هیچ گونه مسوولیتی ندارد .

در ادامه مدیر بیمارستان شریعتی افزود بعضی از بیمارستان ها از جمله شریعتی علاوه بر اینکه به افراد عادی جامعه خدمات پزشکی ارائه می دهد به دلیل موقعیت جغرافیایی به افراد بی خانمان، بی هویت و افرادی که در شهر به هر دلیلی سرگردان هستند خدمات ارائه می دهد پرسش این است که این افراد وقتی بهبودی خود را به دست آوردند و از نظر پزشک و بیمارستان باید مرخص شوند چه کسی باید آنها را حمایت و مدیریت نماید؟ آیا همچنان باید بیمارستان این افراد را نگهداری کند؟ نقش نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و دیگر نهادهای حمایتی در این موارد به چه صورت است ؟ شهرداری ها در این خصوص چه وظیفه ای دارند ؟ آیا نباید برای افراد بی سرپناه محل اقامتی فراهم کنند در حالیکه در ردیف بودجه ای شهرداری ها اعتباری به این منظور در نظر گرفته شده است ؟ آیا نباید در شهرهای اقماری گرمخانه و یا یک خوابگاه معمولی برای این شهروندان در نظر گرفته شود؟

علاوه بر این ما بیمارانی داریم که به جرم های مختلف متهم هستند که از طریق کلانتری ها به منظور مداوا و درمان به بیمارستان ها منتقل می شوند و درمان این افراد که بر اثر فرار از دست پلیس دچار آسیب هایی شده اند باید در بیمارستان ها به صورت رایگان درمان شوند اگر این افراد در ابتدا به زندان برده شوند و بعد از طریق زندان به بیمارستان آورده شوند طبق قراردادی که با اداره کل زندان های استان وجود دارد درمان این افراد بر عهده اداره کل زندان ها است و هزینه مضاعف بر بیمارستان تحمیل نمی شود. مدیر بیمارستان شریعتی در ادامه افزود از افرادی که ابزارهایی به عنوان رسانه در اختیار دارند و از نظر قانونی خبرنگار محسوب نمی شوند درخواست دقت نظر در انعکاس اخبار و رویدادهای رخ داده در جامعه دارم زیرا بنده به عنوان یک فرد مسوول کوهی از مدارک  در بیمارستان دارم که به انواع و طرق مختلف به بیماران خدمات رایگان پزشکی ارائه می دهیم و توقع نداریم بدون پرس و جو از درستی و نادرستی آن فیلم اقدام به انتشار آن در فضای مجازی شود و موجبات یاس و ناامیدی در بین آحاد جامعه و پرسنل زحمت کش بیمارستان ها شود.

بیمارستان شریعتی نه تنها به ماهدشت بلکه به محمد شهر، صفادشت و مهرشهر خدمات پزشکی ارائه می دهد

در ادامه این گزارش، خبرنگار نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد » با حضور در دفتر حجت الاسلام والمسلمین احمد عظیمی زاده امام جمعه ماهدشت پیرامون این رویداد با وی به گفتگو نشست . حجت الاسلام و المسلمین احمد عظیمی زاده اظهار داشت : یک فردی به بیمارستان مراجعه کرده، که توان پرداخت هزینه های بیمارستان را نداشته است. بیمارستان برای حل این پرونده ها واحدی به نام مددکاری ایجاد نموده که با بررسی و تحقیق این گونه پرونده ها را حل و فصل می کنند. بیمارستان شریعتی نیز چنین واحدی داشته و فرد مورد اشاره را به این طریق مدیریت نموده اند. نکته حائز اهمیت این است که بیمارانی که توسط اورژانس به بیمارستان ها انتقال داده می شود و همراه ندارند تکلیف بیمارستان در قبال این افراد که ممکن است بی هویت هم باشند چیست؟ ممکن است این بیمار به یک عمل جراحی احتیاج داشته باشد چه کسی باید فرم های تعهد پذیری مربوطه را امضاء نماید؟ وقتی خدمات درمانی ارائه شده مراحل پایانی را می گذارند چه کسی پس از ترخیص باید مسوولیت فرد را بپذیرد؟ و تکلیف چیست ؟ چه ارگان و یا نهادی باید پاسخگو باشد ؟ آیا بیمارستان باید پاسخگوی این بخش از روند طی شده باشد ؟

امام جمعه ماهدشت خاطر نشان ساخت : واحد مددکاری بیمارستان، در روند درمان، اگر بیماری توانایی پرداخت هزینه های خدمات درمانی را نداشته باشد وارد عمل شده و هزینه را رایگان محسوب می کند؛ و پس از طی دوران درمان دیگر هیچ مسوولیتی متوجه واحد مددکاری بیمارستان ها نیست. در واقع اینجا یک خلا قانونی وجود دارد که اگر بیماری به چنین وضعیتی دچار شد بالاخره یک نهادی باید مسوول مدیریت بیمار پس از ترخیص از بیمارستان باشد. در جامعه، افراد بی خانمان و بی هویت داریم که بیمار می شوند تا زمان بیماری، بیمارستان مسوول درمان آنها است بعد از اینکه بیمار بهبود پیدا کرد، باید نهادی این شخص بی خانمان را سرپرستی کنند که قطعا وضعیت فرد در قانون مشخص شده و از ارگان ها و نهادها تقاضا داریم در این خصوص حضور پر رنگ داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد عظیمی زاده در ادامه با اشاره به خدمات ارائه شده توسط بیمارستان شریعتی به مردم اظهار داشت : بنده به عنوان امام جمعه شهر ماهدشت از نزدیک در جریان خدمات پزشکی و درمانی بیمارستان شریعتی به مردم منطقه قرار دارم، از وضعیت بیمارستان نیز آگاهی دارم که سعی دارند بهترین خدمات درمانی و پزشکی را در حد بضاعت به مردم ارائه دهند از این فرصت استفاده نموده و از  زحمات ریاست ، مدیریت و پرسنل زحمتکش بیمارستان تشکر و قدردانی می کنم.

حجت الاسلام والمسلمین عظیمی زاده امام جمعه ماهدشت در ادامه افزود : ماهدشت حدود 80 هزار نفر جمعیت دارد و بار درمانی این شهر در کنار مهر شهر، محمد شهر و صفادشت بر دوش بیمارستان شریعتی می باشد. با این حال ماهدشت به فضای درمانی احتیاج دارد و سعی داریم تا مقدمات ایجاد مجمع خیرین سلامت ماهدشت را فراهم نماییم تا با کمک خیرین ماهدشتی بتوانیم بخشی از کاستی های بهداشتی و درمانی ماهدشت را برطرف نماییم. علاوه بر این اگر بتوانیم شعبه ای از کلینیک ویژه در ماهدشت مستقر نماییم بخش قابل توجهی از بار درمانی که بر دوش بیمارستان شریعتی است کاهش پیدا می کند.

جوابیه دانشگاه علوم پزشکی البرز

با توجه به انعکاس خبر فوق در فضای مجازی و واکنش هایی که نسبت به آن صورت گرفت دانشگاه علوم پزشکی البرز در خصوص پخش این کلیپ اطلاع رسانی نمود . در این جوابیه آمده : کلیپ پخش شده در فضای مجازی در مورد خانمی که ادعا شده از بیمارستان دکتر شریعتی ماهدشت به دلیل نداشتن پول و همراه بیرون کرده اند و در کنار خیابان رها گردیده
به اطلاع می رساند بیماری در ساعت 11 و 49 دقیقه به تاریخ 27خرداد 97 توسط اورژانس 115 به بیمارستان آورده شده و توسط پزشک ویزیت شده و کلیه ازمایشات لازم و خدمات پاراکلینیک مورد نیاز برای بیمار انجام شده و بعد از سپری شدن مراحل درمان و پس از دستور ترخیص پزشک با توجه به اینکه فرد نامبرده فاقد دفترچه بیمه و پول بوده تمام هزینه های نامبرده رایگان انجام شده و با وجود اینکه بیمار از لحاظ بهداشت فردی در وضعیت بسیار بدی قرار داشت بعد از استحمام ، لباس های فرد نامبرده شسته شده و به وی  پوشانیده شده و تنها شلوار وی شلوار بیمارستانی می باشد چرا که دیگر قابل استفاده و شستشو نبوده است و با توجه به اینکه نامبرده اظهار داشت دخترش ساکن کرج می باشد با تهیه یک وسیله نقلیه به همراه یک کمک بهیار  به کرج عزیمت کردند که به محض رسیدن به میدان کرج نامبرده با اصرار و درخواست خودش از اتومبیل پیاده شده و رها شدن بیمار در خیابان بی هیچ وجه صحت نداشته و وظیفه ی بیمارستان نسبت به درمان فرد مذکور  به خوبی انجام شده است.

 

منتشرشده در رویداد