پنج شنبه, 14 تیر 1397 04:30

خودروها منبع اصلی آلودگی کرج

در کلانشهر کرج بر اساس برآوردی که انجام شده حدود 70 درصد منابع آلودگی مربوط به خودروها است.

به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت«بهبد» ، دکتر حسین محمدی عضو شورای شهر کرج با اعلام این مطلب افزود : در میان منابع متحرک حدود 12 الی 13 درصد آلودگی هوا مربوط به شریان های برون شهری مثل اتوبان تهران -کرج و کرج - قزوین است و مابقی مربوط به ترافیک درون شهری می باشد.

محمدی خاطر نشان ساخت : در میان منابع متحرک تاکسی ها و اتوبوس های درون شهری نزدیک به 40الی 50 درصد آلودگی هوا را به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره با سن بالای ناوگان حمل و نقل عمومی کرج خاطر نشان ساخت : سن ناوگان حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس ها 100درصد به فرسودگی رسیده و از سوی دیگر در طی سال های گذشته اتوبوسی به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه نشده و از تعداد اتوبوس ها کاسته شده است  مثلا اگر در سال های گذشته 1500 اتوبوس
داشته ایم به 500 اتوبوس رسیده، به عبارتی علاوه بر اینکه سیستم اتوبوسرانی شهر فرسوده شده تعداد اتوبوس ها هم کاهش یافته است.

وی وضعیت ناوگان تاکسی رانی شهر را بهتر از اتوبوس ها ارزیابی نمود و گفت : برای کاهش آلودگی هوای شهر کرج باید ناوگان حمل و نقل عمومی را نوسازی و توسعه دهیم در کمیسیون محیط زیست به این موضوعات پرداختیم و به یاری خدا در دو سال آینده تاکسی های فرسوده را از رده خارج می کنیم. دولت هم در این زمینه مصوبه دارد ضمن اینکه در قانون هوای پاک هم برای تردد خودروهای فرسوده در شهرهای آلوده و کلان شهرها محدودیت هایی ایجاد شده و راهور باید از تردد این خودروها جلوگیری کند؛ بر اساس این قانون اتوبوس های درون شهری کرج نمی توانند در داخل شهر تردد کنند.

منتشرشده در رویداد