چهارشنبه, 20 تیر 1397 04:30

معلولان، فراموش شدگان جامعه هستند

مدیرکل بهزیستی البرز به مناسبت آغاز هفته بهزیستی در نشست خبری که امروز چهارشنبه 20 تیرماه برگزار شد گستره خدمات بهزیستی را به بلندای زندگی انسان قبل از تولد تا بعد از مرگ دانست و افزود سازمان بهزیستی با این شرح متعدد خدمات به کمک اهالی رسانه برای اطلاع رسانی و ارائه آموزش های خود نیاز دارد. وی تاکید کرد وظایف بهزیستی فقط به خدمات‌رسانی به معلولین به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت جمعیتی کشور محدود نیست و خدمات این نهاد از قبل تولد تا مرگ آحاد جامعه را در بر می‌گیرد.
دکتر اسدالله حیدری نامناسب بودن فضای زیست شهری را از جمله مشکلات جامعه دانست و افزود : با توجه به اهمیتی که مناسب سازی فضای شهری برای معلولین، سالمندان، کودکان و جانبازان دارد وقتی این افراد نمی‌توانند برای چند ساعت هم که شده به راحتی از منزل خارج شوند و کارهای روزانه خود را انجام دهند طبعاً مشکلات روحی و روانی زیادی برای آنها ایجاد می‌شود. وی معلولان را از جمله اقشار فراموش شده در برنامه ریزی شهری عنوان نمود و افزود : معلولین ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت کشور را تشکیل داده‌اند و در برنامه ریزی ها به فراموشی سپرده شده اند و این وظیفه رسانه است که با آگاهی بخشی به جامعه از این اتفاق جلوگیری به عمل آید. مدیر کل بهزیستی استان البرز با مطالبه گری از شهرداری ها اعلام نمود شهر باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که یک فرد معلول به راحتی بتواند از خدمات شهری استفاده نماید . وی خاطر نشان ساخت معلولان جامعه حتی در استفاده از عابر بانک ها نیز دچار مشکل هستند که باید به این نکته ساده توجه نمود.
مدیر کل بهزیستی استان البرز در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت : تولد کودکان با انواع آسیب های مادرزادی از جمله معضلاتی است که در نتیجه ناآگاهی بوجود می آید وی خاطر نشان ساخت : با یک اطلاع رسانی ساده می توان جلوی این آسیب ها را گرفت و افزود مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره خانواده، خدمات رسانی به آسیب دیدگان اجتماعی از جمله کودکان بی سرپرست، زنان سرپرست خانوار و معلولین تنها جزئی از وظایف بهزیستی است که در حال ارائه خدمات هستیم. حیدری خاطر نشان ساخت: جامعه در حوزه آسیب‌های اجتماعی با مشکلات زیادی از قبیل اعتیاد، طلاق و بی بندوباری مواجه است مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به تلاش برای پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی در جامعه ادامه داد: برگزاری کلاس‌های مختلف برای آگاه سازی افراد از طبعات اعتیاد، طلاق و... تنها بخشی از خدمات بهزیستی برای پیشگیری از این آسیب‌ها است.
حیدری با اشاره به خدمات بهزیستی برای پیشگیری از تولد نوزادان معلول گفت: برگزاری جلسات مشاوره و غربالگری ژنتیک برای مادران باردار طی چند سال گذشته نقش به سزایی در کاهش تولد نوزادان معلول داشته است.
مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به اجرای طرح‌های غربالگری بینایی و شنوایی در استان اشاره کرد و گفت: سالانه ۱۰۰ هزار کودک در استان تحت پوشش طرح غربالگری بینایی و شنوایی قرار می‌گیرند تا از ابتلای آنها به معلولیت پیشگیری شود.
حیدری در ادامه به خدمات معاونت توانبخشی بهزیستی استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک مرکز مختص معلولین جسمی _ حرکتی، ۲۴ مرکز سالمندان مرکز، ۱۷ مرکز اعصاب و روان و ۱۲ مرکز معلولین ذهنی در استان فعالیت دارند.
وی ابراز کرد: در حال حاضر بیش از ۳۰۰ هزار معلول در البرز زندگی می‌کنند که ۳۰ هزار نفر از آنها تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.
وی گفت: متاسفانه به نیازهای معلولین در وجوه مختلف جامعه توجه نمی‌شود که همین امر باعث خانه نشینی آنها شده است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اهمیت مناسب سازی فضای شهری برای معلولین، سالمندان، کودکان و جانبازان اشاره کرد و افزود: وقتی این افراد نمی‌توانند برای چند ساعت هم که شده به راحتی از منزل خارج شوند و کارهای روزانه خود را انجام دهند طبعاً مشکلات روحی و روانی زیادی برای آنها ایجاد می‌شود.
حیدری ابراز کرد: طبق قانون، ادارات و دستگاه‌ها باید ضوابط مناسب‌سازی را رعایت کنند تا زمینه حضور افراد ناتوان در جامعه بیشتر شود. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فعالیت‌های حوزه مشارکت‌های مردمی اشاره کرد و افزود: رسانه‌ها باید خیرین را برای کمک به جامعه هدف بهزیستی ترغیب کنند چون بدون شک اعتبارات محدود این نهاد اجازه رفع همه نیازهای افراد تحت پوشش بهزیستی را ندارد. این مسئول گفت: سال گذشته ۱۴۷ میلیارد ریال کمک‌های نقدی و غیر نقدی از سوی خیرین جذب و برای جامعه هدف هزینه شده است.

 

منتشرشده در رویداد