پنج شنبه, 28 تیر 1397 04:30

رئیس کل دادگستری استان البرز: طرح ساماندهی کودکان کار برای اولین بار در کشور در البرز اجرایی شد

اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز در سال 1397 با حضور رئیس کل دادگستری، دادستان عمومی و انقلاب کرج، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و مدیران کل دستگاه‌های عضو تشکیل شد.

به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد» در این نشست که با محوریت بررسی ساماندهی کودکان کار و اجرای سند ملی مراقبت اجتماعی دانش آموزان(نماد) برگزار شد احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اینکه شورای پیشگیری از وقوع جرم از مهمترین جلسات استانی است گفت: این انتظار وجود دارد که همه دستگاه‌ها اهتمام ویژه‌ای داشته باشند و در سطوح عالی در این نشست‌ها حاضر شوند.

وی با اشاره به اینکه دادگستری استان البرز در سه سال اخیر قدم‌های بلندی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم برداشته است گفت: در بیشتر حوزه‌های اجتماعی که شاهد آسیب‌هایی بودیم برنامه‌هایی گسترده تدارک دیده شده و توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و دیگر دستگاه‌ها به مانند نیروی انتظامی، دانشکده علوم پزشکی، صداوسیما، بهزیستی و آموزش و پرورش اجرایی می‌شود.

فاضلیان پیگیری اجرای آیین نامه ساماندهی کودکان کار برای اولین بار در کشور را دیگر اقدام مهم دادگستری استان البرز عنوان کرد و گفت: اجرای این آیین‌نامه در همین مدت زمان اندک، دستاوردهای خوبی داشته است. ولی برای نتیجه بخش‌تر شدن آن نیازمند هماهنگی و همت بیشتر دستگاه‌ها هستیم؛ این طرح هزینه‌بر و نیازمند امکانات برای جمع‌آوری کودکان و ارائه بسته‌های حمایتی است و دادگستری حتی اگر در ابتدا دستاورد اندکی داشته باشد مصمم به اجرای آن است تا طرح برای رسیدن به اهداف آن به صورت کامل در استان البرز عملیاتی شود.

وی بیان کرد: امیدواریم صدا و سیما و رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی نحوه برخورد مردم با کودکان کار و نیز پای کار آمدن خیران کمک کنند تا بتوانیم تجربه موفقی را در استان البرز برای کاهش کودکان خیابانی داشته باشیم.

جمع‌آوری کودکان اتباع بیگانه

 حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در این نشست با ابراز امیدواری برای کاهش آسیب‌های کودکان خیابانی گفت: در حوزه کودکان اتباع خارجی نیز دستورات لازم به نیروی انتظامی و اداره کل اتباع خارجی داده شده تا برای جمع آوری کودکان تبعه خارجی و تحویل آن‌ها به مراکز ذی‌صلاح اقدام کنند.

در ابتدای این نشست مهدی جوهری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز با اشاره به اینکه آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابانی مصوب هیئت وزیران در سال 1384 بوده گفت: این آیین نامه برای سال‌های متمادی متروک بود ولی با پیگیری انجام شده اکنون به عنوان اولین استان کشور در البرز در حال اجراست.

اجرای طرح از تیرماه

به گزارش خبرنگار نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت بهبد این طرح به صورت رسمی از سوم تیرماه آغاز شده استانداری، نیروی انتظامی، دانشگده علوم پزشکی البرز، بهزیستی و شهرداری کرج همکاری خوبی دارند و کودکان خیابانی جمع آوری شده و مورد حمایت قرار می گیرند.جوهری با تاکید بر اینکه بهزیستی متولی نگهداری کودکان خیابانی و کار است بیان کرد: مترصد هستیم با تامین وسیله مناسب، این ستاد که در مرکز غربالگری غدیر کرج ایجاد شده در شیفت‌های بعد از ظهر نیز فعالیت خود را ادامه دهد تا ساعات بیش تری از ساعات را تحت پوشش قرار دهد.

منتشرشده در رویداد