چهارشنبه, 03 مرداد 1397 04:30

معرفی موزه پروفسور حسابی

این مکان، محیطی فرهنگی و آموزشی برای دوستداران دانش، پژوهش، فرهنگ و هنر می­ باشد که هر گوشه­ ی آن، یادآوری ممتاز از پایداری و ایمان در راه خدمت به کشور و تلاش خستگی­ ناپذیر برای توسعه­ ی پایدار در جهان و سرزمین کهن ایران است.

با هدف ارایه ­ی شاخصی قابل تعمق از یک استاد سختکوش و آرزومند معاصر برای جوانان، نوجوانان، فرهنگ ­خواهان و علاقه ­مندان به گسترش علم و دانش کشورمان و به ­جهت یادآوری مؤثر و بایسته، از کوشش ­ها و تعهدات تعالی­دهنده­ ی استاد دکتر سیدمحمود حسابی؛ موزه (گنجینه فرهنگی) پروفسور حسابی، به همّت خانواده و همیاران استاد حسابی، برای یادآوری نقش معلمی ارزشمند، متعهد و رنج­کشیده، در امر سرافرازی و سربلندی میهن در جهان توسعه یافته­ ی امروز، ایجاد گردید و در سال 1372 به رسمیت شناخته شده، ثبت بنیاد علمی و فرهنگی گردید.

این مکان، محیطی فرهنگی و آموزشی برای دوستداران دانش، پژوهش، فرهنگ و هنر می­ باشد که هر گوشه­ ی آن، یادآوری ممتاز از پایداری و ایمان در راه خدمت به کشور و تلاش خستگی­ ناپذیر برای توسعه­ ی پایدار در جهان و سرزمین کهن ایران است.

مکان موزه، واقع در تهران، محله قدیمی مقصودبیک تجریش، چهارراه حسابی، منطقه­ ی بسیار سرسبز و زیبا (تا چند سال پیش، کوچه باغ­ های شمیران، نامیده می­ شد) در بخش ویژه­ای از محل زندگانی پروفسور حسابی با قدمتی نزدیک به یکصد سال، بنا شده و شایان ذکر است که سرسبزی باغ منزل استاد، نه تنها به همان شکل سنتی محفوظ مانده بلکه در طول نیم قرن با گردآوری گونه­های مختلف گیاهی از مناطق گوناگون جهان، توسط استاد و با پرورش نژادهای گوناگون پرندگان زیبا و حیوانات اهلی، توسط همسر ایشان، موجب پیدایش فضای آرام و دلپذیری گردیده که طراوت و دلنشینی ویژه­ای را به بیننده می­بخشد.

شگفت این­که، پس از عزیمت استاد به منزل ابدی، هنگامی­که خانواده و همیاران استاد تصمیم به ایجاد چنین گنجینه­ای فرهنگی گرفتند، در کمال تعجب ملاحظه نمودند که قریب به اتفاق آثار ضروری برای تشکیل این موزه فرهنگی، طی سالیان متمادی توسط شخص استاد و همسرشان به­ خوبی و با کمال درایت و ظرافت، حفظ و نگهداری شده است.

سر در ورودی و استثنایی خانه پروفسور (موزه) سلیقه شخصی استاد بوده و شعر نقش بسته بر کاشیکاری آن، انتخاب شخص ایشان است که یادآوری از بینش و منش استاد حسابی می ­باشد.

موزهی حسابی دارای بخش­ های مختلفی می­ باشد که هر یک بازگوکننده­ ی زندگانی استثنایی وپرتلاش این استاد فرهیخته و جهانی بوده و بیانگر فداکاری­ های مادر و همسر گرانقدرشان در توفیقات، و به ثمر نشستن تلاش­ های ژرف این معلم عاشق می­باشد.

موزه

موزه به سه قسمت تقسیم شده:

  1. علمی (یافته­ های نو، توسط بنیاد پروفسور حسابی)
  2. فرهنگی (سالن موزه، مرکز اسناد، نشست­ ها و جلسات، جمع­ آوری اطلاعات پروفسور، برگزاری بزرگداشت برای بزرگان)
  3. زیست­ محیطی (از سال 85، بعد از بازدید به عمل آمده توسط سازمان ملل و بررسی فعالیت­ های انجام شده، بعد از طرح پیشنهادی، ایجاد مرکزیتی برای NGO ها، در زمینه­ ی برگزاری کلاس­ ها و فعالیت­ های مربوط به این بحث، نگهداری از حیوانات در حال انقراض یا منقرض شده هم، اقداماتی انجام می­ شود.(پاندا، فوک خزر، لاک­پشت تک­منقاری) که به­ صورت ماکت­ های کوچک ساخته شده و همراه با CD آموزشی به مراجعین و یا تورهای پژوهشی مدارس طی برگزاری مسابقه ه­ای اهدا می­ شود.

کتابخانه

کتابخانه شخصی استاد، قریب 27300 جلد کتاب (بدون محاسبه مجلات، نشریات و رساله­ ها) و همچنین مرکز اسنادی با 486000 برگ سند ارزشمند و آرشیو شده توسط شخص استاد.

کارگاه

مجموعه­ای از تجهیزات، ابزار و اتصالات برای تأسیسات، لولهکشی، سیم­ کشی­ ها (برق، تلفن)، لحیم­ کاری و ...

اتاق پذیرایی

یادآور جلساتی پربار و آموزنده، در تبلور وحدت مبارک حوزه و دانشگاه، در بیش از نیم سده، در جلسات علمی، دینی، ادبی، عرفانی و اخلاقی روزهای جمعه خانه استاد، با حضور برجسته­ ترین علما، فضلا، فقها و استادان بزرگ دانشگاه و ...، اندیشمندان و دانشداران مام میهن.و بخش ­های گوناگون دیگر، باغ پرندگان و حیوانات اهلی، فضای سرسبز موزه که خواستگاه انواع گیاهان از گونه­ های مختلف می­باشند، بخشی از آثار و اتومبیل­ های شخصی استاد در فضای باغ وداخل ساختمان موزه نیز، اتاق پرستاری و اتاق کار و مطالعه استاد و بسیاری بخش­ های دیدنی دیگر نیز به چشم می­خورد.

یکی از همیاران استاد بیان داشتند، بسیاری از این اکتشافات در حوزه وظایف و حرفه ایشان نبوده و به­ علّت نیاز مردم کشورشان درصدد انجام و بنیانگذاری آن بر آمدند. در یک جمله استاد را این­ طور توصیف کردند: «استاد محمود حسابی، پروفسور انسانیّت بودند و این خصوصیات بی­ بدیل ایشان، علّت زنده ماندن نام استاد در یادها، بعد از گذشت قریب به 25 سال و آوازه­ ی خوش استاد در تمام جهان می­ باشد».

آیا بازدید برای عموم آزاد هست؟ و چه گروه از مردم بیش­تر از موزه دیدن می­کنند؟

  1. بازدید از موزه: یک سری از مردم، فقط برای دیدن موزه می­ آیند.
  2. بازدید گروهی از طرف مدارس و دانشگاه ­ها: این نوع بازدیدکنندگان با هماهنگی قبلی به بازدید می­ آیند و غالباً تمام موزه را می­ بینند.
  3. بعدازظهر هر روز هم بازدید برای عموم مردم آزاد می باشد(ساعت 14 تا 17).
  4. تورهای علمی: با هماهنگی قبلی انجام می­ شود. تعطیلات هم، دایر می­ باشد.
  5. برگزاری نشست­ های خبری و سخنرانی­ ها و گرامیداشت بزرگان و اساتید، با برنامه ­ریزی قبلی انجام می­ شود.

هر بخش توسط مسئول مربوطه اداره می­ شود و اطلاعات مورد نیاز و توضیحات لازم را به بازدیدکنندگان خواهند داد.

گزارش و خبر

معصومه جعفری 

منتشرشده در رویداد