چهارشنبه, 03 مرداد 1397 04:30

معرفی موزه پروفسور حسابی

با هدف ارایه ­ی شاخصی قابل تعمق از یک استاد سختکوش و آرزومند معاصر برای جوانان، نوجوانان، فرهنگ ­خواهان و علاقه ­مندان به گسترش علم و دانش کشورمان و به ­جهت یادآوری مؤثر و بایسته، از کوشش ­ها و تعهدات تعالی­دهنده­ ی استاد دکتر سیدمحمود حسابی؛ موزه (گنجینه فرهنگی) پروفسور حسابی، به همّت خانواده و همیاران استاد حسابی، برای یادآوری نقش معلمی ارزشمند، متعهد و رنج­کشیده، در امر سرافرازی و سربلندی میهن در جهان توسعه یافته­ ی امروز، ایجاد گردید و در سال 1372 به رسمیت شناخته شده، ثبت بنیاد علمی و فرهنگی گردید.

این مکان، محیطی فرهنگی و آموزشی برای دوستداران دانش، پژوهش، فرهنگ و هنر می­ باشد که هر گوشه­ ی آن، یادآوری ممتاز از پایداری و ایمان در راه خدمت به کشور و تلاش خستگی­ ناپذیر برای توسعه­ ی پایدار در جهان و سرزمین کهن ایران است.

مکان موزه، واقع در تهران، محله قدیمی مقصودبیک تجریش، چهارراه حسابی، منطقه­ ی بسیار سرسبز و زیبا (تا چند سال پیش، کوچه باغ­ های شمیران، نامیده می­ شد) در بخش ویژه­ای از محل زندگانی پروفسور حسابی با قدمتی نزدیک به یکصد سال، بنا شده و شایان ذکر است که سرسبزی باغ منزل استاد، نه تنها به همان شکل سنتی محفوظ مانده بلکه در طول نیم قرن با گردآوری گونه­های مختلف گیاهی از مناطق گوناگون جهان، توسط استاد و با پرورش نژادهای گوناگون پرندگان زیبا و حیوانات اهلی، توسط همسر ایشان، موجب پیدایش فضای آرام و دلپذیری گردیده که طراوت و دلنشینی ویژه­ای را به بیننده می­بخشد.

شگفت این­که، پس از عزیمت استاد به منزل ابدی، هنگامی­که خانواده و همیاران استاد تصمیم به ایجاد چنین گنجینه­ای فرهنگی گرفتند، در کمال تعجب ملاحظه نمودند که قریب به اتفاق آثار ضروری برای تشکیل این موزه فرهنگی، طی سالیان متمادی توسط شخص استاد و همسرشان به­ خوبی و با کمال درایت و ظرافت، حفظ و نگهداری شده است.

سر در ورودی و استثنایی خانه پروفسور (موزه) سلیقه شخصی استاد بوده و شعر نقش بسته بر کاشیکاری آن، انتخاب شخص ایشان است که یادآوری از بینش و منش استاد حسابی می ­باشد.

موزهی حسابی دارای بخش­ های مختلفی می­ باشد که هر یک بازگوکننده­ ی زندگانی استثنایی وپرتلاش این استاد فرهیخته و جهانی بوده و بیانگر فداکاری­ های مادر و همسر گرانقدرشان در توفیقات، و به ثمر نشستن تلاش­ های ژرف این معلم عاشق می­باشد.

موزه

موزه به سه قسمت تقسیم شده:

  1. علمی (یافته­ های نو، توسط بنیاد پروفسور حسابی)
  2. فرهنگی (سالن موزه، مرکز اسناد، نشست­ ها و جلسات، جمع­ آوری اطلاعات پروفسور، برگزاری بزرگداشت برای بزرگان)
  3. زیست­ محیطی (از سال 85، بعد از بازدید به عمل آمده توسط سازمان ملل و بررسی فعالیت­ های انجام شده، بعد از طرح پیشنهادی، ایجاد مرکزیتی برای NGO ها، در زمینه­ ی برگزاری کلاس­ ها و فعالیت­ های مربوط به این بحث، نگهداری از حیوانات در حال انقراض یا منقرض شده هم، اقداماتی انجام می­ شود.(پاندا، فوک خزر، لاک­پشت تک­منقاری) که به­ صورت ماکت­ های کوچک ساخته شده و همراه با CD آموزشی به مراجعین و یا تورهای پژوهشی مدارس طی برگزاری مسابقه ه­ای اهدا می­ شود.

کتابخانه

کتابخانه شخصی استاد، قریب 27300 جلد کتاب (بدون محاسبه مجلات، نشریات و رساله­ ها) و همچنین مرکز اسنادی با 486000 برگ سند ارزشمند و آرشیو شده توسط شخص استاد.

کارگاه

مجموعه­ای از تجهیزات، ابزار و اتصالات برای تأسیسات، لولهکشی، سیم­ کشی­ ها (برق، تلفن)، لحیم­ کاری و ...

اتاق پذیرایی

یادآور جلساتی پربار و آموزنده، در تبلور وحدت مبارک حوزه و دانشگاه، در بیش از نیم سده، در جلسات علمی، دینی، ادبی، عرفانی و اخلاقی روزهای جمعه خانه استاد، با حضور برجسته­ ترین علما، فضلا، فقها و استادان بزرگ دانشگاه و ...، اندیشمندان و دانشداران مام میهن.و بخش ­های گوناگون دیگر، باغ پرندگان و حیوانات اهلی، فضای سرسبز موزه که خواستگاه انواع گیاهان از گونه­ های مختلف می­باشند، بخشی از آثار و اتومبیل­ های شخصی استاد در فضای باغ وداخل ساختمان موزه نیز، اتاق پرستاری و اتاق کار و مطالعه استاد و بسیاری بخش­ های دیدنی دیگر نیز به چشم می­خورد.

یکی از همیاران استاد بیان داشتند، بسیاری از این اکتشافات در حوزه وظایف و حرفه ایشان نبوده و به­ علّت نیاز مردم کشورشان درصدد انجام و بنیانگذاری آن بر آمدند. در یک جمله استاد را این­ طور توصیف کردند: «استاد محمود حسابی، پروفسور انسانیّت بودند و این خصوصیات بی­ بدیل ایشان، علّت زنده ماندن نام استاد در یادها، بعد از گذشت قریب به 25 سال و آوازه­ ی خوش استاد در تمام جهان می­ باشد».

آیا بازدید برای عموم آزاد هست؟ و چه گروه از مردم بیش­تر از موزه دیدن می­کنند؟

  1. بازدید از موزه: یک سری از مردم، فقط برای دیدن موزه می­ آیند.
  2. بازدید گروهی از طرف مدارس و دانشگاه ­ها: این نوع بازدیدکنندگان با هماهنگی قبلی به بازدید می­ آیند و غالباً تمام موزه را می­ بینند.
  3. بعدازظهر هر روز هم بازدید برای عموم مردم آزاد می باشد(ساعت 14 تا 17).
  4. تورهای علمی: با هماهنگی قبلی انجام می­ شود. تعطیلات هم، دایر می­ باشد.
  5. برگزاری نشست­ های خبری و سخنرانی­ ها و گرامیداشت بزرگان و اساتید، با برنامه ­ریزی قبلی انجام می­ شود.

هر بخش توسط مسئول مربوطه اداره می­ شود و اطلاعات مورد نیاز و توضیحات لازم را به بازدیدکنندگان خواهند داد.

گزارش و خبر

معصومه جعفری 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…