سه شنبه, 29 آبان 1397 16:59

پیگیر احداث کتابخانه مرکزی استان هستم

نوشته شده توسط

استان البرز هنوز کتابخانه مرکزی ندارد.

احمدعلی هراتی مدیر کل کتابخانه های استان البرز در نشست خبری که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار با بیان اینکه استان البرز با جمعیت بالای ۲ میلیون نفر فقط ۶۸ باب کتابخانه عمومی دارد، گفت: درتعامل خوبی که با استانداری البرز و شورای شهرکرج داریم مقرر شد تا در آینده ای نزدیک احداث کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار بگیرد.
احمد علی هراتی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز در نشست خبری که با اصحاب رسانه داشت تقارن هفته کتاب و کتاب خوانی با روز ۲۴ آبان ماه که به نام فیلسوف بزرگ و صاحب المیزان علامه آیت الله طباطبایی نامگذاری شده  را مایه افتخار کتابداران دانست.

وی افزود : اینکه در دین اسلام کتاب به عنوان معجزه نبی مکرم اسلام ذکر می شود نشان از جایگاه ارزشمند قرآن در دین مبین و فرهنگ اسلام دارد .
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز خاطرنشان کرد: البرزنشینان علاقمندی به علم و دانش را به خوبی نشان داده اند چراکه سرانه مطالعه دراین استان نسبت به سایر استان ها دررتبه بالاتری قرار دارد.
هراتی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و کتاب تعامل خوبی با شهرداری ها و شورای شهر صورت گرفته، افزود: این تعامل حکایت از آینده خوبی درحوزه کتاب و کتابخوانی دارد چراکه توسعه کتابخانه ها در شهرستان های البرز رو به رشد است.
وی با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی در البرز وجود ندارد، گفت: در تعاملی که با استانداری البرز و شورای شهرکرج داریم مقرر شد تا در آینده ای نزدیک احداث کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار بگیرد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز به جشنواره اهداء کتاب که اتفاق بسیارخوبی بود اشاره کرد و گفت: با همکاری شهرداری و سازمان پسماند کرج شهروندان می توانند با تماس با شماره ۱۳۷کتاب های خود را تقدیم کتابخانه های عمومی کنند.
وی اضافه کرد: از طریق اداره پست آدرس کتابخانه ها به درب منزل می آید تا از این طریق شهروندان کتاب ها ی خود را به کتابخانه های شهر اهدا کنند.
این مسئول به همایش شهرداران و دهیاران درموضوع کتاب وکتابخوانی اشاره کرد و گفت: این همایش که اولین بار در استان برگزار شد مقرر شد با هم اندیشی وهمیاری دهیاران و شهرداری ها برای توسعه کتابخانه های عمومی سطح شهر اقدامات خوبی صورت بگیرد.
هراتی با اعلام اینکه طرح اهدا کتاب از ۲۴ آبان ماه آغاز و تا ۲۴ آذرماه جاری ادامه دارد، خاطرنشان کرد: در آینده ای نه چندان دور، طرح های بیشتری در این زمینه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی به اجرا درمی آید.
وی در پایان با اشاره به اینکه البرز با جمعیت بالای ۲ میلیون نفر فقط ۶۸ باب کتابخانه عمومی دارد، گفت: امیدواریم با همکاری و تعامل با سایر ارگان ها به نتایج قابل قبول تری برسیم.
در پایان نشست خبری مدیر کل کتابخانه های استان البرز پاسخگوی پرسش های خبرنگاران بود.

منتشرشده در رویداد
دوشنبه, 21 آبان 1397 13:24

راهکارهای کاهش تولید پسماند آموزش داده می شود

نوشته شده توسط

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج، گفت: آموزش شهروندی با موضوع کاهش تولید پسماند الویت برنامه های این سازمان است.

 اصغر نصیری در جلسه هم اندیشی که با حضور آموزشگران طرح تفکیک برگزار شد، عنوان کرد: آموزش شهروندان مطابق با برنامه ریزی های صورت گرفته و طبق زمان بندی های پیش بینی شده هم اکنون در حال انجام است.

وی با اشاره به رهاوردهای مثبت این طرح فرهنگی، زیست محیطی عنوان کرد: پیوستگی و استمرار در اجرای طرح های شهروندی و طرح های مرتبط با کاهش آسیب های زیست محیطی از رمزهای موفقیت طرح های آموزشی است.

رییس سازمان مدیرت پسماند شهرداری کرج با تاکید بر ضرورت حضور مستمر آموزشگران در محل های تعیین شده، افزود: تحقق این مهم در واقع نقطه عطفی است برای اجرای موفق طرح و نیز زمینه را برای استقبال شهروندان از طرح های آموزشی فراهم می کند.

ساماندهی در جمع آوری کاغذ های باطله

وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص جمع آوری کاغذ های باطله ادارات توسط این سازمان بیان کرد: هم اکنون توزیع سطل های جمع آوری کاغذ های باطله در ادارات در حال انجام است و با توجه به استقبال مناسب از این اقدام، طرح توزیع گسترده سطل های جمع آوری کاغذ های باطله در دستور کار این سازمان قرار دارد.

نصیری در ادامه با بیان اینکه نصب سطل های طرح تفکیک در شهرک ها با استقبال و همراهی بی نظیر ساکنان مواجه شد، افزود: پیش از این عدم حضور به موقع خودروهای اجرای طرح تفکیک زمینه را برای بی اعتمادی شهروندان و در نهایت عدم شرکت آن ها در اجرای طرح فراهم کرده بود که خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده و افزایش نظارت ها این مشکل رفع شد.

وی همچنین از تهیه شیوه نامه و دستورالعمل آموزش طرح تفکیک از مبدا خبر داد و گفت: این شیوه نامه در راستای اجرای هر چه بهتر طرح های شهروندی تدوین شده است.

نصیری با تاکید بر اینکه برنامه ریزی به منظور انجام نظرسنجی از شهروندان یکی از مهمترین برنامه های سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج است، عنوان کرد: تحقق این مهم با هدف شناسایی خلاءهای شهری در راستای طرح تفکیک از مبدا صورت می گیرد و طی آن شهروندان مناطق می توانند مشکلات را رصد و سازمان را در چگونگی اجرای بهتر طرح های زیست

محیطی یاری کنند.

گفتنی است در این جلسه علاوه بر رصد مشکلات شهری و زیست محیطی، نحوه آموزش تفکیک از مبدا در مدارس و ادارات رصد شد.

همچنین در این جلسه مقرر شد افرادی که در اجرای طرح های زیست محیطی احساس مسئولیت بیشتری دارند به منظور مشارکت در اجرای طرح های سازمان شناسایی و به تبع آن نیز بهترین محله در اجرای برنامه ها و طرح های شهروندی انتخاب شوند.

قابل ذکر است، سازمان مدیریت پسماند در نظر دارد افراد فعال در تفکیک پسماند را به لحاظ بهداشتی و پزشکی مورد معاینه قرار دهد.

منتشرشده در رویداد

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: آنچه مبنای سازمان غذا و دارو است، نمونه برداری علمی از محصولات و آنالیز آزمایشگاهی و بررسی میزان نیترات و نیتریت است.

به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد» به نقل از وبدا، دکتر وحید مفید، مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در مورد نیترات سیب زمینی توضیح داد: نمونه برداری های معاونت‌های غذا و دارو براساس روش های علمی بوده و اگر در نمونه ای میزان نیترات حتی چند برابر باشد، نمی توانیم حکم کنیم که کل سیب زمینی های کشور این

مشکل را دارند. ممکن است در برخی مناطق به نمونه هایی برخورد کنیم که میزان نیترات و نیتریت، بالاتر از حد مجاز باشد، اما این موضوع به این معنا نیست که میزان باقی مانده سموم روی همه محصولات تولیدی در کشور به صورت نامتعارف بالاتر از حد مجاز باشد.

وی افزود: در حال حاضر، سازمان غذا و دارو می‌تواند به آسانی فرآورده‌های غذایی را به واسطه پروانه ساخت آن از کارخانه تولیدی رهگیری کند، اما این امکان در مورد محصولات کشاورزی وجود ندارد و مزارع هنوز شناسنامه دار نشده‌اند و ما صرفا در صورت بالا بودن باقی مانده سموم، موارد را به وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کنیم.

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تمام برنامه سازمان، نظارت بر زنجیره تولید مواد غذایی در قالب "سند ایمنی غذا" است، اظهار داشت: با برنامه ریزی صورت گرفته و قول جهاد کشاورزی در اوایل زمستان، اولین گروه از کدهای شناسه مزارع به ما اعلام می‌شود و ما می توانیم محصولات کشاورزی را نیز ردیابی و پایش کنیم.

دکتر مفید ادامه داد: براساس طرحی که در چند سال گذشته سازمان غذا و دارو آن را پیگیری کرده است، پایش میزان باقی مانده سموم کشاورزی از جمله نیترات و نیتریت و در مورد برخی محصولات خاص، فلزات سنگین است که در سال‌های 93، 94، 95 و 96 میزان باقی مانده سموم به ترتیب روی 7، 15، 17 و 18 قلم محصول اندازه گیری شده که براساس برنامه ریزی های

صورت گرفته در سال جاری نیز، میزان باقی مانده سموم روی 30 قلم محصول پایش خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی در مورد محصولات کشاورزی این است که در حال حاضر، به دلیل عدم شناسنامه دار شدن باغ های کشاورزی امکان ردیابی و پیگیری این محصولات وجود ندارد. در نظارت ها تعداد محدودی از این محصولات، قابلیت پیگیری دارند که با هماهنگی جهاد کشاورزی مقرر شده است که زمین های کشاورزی شناسه گذاری شده و مزارع و باغات

شناسنامه دار شوند.

به گفته مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو برای اینکه موارد پیشگیرانه در کنترل محصولات کشاورزی را داشته باشیم، "سند ایمنی غذا" در حال تدوین است که چکیده آن تکمیل زنجیره نظارت از مزرعه تا سفره است، به گونه ای که یک سازمان هماهنگ کننده و مسئول وظیفه فرماندهی کنترل‌ها را بر عهده گیرد تا مطمئن شویم تمام حلقه های

زنجیره تولید از مزرعه تا سفره تحت نظارت و کنترل است.

وی درمورد نشانه های تشخیص نیترات در محصولات غذایی، توضیح داد: اینکه گفته می شود سیب زمینی که نیترات بیشتری دارد، شیرین تر بوده و به ماهی تابه می چسبد، به صورت علمی ثابت نشده است و بعید می دانیم که صحت داشته باشد. نمونه برداری علمی از محصولات و آنالیز آزمایشگاهی و بررسی میزان نیترات و نیتریت، مبنای کار سازمان غذا و دارو است.

منتشرشده در رویداد

وزیر بهداشت با حضور در بیمارستان توانبخشی رفیده، از هانیه یزدان شناس، دختر فداکار اهل سرپل ذهاب که در زلزله سال گذشته غرب کشور برای نجات خواهرش جان خودش را به خطر انداخت، عیادت کرد.

به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد» به نقل از وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی پس از عیادت از هانیه یزدان شناس گفت: به سالگرد زلزله سرپل ذهاب نزدیک می شویم و هانیه یکی از فداکارترین چهره های آن حادثه است که سلامتی و جان خودش را به خاطر خواهرش در معرض خطر قرار داد و مشکلاتی برای وی پیش آمد.

وزیر بهداشت با اشاره به عیادت قبلی خود از هانیه، افزود: خوشبختانه وضعیت هانیه رو به بهبود است و پیشرفت های چشمگیری داشته و هانیه، خانواده وی و پزشکان، زحمات بسیاری را متحمل شده اند. اراده این دختر هم خیلی خوب است و امیدوارم به سرعت سلامتی خودش را به دست آورده و انسان مفیدی برای آینده کشور شود.

دکتر هاشمی یکی از وظایف وزارت بهداشت را تامین سلامت افراد جامعه از جمله هانیه یزدان شناس عنوان کرد و گفت: در زلزله سال گذشته سرپل ذهاب، خدمات فراوانی از سوی وزارت بهداشت به ویژه در 48 ساعت اول زلزله ارائه شد و اگر فداکاری همکاران ما نبود، تعداد افرادی که شرایط ناگواری پیدا کرده و یا از بین می رفتند، بسیار بیشتر بود.

وزیر بهداشت تعداد اعمال جراحی انجام شده در 48 ساعت اول زلزله سال گذشته را بی سابقه دانست و افزود: تعداد مصدومانی که در این حادثه به مراکز درمانی منتقل شدند، در دنیا بی نظیر و یک رکورد بین المللی است. وظیفه ما در قبال هانیه و امثال هانیه، تامین سلامت است، البته حمایت های دیگری هم نه تنها برای هانیه بلکه برای تمام زلزله زدگان نیاز است که

باید سایر سازمان ها موضوعاتی مانند تحصیل، اشتغال و رفاه را تامین کنند.

در ادامه این دیدار، هانیه یزدان شناس نیز، گفت: از چهاره ماه پیش با واکر و بریس به بیمارستان توانبخشی رفیده آمدم و با تلاش پزشکان، با دو عصا و در حال حاضر با یک عصا، قادر به راه رفتن هستم و کارهای روزانه را انجام داده و بسیار خوشحال هستم.

وی اظهار داشت: در بیمارستان رفیده، کاردرمانی و فیزیوتراپی، انجام شده و کادر پزشکان این بیمارستان بسیار خوب بودند و به بیماران روحیه می دهند. رابطه آنها با بیماران، دوستانه و صمیمی است و وقتی به اینجا آمدم احساس نکردم که به بیمارستان می روم.

هانیه یزدان شناس یادآور شد: از وزیر بهداشت تشکر ویژه می کنم چون بیش از چهارماه است که ما را به این بیمارستان فرستاد و تمام هزینه های درمان و اسکان خانواده را پذیرفت و برای به دست آوردن سلامتی ام، کمک بزرگی کرد.

گفتنی است، هانیه یزدان شناس در زلزله سرپل ذهاب برای نجات خواهرش، جان خود را به خطر انداخت و دچار آسیب نخاعی شد که وضعیت وی رو به بهبود است و این دومین عیادت و سومین دیدار وزیر بهداشت با این دختر فداکار و خانواده اش بود

منتشرشده در رویداد

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز در جمع خبرنگاران فعالیت های ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با شعار افتخار به گذشته و امیده به آینده را تشریح نمود.

حجت الاسلام روحی یزدی رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به آغاز فعالیت ستاد گرامی داشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از ابتدای سال و ادامه فعالیت این ستاد تا پایان سال اظهار داشت : شرایط و اتفاقاتی که در روز های آینده از جمله آغاز تحریم های جدید ایالات متحده در یوم الله سیزده آبان که خود نشانه ای از کینه بی پایان استکبار

جهانی نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است با هوشیاری ملت ایران خنثی خواهد شد .

وی با اشاره به انتخاب 13 آبان برای آغاز تحریم ها اظهار داشت: اتفاقات تاریخی مهمی در این روز در ادوار مختلف تاریخی روی داده و انتخاب این روز برای شروع تحریم ها را نباید اتفاقی تلقی نماییم و به سادگی نباید از کنار آن عبور نماییم.

روحی یزدی افزود : نخستین رویدادی که در حال نزدیک شدن به آن هستیم یوم الله 13 آبان است که امسال نیز به مانند سال های گذشته با حضور وحدت آفرین اقشار مختلف مردم را راهپیمایی مبارزه با استکبار جهانی اتحاد و همبستگی خود را که پشتوانه نظام می باشد به نمایش گذاشته و موجبات یاس دشمنان را فراهم می سازند.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز افزود : مراسم گرامی داشت یوم الله 13 آبان در شهر کرج با سخنرانی سردار نقدی معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ساعت 9 صبح آغاز و 11 به پایان می رسد.

رو نمایی از کتاب ایران قبل از انقلاب اسلامی و ایران بعد از انقلاب اسلامی از جمله برنامه های پیش بینی شده ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

منتشرشده در رویداد
سه شنبه, 01 آبان 1397 17:34

پیگیر احداث باغ کتاب کرج هستیم

نوشته شده توسط

عضو شورای شهر کرج گفت: تا پایان سال هفت سرای محله در کرج راه اندازی می‌شود.

به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد» به نقل از ایسنا البرز اکبر سلیم نژاد در گفت ‌و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: باغ کتاب یکی از مهترین پروژه‌های کرج است که در صورت بهره برداری بخشی از نیازهای فرهنگی و هنری شهروندان را مرتفع می‌کند.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح به جانمایی فضایی مناسب و قابل دسترس برای همه شهروندان نیاز داریم؛ تا کنون چند زمین در نظرگرفته شده و موقعیت آنها در حال بررسی است.

وی افزود: بعد از تایید نهایی زمین باید اعتبار مناسبی برای خرید زمین و اجرای عملیات عمرانی و در نهایت تجهیز این مجموعه اختصاص داده شود.

این مسئول ابراز کرد: خوشبختانه سرپرست شهرداری کرج قول تعامل و همکاری برای کلنگ زنی هر چه زودتر این پروژه را داده و امید است به زودی عملیات اجرایی آن آغاز شود.

عضوشورای شهر در بخش دیگری از صحبت‌های خود به راه اندازی چند سرای محله تا پایان سال اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تا کنون یک سرای محله در مهر شهر افتتاح شده است.

سلیم نژاد توضیح داد: با تامین اعتبار و جانمایی مناسب در نظر داریم تا پایان سال هفت سرای محله دیگر در مناطق دیگر شهر راه اندازی شود.

وی گفت: سرای محلات نقش موثری در فرهنگ سازی و مشارکت شهروندان در تصمیم‌گیری‎‌ها و ارتقای جایگاه فرهنگی کلانشهرها ایفا می ‌ کنند به همین دلیل مدیران شهری باید با حساسیت بیشتری نسبت به راه اندازی این مراکز اقدام کنند.

منتشرشده در رویداد
سه شنبه, 01 آبان 1397 17:28

سالمندان سرمایه اجتماعی و ارزشمند کشور هستند

نوشته شده توسط

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالمندان سرمایه اجتماعی و ارزشمند کشور هستند.

دکتر سید حسن هاشمی در کنفرانس منطقه آسیا – اقیانوسیه «نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی» با بیان این مطلب گفت: امیدوارم دستاورد این کنفرانس، زندگی آرام تر و با سلامت بیشتر برای سالمندان باشد

وزیر بهداشت با اشاره به این که جمعیت سالمندان در کشور و جهان رو به افزایش است، گفت: در حال حاضر، 9.3 درصد از جمعیت کشور سالمند هستند و جمعیت سالمندان در کشور ظرف 30 سال آینده 3 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

دکتر هاشمی در ادامه گفت: امید به زندگی در بدو تولد، 75 سال است و از سال 95 به بعد، امید به زندگی رو به افزایش است. در سال 95 امید به زندگی در جمعیت 60 تا 65 سال در کشور، حدود 21 سال برآورد شده ( یعنی امید دارند تا بین 81 تا 86 سال عمر کنند) و افرادی که در سال های 95 تا 97 متولد شده اند حدود 90 تا 95 سال عمر خواهند کرد.

وزیر بهداشت با بیان این که در سال های آینده با جمعیت سالمند بیشتری روبرو خواهیم شد و برآوردهای ما در سه سال گذشته نشان می دهد که هزینه درمان افراد بیشتر از 65 سال، 3 برابر افراد کمتر از 65 سال است و جبران فقیر شدن این گروه از سالمندان به دلیل هزینه های سلامت، بسیار سخت تر از گروه های دیگر است، افزود: با سالمندی که یک موهبت الهی

است، یک چرخه معیوب آغاز می شود و نیاز به مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی در سالمندان بیشتر از دیگران است، این در حالی است که معمولا برخی از آنها قادر به جبران هزینه های خود نیستند.

دکتر هاشمی همچنین با بیان این که در مطالعه ای که در سال 93 در کشور انجام شد، مشخص شد که مراجعه سالمندان به مراکز درمانی و موارد بستری آنها، بیش از دو برابر افراد دیگر است، افزود: بسیار مهم است که اثرات ناشی از سالمند شدن در کل جامعه را بتوانیم در دستور کار خود قرار داده، ارزیابی و برنامه ریزی کنیم و برای دستیابی به این هدف، ایجاد

زیرساخت های اجتماعی، اقتصادی و شهری و تلاش برای افزایش توانمندی های مورد نیاز سالمندان حتی در افرادی که رو به سالمندی هستند، بسیار مهم است.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که همه کشورها نیازمند اتخاذ سیاست های بلند مدت و شفاف در حوزه سالمندان هستند و فرصت اندک است و برنامه ریزی ها باید به صورت منسجم و به سرعت عملیاتی شود تا بتوان آینده بهتری را برای سالمندان رقم زد، افزود: برای دستیابی به این هدف ارزشمند یعنی ساختن آینده بهتر برای سالمندان،

باید به اجتماعی شدن سلامت و به نقش خانواده، رفاه و بهبود زندگی سالمندان با رویکرد پیشگیری و توانمندسازی، بیش از گذشته توجه کنیم.

دکتر هاشمی در ادامه با بیان این که در ایران با همکاری وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی و با نظارت سازمان برنامه و بودجه، سند ملی سالمندان و تقسیم کار ملی برای آن، تهیه و در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با حضور رییس جمهور و 9 نفر از وزرای دولت، به تصویب رسید، افزود: سند ملی سالمندی، دستور کار اصلی ما برای توسعه خدمات مورد نیاز

سالمندان است.

وزیر بهداشت با اشاره به این که ارائه خدمات فعال به سالمندان، از برنامه های طرح تحول سلامت است، افزود: طرح تحول سلامت در دوره دکتر روحانی آغاز شد و بزرگترین طرح اجتماعی در ایران است و خدمات بسیار گسترده ای را در شهرها، حاشیه های شهرها و روستاها به مردم و سالمندان ارائه می دهد.

دکتر هاشمی در ادامه گفت: خدمات طرح تحول سلامت در حاشیه شهرها و روستاها به بیماران صعب العلاج و خاص به صورت رایگان و برای سایر مردم ساکن در روستاها با پرداختی 5 درصد و در شهرها با پرداختی 10 درصد ارائه می شود و این به معنی است که 90 تا 95 درصد از هزینه های سلامت، بر عهده دولت و بیمه ها است.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به این که وزارت بهداشت برای بیش از 7 میلیون سالمند در هر نقطه ای از کشور و در هر سطحی، خدمات سلامت ارائه می کند، افزود: 94 درصد از سالمندان کشور تحت پوشش بیمه و 31 درصد از آنها دارای بیمه تکمیلی هستند.

دکتر هاشمی در ادامه افزود: امیدواریم که در آینده در جمهوری اسلامی، همه سالمندان با هر سطح از وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سلامتی این امکان را داشته باشند که به صورت فعال در جامعه زندگی کنند و کارها و فعالیت های خود را انجام دهند و در تدوین سیاست هایی که راحتی و رفاه آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، نقش و مشارکت داشته باشند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: همیشه باید به یاد داشته باشیم که سالمندان، سرمایه های اجتماعی و ارزشمند هر کشور هستند.

منتشرشده در رویداد
یکشنبه, 29 مهر 1397 14:19

سالمندان ایرانی دارای رسانه شدند

نوشته شده توسط

همزمان با اول اکتبر روز جهانی سالمند، سایت "شادمان " با شعار "تلاش برای شادتر کردن زندگی ۵۰+" توسط تعدادی از روزنامه‌نگاران متخصص در حوزه سالمندی و صندوق های بازنشستگی راه اندازی شد.

 براساس آنچه در مانیفست این سایت آمده مخاطبان این رسانه را دو گروه بزرگ تشکیل می دهند. گروه اول شامل میانسالان و سالمندان ایرانی است و گروه دوم جوان‌ترها.

همه آنهایی که در زندگی خود آدم بزرگتری دارند و دغدغه ای. دغدغه‌هایی که بیشتر جامعه ی ایران با آن دست و پنجه نرم می کنند. تنهایی، سلامتی، شادی، گردش و سفر، اوقات فراغت و...گردانندگان شادمان درباره انگیزه خود از راه اندازی این سایت آورده اند :براساس آخرین سرشماری ۱۰درصد جمعیت ایران را افراد ۶۰ سال و بیشتر تشکیل می دهند.

برآوردها حاکی از این است که درکمتر از ۳۰ سال آینده این نسبت، به ۲۵ درصد کل جمعیت ایران افزایش یابند.از این رو و با توجه به نیازهای فعلی و فزاینده آتی در صدد پر کردن این خلا برآمده ایم.این سایت که ماموریت خود را بر مبنای "بهبود کیفیت زندگی سالمندان و میانسالان" قرار داده داری بخش های متنوعی همچون سالمندی، بازنشستگی، پیش از بازنشستگی و بیمه تکمیلی است.

این رسانه همچنین موضوعات جذابی همچون سبک زندگی سالمندان و میانسالان به ویژه در حوزه تغذیه، گردشگری، پوشاک، اوقات فراغت، زیبایی و هرآنچه شادی و نشاط سالمندان را به همراه داشته باشه رو مورد توجه قرار داده است.

چگونگی مبارزه با بیماری‌های سالمندی، مقابله با سالمند آزاری و کاهش سالمند ستیزی، روش‌های مقابله با کلیشه های سالمندی از موضوعات اصلی "شادمان"است.

درکنار این "شادمان " نیم نگاهی هم به توانمند سازی سالمندان دارد. اتفاقی که از مسیر احیای اعتماد به نفس سالمندان می گذرد.منتشرشده در رویداد

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی البر موفق به کسب رتبه 15 در  بین دانشکده های دندانپزشکی کشور شد.
دکتر امرالله آبروش ، رئیس دانشکده دندانپزشکی با اعلام این خبر  گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته و شاخص های مورد ارزیابی در دانشکده های دندانپزشکی کشور و با توجه به اعلام نتیجه از سوی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه ، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز توانست رتبه 15 را در میان دانشکده های دندانپزشکی دانشگاههای علوم پزشکی کشور را در حوزه ی پژوهش و فناوری از آن خود کند.
وی در ادامه از فعالیت های سختکوشانه و تلاش های مستمر اساتید و اعضای هیات علمی و کارکنان دانشکده و همچنین دانشجویان نخبه و پژوهش گر دانشکده دندانپزشکی که در دستیابی به این مهم نقش بسزایی داشته اند تقدیر و قدردانی کرد.
رئیس دانشکده دندانپزشکی ابراز امیدواری کرد : بتوانیم با توجه به همدلی ، همگرایی و تلاش مضاعف مجموعه دانشکده دندانپزشکی رتبه کسب شده در کشور را در بین دانشکده های دندانپزشکی ارتقا دهیم و جایگاه واقعی خود را کسب نماییم.

منتشرشده در رویداد
دوشنبه, 23 مهر 1397 14:58

عیسی کلانتری: هامون دیگر هامون نمی شود

نوشته شده توسط

 معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مردم باید قبول کنند که هامون دیگر آن هامون پر آب سالهای گذشته نخواهد بود و این اتفاق هیچ زمان نمی افتد .

عیسی کلانتری در نشست کارگروه احیای تالاب هامون و مقابله با گرد و غبار سیستان و بلوچستان افزود: در سیستان بالاتر از آب باید بعد معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد، به طوری که در این منطقه اگر محیط زیست آن درست شود اما مردم معیشت نداشته باشند، نمی توانند دوام آوردند‌.

معاون رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه در سیستان دیگر کشاورزی نمی تواند تامین کننده معیشت کل باشد زیرا آبی وجود ندارد و نخواهد داشت گفت: موضوع معیشت از مسائل مهمی است که به موازات آب و محیط زیست در این منطقه از ایران اسلامی باید پیش رود‌.

وی همچنین جدی شدن دیپلماسی آب با کشور افغانستان را از مسائل مهم در شمال سیستان و بلوچستان عنوان کرد و افزود: برای تامین افزون بر 820 میلیون متر مکعب آب از آن سوی مرز در سیستان نباید برنامه ریزی کرد‌.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ضروری است در مدت باقی مانده از سالجاری برای تصویب بودجه در سال آینده مسئولان استان با کمک دانشگاهیان طرحی جمع بندی و طرح ریزی کنند‌.

وی ادامه داد: اگر قرار است سازمان عمران سیستان مجددا احیا شود نیازمند یک مدیریت متمرکز است‌.

کلانتری تصریح کرد: احیای تالاب بین المللی هامون در کوتاه مدت از اولویت های سازمان محیط زیست کشور است.

وی گفت: با وجود کاهش بارندگی ها، در برنامه ششم توسعه تصویب می شود که در زمینه تولید محصولات کشاورزی 95 درصد خودکفا شویم یعنی 35 و نیم میلیارد مترمکعب آب اضافی باید در کشور مصرف شود که این آب از کجا باید تامین شود‌.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حدود 35 سال پیش کمتر از 200 میلیون تن کربن در کشور تولید می‌شد اما امروز سالانه در حدود 730 میلیون تن تولید می شود که این موارد به عنوان تغییر اقلیم مورد توجه است.

وی با اشاره به مشکلات تالاب بین المللی هامون و مشکلات مردم منطقه سیستان گفت: مهمترین اقدام در این حوزه برای رفع مشکل اصلاح ساختار مدیریت است یعنی برنامه های تمامی نهادها و سازمان ها در قالب مدیریت یکپارچه عمل شود‌.

معاون رئیس جمهوری بیان کرد: سیستان با توجه به شرایط حاکم ناشی از خشکسالی های پی درپی و عواقب آن به منطقه ای خاص از نظر زندگی و غیر قابل تصور در جهان از نظر دوام انسان ها تبدیل شده، به طوری که درصورت فراهم نشدن امکانات و نرسیدن به این منطقه، مردم دوام نمی آورند.

وی خاطرنشان کرد: کشور درگیر مشکل خشکسالی است که بدترین آن در سیستان و بلوچستان رخ داده است.

کلانتری با بیان اینکه ایران رتبه نخست فرسایش خاک در دنیا را به خود اختصاص داده است، گفت: سالانه 2 میلیارد تن خاک در کشور از دست انسان ها خارج می شود، درصورتی که برای هر سانتی متر خاک سالهای متمادی زمان نیاز است.منتشرشده در رویداد