پنج شنبه, 07 تیر 1397 04:30

سولاریوم و خطرات آن

این روزها، برنزه‌کردن پوست با دستگاهی به نام سولاریوم، فکر خیلی از افراد، به­ ویژه جوانان را به‌خود مشغول کرده است؛ در حالی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استفاده از این دستگاه را برای برنزه کردن پوست، ممنوع اعلام کرده است؛ اما این دستگاه، هنوز در برخی از سالن‌های آرایشی ، باشگاه‌ها یامراکز سولاریوم وجود دارد.

اما دستگاه سولاریوم چیست؟ و چگونه سبب ایجاد سرطان پوست و آسیب‌های جدی دیگر می‌شود؟

از دستگاه سولاریوم، برای برنزه کردن پوست استفاده می‌شود. در داخل این دستگاه اتاقکی وجود دارد که در آن لامپ‌های اشعه ماوراء بنفش از نوعUVA  و UVB   قرار داده شده است. با روشن شدن دستگاه، نور لامپ­ها از بالا و پایین، به بدن تابیده می‌شود. اگر فردی در درازمدت برای برنزه کردن پوست، از سولاریوم استفاده کند، اشعه ماورا بنفش، سبب جهش ژنی در سلول‌های پوست و ایجاد تومورهای خوش­خیم و بدخیم پوستی می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان پوست افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، پیریِ زودرسِ پوست را نیز به‌دنبال خواهد داشت. سازمان بهداشت جهانی نیز چندی پیش اعلام کرد جوانانی که از سولاریوم استفاده می‌کنند، 8 برابر بیشتر احتمال دارد به ملانوما، نوع خطرناک سرطان پوست، مبتلا شوند.

علاوه بر این، یافته‌های مطالعات مختلف آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، وابسته به سازمان بهداشت جهانی، نشان داده است که 75 درصد افرادی که قبل از ۳۰ سالگی از سولاریوم برای برنزه کردن خود استفاده می‌کنند، در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار می‌گیرند. شاید به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی به چند گروه از افراد، بیش از دیگران نسبت به عوارض خطرناک استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن پوست، هشدار داده است.

بر این اساس، افراد زیر ۱۸ سال، افرادی که موهای بور و چشم‌های روشن دارند، کسانی که کک و مک، خال‌های زیاد، زخم‌های پوستی یا سابقه‌ آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحله‌ای از زندگی داشته‌اند و افرادی که داروی خاصی مصرف می‌کنند، نباید از سولاریوم و یا نور آفتاب برای برنزه کردن خود استفاده کنند. به گفته کارشناسان، سولاریوم همچنین می‌تواند به سایر اندام‌های بدن از قبیل چشم، عروق، کبد و کلیه نیز آسیب‌های جدی وارد کند.

دکتر مرجان سعیدی

متخصص پوست، مو و لیزر درمانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…