چهارشنبه, 03 مرداد 1397 04:30

لیزر جوان­سازی دستگاه تناسلی بانوان

Petit lady (بانوی کوچک)

همه­ ی خانم­ ها حتّی اگر بچه­دار نشده باشند یا با روش سزارین، فرزندِ خود را به دنیا آورده­اند، با بالا رفتن سن، دچار تغییراتی در دستگاه تناسلی داخلی و خارجی می­ شوند. طبیعتاً این تغییرات در کسانی که بارداری و زایمان طبیعی داشته­اند، شدیدتر خواهد بود. این فرآیند ناشی از تغییرات طبیعی پوست و مخاط به­ دلیل پیری، شل­شدگی و افتادگی عضلات ناحیه لگنی، ژنتیک، زایمان و آسیب­های ناشی از آن است.

به همین دلیل بسیاری از بانوان، علایمی مانند خشکی، خارش، سوزش، درد هنگام نزدیکی، عفونت­های مکرر، بی­اختیاری ادراری و عدم رضایت جنسی را تجربه می­کنند.

در گذشته، درمان مشکلات فوق­الذکر تنها با جراحی میسر بود امّا با پیشرفت تکنولوژی­های لیزر درمانی، بسیاری از این مشکلات با روش­های غیرجراحی، سرپایی، بدون درد و عارضه و در زمانی بسیار کوتاه قابل حل است.

یکی از بهترین انواع لیزرها برای این منظور، لیزر اربیوم یاگ (Er:YAG) با طول موج 2940 نانومتر است که در ادامه­ی مقاله به خصوصیات و مزایای این روش اشاره خواهیم کرد:

نکته­ی قابل توجه در آن است که لیزر (petit lady) با روش جراحی واژینوپلاستی لیزری که با کمک لیزر دایود یا CO2 انجام می­شود، متفاوت است.

به کمک لیزر اربیوم یاگ، می­توان طیف وسیعی از مشکلات دستگاه تناسلی بانوان را که ناشی از افزایش سن است، درمان کرد.

نتایج درمان با petit lady به­شرح زیر است:

- تنگ و سفت شدن واژن و بهبود احساس رضایت جنسی.

- جوان­سازی مخاط واژن.

- طبیعی شدن ترشحات واژن.

- کمک به درمان بی­اختیاری ادراری خفیف (هنگام عطسه، سرفه، خنده و ...).

- بهبود تغییرات واژن ناشی از زایمان طبیعی.

مکانیسم اثر لیزر اربیوم یاگ:

طول موج 2940 نانومتر لیزر اربیوم یاگ به­خوبی جذب آب بافت می­شود.

از آن­جا که مخاط واژن بیش از 80% از آب تشکیل شده است؛ انرژیِ لیزر را به خود جذب کرده و در کنار یک اثر گرمایی کنترل شده، سبب ایجاد یک سایش (ablation) مخاط و دلمه شدن (coagulation) سطحی آن می­شود.

اپی­تلیوم(لایه سطحی) مخاط واژن به­سرعت شروع به ترمیم می­کند و در لایه­های عمقی­تر کلاژن­سازی تحریک می­شود.

دستگاه دارای دو هندپیس 360 درجه و 90 درجه است.

هندپیس 360 درجه برای جوان­سازی و سفت شدن دیواره­ی واژن و هندپیس 90 درجه برای درمان بی­اختیاری ادرار به کار می­رود.

هندپیس 360 درجه نور لیزر را به دور تا دور دیواره­ی واژن و نوع 90 درجه فقط به دیواره­ی قدامی آن می­تاباند.

مزایای درمان با petit lady:

- سرپایی و بدون دوره نقاهت.

- بدون درد و عوارض جانبی.

- سرعت بالا (هر جلسه حدود نیم ساعت).

- امکان بازگشت به فعالیت­های روزانه در همان روز.

- تأیید شده توسط FDA آمریکا.

تغییرات بافت­شناسی در مخاط واژن، حتّی یک­ماه پس از شروع درمان نیز قابل مشاهده است.


 

جوان­سازی بخش خارجی دستگاه تناسلی:

به کمک هندپیس فرکشنال دستگاه، بخش­های خارجی نیز لیزر می­شود و نتایج این لیزر با روشن شدن، رفع تیرگی، رفع چروکیدگی و سفت شدن بافت، قابل مشاهده است.

آمادگی­های لازم قبل از درمان:

قبل از درمان، ابتدا ویزیت و معاینه توسط متخصص زنان انجام می­شود تا با توجه به مشکلات موجود و شدّت آن مشخص شود آیا خانم، کاندید مناسبی برای انجام این درمان هست یا خیر؟

در صورت وجود عفونت، ابتدا درمان لازم و در صورت لزوم تست پاپ اسمیر انجام می­شود . در صورت شک به بارداری جهت رد آن آزمایش خون انجام می شود.

بهترین زمان انجام لیزر 6-5 روز بعد از پایان دوره­ی قاعدگی است. بهتر است از 24 ساعت قبل تا شش روز پس از لیزر نزدیکی انجام نشود.

پرسش­های متداول

- آیا کسی که IUD دارد، می­تواند از این درمان استفاده کند؟

بله. چون محل اثر لیزر فقط در محدوده­ی واژن است و روی رحم هیچ تأثیری ندارد.

- آیا درمان با درد همراه است؟

هنگام لیزر واژن، دردی حس نمی­کنید ولی احساس گرم شدن را در ناحیه خواهید داشت. اگر هنگام درمان، درد احساس کردید، با تنظیم مجدد پارامترهای دستگاه، درد برطرف خواهد شد. برای لیزر بخش خارجی دستگاه تناسلی نیم ساعت قبل، از کرم بی­حسی استفاده خواهد شد.

- چند دوره درمان و با چه فواصلی باید انجام شود؟

به­طور میانگین سه جلسه درمان با فواصل یک­ماه انجام می­شود. نتایج درمان از یک ماه پس از اولین جلسه شروع می­شود ولی اوج اثر آن بین 6-3 ماه است. بسته به نظر پزشک معالج، پس از شش ماه تا یک­سال می­توان جلسات نگهدارنده را انجام داد.

- چه افرادی کاندید مناسب این درمان هستند؟

بهترین نتیجه درمان را افرادی خواهند داشت که آتروفی (تحلیل) خفیف تا متوسط مخاط واژینال یا بی­اختیاری ادراری خفیف (با عطسه و سرفه) دارند. در موارد شدید، لیزر مؤثر نخواهد بود و همچنان روش جراحی انتخاب اول است. امّا پس از جراحی، به­عنوان نگهدارنده می­توان از لیزر استفاده کرد.

- آیا لیزر petit lady ممکن است سبب ایجاد سرطان شود؟

خیر، این لیزر به­هیچ­وجه سبب ایجاد یا تحریک سرطان نمی­شود.

- اگر چنان­چه خانمی به­صورت نهفته، در دستگاه تناسلی دچار سرطان باشد، آیا انجام این لیزر خطرناک خواهد بود؟

در صورت وجود سرطان بدون علامت و تشخیص داده نشده، اگر لیزر صورت گیرد سبب تشدید بیماری نخواهد شد ولی در موارد ثابت شده سرطان، این لیزر انجام نمی­شود.

با انجام این درمان علاوه بر رفع مشکلات جسمی و جنسی بانوان؛ احساس رضایت و اعتماد به نفس آنان افزایش می­یابد.

به یاد داشته باشیم، بانوی شاد و سالم، رکن یک خانواده­ی سالم است و خانواده­ی سالم زیربنای اجتماعی سالم و پویا.

دکتر الهام شاه حسینی 

پزشک عمومی 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…