چهارشنبه, 03 مرداد 1397 04:30

درمان ریزش موی پس از زایمان

اکثر بانوان چند ماه پس از زایمان، دچار تشدید ریزش موها و عملاً ریزش شدید و ناگهانی موها چند ماه پس از زایمان می­گردند که باعث اضطراب و نگرانی مادر می­ شود. در توضیح علّت این ریزش ، ابتدا نگاهی به دوره­های رشد مو داریم.

رشد مو دارای سه مرحله است

مرحله اول (آناژن): مرحله رشد یا مرحله فعال.

مرحله دوم (کاتاژن): مرحله بینابینی.

مرحله سوم (تلوژن): مرحله استراحت.

در دوران بارداری با توجه به تغییرات هورمونی به­ویژه افزایش هورمون استروژن كه یك هورمون محرك رشد مو است، بیش­تر موها در مرحله­ی فعال می­مانند و نمی­ریزند و عملاً این تصور برای مادر به وجود می­آید كه رشد موها بیش­تر شده و تراکم موهایش افزایش یافته است. پس از زایمان به­دلیل از بین رفتن محرك­های هورمونی تعداد زیادی از موهایی كه در فاز فعال بودند، وارد مرحله­ی استراحت می­شوند و در این مرحله است كه ریزش مو صورت می­گیرد.

از آن­جا كه این مراحل در یک دوره­ی سه تا چهار ماهه اتفاق می­افتد، از حدود ماه چهارم پس از زایمان است كه ریزش موهای مادر بیش­تر شده و چون مادر، در این زمان در مرحله­ی فعال شیردهی است ممكن است فكر كند كه شیر دادن باعث ریزش موهایش شده است. در حقیقت، به­علّت كم­تر ریختن موها در دوران بارداری، ریزش آن پس از زایمان بیش­تر به چشم می­آید و ارتباطی با شیردهی ندارد.

در این حالت عملاً موهایی که باید در طی نه ماه بارداری به­تدریج می­ریختند و به­علّت تغییرات هورمونی ریزش نداشته­اند، به شکل ناگهانی می­ریزند. با توجه به طبیعی بودن ریزش موی پس از زایمان به­علّت تغییرات هورمونی، عملاً این تشدید ریزش مو جای نگرانی ندارد و به مرور بهبود می­یابد امّا چند راهکار زیر باعث بهتر طی شدن این دوره و درمان بهتر و سریع­تر می­شود.

۱- پرهیز از سشوار کشیدن یا اتو کردن زیاد مو: این روش های آرایشی باعث تشدید نازک شدن ساقه موهای باقیمانده شده و نمای ظاهری ریزش مو به­خاطر نازکی موها نمایان­تر می­گردد.

۲- پرهیز از برس زدن زیاد موها: بهتر است در این دوره برس زدن به­صورت روزی یک­بار و ملایم صورت گیرد تا موهای کم­تری ریزش پیدا کند.

۳- رعایت اصول تغذیه مناسب: داشتن رژیم غذایی متعادل که باعث دریافت مقادیر مناسب ویتامین­ها و آهن می­شود در بهبود سریع­تر این نوع ریزش مو، مؤثر است. بر این اساس استفاده متعادل از میوه­های رنگی، هویج، تخم­مرغ و ماهی به­علّت دارا بودن ذخایر ویتامینی و کمک به جذب آهن توصیه می­شود.

۴- ادامه­ی مصرف مکمل­های ویتامینی: همانند دوره­ی بارداری در این دوره نیز بهتر است استفاده از مکمل­های ویتامین با صلاحدید پزشک ادامه یابد.

۵- استفاده از شامپوهای حجم­دهنده: این شامپوها با افزایش قطر ساقه­ی مو، باعث بهبود ظاهری نمای کاهش تراکم موها می­شوند.

بر این اساس، این نوع ریزش مو، جای نگرانی ندارد و به­مرور طی چند ماه بهبود می­یابد. فقط در موارد شدید ریزش مو یا ادامه یافتن ریزش مو به مدّت بیش از یک­سال مراجعه به متخصص پوست از نظر بررسی سایر علل احتمالی ریزش مو ضروری است

دکتر رضا رباطی

متخصص پوست، مو و زیبایی 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…