چهارشنبه, 03 مرداد 1397 04:30

کاشت مو و هر آن­چه باید در مورد این روش برای جایگزین کردن موهای از دست رفته بدانید!

ریزش مو یکی از معضلاتی است که خیلی از افراد به­ خصوص آقایان، از آن رنج می­برند. در گذشته برای این مشکل، راه حل کاربردی وجود نداشت امّا به مرور زمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش پیوند مو وارد حیطه پزشکی شد و در سال­های اخیر دچار تحولاتی شگرف گردیده، به­ طوری­که در حال حاضر به سختی می­توان کاشت موی طبیعی را در یک فرد تشخیص داد.

علل ریزش مو

 • ریزش موی دائمی، اولیه یا آندروژنتیک:

طاسی با الگوی مردانه که آلوپسی آندروژنتیک نامیده می­شود و در فارسی می­توان آن­را به طاسی وابسته به هورمون مردانه ترجمه کرد. این وضعیت به­ طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی، گیرنده­ی وابسته به هورمون مردانه DHT را به ارث می­برند اتفاق می­افتد. از زمان بلوغ که میزان هورمون آندروژن در بدن آقایان افزایش می­یابد، این گیرنده شروع به فعالیت و اضمحلال تدریجی موهایی که دارای این گیرنده هستند، می­کند.

 • ریزش موی موقتی یا ثانویه:

این نوع ریزش به دلایل زیادی اتفاق می­افتد که ممکن است ناشی از مواردی باشد که هر روزه در اطراف ما جریان دارد. مانند: رژیم­های سخت غذایی، استرس، کم­کاری تیروئید، کمبود برخی ویتامین­ها، مصرف بعضی داروها و ... که این نوع ریزش معمولاً موقتی بوده و با رفع مشکل اصلی ریزش مو، برطرف خواهد شد ولی ممکن است نگران­کننده هم باشد.

انواع روش  های کاشت مو:

 • روش جراحی (FUT): در این روش یک بافت نواری با تکنیک مخصوص از پشت سر برداشته می­شود. بعد از بریدن بافت نواری با استفاده از میکروسکوپ­های مخصوص با دقت بالا، گرافت­های مو جداسازی شده و در منطقه­ی پذیرنده، کاشته می­شوند. ابعاد این نوار محدودیت داشته زیرا بایستی طول و عرض آن، طوری انتخاب شود که به پوست پشت سر آسیبی وارد نشود و پوست، تحملِ کشش آن­را داشته باشد.
 • روش (FIT):

در این روش واحدهای مو توسط پانچ­های ظریف از پشت سر برداشته شده و در نواحی موردنظر کاشت می­شوند. در این روش نیازی به جراحی و برش دادن پوست سر نیست.

 • روش ترکیبی: کاشت موی سر به روش ترکیبی بدین صورت است که دو روش FUT و FIT طی دو روز متوالی صورت می­گیرند. در این حالت حداکثر تراکم در سریع­ترین زمان ممکن حاصل می­شود. این روش برای افرادی که وسعت ریزش زیادی دارند توصیه می­شود.

نکته:

انتخاب روش مناسب کاشت مو، کاملاً بستگی به نظر پزشک مربوطه دارد. همچنین روش­های SUT ،FUE و... همگی زیرمجموعه­ای از روش­های اصلی بالا می­باشند.

توصیه­های قبل از عمل پیوند مو:

 1. عدم استفاده از دخانیات، مشروبات الکلی و قلیان.
 2. عدم مصرف قرص­ها و داروهای مسکن (ایبوپروفن، ژلوفن، آسپرین و ...).
 3. عدم استفاده از ماینوکسیدیل و محلول­های مشابه.
 4. استراحت کافی شب قبل از عمل.

توصیه­های بعد از عمل پیوند مو:

 • یک روز بعد از عمل پیوند مو، بیمار قادر به استحمام است و می­تواند به محل کار خود بازگشته و فعالیت­های عادی خود را از سر بگیرد.
 • بعد از کاشت، ممکن است فرد دچار سردرد شود که این یک امر طبیعی است و با مشورت پزشک، می­تواند از داروهای مسکن استفاده کند.
 • تا بهبود کامل، از انجام کارهای سنگین پرهیز شود.

نکات محوری و کلیدی در انجام پیوند مو:

 • تعداد موهای فرد در منطقه­ی دهنده یا پشت سر همیشه ثابت و دارای محدودیت است. به­عبارت دیگر در کاشت موی طبیعی، موی جدید خلق نشده بلکه فقط انتقال از پشت سر به منطقه مورد نظر انجام می شود.

برای رشد کامل موها 15-12 ماه زمان لازم  است و از این نظر، تفاوت اساسی با عمل­های زیبایی دیگر وجود دارد.

 • گاهی نیاز به انجام جلسات بعدی پیوند مو، وجود داشته و بر مبنای این تفکر بایستی برای جلسه فعلی کاشت مو، برنامه­ریزی کرد.

آیا کاشت مو عوارضی هم دارد؟

اگر کاشت مو، زیر نظر متخصصین پوست و موی باتجربه و آشنا به جزئیات بیماری­های پوست و مو؛ و با رعایت شرایط استاندارد فیزیکی و استریل انجام شود، عارضه­ای در پی نخواهد داشت ولی پس از کاشت مو چند عارضه­ی موقت وجود دارد. از جمله، تورم خفیف در پیشانی که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و کمپرس سرد پس از کاشت مو، بهبود   می یابد. درد و بی­حسی در منطقه­ی دهنده یا گیرنده­ی مو هم اغلب خفیف و زودگذر است.

 دکتر جواد سیف 

پوست عمومی 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…