چهارشنبه, 03 مرداد 1397 04:30

سولاریوم : آری یا نه؟

* سولاریوم چیست؟

سولاریوم عبارت است از منبع مصنوعی از اشعه ماوراء بنفش که برای برنزه کردن پوست مورد استفاده قرار می­گیرد.

به­ دنبال تمایل عمومی به تیره کردن رنگ پوست، سولاریوم به­تدریج در کنار آفتاب گرفتن طبیعی، برای رفع نیاز افراد به­خصوص جوانان طالب برنزه شدن، وارد بازار شد.

* بسیاری از افرادی که کابین­های سولاریوم دارند یا تولیدکنندگان کابین­های سولاریوم ادعا می­کنند، خطر سولاریوم کم­تر از نور طبیعی آفتاب است، آیا سولاریوم ارجحیتی بر نور طبیعی آفتاب دارد؟

در بررسی­های انجام گرفته که بر اساس آزمایش­های دقیق و آسیب­شناسی پوست انجام شده، مشخص شده است که اغلب آسیب پوست در اثر سولاریوم مشابه آفتاب سوختگی ناشی از نور مستقیم آفتاب است. برعکس، با توجه به این­که اغلب شدّت تابش امواج ماوراء بنفش توسط افراد فاقد صلاحیت تنظیم می­شود، در بسیاری از موارد، شاهد آسیب و واکنش­های پوستی شدیدتری در سولاریوم نسبت به نور طبیعی آفتاب هستیم.

* عوارض سولاریوم چیست؟

عوارض حاد سولاریوم، بیش­تر به­صورت سوزش و کهیرهای پوستی، سرگیجه، تهوع، کاهش فشار خون، سوختگی و ایجاد تاول و درماتیت تحریکی حاد می­باشد که نیاز به اقدام درمانی توسط متخصص پوست یا داخلی دارد.

امّا خطرناک­ترین عارضه سولاریوم، ایجاد سرطان پوست می­باشد. بدترین نوع سرطان که ملانوما نام دارد و بیش­تر در جوانان و میانسال­ها، بالاخص خانم­ها شایع است، به­دنبال استفاده مداوم از سولاریوم ایجاد می­شود که می­تواند 20-5 سال پس از شروع مصرف سولاریوم، رخ دهد. این سرطان با پیشرفت سریع به ارگان­های حیاتی اغلب به مرگ منجر می­شود.سایر عوارض درازمدّت سولاریوم، خشکی شدید و مزمن پوست ترک و شلی پوست و ایجاد چروک­های عمیق در آن می­باشد.

همچنین،کک و مک و افزایش لکه­های پوستی، جزو عوارض استفاده از سولاریوم می­باشد که نیاز به درمان­های طولانی­مدّت دارد. به­طور کلّی افرادی­که به­طور مداوم از سولاریوم استفاده می­کنند، حدود 20 سال زودتر دچار پیری پوست می­شوند.

* آیا سولاریوم اعتیادآور است؟

سولاریوم به­خاطر آزاد کردن موادی مانند اندورفین (مورفین داخلی بدن) و ملاتونین، سبب احساس سرخوشی و تسکین موقت شده، اضطراب و تنش را کاهش می­دهد، بنابراین شبیه مواد مخدر و دخانیات تمایل به استفاده مجدد آن وجود دارد.

* چگونه با مقوله استفاده از سولاریوم باید برخورد شود؟

با توجه به این­که نسل جوان بیش­تر به سولاریوم تمایل دارد، با این مسئله باید با دید کارشناسانه برخورد شود و بیش­تر سعی شود با اطلاع­رسانی و گوشزد کردن خطرات آن، تمایل عمومی به سولاریوم را محدود نمود. به­خاطر این­که بسیاری از افراد از خطرات سولاریوم مطلع نیستند باید شرایطی ایجاد شود که مانند دخانیات، تبلیغات سولاریوم در اماکن عمومی و رسانه­ها ممنوع شده، تا با تغییر فرهنگی که هر چند دهه، در جامعه اتفاق خواهد افتاد به­تدریج تمایل به برنزه شدن در جامعه فروکش کند.

* بیش­تر خطر سولاریوم برای چه کسانی است؟

افراد زیر 15 سال، افراد با پوست چشم و موهای روشن؛ و افراد دارای کک و مک، بیش­ترین آسیب را به­خاطر سولاریوم می­برند و خطر سرطان ملانوم، در این افراد بیش­تر است.

* آیا دایر کردن کابین­های سولاریوم در ایران مجاز است؟

وزارت بهداشت و درمان، استفاده از سولاریوم را ممنوع کرده است. همچنین متخصصین پوست، اجماعاً آن­را خطرناک تشخیص داده و رد می­کنند ولی متأسفانه به­خاطر عدم نظارت کافی، افراد فرصت­طلب و شرکت­های واردکننده و توزیع­کننده، در کمال ناجوانمردی اقدام به تبلیغ و حتی تشویق جوانان به استفاده از سولاریوم می­کنند. این تبلیغات گمراه­کننده به­خصوص در مکان­های عمومی مانند باشگاه­ها، استخرها و شبکه­های اجتماعی بیش­تر مشاهده می­شود.

* با توجه به این­که متخصصین پوست امواج ماوراء بنفش برای درمان برخی بیماری­های پوستی همانند پسوریازیس و ویتیلیگو (برص) استفاده می­کنند، آیا استفاده از سولاریوم، تأثیری در درمان این بیماران دارد؟

در سولاریوم، اشعه ماوراء بنفش و زمان کوتاه، انرژی قابل توجهی تولید می­کند که به هدف خود، که برنزه کردن پوست است، نایل شود و این مسئله، آسیب پوستی را تشدید می­کند. متخصصین پوست، برای درمان از دستگاه­های پیشرفته که مجهز به تنظیم­کننده دوز اشعه ماوراء بنفش می­باشند و همچنین از طول موج­های خاص و محدود برای درمان بیماری­های پوستی استفاده می­کنند که این مسئله در مورد سولاریوم صدق نمی­کند و در بسیاری موارد سولاریوم، تأثیری معکوس بر روند درمان بیماری­های پوستی دارد:

متخصصین پوست از این کابین­های پیشرفته، جهت درمان بسیاری از بیماری­های پوستی استفاده می­کنند که در حین درمان پوست بسیاری از بیماران به­طور ملایم برنزه نیز می­شوند، ولی به­خاطر تنظیم دقیق دوز و شدّت اشعه برخلاف سولاریوم، پوست بیمار دچار آسیب نمی­شود.

*  چه محدودیت­هایی در کشورهای دیگر در مورد سولاریوم وجود دارد؟

به­طور کلّی در کشورهای پیشرفته با اطلاع­رسانی درست، تب استفاده از سولاریوم به­تدریج فروکش کرده است و همان­طور که معمول است پس از فروکش کردن این تب در این کشورها،کشورهای جهان سوّم از جمله ایران گرفتار این مُد ناپسند شده­اند.

در کشورهای پیشرفته تبلیغ و تشویق استفاده از سولاریوم، به هر نحوی ممنوع است. همچنین از حضور افراد زیر 15 سال در کابین­های سولاریوم ممانعت به­عمل می­آید. هم­چنین، سالن­های سولاریوم موظفند خطرات استفاده از سولاریوم را برای مصرف­کنندگان، اطلاع­رسانی کنند.

متأسفانه در ایران، این رویه معمول نیست و ما شاهد تبلیغات وسیع شرکت­های واردکننده و توزیع­کننده و سالن­های سولاریوم به­خصوص در فضای مجازی هستیم.

* توصیه دیگری برای جوانان؟

تا وقتی تمایل عمومی به برنزه کردن در جامعه فروکش نکرده است باید جوان­ها را به سمت سایر روش­های برنزه کردن، که خطرات کم­تری دارند، سوق داد. دکتر محمد علی ارزاقی – متخصص و جراح پوست و مو  کاشت مو

دکتر محمدعلی ارزاقی (متخصص و جراح پوست، مو و لیزر، کاشت مو)

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…