پنج شنبه, 07 تیر 1397 04:30

درمان پر مویی و لیزر موهای ناخواسته

 عوامل ژنتیکی و وراثت مهم‌ترین عامل رشد و رویش موهای زائد در خانم‌ها محسوب می‌شود.

به موهایی که در نقاط غیرمتعارف بدن یک زن با الگوی مردانه رویش پیداکرده و با ضخامت‌های مختلف رشد می‌کند، موی زائد )هیرسوتیسم ) اطلاق می‌گردد. مناطقی که به طور طبیعی در بانوان نباید موی ضخیم داشته باشند عبارت اند از : چانه، پشت لب، گونه‌ها، ساعد دست‌ها، ساق پا، وسط سینه، پشت، روی شکم و... .

باید دانست که رویش مو در نواحی زیر بغل و ناحیه تناسلی (کشاله ران) موی زائد محسوب نمی‌شود. علاوه بر  علل ارثی رشد موهای زائد، می‌توان به عوامل جغرافیایی و منطقه‌ای تولد و محل زندگی نیز اشاره کرد. زنان منطقه خاورمیانه ازجمله ایرانی‌ها و عرب‌ها جزء افراد مستعد رشد موی زائد محسوب می‌شوند. در ایران و خاورمیانه، اغلب خانم‌ها در قسمت‌های مختلف بدن خود موی زائد دارند.

البته برخی اختلالات هورمونی یا بیماری‌های داخلی، نقش مؤثری بر رویش موهای زائد ایفا می‌کنند. اختلال عملکردی تخمدان‌ها، بروز عارضه کیست تخمدان و یا افزایش میزان هورمون جنسی مردانه در زنان جزء این‌گونه علل محسوب می‌شوند. زنان نیز به‌طور طبیعی، مقدار بسیار کمی از هورمون‌های مردانه را در بدن خود دارند که در صورت بر هم ریختن تعادل این هورمون، موی زائد در برخی نقاط بدن رشد خواهد کرد.

بررسی کامل هورمونی، بررسی تخمدان‌ها ازنظر کیستی بودن، اختلال در کارکرد غدد فوق کلیه، اختلال در هورمون رشد و یا بررسی احتمال مصرف داروهای استروئیدی ازجمله کورتن­ها که موجب پر مویی می‌شود، مهم‌ترین اقدامات اولیه توسط متخصصان خواهد بود.

زنانی که بیش‌ازحد چاق‌اند و یا توده بدنی و چربی فراوانی دارند، بیشتر در معرض اختلالات تخمدان پلی‌کیستیک هستند. در این افراد، تبدیل هورمون‌های مردانه به نوع فعال آن بیشتر اتفاق می‌افتد که باید دقیق‌تر بررسی شوند.

برخلاف نظر برخی افراد که اذعان می‌کنند پوست مرغ و یا برخی مواد غذایی موجب رویش و رشد موهای زائد می‌شود، باید گفت که چنین چیزی اثبات‌شده نیست. حتی نمی‌توان گفت که با تغییر نوع غذای مصرفی و یا بهره‌گیری از رژیم خاص غذایی افراد دچار پرمویی می‌شوند. رشد موهای زائد در بلوغ یا دوران یائسگی افزایش می‌یابد؛ چرا که نخست هورمون‌های مردانه در خانم‌ها در دوران بلوغ فعال‌تر می‌شود؛ دوم اینکه تعادل هورمون‌های مردانه و زنانه بعد از یائسگی، بیشتر به نفع هورمون‌های مردانه خواهد بود.

راه‌های درمان موهای زائد بر اساس شناسایی علل بروز عارضه متفاوت است. درگذشته از دستگاهی به نام الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد با بهره‌گیری از جریان الکتریسیته استفاده می‌شد که علاوه بر دردناک و وقت‌گیر بودن، با عوارضی ازجمله بازگشت مجدد موها و آسیب‌های پوستی و ایجاد جای زخم (ایجاد اسکارومنافذریز) نیز روبرو بود. تیغ زدن و تراشیدن مو، استفاده از موم، اپیلاسیون و کندن مو ، روش‌های قدیمی هستند که امروزه با وجود لیزرها، کم و بیش متقاضیان کمتری دارند. لیزر، تنها در رفع موهای سپید، اثرگذار نخواهد بود؛ در چنین مواردی باید از روش‌های سنتی حذف مو استفاده کرد. تراشیدن و الکترولیز تنها راهکارهای از بین بردن موهای زائد سفیدرنگ است.

 بدین ترتیب بهره‌گیری از لیزرها، نزد افراد باتجربه و با تخصص کافی، به‌عنوان راهکاری منطقی توصیه می‌شود. مراجعه به کلینیک‌های پوست و لیزر که زیر نظر پزشک متخصص اداره می‌شود، بهترین اقدام است. اصل مهم در این زمینه این است: «خوددرمانی ممنوع.»

بی‌شک توصیه‌هایی که در عطاری‌ها به‌منظور درمان و یا رفع موها زائد قطعی و دائم ارائه می‌شود، نتیجه مناسب نداشته و فقط داروی نظافت می‌تواند موهای سطحی را از بین ببرد؛ در این شرایط فولیکول‌ها و ریشه مو از بین نمی‌رود و نتیجه موقتی است.

موهای سیاه و قهوه‌ای تیره بهترین نوع مو برای لیزر شدن هستند و لیزر رفع موهای زائد بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

درمان موهای زائد برحسب نوع و محل رویش بین چهارتا شش جلسه به طول می‌انجامد. فواصل جلسات بسیار اهمیت دارد؛ به‌عنوان‌مثال در ناحیه صورت باید فواصل حدود یک و نیم تا دو ماه باشد؛ ولی در نواحی پاها این مدت کمی بیشتر، حتی تا سه ماه نیز می‌تواند توصیه شود.

متأسفانه استفاده از دستگاه‌های متفرقه و یا زیر نظر کاربران نابلد و فاقد دانش لازم، می‌تواند موجب پیامدهایی از جمله تشدید عارضه و حتی ضخیم شدن موهای زائد شود. کار با دستگاه لیزر همانند فعالیت روی لبه تیغ است؛ بدین ترتیب که اگر زیاد تابانده شود موجب سوختگی پوست می‌شود، اگر اشعه با طول‌موج کمتر از حد مجاز تابانده شود، نتیجه مطلوب نخواهیم گرفت و حتی امکان تحریک مو و کلفت شدن آن وجود دارد. گاهی با استفاده از طول‌موج نامناسب لیزر، این احتمال وجود دارد به‌جای از بین رفتن مو، رنگ‌دانه آن از بین رفته و مو، بی‌رنگ شود.

بنابراین نوع دستگاه، انرژی مناسب، توانایی و تبحر پزشک متخصص در موفقیت درمان بسیار اهمیت دارد.

برخی نقاط بدن از جمله زیر بغل و پاها پاسخ بهتری نسبت به درمان خواهد داشت؛ به‌گونه‌ای که در مدت سه تا پنج جلسه شاهد رفع حدود نود درصد موهای زائد خواهیم بود؛ اما نقاطی مانند ریش، پشت لب و ساعد دست‌ها، پاسخ ضعیف‌تری به درمان داشته و شاید پس از شش تا هفت جلسه به شصت درصد هدف بتوان دست‌یافت.

نوع دستگاه و معتبر بودن شرکت سازنده آن، در روند کیفی درمان بسیار نقش دارد. دستگاه‌های اصل و معتبر اغلب آمریکایی است و دستگاه‌های چینی و کره‌ای برای رفع موهای زائد کارایی مناسب نداشته و آمار موفقیت بالایی ندارند. دستگاه الکساندرانت با طول‌موج 755 نانومتر بهترین و موفق‌ترین لیزر موجود در ایران و جهان است که کارایی و نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت. دستگاه مناسب بعدی برای از بین بردن موهای زائد، لیزر دایود با طول‌موج حدود 800 نانومتر است. در ردیف بعدی طبقه‌بندی این ابزار پیشرفته، دستگاه لیزر ان دی یگ (Nd-YAG) به‌ویژه برای پوست‌های تیره پاسخ خوبی به همراه دارد؛ ولی در پوست‌های روشن و نیمه‌روشن بهتراست از دستگاه‌های الکساندرایت و دایود استفاده کرد.

دستگاه دیگری موسوم به آی پی آل (IpL) که فقط نور متمرکز است و لیزر محسوب نمی‌شود، وجود دارد. اثر این دستگاه که طیفی از نور با طول‌موج 400 تا 1200 نانومتر است، اغلب در درمان لک‌های پوستی کاربرد داشته و کارایی موردنظر در مقایسه با لیزرهای اختصاصی موی زائد را ندارد.

 به‌منظور کاهش درد و ناراحتی معمولاً توصیه می‌شود حداقل نیم ساعت قبل از لیزر کرم موضعی لیدوکائین به‌عنوان بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کرد.

بهترین پوستی که مناسب‌ترین پاسخ به درمان لیزری پر مویی را می‌دهد، پوست سفید با موهای تیره و مشکی است. هرچه موها نازک‌تر و کمرنگ‌تر باشد، در صد پاسخ مثبت به لیزر کاهش می‌یابد.

کرم‌های ضد آفتاب خاصیت‌های فراوانی دارند. برای افرادی که قصد انجام لیزر را دارند نیز توصیه می‌شود قبل و بعد از انجام مراحل لیزر از این نوع کرم‌ها استفاده کنند. لیزر در پوست و موهایی پاسخ مناسب‌تر می‌دهد که در گذشته از روش تراشیدن به‌جای اپیلاسیون، کندن مو و موم انداختن استفاده کرده باشند. اگر فردی تمایل دارد با لیزر پاسخ بهتری بگیرد، توصیه می‌شود حدود یک ماه قبل از لیزر کردن، روش تیغ زدن مو را جایگزین موم انداختن، کندن و اپیلاسیون کند.

مصرف هیچ نوع دارویی قبل، حین و پس از لیزر کردن ممنوعیت و تداخلی با این اقدام ندارد.

نکته موردتوجه اینکه، دستگاه‌های لیزر خانگی نیز توان و انرژی کافی را جهت رفع پرمویی و درمان کامل این عارضه ندارند و بهتر است از صرف هزینه بیهوده جهت خرید این‌گونه دستگاه‌ها خودداری کرد؛ این دستگاه‌ها برای هیچ فردی توصیه نمی‌شود.

در خصوص زنان باردار، به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود که در این دوران از لیزر استفاده کنند. البته در دوران شیردهی بعضی متخصصان معتقدند با رعایت برخی احتیاط‌ها می‌توان لیزر موهای زائد را در برخی نقاط بدن انجام داد.

در خصوص آقایان، رویش مو در نواحی مختلف جزو موی زائد محسوب نمی‌شود. این موها به دلیل مسائل طبیعی هورمون‌های مردانه بروز می‌کند و لیزر کردن آنها توصیه نشده است؛ ولی در برخی نواحی بدن و بعضی افراد، مانند شناگران و مواردی که موجب آزار افراد می‌شود، می‌توان از لیزر استفاده کرد. تمایل مردان برای استفاده از لیزر موهای زائد، اغلب جهت خط ریش، زیر گردن، پشت‌ و روی گونه‌ها بوده که نتایج رضایت بخشی را به همراه دارد. گاهی به آقایان توصیه می‌شود که جهت کاهش حجم بالای موهای خود یا نازک کردن تار مو با چند جلسه محدود لیزر از میزان آزار موهای فراوان خود بکاهند.

درمجموع باید از دانش و تجربه متخصصان پوست و مو از اثرات سودمند لیزر بهره‌برداری نماییم.

دکتر محمد گلشنی متخصص پوست و مو، دبیر انجمن متخصصین پوست ایران

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…