پنج شنبه, 07 تیر 1397 04:30

استریا

گاهی ورزشکاران رشته پرورش اندام را دیده‌اید که روی سینه، کتف یا بازو، تَرَک‌های پوستی دارند؛ برخی گروه‌های دیگر مانند زنان باردار هم به مشکل ترک پوستی دچار می‌شوند. به این ترک‌ها در اصطلاح «استریا» گفته می‌شود. در این مقاله، ضمن بررسی و شناخت این پدیده، دلایل ایجاد و راه‌های درمان آن تبیین می­گردد.

«استریا» چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

«استریا» یا ترک‌های پوستی ضایعاتی هستند که به دلیل نازک شدن «لایه درم و اپیدرم پوست» به شکل بریدگی و خطوط قرمز، صورتی و در پایان سفید رنگ، بیشتر در بخش‌های تحت‌فشار بدن مانند ران، باسن، شکم و سینه‌ها ایجاد می‌شود. این ترک‌ها هنگام بلوغ، اغلب روی ران‌ها، باسن و سینه‌ها ایجاد می‌گردند؛ ولی در دوران بارداری، ترک‌های مزبور بیشتر در نواحی شکم و سینه‌ها آشکار خواهند شد. ترک‌های پوستی در آقایان نیز ایجاد می‌شود؛ اما شیوع آن در خانم‌ها دو برابر آقایان است.

علل ایجاد «استریا»

 عوامل ایجاد و محرک «استریا» هنوز به‌خوبی شناخته نشده، اما کشیدگی ناگهانی پوست، بویژه در دوران بارداری و بلوغ، از عوامل احتمالی و مهم آن محسوب می­گردد؛ با این حال کشیدگی پوست، تنها یکی از عوامل ایجاد ترک‌های پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن‌ها مؤثر هستند. تغییرات هورمونی نیز در زمره عواملی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاست­ها (سلول‌های تولیدکننده الاستین و کلاژن) شده و این امر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین منجر می‌گردد؛ درنتیجه فیبرهای کلاژن پوست دچار پارگی شده و پوست حالت ترک‌خوردگی پیدا می‌کند.

بیماری‌های زمینه‌ای مانند کوشینگ، برخی بیماری‌هایِ بافتِ هم­بند، مانند مارفان و مصرف داروهای گوناگون، به­ویژه داروهای کورتونی نیز می‌تواند در پیدایش این ضایعات مؤثر باشد. استفاده طولانی از کورتون­های موضعی قوی نیز می‌تواند باعث ایجاد «استریا» شود؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود کورتون­های موضعی، تنها زیر نظر پزشک مصرف گردد؛ تا از بروز چنین عوارضی پیشگیری شود. همچنین در افراد مبتلا به ایدز که با داروی «ایندیناویر» درمان می­شوند نیز بروز «استریا» گزارش‌شده است. گفتنی است استعداد ژنتیکی نیز در پیدایش «استریا» نقش دارد؛ «استریا» در نژاد قفقازی بیش از سایر نژادها دیده می‌شود.

ازنظرِ ظاهری این تَرَک‌ها در ابتدا قرمز تا بنفش‌رنگ هستند؛ ولی با گذشت زمان به‌تدریج سفیدرنگ می‌شوند. ترک‌های پوستی اغلب هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی شدید ایجاد می‌گردند. شیوع آن در بلوغ 35- 25 درصد و در بارداری حدود 70 درصد است. در مورد بارداری، سن اولین بارداری در بروز تَرَک‌ها بسیار مهم است. اغلب بانوانی که در سنین بین 20-16 سالگی باردار شده‌اند، دچار ترک‌های پوستی می گردند؛ درحالی‌که احتمال بروز این تَرَک‌ها در بانوانی که نخستین بارداری آن‌ها، پس از ۳۵ سالگی است، بسیار کمتر خواهد بود. این تَرَک‌ها، به­طور معمول پس از ماه چهارم بارداری ایجاد می‌شوند. عدم بروز آن در بارداری اول، به معنای ایجاد نشدن در بارداری‌های بعدی نیست.

ترک‌های پوستی برآمده از کورتون یا بیماری کوشینگ، اغلب بزرگ‌تر و پهن‌تر بوده و ممکن است مناطق غیرشایع مانند صورت را نیز درگیر کنند.

راه‌های درمان «استریا»

امکان بهبود خودبه‌خود تَرَک‌ها بدون درمان بسیار کم است. نکته مهمی در درمان «استریا» این است که در مراحل اولیه که تَرَک‌ها رنگ قرمز مایل به بنفش دارند، درمان بسیار مؤثرتر است. درصورت درمان نکردن، رنگ آن‌ها به سفید تغییر می‌کند و بهبودی، بسیار سخت و گاهی غیرممکن خواهد شد. نکته دیگر اینکه انگیزه از درمانِ «استریا» بهبود نسبی آن است؛ روش‌های درمانی گوناگون، بازدهی کامل و قطعی نخواهند داشت.

برای درمان دارویی استریا می‌توان از مصرفِ موضعیِ رتینوئیدها، ویتامین C، اسیدهای میوه و برخی روغن‌های گیاهی با غلظت‌های متفاوت استفاده کرد؛ این درمان­ها نتایج نسبی به دنبال خواهند داشت. از انواع لیزرها (مانند PDL، IPL، فرکشنال CO2) نیز می­توان بهره جست؛ گرچه اثرات درمانی با تأخیر بروز کرده و به جلسات متعدد نیاز است.

«میکرو درم ابریژن» نیز در درمان استریا استفاده‌شده است؛ ولی این روش به جلسات متعدد درمانی نیاز دارد و اثر آن از دیگر روش‌ها کمتر است. «RF فرکشنال یا سوزنی» یکی دیگر از اقدامات درمانی است که می‌تواند روی تَرَک‌های سفید نیز کاربرد داشته باشد. به­علاوه «میکرونیدلینگ» روش درمانی جدیدی است که به‌تازگی به کار گرفته‌ شده و بهبودی مناسبی را در پی دارد.

شایان ذکر است بیشتر موارد را می‌توان با درمان‌های ترکیبی و یا با بهره­گیری از چند روش، درمان کرد.

در پایان گفتنی است همواره پیشگیری بهتر از درمان است؛ بنابراین باید از چاق و لاغر شدن‌های ناگهانی پرهیز نمایید. مهم­تر اینکه درصورتِ‌ قرارگیری در گروه مستعد (دوران بلوغ یا بارداری)، پوست را همیشه مرطوب نگه‌داشته، از خشک شدن آن جلوگیری نموده و با نظر پزشک متخصص خود از داروهای پیشگیری‌کننده موضعی نیز استفاده نمایید.

دکترنسیبه جنیدی 

متخصص پوست، مو و لیزر درمانی 

دارای بورد تخصصی و عضو انجمن متخصصین پوست ایران 

درباره ما

در عصری که با انفجار اطلاعات مواجه هستیم و دهکده جهانی را پشت سر گذاشته و «رسانه خود پیام» محسوب می شود با توجه به این بینش، هولدینگ بهبد بر آن شد تا برای حضور قدرتمند و تاثیر گذاری در دنیای پیرامونی خود با استفاده از رسانه و ابزارهای نظیر ماهنامه، تارنما و دنیای مجازی اعلام حضور داشته باشد. بدون شک یکی از مباحث مهم در ارتباطات، افکار عمومی و تاثیر بر آن می باشد...

بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…