مدیر سایت

مدیر سایت

ملاسما ، ماسک بارداری

ملاسما یک اختلال شایع و اکتسابی پوست است که در زنان دیده می شود، . اساسا بالغ بر ۹۰ درصد بیماران خانم های جوان تا میانسالی هستند که بیشتر نژاد : آسیایی، آفریقایی یا خاورمیانه دارند ملاسما در افرادی که دارای پوست تیره تری هستند تمایل به پایداری بیشتری دارد. عوامل تشدید کننده ی آن شامل حاملگی، قرص های ضدبارداری خوراکی و به خصوص تماس با آفتاب می باشد.

علت ملاسما

اگر چه علت دقیق ملاسما شناخته شده نیست اما چندین عامل در ایجاد یا تشديد آن اثر گذار است: تماس با آفتاب که باعث افزایش تولید ملانین می شود و عواملی که در ارتباط با رنگ پوست هستند.

استعداد ژنتیک و نژادی مخصوصا پروژسترون و احتمالا استروژن

عوامل هورمونی مخصوصا فاکتورهای تشدید کننده ی آن شامل:

داروهای ضدتشنج مرتبط با فنيتوئین
داروهای حساس کننده ی پوست به آفتاب
بیماری های خودایمنی تیروئید

علائم بالینی ملاسما

ملاسما به صورت لکه های قهوه ای روشن تا تیره) يا قهوه ای به خاکستری با حاشیه ی نامنظم که به صورت قرینه در سه فرم خاص دیده می شود: نوع سنتروفاسیال (یا مرکزی صورت) شایعترین فرم است و در کناره های پیشانی، گونه، بینی و لب بالایی ظاهر می گردد. گاهی محدوده ی کوچکتری درگیر می شود که شامل ناحيه گونه، بینی یا فک است. ممکن است ملاسما در نواحی دیگر مانند ساعد و پشت تنه هم دیده شود. این علائم بعد از تماس با آفتاب یا طی حاملگی ظاهريا تشدید می شوند.

ضایعات ملاسما معمولا بعد از زایمان در زمستان کمرنگ یا ناپدید شده و در افراد با پوست روشن معمولا پایدار نیستند و لک ها ناپدید می شوند ولی در افراد با پوست تیره معمولا پایدار می مانند.

درمان ملاسما

جلوگیری از تابش آفتاب به وسیله ی کلاه و استفاده از ضد آفتاب ها برای تمام بیماران ملاسما الزامی بوده و بدون توجه به این نکته تمام درمان های دیگر بی فایده است. گاهی ممکن است قبل از درمان، نمونه برداری الزامی باشد. شایع ترین داروی مورد استفاده در درمان ملاسما داروهای موضعی شامل هیدروکینون (۲درصد-۴درصد) و تره تینوئین از ۵/ ۰ درصد-۱درصد) و يک کورتیکوستروئید باقدرت کم است، در این روش، معمولا زمانی  ۲ ماهه برای شروع اثرگذاری و ۶ ماه جهت رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز است.

از عوارض استفاده از هیدروکینون می توان به حساسیت تماسی، تیره شدن بعد از التهاب و افزایش تیرگی ضایعه اشاره کرد که مورد آخر بر اثر استفاده از درصدهای بالا و به صورت تیره شدن بیش از پیش ضایعه اتفاق می افتد. تره تينوئين موضعی گاهی به تنهایی در درمان استفاده می شود که نیاز به دوره ی حدود ۶ ماه یا بیشتر دارد. از دیگر داروهای موضعی روشن کننده مانند گلیکولیک اسید، کوجیک اسید یا آزالائیک اسید نیز می توان استفاده کرد.

پیل های شیمیایی عمقی و لیزر درمانی از جمله Q - Switch ruby و درم ابرژن از درمان های دیگر هستند که همگی باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود زیرا در صورت استفاده ی نامناسب می تواند منجر به عوارضی از جمله اسکار و دیس پیگمانتاسیون (بی رنگ شدن) شودمنتشرشده در درمان

جراحی پلک

اعمال جراحی پلک به استثناء مواردی محدود که در پلک فوقانی (به دلیل افتادگی و زیادی پوست پلک ) در دید مزاحمت ایجاد می کند، عموما اعمال جراحی و زیبایی محسوب می گردند. در اینگونه اعمال، قبل از بحث زیبایی بالینی، لازم است به محافظت از چشم، توجه ویژه ای شود چرا که در صورت عدم توجه به این نکته ی مهم خسارات جبران ناپذیری که منجر به زخم قرينه و در نهایت احتمال مختل شدن دید فرد می شود نیز وجود دارد.


جراحی پلک بالا:

افراد به دلایل مختلفی که عمدتا ناشی از مشکلات ظاهری و یا اختلال در آرایش چشمی است، برای این نوع جراحی مراجعه می کنند.گاهی اوقات فرم پلکها به صورت ارثی از بدو تولد به گونه ای است که افراد از به اصطلاح پف الود بودن آن ابراز نارضایتی می نمایند. بهتر است به این نکته اشاره شود که این پف، در بسیاری از موارد به دلیل بالا بردن ابروها با تکنیک های آرایشی از قبیل تاتو، كاشت و..... ایجاد می شود.
با کمی دقت می توان دریافت که مشكل این دسته از افراد که ابروهای خود را به روش های مختلف به محل بالاتر منتقل نموده اند، در واقع برجستگی استخوان بالایی حفره چشم (Orbit) و ضخامت پوست پیشانی در آن ناحیه می باشد که تحت عنوان پف پلک مطرح می شود. این مشکل به هیچ عنوان راه حل جراحی نداشته و برداشتن این بافت، خطای بزرگی از نظر جراحی می باشد و به هیچ عنوان رضایت بیمار را جلب نمی کند. دراین موارد همیشه بازگشت به خط ابروی اولیه و بالا کشیدن ابروها از طريق جراحی توصیه می شود. در مواردی که به طور مشخص پوست  بالایی زیاد بوده و حجم چربی به خصوص در قسمت های داخل آن در سمت ریشه ی بینی قابل توجه باشد، اعمال جراحی پلک فوقانی می تواند به بیماران کمک کند. در این شرایط با اتمام عمل جراحی می توان پوست اضافی را همراه با چربی پلک بالا برداشت.

آن دسته از مراجعینی که از مشکل پلک بالایی به دلیل ارثی و نژادی ناراضی هستند، می توانند از تخلیه ی چربی این پلک سود ببرند، اما اصلاح فرم چشم و  ، کاری محال است. انجام اعمال جراحی در این افراد مستلزم معاینه و مشاورهی دقیق، قبل از عمل می باشد.


جراحی پلک پایین:

آن دسته از بیماران که به دلیل پف پلک پایین در جستجوی روشهای جراحی می باشند در صورتی که سن بالایی نداشته و قوام پلک و قدرت بازگشت آن حفظ شده باشد، می توانند از تکنیک های جدیدی بهره مند گردند. این تکنیکها مبتنی بر عدم برش پلک پایین و تخلیه نکردن چربی آن می باشد.
دقت کنید که تخلیه چربی از پلک پایین می تواند باعث چین و چروک بیشتر گردد و نیاز به استفاده از حجم دهنده در آینده را افزایش دهد، بنابراین در تکنیک های جدید ترمیمی از همان چربی و برجستگی زیر پلک استفاده ی بهینه صورت گرفته و با جابجا نمودن آن، گودی زیر چشم را می توان پر نمود. مزیت دوم این روش ها عدم نیاز به برش و در نتیجه باقی نماندن خط برش برروی پلک پایین است. البته به کارگیری این روش ها همگی مستلزم مشاوره و معاینات قبل از عمل می باشد.

منتشرشده در درمان

رابطه سیگار با پوست

مطالعات اپیدمیولوژیکی که بیش از دو دهه انجام شده، نشان می دهد که افراد سیگاری در مقایسه با غیر سیگاری ها شاهد پیری پوست و چین و چروک بیشتری هستند. از سال ۱۸۵۶م تاکنون تحقیقات بسیاری جهت بررسی اثرات سیگار برروی پوست بدن انجام شده است. البته اثرات سوء مصرف سیگار بر روی پوست ، هنوز به اندازه ی ارتباط آن با بیماری های شناخته شده ای مانند سرطان ریه، آمفیزم (گشادشدن کیسه های هوایی ریه) و برونشیت مزمن آشکار نشده است.

نشانه ها تاثیر سیگار کشیدن بر پوست :

ویژگی های بارز صورت یک فرد سیگاری که به عنوان پوست سیگاری نیز از آن یاد می شود شامل این موارد است

چین و چروک پوستی
رنگ چهره متمایل به قرمز- نارنجی در زمینه ای خاکستری و رنگ پریده حالت پف آلودگی ویا بیش از حد استخوانی (این افراد معمولا ظاهری پیرتر از سن خود دارند)

پوستی زرد، دارای ضخامت نامنظم که نشانه ی تخريب فیبرهای الاستیک بر اثر مصرف سیگاراست.
در عین حال افراد سیگاری زودتر و بیشتر دچار سفیدی مو می شوند.

سیگار، زمینه ساز بسیاری از تغییرات نامطلوب پوستی می باشد مانند: رنگ زرد انگشتان، چین و چروک صورت در زنان، ایجاد ضایعات پیش سرطانی، سرطان سلول اسکواموس در لب ها و مخاط دهان و اسپاسم عروقی. به علاوه مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف سیگار ارتباط مستقیمی با طاسی مردانه (آلوپسی آندروژنتیک) دارد.

مکانیسم تاثیر سیگار کشیدن بر پوست:

سیگار کشیدن سبب تغییر ساختار پوست شده و به وجوداورنده ی بیماری های پوستی با منشاء سیستم ایمنی می باشد. به عنوان مثال پوست افراد سیگاری به دلیل اثر ادرار آور نیکوتین در لایه شاخی (خارجی ترین لایه ی سطح پوست يا استراتوم کورنئوم) آب کمتری دارد. به احتمال زياد ماتریکس برون یاخته ای (متالوپروتئیناز) نقش مهمی در تغییرات پوستی ناشی از مصرف سیگار دارد که مشابه اثرات پیری زودرس حاصل تابش آفتاب است. سیگار کشیدن جریان خون مویرگی پوست را کاهش می دهد و سبب خفگی ایسکمی) بافت می شود بنابراین مواد غذایی و اکسیژن کمتری به پوست می رسد و مواد سمی در بافت تجمع بیشتری خواهند داشت.
فرآیند ترمیم زخم در پوست افراد سیگاری اختلال دارد. قبل از اعمال جراحی غیر اورژانسی مانند جراحی لیفت صورت، درم ابریژن و لیزرهای تخریبی پوست، حتما قطع سیگار توصیه می شود.

 

همراهی با COPD (بیماری ریوی احتقانی مزمن):

سیگار ریسک ابتلا به COPD را افزایش میدهد. مطالعات نشان داده است که سیگاری هایی که چروک های زیادی در صورت دارند بیشتر مستعد ابتلا به COPD هستند. به نظر می رسد که زمینه ژنتیکی در این مورد نقش دارد. درمان پیر پوستی ناشی از سیگارمطمئنا ترک سیگار هدف اولیه ایست که از طریق محصولات مختلفی مانند آدامس، چسب نیکوتین و داروهای ضدافسردگی امکان پذیر می گردد. هر  بیمار سیگاری حداقل یک ماه قبل از عمل جراحی الكتيو (غیر اورژانسی) باید سیگار را ترک کند تا پروسه ی ترمیم زخم دچار مشکل نشود. ہی زودتر و چین های ریز اطراف دهان را می توان با تزریق  فیلر پر کرد، تزریق کمی بوتاکس، انجام درم ابریژن و لیزر نیز موثر است.   استفاده از مکمل های حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان و رتینوئیدهای موضعی نیز توصیه  می شود.

منتشرشده در سلامت

خارج کردن چربی های اضافی از بدن (لیپوساکشن)

خارج کردن چربی های اضافی از بدن یا در اصطلاح لیپوساکشن شایع ترین اقدام پزشکی در راستای زیبایی است که هم اکنون در آمریکا انجام می شود.افرادی که از نظر فیزیکی تناسب اندام دارند
(یعنی بیش از 4 تا 8 کیلوگرم اضافه وزن ندارند) و همچنین از تغذیه ی مناسب نیز برخوردارند، ولی قادر به کم کردن چربی منطقه ای در بدن نیستند، بهترین کاندید برای این روش درمانی به شمار می روند. البته اغلب استعداد ژنتیکی نیز در این چاقی دخالت دارد. لیپوساکشن در هر قسمتی از بدن شامل: شکم و باسن،
پهلوها، پشت و کشاله ران، بازوها و سایر نواحی قابل انجام است.

کاربرد لیپوساکشن

این روش نه برای کاهش وزن، بلکه برای شکل دادن به بدن به کار میرود. اگرچه وقتی که حجم زیادی چربی  از بدن خارج می شود،کاهش وزن نیز اتفاق می افتد.
بیماران ایده آل برای این روش، اشخاصی هستند که بعد از لیپوساکشن، وزن خود را با تغذیهی صحیح و ورزش، کنترل می کنند. نتایج لیپوساکشن برای بیمارانی که وزن خود را ثابت نگاه دارند دائمی است. در گذشته تکنیکهای جراحی، تنها روشی بود که برای اینگونه چربی های اضافه مورد استفاده قرار می گرفت. البته این روش نیاز به بیهوشی عمومی و تزریق خون در حین عمل داشت.
دکتر جفري كلين، متخصص پوست، روش لیپوساکشن با بی حسی«تامی سنت» را ابداع کرد که امکان لیپوساکشن با بی حسی موضعی را فراهم می نماید. در نتیجه میزان خونریزی به حداقل می رسد و خطرات بیهوشی عمومی نیز با این روش کاهش می یابد.
 از زمانی که تکنیک لیپوساکشن بدین ترتیب انجام می شود، امنیت بسیار بالایی برای بیمار ایجاد شده است. عدم نیاز به بیهوشی عمومی، کاهش میزان خونریزی و بی نیازی از سرم تراپی،مزایای روش «تامی سنت» است.
همچنین به علت خاصیت ضدباکتریال لیدوکائین استفاده شده در این روش، خطر عفونت به حداقل می رسد.در حین بی حسی «تامی سنت» بیمار هوشیار است و همکاری مناسبی دارد، در نتیجه امکان تخمین درست از میزان ساکشن به وجود می آید. بنابراین احتمال نیاز به تكرار لیپوساکشن کمتر می شود.در «تامی سنت»، اپی نفرین بکار رفته خاصيت انقباض عروقی دارد و احتمال جذب بی حسی را کاهش میدهد و مدت زمان  بی حسی تا 24 ساعت بعد از عمل ادامه می یابد.

تامی سنت علاوه بر خارج کردن چربیهای منطقه ای، درموارد دیگری نیز کاربرد دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

1. استفاده در لبيوم

2. بیماری لیپوماتوز متعدد

3. تعریق بیش از حد زیر بغل
4. بوی بد زیر بغل

5. تخلیه هماتوم

6. سودوژنیکوماستی

7. لیپوساکشن مرحله ای برای کسانی که بصورت بیمارگونه چاق هستند.

روش های لیپوساکشن

سایر روش های لیپوساکشن با بی حسی موضعی تکنیک «تامی سنت»: شامل لیدوکائین و اپی نفرین به همراه نرمال سالین است که در ناحیه ی زیرجلد تزریق می شود و پس از آن ساکشن انجام می گردد.

تکنیک اولتراسوند

نیاز به تامی سنت فراوان دارد و سپس از پروب فلزی استفاده می شود که انرژی گرمایی را به بافت زیرجلدی منتقل می کند. تکنیک لیزر لیپوساکشن: در این روش، تامی سنت به همراه لیزرهای مختلف، به عنوان منبع گرمادهنده به چربی زیرجلدی استفاده می شود.

تکنیک لیپوساکشن به کمک نیروی پنوماتیک

در این روش لیپوماتیک) در واقع لیپوساکشن، با استفاده از کانولای مکنده و ویبره شونده انجام می پذیرد. این دستگاه با یک موتور پنوماتیک کار می کند که باعث فشرده شدن هوا از سه طریق ایجاد نوسان، چرخش و لرزش شده و این اقدام باعث حل شدن چربی می گردد.

این دستگاه موجب خارج کردن چربی، بدون هرگونه آسیب به عضلات، عروق خونی و اعصاب می شود. در لیپوساکشن به دلیل هوشیاری و همکاری مناسب فرد، جراح پوست می تواند در حین عمل، محل های ساکشن شده را کاملا بررسی کرده و نتیجه ی مطلوب را به دست آورد. در نتیجه نیاز به اقدامات ثانویه و عمل های مجدد را نسبت به روش های جراحی با بیهوشی عمومی کاهش داده است.


دوره نقاهت لیپوساکشن

بعد از عمل لیپوساکشن، بیمار دوره ی نقاهت بسیار کوتاهی دارد و بلافاصله می تواند به کار روزمره خود بپردازد. افراد بعداز عمل باید تحت رژیم درمانی مناسب قرار گیرند و ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهند. کاهش اشتها پس از عمل به مدت طولانی در بیماران از نتایج آن می باشد. میزان عارضه و خطر این روش تقريبا نزدیک به صفر است.منتشرشده در درمان

سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده های کشاورزی شهرداری کرج با اشاره به آتش سوزی بازارچه موقت پونه، این بازارچه را متعلق به سازمان ندانست و گفت: علت آتش سوزی بازارچه نصب سازه های غیر مجاز در محوطه بوده است.
به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت بهبد به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج ، بهروز ورمهمدی عنوان کرد: بازارچه موقت پونه تحت پوشش سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده های کشاورزی نبوده و طی تفاهم نامه ای میان مالک زمین، شهردار وقت و مدیر منطقه 5 فعالیت داشته است.

این مسول با اشاره به اینکه زمان فعالیت این بازارچه تا اردیبهشت ماه بوده و ادامه فعالیت آن غیرمجاز بوده است، بیان کرد: جانمایی سازه ها در این بازارچه نیز غیرمجاز بوده و دست فروشان خود برای نصب سازه اقدام کرده اند که این اقدام منجر به آتش سوزی شده است.

وی با بیان اینکه بازارچه های موقت: آزادگان، 45 متری گلشهر و بلوار شورا تحت نظارت سازمان بوده و در زمان مقرر جمع آوری شده اند، گفت: بازارچه پونه نیز به زودی تحت پوشش سازمان قرار می گیرد.

منتشرشده در رویداد