حامد

حامد

استان البرز هنوز کتابخانه مرکزی ندارد.

احمدعلی هراتی مدیر کل کتابخانه های استان البرز در نشست خبری که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار با بیان اینکه استان البرز با جمعیت بالای ۲ میلیون نفر فقط ۶۸ باب کتابخانه عمومی دارد، گفت: درتعامل خوبی که با استانداری البرز و شورای شهرکرج داریم مقرر شد تا در آینده ای نزدیک احداث کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار بگیرد.
احمد علی هراتی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز در نشست خبری که با اصحاب رسانه داشت تقارن هفته کتاب و کتاب خوانی با روز ۲۴ آبان ماه که به نام فیلسوف بزرگ و صاحب المیزان علامه آیت الله طباطبایی نامگذاری شده  را مایه افتخار کتابداران دانست.

وی افزود : اینکه در دین اسلام کتاب به عنوان معجزه نبی مکرم اسلام ذکر می شود نشان از جایگاه ارزشمند قرآن در دین مبین و فرهنگ اسلام دارد .
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز خاطرنشان کرد: البرزنشینان علاقمندی به علم و دانش را به خوبی نشان داده اند چراکه سرانه مطالعه دراین استان نسبت به سایر استان ها دررتبه بالاتری قرار دارد.
هراتی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و کتاب تعامل خوبی با شهرداری ها و شورای شهر صورت گرفته، افزود: این تعامل حکایت از آینده خوبی درحوزه کتاب و کتابخوانی دارد چراکه توسعه کتابخانه ها در شهرستان های البرز رو به رشد است.
وی با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی در البرز وجود ندارد، گفت: در تعاملی که با استانداری البرز و شورای شهرکرج داریم مقرر شد تا در آینده ای نزدیک احداث کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار بگیرد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز به جشنواره اهداء کتاب که اتفاق بسیارخوبی بود اشاره کرد و گفت: با همکاری شهرداری و سازمان پسماند کرج شهروندان می توانند با تماس با شماره ۱۳۷کتاب های خود را تقدیم کتابخانه های عمومی کنند.
وی اضافه کرد: از طریق اداره پست آدرس کتابخانه ها به درب منزل می آید تا از این طریق شهروندان کتاب ها ی خود را به کتابخانه های شهر اهدا کنند.
این مسئول به همایش شهرداران و دهیاران درموضوع کتاب وکتابخوانی اشاره کرد و گفت: این همایش که اولین بار در استان برگزار شد مقرر شد با هم اندیشی وهمیاری دهیاران و شهرداری ها برای توسعه کتابخانه های عمومی سطح شهر اقدامات خوبی صورت بگیرد.
هراتی با اعلام اینکه طرح اهدا کتاب از ۲۴ آبان ماه آغاز و تا ۲۴ آذرماه جاری ادامه دارد، خاطرنشان کرد: در آینده ای نه چندان دور، طرح های بیشتری در این زمینه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی به اجرا درمی آید.
وی در پایان با اشاره به اینکه البرز با جمعیت بالای ۲ میلیون نفر فقط ۶۸ باب کتابخانه عمومی دارد، گفت: امیدواریم با همکاری و تعامل با سایر ارگان ها به نتایج قابل قبول تری برسیم.
در پایان نشست خبری مدیر کل کتابخانه های استان البرز پاسخگوی پرسش های خبرنگاران بود.

منتشرشده در رویداد

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج، گفت: آموزش شهروندی با موضوع کاهش تولید پسماند الویت برنامه های این سازمان است.

 اصغر نصیری در جلسه هم اندیشی که با حضور آموزشگران طرح تفکیک برگزار شد، عنوان کرد: آموزش شهروندان مطابق با برنامه ریزی های صورت گرفته و طبق زمان بندی های پیش بینی شده هم اکنون در حال انجام است.

وی با اشاره به رهاوردهای مثبت این طرح فرهنگی، زیست محیطی عنوان کرد: پیوستگی و استمرار در اجرای طرح های شهروندی و طرح های مرتبط با کاهش آسیب های زیست محیطی از رمزهای موفقیت طرح های آموزشی است.

رییس سازمان مدیرت پسماند شهرداری کرج با تاکید بر ضرورت حضور مستمر آموزشگران در محل های تعیین شده، افزود: تحقق این مهم در واقع نقطه عطفی است برای اجرای موفق طرح و نیز زمینه را برای استقبال شهروندان از طرح های آموزشی فراهم می کند.

ساماندهی در جمع آوری کاغذ های باطله

وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص جمع آوری کاغذ های باطله ادارات توسط این سازمان بیان کرد: هم اکنون توزیع سطل های جمع آوری کاغذ های باطله در ادارات در حال انجام است و با توجه به استقبال مناسب از این اقدام، طرح توزیع گسترده سطل های جمع آوری کاغذ های باطله در دستور کار این سازمان قرار دارد.

نصیری در ادامه با بیان اینکه نصب سطل های طرح تفکیک در شهرک ها با استقبال و همراهی بی نظیر ساکنان مواجه شد، افزود: پیش از این عدم حضور به موقع خودروهای اجرای طرح تفکیک زمینه را برای بی اعتمادی شهروندان و در نهایت عدم شرکت آن ها در اجرای طرح فراهم کرده بود که خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده و افزایش نظارت ها این مشکل رفع شد.

وی همچنین از تهیه شیوه نامه و دستورالعمل آموزش طرح تفکیک از مبدا خبر داد و گفت: این شیوه نامه در راستای اجرای هر چه بهتر طرح های شهروندی تدوین شده است.

نصیری با تاکید بر اینکه برنامه ریزی به منظور انجام نظرسنجی از شهروندان یکی از مهمترین برنامه های سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج است، عنوان کرد: تحقق این مهم با هدف شناسایی خلاءهای شهری در راستای طرح تفکیک از مبدا صورت می گیرد و طی آن شهروندان مناطق می توانند مشکلات را رصد و سازمان را در چگونگی اجرای بهتر طرح های زیست

محیطی یاری کنند.

گفتنی است در این جلسه علاوه بر رصد مشکلات شهری و زیست محیطی، نحوه آموزش تفکیک از مبدا در مدارس و ادارات رصد شد.

همچنین در این جلسه مقرر شد افرادی که در اجرای طرح های زیست محیطی احساس مسئولیت بیشتری دارند به منظور مشارکت در اجرای طرح های سازمان شناسایی و به تبع آن نیز بهترین محله در اجرای برنامه ها و طرح های شهروندی انتخاب شوند.

قابل ذکر است، سازمان مدیریت پسماند در نظر دارد افراد فعال در تفکیک پسماند را به لحاظ بهداشتی و پزشکی مورد معاینه قرار دهد.

منتشرشده در رویداد

دربارة اكثر پيشرفت هاي علمي و تكنولوژيكي اين سؤال در ذهن ایجاد می شود كه مزایای آن ها بيشتر است يا معایبشان؟ يكي از چالش برانگيزترين اين مباحث در مورد رايانه و بازي هاي الکترونیکی است.

امروزه دسترسی کودکان و قشر جوان به بازی‌های الکترونیکی به راحتی امکان پذیر است و تعداد سایت‌های اینترنتی ارائه دهندة خدمات بازی های آنلاین روز به روز در حال افزایش است؛ در حالی که اکثر والدین نسبت به خطرات استفاده از برخی از این بازی‌ها بی‌اطلاع هستند.

هرچند از منظر برخی از کارشناسان، بازی های رایانه ای می تواند اثرات مثبتی مانند تکامل شخصیت و رفتار، پرورش استعدادها، افزایش بهره هوشی، ایجاد خلاقیت، پرورش تمرکز و دقت و ... را به همراه داشته باشند؛ اما متأسفانه برخی از این بازی ها حاوی موضوعاتی نظیر خشونت، مسائل غیراخلاقی، تعاملات جنسی، شیطان پرستی، مسلمان کُشی، نسل کُشی و

می باشند و سبب تقویت حس پرخاشگری، انزوا طلبی، افت تحصیلی در شخص می شوند و نوجوان بدون آنکه از آثار مخربی که بر ذهنش وارد می شود، مطلع باشد؛ مراحل مختلف بازی را تا انتها دنبال می کند.

از آنجا که بازار و نفوذ بازی‌های الکترونیکی روز به روز گسترده‌تر می‌شود، والدین باید درخصوص اینکه چگونه می توان از آسیب‌های ذاتی برخی از این بازی ها جلوگیری کرد، نکاتی را بدانند.

 مدت زمان استفاده از بازی های الکترونیکی را برای فرزندانتان محدود کنید.
 به شرح و توضیح بازی و گروه سنی متناسب برای بازی دقت کنید.
 فرزندان خود را با بازی های موفق بومی که با فرهنگ ملی و دینی ایران مطابقت دارند، آشنا نمایید.
 بعضی از باز‌ی‌ها تمرینی برای یادگیری مهارت‌های زندگی هستند، معلم شایسته ای را برای فرزندان خود انتخاب کنید و در تهیه و انتخاب بازی های رایانه¬ای فرزندانتان سهیم باشید.
 در مورد محتوای بازی (این‌که در بازی چه اتفاقی خواهد افتاد؟) از فرزند خود سؤال کنید.
 بهتر است بازی های خلاق و علمی که کودکان باید به وسیلة آن¬ها، معماهایی را حل کنند، بیش از بازی های دیگر مورد توجه قرار گیرند.
 با استدلال و منطق آسیب هایی را که ممکن است فضای مجازی و برخی از بازی های کامپیوتری به دنبال داشته باشند، به فرزندانتان متذکر شوید.
 وقت بیش تری را به کودکان و نوجوانان خود اختصاص دهید.

فاطمه سلطانیان – معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز

منتشرشده در روان

دکتر مهدی جوهری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز در یادداشتی به وضعیت کودکان طلاق بعد از متارکه والدین آنها پرداخته است.

در این یادداشت آمده : 

دو مسأله‏ اساسی که بعد از طلاق از جانب والدین مورد اختلاف قرار می‏گیرد، مسأله‏ حضانت و ملاقات با کودک و کم و کیف آن می‏باشد. پس از صدور حکم ملاقات توسط دادگاه، یکی از مسائل مورد کشمکش میان والدین، محل ملاقات است. رویه معمول در ملاقات کودکان این بوده که دادگاه به ملاقات در محل کلانتری حوزه اقامتِ کودک حکم می ‏داد.

بدیهی است که کلانتری‏ ها به واسطه محیط فیزیکی، تردد افراد و طرح پرونده‏های کیفری و در برخی موارد تحقیق از متهمین، محیطی پُرتنش‏ و آسیب‎زا به حساب می‏ آیند. از سوی دیگر امکان نظارت موثر و پیشگیرانه در خصوص آسیب‏های محتمل در زمان ملاقات میسر نمی ‏باشد.

لذا، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز طبق تبصره ماده 41 قانون حمایت خانواده و تصریح آن در الزام دستگاه قضایی به تأمین سازوکارهای مناسب با مصالح کودکان جهت مشاوره حضوری و ملاقات با والدین در بهمن ماه 1395 اقدام به راه اندازی مراکز مناسب جهت ملاقات فرزندان طلاق در سطح استان البرز (در محل دادگاه‏های خانواده)

نمود. این اقدام در راستای اجرای برنامه‏ اداره کل فرهنگی و اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‏ قضائیه و با همکاری ادارات سازمان بهزیستی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت و درمان و سایر مراکز ذی‏ربط می ‏باشد.

ماده 1174 قانون مدنی، پیرامون نحوه ملاقات کودکی که پدر و مادرش از یکدیگر جدا شده ‏اند بیان می‏دارد «... هر یک از ابوین که طفل، تحتِ حضانت او نمی ‏باشد حق ملاقات طفل خود را دارد.» تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن‏ها در صورت اختلاف با محکمه است.

طبق نظر روانشناسان و متخصصان تعلیم و تربیت، نقش و کارکردهای خانواده می‏تواند هم در جنبه مثبت آن یعنی ایجاد کانون امنیت و آرامش و هم در جنبه منفی‏ آن، یعنی ایجاد آسیب اجتماعی، بسیار مهم و تأثیرگذار باشد. از جمله چهره‏ های منفی پدید آمده از درون این نهاد اجتماعی، بروز آسیبی تحت عنوان «طلاق» است. خود این پدیده آثار مخرب دیگری را با خود به

همراه دارد که موجب ایجاد ناهنجاری‎‏های اجتماعی بسیاری می‏ شود. در سایه تیره طلاق، شاهد گسستن لطیف ‏ترین پیوندهای اجتماعی هستیم. عمیق ‏ترین مِهر و محبت‏ هایی که در عشق متجلی می‏گردد، از میان رفته و از سوی طرفین نادیده گرفته می ‏شود.

فرزندان طلاق، ناخواسته درگیر تضادهای حاصل از این پدیده شده که نه توان درک آن را دارند و نه تاب کنارآمدن با آن را. متأسفانه برخی از والدین به تعهدات خود مبنی برتهیه مقدمات ملاقات عمل نمی‏ کنند و به ناچار با دخالت نیروی انتظامی ملاقات صورت می‏ پذیرد.

در حالی که این اقدام باعث آسیب ‏های روحی و روانی جدی به کودکان طلاق می ‏گردد. این ملاقات‏ها و ترس و اضطراب ناشی از آن به جای اینکه موجب آرامش روحی و التیام آلام ناشی از طلاق شود، موجب مشکلات رفتاری، عاطفی، سلامتی و تحصیلی آن‏ها می ‏گردد. 

طبق آیین‏نامه اجرایی قانون مذکور، رئیس کل محترم دادگستری استان البرز با صدور دستوراتی در هر حوزه قضایی، محل‏هایی را با فضای مناسبِ روحیات اطفال با همکاری و استفاده از منابع انسانی سازمان‏های ذی‏ربط اختصاص داده است.

تعداد کافی مددکار (به ویژه زنان) و در صورت نیاز مأمور نیروی انتظامی نیز جهت تغییر و تحولات کودکان، مشاوره حضوری و نگهداری از فرزندان مراجعین به دادگاه های خانواده همه روزه حتی پنج شنبه و جمعه‏ ها در این مراکز حضور دارند.

ثبت مشخصات والدین و جزئیات مربوط به پرونده‏های آن‏ها و تحلیل‏های آماری صورت گرفته درخصوص مراکز مذکور در استان البرز طی بازه زمانی پانزدهم فروردین 96 لغایت 20 آبان 96  نشان می ‏دهد مراجعه والدین به این مراکز با سیر صعودی روبرو بوده که 7/57 درصد از تغییر و تحولات کودکان، مربوط به دختران و 22/42 درصد آن مربوط به پسران می‏ باشد.

از این تعداد 77/17 درصد زیر 3 سال، 77/57 درصد بین 3 تا 7 سال، 55/15 درصد 7 تا 9 سال و 88/8 درصد آن بالای 9 سال می ‏باشند. با کمی دقت در آمار مذکور مشهود است بالاترین آمار تغییر و تحولات کودکان مربوط به سنین 3 تا 7 سال بوده که پیچیده ترین دوره زندگی و دوره‏ ی مهم و طلایی تربیت کودکان به ویژه کودکان طلاق است. این امر نشان دهنده اهمیت و

جایگاه ویژه این مراکز و نیاز به تبدیل آن‏ها به محل تربیت و تفریح کودکان می‏ باشد. حال کودکان طلاق در استان البرز و سایر استان‏های کشور به مدد دستگاه قضایی، مدتی است که جهت ملاقات با والدین خود در محیطی آرام و امن‏ تر، از آسیب ‏های بیشتر در امان می ‏باشند. اما این پایان کار نیست.

منتشرشده در روان
رییس گروه بهداشت و اماکن سازمان دامپزشکی کشور گفت: دیدن برچسب یا مهر دامپزشکی بر لاشه پیش از قطعه کردن آن حق مردم است و آن ها می توانند به عنوان حق شهروندی از قصاب ها بخواهند تا برچسب را به آن ها نشان دهد.
منتشرشده در بهداشت

یکی از موارد مهم سلامتی، داشتن وزن متعادلی است که مناسب شما باشد.

بهترین راه برای یافتن وزن متناسب، مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه است که می‌تواند وزن شما را با هنجارهای سالم مقایسه کرده و در رسیدن به اهداف واقع‌بینانه، به شما کمک کند. ضمن آنکه مهم‌ترین نکته در رسیدن یا ماندن در یک وزن سالم، ‌ ورزش منظم و رعایت عادات غذایی مناسب است.

برخی افراد به غلط گمان می‌کنند که ورزش کردن و تغذیه مناسب، نیاز به تلاش بسیار و برنامه‌ریزی بسیار دقیقی دارد اما بهترین کار برای به کار بردن این نکات در زندگی، ایجاد تغییرات کوچک است که به تدریج تبدیل به بخشی از زندگی روزمره ما خواهد شد.

نوجوانان باید روزانه به مدت ۶۰ دقیقه یا بیشتر به فعالیت بدنی بپردازند. فعالیت بدنی را نمی‌توان هم‌معنی با انجام حرکات پیچیده و یا حضور مداوم در باشگاه ورزشی دانست.

نکته مهم در فعالیت ورزشی این است که در هفته بتوانیم توازن صحیحی از فعالیت‌هایی نظیر حرکات هوازی، قدرتی و انعطافی داشته باشیم و ورزش را به یک عادت تبدیل کنیم و آن را در برنامه‌ریزی روزانه خودمان قرار دهیم.

در صورتی که به صورت منظم در تمرین ورزشی خاصی شرکت می‌کنید، مشکلی در ورزش کردن به مدت یک ساعت در روز نخواهید داشت. با این حال بسیاری از ما به سبب اشتغال به فعالیت‌های مختلف، اختصاص ۶۰ دقیقه از اوقات روزانه به ورزش، برایمان مدت زمان طولانی به نظر می‌رسد. راه‌حل این مشکل تقسیم کردن مدت زمان ورزش به زمان‌های کوتاه‌تر در طول روز

است.

همانطور که با خوردن کمی تنقلات می‌توان از گرسنه شدن جلوگیری کرد، داشتن یک ورزش کوتاه‌مدت هم می‌تواند سطوح انرژی را بالا نگه دارد بنابراین با ۱۵ دقیقه زودتر بیدار شدن و انجام حرکات کششی می‌توان روز خوبی را آغاز کرد.

۱۵ دقیقه پیاده‌روی سریع یا دویدن آرام قبل از ناهار، مکمل حرکات ورزشی صبح خواهد بود. همین کار را بعد از مدرسه و محل کار نیز دنبال و سعی کنید فاصله بین خانه تا مدرسه را پیاده یا با دوچرخه طی کنید. از پله‌ها بالا بروید و در فواصل بین کلاس‌های خود نیز قدم بزنید. بدین ترتیب در مجموع موفق شده‌اید به راحتی ۶۰ دقیقه تمرین روزانه خود را انجام دهید.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در عین حال توصیه می‌شود از امروز قدم زدن در فضای آزاد را شروع کنید، به‌جای استفاده از آسانسور از پله‌ها استفاده کنید، به‌جای استفاده از وسایل نقلیه، از دوچرخه استفاده کنید یا در فواصل کوتاه‌تر پیاده‌روی کنید، زمان‌های تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر و بازی‌های ویدیویی را محدود کنید، ورزش مورد علاقه خود را انتخاب کرده و به انجام آن

بپردازید و مطمئن شوید که فعالیت فیزیکی شما، سبب افزایش ضربان قلب، تنفس بیشتر و ایجاد تعریق می‌شود.

منتشرشده در ورزش

شاید شما نیز تصویری از یک نسخه، که سفر و گردش را برای یک بیمار تجویز کرده، در فضای مجازی دیده باشید. اظهار تعجب و لبخند از این نوع تجویز، نخستین واکنش مشاهده کنندگان است. تجویزهایی که بیماران را به سفر، گردش و حضور در طبیعت و یا ورزش هایی مانند ماهیگیری تشویق می کند. ممکن است این تجویزها با واقعیت منطبق نباشد ولی نمی توان از نقش سفر، گردش و مسافرت در آرامش روح و روان چشم پوشی نمود. چه رازی در مسافرت نهفته است که تجویز آن توسط پزشک می تواند دوای یک درد باشد.
تصور کنید در دامنه کوه، در هوای بارانی ملایم، روبروی یک جنگل انبوه زیر آلاچیق نشسته باشید، وقتی خود را به جریان طبیعت بسپارید قطعا بعد از دقایقی ذهن شما از دغدغه های کاری و زندگی روزمره خالی خواهد شد و انبساط خاطر به شما دست خواهد داد. چه اتفاقی افتاده که بشر امروز برای رسیدن به آرامش دست به دامان سفر شده است؟ مجموعه ای از این پرسش ها دست به دست هم داد تا نقشی که سفر می تواند در زندگی جامعه مدرن امروزی داشته باشد موضوع گفتکوی نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت«بهبد» با احمد ترکاشوند معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز قرار گیرد.
اهمیت و جایگاه ویژه سفر در دین اسلام
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در ابتدای صحبت های خود به وسیع بودن موضوع سفر پرداخت و اظهار داشت: آن چیزی که موضوع این گفتگو قرار گرفته، خود دلیل شکل گیری صنعتی به نام گردشگری شده، که میزان قابل توجهی از چرخه مالی کشورها به آن وابسته است و یا تنها منبع درآمدی برای برخی کشورها شده است. امروزه، سفر فراتر از تصوراتی است که در اذهان افراد جامعه به آن پرداخته می شود، مبادلات مالی که در نتیجه سفر شکل می گیرد این صنعت را در رده صنایع پردرآمد قرار داده و بسیار گسترده تر از آن است که خواسته باشیم در یک گفتگوی چند دقیقه ای به آن بپردازیم.
موضوع سفر و گردشگری موضوعی است که از هر سو می توان به آن پرداخت. اگر به لحاظ دینی به آن بنگریم فریضه حج که مستلزم سفر می باشد در فروع دین اسلام جای گرفته و بر اساس آموزه های شریعت هر فرد مسلمان که توانایی مالی داشته باشد باید این سفر معنوی را به جا آورد. علاوه بر این از دیر باز در طول تاریخ- چه تاریخ واقعی و چه اساطیری- بشر برای انتقال مفاهیم از قالب سفرنامه استفاده نموده که کتاب ارداویرافنامه نمونه اساطیری آن است.
و اما موضوع مطرح شده – تاثیرات سفر بر روی سلامت- خود احتیاج به واکاوی و بررسی دارد. موضوع سلامت جسم و روان از مهمترین موضوعاتی است که جوامع امروزی با آن درگیر هستند. در واقع اگر بپذیریم ارتباط مستقیمی بین سلامت جسم و روان وجود دارد در آن حالت فکر می کنم پیرامون این دو موضوع متفاوت، باید صحبت کنیم. اگر اجازه دهید ابتدا در مورد خود «سفر» به گفتگو بنشینیم و بعد به تاثیراتی که سفر می تواند بر سلامت روح و روان داشته باشد بپردازیم.
تعریف سفر
سفر مجموعه ای از آگاهی های پیش بینی شده و نشده است که مسافر در طول سفر به دست می آورد حال این سفر ممکن است قبض و بسط روح و یا ممکن است سفر در یک محدوده جغرافیایی باشد مانند سفر جهانگردان، بنابراین، حرکت، یک اصل پذیرفته شده در سفر است که معتقدم، سفر، به معنای حرکت به سمت آگاهی و تجربه است. البته امروزه کارشناسان گردشگری اعتقاد دارند که تجربه در سفر جایگاهی ندارد و از اهمیت زیادی برخوردار نیست، یعنی هر آنچه که برای بشر در سفر اتفاق می افتد تجربه نیست بلکه آگاهی است که انسان به آن دست پیدا می کند به عبارت دیگر سفر در پاسخ به یک نیاز درونی که همان انگیزه است شکل و در پاسخ به این انگیزه تجربه آگاهی و یادگیری به دست می آید.
ارتباط سفر و توسعه یافتگی
بر اساس ساختار فیزیولوژیکی و مجموعه نیازهایی که بشر دارد، قطعا سفر در دسته نیازهای ابتدایی و حتی ثانویه او جای نمی گیرد، حال اگر با اغماض آن را در دسته نیاز ثانویه محسوب کنیم، پاسخگویی به این نیاز ثانویه ارتباط مستقیم با توسعه یافتگی جوامع دارد، یعنی یک جامعه هر چه توسعه یافته تر باشد تلاش می کند تا نیازهای ثانویه شهروندان خود را برآورده سازد و یا به عبارتی آن نیازهای ثانویه را به نیازهای اولیه تبدیل نماید.
در حال حاضر، در کشورهای توسعه یافته، فرایند تبدیل نیازهای دوم و سوم به نیازهای اولیه در حال رخ دادن و شکل گیری است. اعتقاد دارم اگر کشوری نیازهای ثانویه را به نیازهای اولیه تبدیل نماید در مسیر توسعه یافتگی قرار دارد بنابراین سفر یکی از شاخصه های توسعه یافتگی قلمداد می شود، بنابراین هر چه این فرایند سرعت بیشتری داشته باشد به همان اندازه سرعت توسعه یافتگی آن کشور بیشتر است. در واقع در این فرایند سفر و توسعه یافتگی و مردم سه ضلعی هستند که در این بحث به آن پرداخته می شود و مبحث مورد نظر ما است.
چرایی اهمیت سفر
در فرهنگ عامه آب مظهر پاکی است و اگر همین مظهر پاکی در یک جا دچار سکون و بی حرکتی شود به گنداب تبدیل می شود. برای شادابی باید پویا بود و حرکت نمود، سفر می تواند این نقش را داشته باشد. پیشتر به ارتباط توسعه یافتگی و سفر اشاره نمودم، در ادامه به ارتباط رفاه اجتماعی و سفر اشاره می کنم، به همان میزان که مردم اوقات فراغت و اعتبار و قدرت مالی دارند، سفر رخ می دهد و انجام می شود. در کشورهای توسعه یافته مثل شرق آسیا سفر حتی جایگاه آموزشی دارد و پیدا کرده به این صورت که گروه های دانش آموزی را برای اردو به کشورهای دیگر می فرستند، یعنی سفرهای خارجی آموزشی برای دانش آموزان خود در نظر گرفته اند. یا اینکه برخی کشورها سفرهای یارانه ای به شهروندان خود در سنین خاص می دهند و یا اینکه اگر خواسته باشند به مدیران خود پاداش دهند از گزینه سفر استفاده می کنند.
سفر، خود یک چالش است
ذات سفر با تغییر همراه است سفر می تواند موجب تغییر در فرهنگ جامعه شوداگر خواسته باشم از منظر شخصی به مفهوم سفر نگاه کنیم هر گونه تغییری سفر محسوب می شود. همان گونه که در ابتدای بحث اشاره شد قبض و بسط روح، خود یک سفر محسوب می شود پایان شما در این دنیا آغاز شما در یک دنیای دیگر خواهد بود، هر تغییری حتی تغییراتی که مورد سلیقه ما نباشند که چشم انداز جدیدی ایجاد می کند خود سفر محسوب می شود.
تغییر، مهمترین مولفه ای است که بر روی انسان تاثیر می گذارد، ذهنی که درگیر تغییر می شود حساس تر و بیناتر می شود و چه عاملی بهتر از سفر می تواند روح را جلا ببخشد و این تغییر را ایجاد کند و به آرامش برساند. وقتی از یک فضایی به یک فضای دیگر می رویم حتی اگر ذهنی باشد در فرد ایجاد لذت می کند. علاوه بر این در سفر، انسان باید رفتارهای مخصوص سفر داشته باشد که ممکن است برای مسافر یک چالش باشد، چالش موجب زنده نگه داشتن ذهن می شود و سفر رویدادی است که انسان دستخوش چالش های مختلفی می شود.
تغییر رفتار و کنش هایی که مسافر در طول سفر دارد منبعث از زمان، مکان و موقعیتی که در آن قرار می گیرد است، وقتی وارد یک فضای جدیدی می شوید اگر ماندگاری فرد در آن فضا بیشتر باشد قطعا از محیط تاثیر خواهد گرفت به عنوان مثال گردشگری که مدت زمان زیادی در یک کشور باقی بماند وقتی به کشور خود باز می گردد تاثیرات ماندگاری خود را در کشور میزبان به همراه خواهد داشت.
رفتارهای متقابلی که بر اثر سفر بروز و ظهور پیدا می کند از دیگر ویژگی های سفر است به عبارتی مسافر در جایی که سفر کرده با رفتارش اعلام می کند که چگونه با وی رفتار شود اگر فردی وارد یک کشور جنگ زده شود می توان گفت که محیط و مسافر بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند یا وقتی فرد وارد یک محیط شاد و پر انرژی می شود می توان تاثیر محیط را بر فرد به نظاره نشست.
تاثیرات سفر در ابعاد مختلف زندگی انسان
اگر به عنوان یک ناظر و کارشناس نمی توان تاثیر مسافرت را بر روی فرهنگ نادیده گرفت به طوری که تاثیرات حاصل از سفر را می توان در خلق آثار ادبی را مشاهده نمود. وقتی با اثر جاودانه شاهنامه مواجه می شوید قهرمانان این اثر همواره در حال پویایی و سفر هستند که در هر مرحله در نتیجه سفر، قهرمانان به یک آگاهی و پختگی می رسند. سفر رستم به مازندران و عبور از هفت خوان از جمله بخش های سفری شاهنامه است و یا منظومه ایلیاد و اودیسه که هر دو اثر در قالب سفر خلق شده اند و در هر مرحله از این دو اثر قهرمان داستان بر اثر سفرهایی که انجام می دهد به اگاهی و دانش می رسد. در ابتدای گفتگو به ارداویرافنامه اشاره شد که نمونه غربی آن کمدی الهی دانته است که در قالب سفر به دوزخ، برزخ و بهشت نوشته شده است.
سفرهایی که تاریخ بشر را دگرگون ساخته اند
به تاثیر گذاری سفر در ابعاد و بخش های مختلف زندگی بشر اشاره شد، باید اذعان نمود که در حال حاضر و زمانه ما سفر یک عامل اولیه محسوب می شود و جنس آن با گذشته تفاوت دارد. در ادوار گذشته، سفر عامل ثانویه بوده و بشر به دلایل دیگری حرکت می کرده که سفر در عرض آن اقدام قرار می گرفته به عنوان مثال رسیدن به کشور هند و تجارت باعث حرکت کریستف کلمب و در نتیجه کشف قاره جدید شد و مسیر تاریخ جهان تغییر پیدا کرد ولی در حال حاضر سفر خود انگیزه محسوب می گردد و مردم جهان امروز برای خود سفر به مسافرت می روند.
سفر،پدافند غیر عامل است
سفر را می توانیم برای بسیاری از امراض به عنوان یک پدافند غیر عامل تلقی نمود. قبل از اینکه دچار خموشی و وادادگی شوید با مسافرت و ایجاد نشاط و شادابی ناشی از آن به بدن تان شوک وارد کرده اید و از خمودگی روح و جسم تان جلوگیری کرده اید. مسافرت یک عامل پیشگیرانه است که با انجام آن و تغییر فضا و مکانی که رخ می دهد در بدن ایجاد آرامش می کند.
در کشورهای توسعه یافته که برنامه ریزی حرف اول را می زند، برای پرورش نسل سالم، قوی و قدرتمند به افراد زیر 18 سال یارانه سفر می دهند؛ در اتحادیه اروپا، برای رسیدن به مسافرت بی دردسر مرزها و تشریفات اداری حذف شده اند. با این تفکر و تجربه من و همکارانم به عنوان کارشناس گردشگری سعی داریم تا سفر را به یک موضوع و انگیزه اولیه تبدیل نماییم. حتما جمله معروف «مقصد هدف نیست بلکه مسیر هدف محسوب می گردد» را شنیده اید، با این بینش سعی داریم تا مردم را به سفر کردن تشویق نماییم در پایان توجه خوانندگان را به دو سفر بزرگ معنوی و مذهبی جلب می نمایم کنگره عظیم حج و حماسه پیاده روی مراسم اربعین امام حسین علیه السلام که هر دو در قالب سفر زیارتی و معنوی جای می گیرند، دو رویداد بزرگ مسافرتی هستند که توجه جهانیان را به خود جلب نموده و عرضم را با این حدیث نبوی که می فرماید « در طلب علم باشید حتی اگر برای یادگیری آن مجبور به سفر کردن به چین باشید» به پایان می رسانم.

 

منتشرشده در گشت و گذار

موضوع پدافند غیرعامل قدمتی به اندازه‏ ی تاریخ زندگی بشر دارد، از زمان شکل گیری جوامع انسانی، امنیت همواره از دغدغه های اصلی انسان بوده است. انسان‏ های اولیه برای در امان ماندن از تهاجم حیوانات وحشی ودشمنان احتمالی خود به غارها، بالای درختان و دیگر مأمن‏ های طبیعی پناه می‏ بردند. با شکل‏ گیری تمدن‏ های اولیه در جهان که با وقوع جنگ همراه بود، انسان ‏ها اصول اولیه‏ ی پدافند غیرعامل را به صورت جوشن و سپر برای حفاظت انفرادی و برج، بارو، قلاع محکم و مرتفع برای تأمین امنیت گروهی به صورت گسترده‏ ای رواج دادند. با توسعه و پیشرفت جوامع بشری، نوع پدافند غیر عامل نیز توسعه یافته و هر کشور بنا بر مقتضیات خود نوع خاصی از اقدامات را برای پدافند غیر عامل خود تعریف نموده است. با این بینش،نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت، برای آشنایی بیشتر با اقدامات انجام شده در حوزه پدافند غیر عامل بهداشت و درمان با دکتر مهرداد بابایی مدیرمرکزحوادث وفوریت های پزشکی استان البرزگفتگو نموده که در ادامه می آید.
پدافند غیر عامل
پدافند غیر عامل به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ای که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن می شود. بطور ساده پدافند غیرعامل در چرخه مدیریت بحران در مرحله آمادگی و پیشگیری قرار می گرد. از زمان های دور انسان همواره زیرساحت هایی را فراهم کرده تا در برابر تهدیدات ایستادگی کنند. امروه با تغییر در نوع تهدیدات ، واژه ها مسلما اقدامات و راهکارهای مقابله و پیشگیری نیز تغییر پیداکرده است.
در گذشته دشمنان برای پیروزی در کارزار ها بغییر از ادوات جنگی از روش های بدون هزینه ولی با وارد کردن بیشترین تلفات استفاده می کردند روشی که نتها تا به الان فراموش نشده بلکه با پیشرفت علم و تکنولوژی پیشرفت بسزایی داشته است. به طور کلی تمهیداتی که برای خنثی ساختن اقدامات دشمن انجام می شود را می توان پدافند غیر عامل تعریف نمود پدافند غیر عامل دفاع غیر نظامی در برابر دشمن است. با اشاره به اقدامات ایالات متحده و تحریم هایی که اخیرا علیه کشور مان وضع شده آمادگی مقابله با این تحریم ها در حوزه اقتصادی یک نوعی از پدافند غیر عامل محسوب می گردد .
پدافند غیر عامل در حوزه سلامت
در حوزه سلامت دشمنان و سودجویان با استفاده از تبلیغات و روش های عوام فریبانه تهدیداتی را در جهت به خطر انداختن سلامت جوامع و گروه های آسیب پذیر انجام می دهند
از جمله اقدامات آنها هدف قرار دادند جوامع جوان و رو به رشد به جهت رسیده به اهداف و منافع خود با تولید و توزیع داروها و مکمل ها ، نوشیدنی های غیرمجاز و ارزان، محصولات آرایشی و بهداشتی با ترکیبات مضر و ... می باشد.
واژه دشمن و اینکه چه کسانی دشمن هستند کار سختی می باشد. در تعاریف دشمن یک نفر و یا جامعه ای و یا مجموعه افراد و کشورهایی که به دنبال منافع خود از به هرکاری دست می زنند تا به اهداف خود برسند، بنابراین در دنیای امروز نمی توان یک یا دو کشور را دشمن قلمداد کرد بلکه باید آمادگی مردم، جامعه سازمان ها و نهاد های مهم کشوری را ارتقا داد و در مقابل هر تهدیدی آماده بود. آماده بودن به معنای انجام یکسری اقدامات در جهت پیشگیری و یا انجام پاسخ به موقع در مقابل تهدیدات ها است. هر سازمان و نهادی باید بتواند تهدیدات و مخاطرات حوزه تخصصی خود را باید ارزیابی کند، آسیب پذیری های خود را بشناسد و برای هر تهدیدی برنامه ریزی انجام دهد تا زمان مواجهه ا تهدید بتواند پاسخ موثر و بموقعی را بدهد تا خسارات و تلفات به حداقل خود برسد
توجهی که به پدافند غیر عامل می شود
امروزه تمامی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در صدد هستند با شناسایی تهدیدات و تدوین سناریو های مختلف، بتوانند قبل از وقوع حادثه، به آن پاسخ بدهند. توجه به زیر ساخت های حیاتی مهم و حساس کشور از ارکان مهم در اصول و مبانی پدافند غیرعامل می باشد، اینکه قبل ساخت و ساز هر پروژه ای و یا استفاده از هر نوع تکنولوژی از اصول و پیوست های مبانی پدافندغیرعامل استفاده می کنند
به خاطر داشته داشیم هر اقدامی که عمدی و بدون استفاده از جنگ افزار ها جامعه ای را تهدید می کند و به زیر ساخت ها و ظرفیت های آن کشور آسیب وارد می کند شامل اصول استفاده از پدافندغیرعامل می باشد. در استان البرز به مانند سایر استان ها چند سالی هست تمامی نهاد سازمان ها به شناسایی تهدیدات ومخاطرات اختصاصی حوزه ی کاری خود پرداختند و به دلیل اینکه این استان درموقعیت جغرافیایی خاصی قرار دارد این تهدیدات نه تنها استانی بلکه بصورت منطقه ای و گاهی ملی دیده شده است. مخاطرات در حوزه پدافند غیرعامل در هر نهاد شهر شهرستان و استان با یکدیگر متفاوت می باشد . اهمیت این موضوع با تشکیل سازمان پدافندغیرعامل به نام سازمان پایداری ملی با دستور مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ، پیش از پیش مشخص می شود و متعاقب آن نام گذاری یک هفته در سال به نام هفته پدافند غیرعامل نشان دهنده اهمیت این موضوع می باشد
آشنایی مردم با پدافند غیر عامل
پدافند غیرعامل در حوزه های سایبری، زیستی(انسان،دام،کشاورزی،مواد غذایی و دارویی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی) ، پرتویی، شیمیایی، کالبدی،اقتصادی و مردم محور فعال می باشد. یکی از فعالیت های مهم در حوزه پدافندغیرعامل فعالیت های" مردم محور" می باشد و این بدان معناست که مردم خود از اهداف دشمنان جهت دستیابی به منافع با آسیب زدن به آنها می باشد. بنابراین امروزه مردم باید تهدیدات و مخاطرات مختلف را بشناسند و در برابر آن آمادگی لازم را بدست آورند . برای داشتن جامعه ی سالم، آموزش و در اختیار قرار دادند منابع اطلاعاتی درست از مهترین اقدامات حوزه سلامت می باشد. با رشد شبکه های اجتماعی و دسترسی افراد با هر گروه سنی به این نوع رسانه ها خود می تواند تهدیدی برای سلامت جامعه باشند. تبلیغات گسترده دارو های انرژی زا، داروهای تناسب اندام و توزیع و دسترسی راحت مردم، سموم گیاهی، آلودگی منابع آب و غذا به دست مردم می تواند زنگ هشداری برای نظام سلامت باشد. هر اقدامی که مردم در جهت حفظ آمادگی و یا پیشگیری در برابر تهدیدات انجام می دهند می تواند در حوزه پدافندغیرعامل باشد مانند پیش بینی داشتن جعبه کمک های اولیه و یا کپسول آتش نشانی و شرکت در آموزش های همگانی کمک های اولیه و اقدامات درمانی ابتدایی، امداد و نجات و تحقیقات موسسه های معتبر بین الملی نشان می دهد برخی این داروها، نوشیدنی ها دارای ترکیباتی هستند که در طولانی مدت عوارض جبران ناپذیری را بر جامعه برجا می گذارد مردم و خصوص خانواده ها باید نسبت به مصرف اینگونه داروه ها و مکمل ها هوشیار باشند
نقش پدافند غیر عامل در زمان صلح
تاریخ نشان داده است هیچگاه جهان طور مطلق در صلح نبوده و عدم جنگ های نظامی نشان دهنده وجود صلح در جهان نیست چرا که جوامعی که در هر حوزه ای آسیب پذیر بودند با ساده ترین روش ها مورد هجوم سودجویان و دشمنان خود قرار گرفته اند مهمترین اقدامی که در این زمان قابل انجام می باشد شناسایی تهدیدات، ارزیابی توانمندی ها، ارتقای زیرساخت ها، ایحاد بسترهای آموزشی، افزایش ظرفیت ها و کارگیری روش های جایگزین در جهت تداوم ارائه خدمت می باشد
دنیای امروز دنیای فرصت ها است و کشورها برای ربودن فرصت ها و تقویت منافع ملی خود در حال رقابت کردن هستند،کشورها به دنبال منافع ملی خود هستند و کشور ایران به دلیل موقعیتی که در طول تاریخ داشته برای کشورهای دیگر هدف بوده و این نقش همچنان به قوت خود باقی است در نتیجه کشور ما همواره مورد نظر و توطئه دیگر کشورها بوده و آنها در ایران دارای اهدافی هستند که برای رسیدن به این اهداف یا جنگ بر کشور ما تحمیل می کنند و یا اینکه با استفاده و راه غیر از جنگ درصدد رسیدن به اهداف خود هستند و با استفاده از پدافند غیر عامل باید اقدامات آنها را خنثی نمود.
مضاف بر این به طور کلی کشورهای جهان سوم اهداف خوبی برای آزمایش محصولات کشورهای توسعه یافته است بنا بر اطلاعاتی که در دست می باشد خیلی از داروهایی که در میان مردم کشورهای جهان سوم استفاده می شود مصرف آن در کشورهای توسعه یافته ممنوع می باشد. جهان سوم و کشورهای توسعه نیافته و یا حتی کشورهای در حال توسعه طعمه خوبی برای آزمایش داروها و محصولات بهداشتی است. مثلا بعضی از شرکت های آمریکایی محصولات تولیدی خود را در کشورهایی مانند هند و یا بعضی از کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقایی مورد آزمایش قرار می دهند، این داروها به صورت رایگان و یا ارزان قیمت در اختیار شهروندان این کشورها قرار می گیرد در واقع هدف اصلی بررسی تاثیر گذاری استفاده از این داروها بر بدن انسان است تا نتایج حاصله از آن را شناسایی کنند چه بسا ممکن است این اتفاق در کشور خودمان نیز رخ دهد و نقش پدافند غیر عامل در حوزه پزشکی در این اتفاقات با پیش آگاهی، اطلاع رسانی، آموزش هایی که به شهروندان می دهد نمایان می گردد.
اقدامات دانشگاه علوم پزشکی البرز برای آشنایی شهروندان با پدافند غیر عامل
دانشگاه علوم پزشکی همگام با سیاست ها ی وزارت بهداشت درمان ، هر ساله با حضور کارشناسان خود در مدارس و ادارات و نهاد های مختلف وظیفه خود را در قبال آموزش مردم در حوزه سلامت و آشناسازی مردم با کمک های اولیه و اقدامات درمانی ، توزیع پمفلت های آموزشی بیماری های خاص و یا آشناسازی آنها با راههای ارتباطی مورد تایید دانشگاه حهت کسب اطلاعات دارویی، و مشاوره های پزشکی و اورژآنسی در تمام ساعات شبانه روز پاسخگوی نیاز بهداشتی ، درمانی و دارویی شهروندان عزیز استان بوده است و هرساله دوره های تخصصی, و کارگاه های آموزشی با گروه هدف پزشکان پرستاران و کارشناسان بهداشت و غذا و دارو برگزار می کند .

منتشرشده در مصاحبه

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: آنچه مبنای سازمان غذا و دارو است، نمونه برداری علمی از محصولات و آنالیز آزمایشگاهی و بررسی میزان نیترات و نیتریت است.

به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد» به نقل از وبدا، دکتر وحید مفید، مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در مورد نیترات سیب زمینی توضیح داد: نمونه برداری های معاونت‌های غذا و دارو براساس روش های علمی بوده و اگر در نمونه ای میزان نیترات حتی چند برابر باشد، نمی توانیم حکم کنیم که کل سیب زمینی های کشور این

مشکل را دارند. ممکن است در برخی مناطق به نمونه هایی برخورد کنیم که میزان نیترات و نیتریت، بالاتر از حد مجاز باشد، اما این موضوع به این معنا نیست که میزان باقی مانده سموم روی همه محصولات تولیدی در کشور به صورت نامتعارف بالاتر از حد مجاز باشد.

وی افزود: در حال حاضر، سازمان غذا و دارو می‌تواند به آسانی فرآورده‌های غذایی را به واسطه پروانه ساخت آن از کارخانه تولیدی رهگیری کند، اما این امکان در مورد محصولات کشاورزی وجود ندارد و مزارع هنوز شناسنامه دار نشده‌اند و ما صرفا در صورت بالا بودن باقی مانده سموم، موارد را به وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کنیم.

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تمام برنامه سازمان، نظارت بر زنجیره تولید مواد غذایی در قالب "سند ایمنی غذا" است، اظهار داشت: با برنامه ریزی صورت گرفته و قول جهاد کشاورزی در اوایل زمستان، اولین گروه از کدهای شناسه مزارع به ما اعلام می‌شود و ما می توانیم محصولات کشاورزی را نیز ردیابی و پایش کنیم.

دکتر مفید ادامه داد: براساس طرحی که در چند سال گذشته سازمان غذا و دارو آن را پیگیری کرده است، پایش میزان باقی مانده سموم کشاورزی از جمله نیترات و نیتریت و در مورد برخی محصولات خاص، فلزات سنگین است که در سال‌های 93، 94، 95 و 96 میزان باقی مانده سموم به ترتیب روی 7، 15، 17 و 18 قلم محصول اندازه گیری شده که براساس برنامه ریزی های

صورت گرفته در سال جاری نیز، میزان باقی مانده سموم روی 30 قلم محصول پایش خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی در مورد محصولات کشاورزی این است که در حال حاضر، به دلیل عدم شناسنامه دار شدن باغ های کشاورزی امکان ردیابی و پیگیری این محصولات وجود ندارد. در نظارت ها تعداد محدودی از این محصولات، قابلیت پیگیری دارند که با هماهنگی جهاد کشاورزی مقرر شده است که زمین های کشاورزی شناسه گذاری شده و مزارع و باغات

شناسنامه دار شوند.

به گفته مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو برای اینکه موارد پیشگیرانه در کنترل محصولات کشاورزی را داشته باشیم، "سند ایمنی غذا" در حال تدوین است که چکیده آن تکمیل زنجیره نظارت از مزرعه تا سفره است، به گونه ای که یک سازمان هماهنگ کننده و مسئول وظیفه فرماندهی کنترل‌ها را بر عهده گیرد تا مطمئن شویم تمام حلقه های

زنجیره تولید از مزرعه تا سفره تحت نظارت و کنترل است.

وی درمورد نشانه های تشخیص نیترات در محصولات غذایی، توضیح داد: اینکه گفته می شود سیب زمینی که نیترات بیشتری دارد، شیرین تر بوده و به ماهی تابه می چسبد، به صورت علمی ثابت نشده است و بعید می دانیم که صحت داشته باشد. نمونه برداری علمی از محصولات و آنالیز آزمایشگاهی و بررسی میزان نیترات و نیتریت، مبنای کار سازمان غذا و دارو است.

منتشرشده در رویداد

وزیر بهداشت با حضور در بیمارستان توانبخشی رفیده، از هانیه یزدان شناس، دختر فداکار اهل سرپل ذهاب که در زلزله سال گذشته غرب کشور برای نجات خواهرش جان خودش را به خطر انداخت، عیادت کرد.

به گزارش نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت «بهبد» به نقل از وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی پس از عیادت از هانیه یزدان شناس گفت: به سالگرد زلزله سرپل ذهاب نزدیک می شویم و هانیه یکی از فداکارترین چهره های آن حادثه است که سلامتی و جان خودش را به خاطر خواهرش در معرض خطر قرار داد و مشکلاتی برای وی پیش آمد.

وزیر بهداشت با اشاره به عیادت قبلی خود از هانیه، افزود: خوشبختانه وضعیت هانیه رو به بهبود است و پیشرفت های چشمگیری داشته و هانیه، خانواده وی و پزشکان، زحمات بسیاری را متحمل شده اند. اراده این دختر هم خیلی خوب است و امیدوارم به سرعت سلامتی خودش را به دست آورده و انسان مفیدی برای آینده کشور شود.

دکتر هاشمی یکی از وظایف وزارت بهداشت را تامین سلامت افراد جامعه از جمله هانیه یزدان شناس عنوان کرد و گفت: در زلزله سال گذشته سرپل ذهاب، خدمات فراوانی از سوی وزارت بهداشت به ویژه در 48 ساعت اول زلزله ارائه شد و اگر فداکاری همکاران ما نبود، تعداد افرادی که شرایط ناگواری پیدا کرده و یا از بین می رفتند، بسیار بیشتر بود.

وزیر بهداشت تعداد اعمال جراحی انجام شده در 48 ساعت اول زلزله سال گذشته را بی سابقه دانست و افزود: تعداد مصدومانی که در این حادثه به مراکز درمانی منتقل شدند، در دنیا بی نظیر و یک رکورد بین المللی است. وظیفه ما در قبال هانیه و امثال هانیه، تامین سلامت است، البته حمایت های دیگری هم نه تنها برای هانیه بلکه برای تمام زلزله زدگان نیاز است که

باید سایر سازمان ها موضوعاتی مانند تحصیل، اشتغال و رفاه را تامین کنند.

در ادامه این دیدار، هانیه یزدان شناس نیز، گفت: از چهاره ماه پیش با واکر و بریس به بیمارستان توانبخشی رفیده آمدم و با تلاش پزشکان، با دو عصا و در حال حاضر با یک عصا، قادر به راه رفتن هستم و کارهای روزانه را انجام داده و بسیار خوشحال هستم.

وی اظهار داشت: در بیمارستان رفیده، کاردرمانی و فیزیوتراپی، انجام شده و کادر پزشکان این بیمارستان بسیار خوب بودند و به بیماران روحیه می دهند. رابطه آنها با بیماران، دوستانه و صمیمی است و وقتی به اینجا آمدم احساس نکردم که به بیمارستان می روم.

هانیه یزدان شناس یادآور شد: از وزیر بهداشت تشکر ویژه می کنم چون بیش از چهارماه است که ما را به این بیمارستان فرستاد و تمام هزینه های درمان و اسکان خانواده را پذیرفت و برای به دست آوردن سلامتی ام، کمک بزرگی کرد.

گفتنی است، هانیه یزدان شناس در زلزله سرپل ذهاب برای نجات خواهرش، جان خود را به خطر انداخت و دچار آسیب نخاعی شد که وضعیت وی رو به بهبود است و این دومین عیادت و سومین دیدار وزیر بهداشت با این دختر فداکار و خانواده اش بود

منتشرشده در رویداد