یکشنبه, 20 آبان 1397 10:10

تاثیراتی که مسافرت بر سلامت می گذارد

نوشته شده توسط

شاید شما نیز تصویری از یک نسخه، که سفر و گردش را برای یک بیمار تجویز کرده، در فضای مجازی دیده باشید. اظهار تعجب و لبخند از این نوع تجویز، نخستین واکنش مشاهده کنندگان است. تجویزهایی که بیماران را به سفر، گردش و حضور در طبیعت و یا ورزش هایی مانند ماهیگیری تشویق می کند. ممکن است این تجویزها با واقعیت منطبق نباشد ولی نمی توان از نقش سفر، گردش و مسافرت در آرامش روح و روان چشم پوشی نمود. چه رازی در مسافرت نهفته است که تجویز آن توسط پزشک می تواند دوای یک درد باشد.
تصور کنید در دامنه کوه، در هوای بارانی ملایم، روبروی یک جنگل انبوه زیر آلاچیق نشسته باشید، وقتی خود را به جریان طبیعت بسپارید قطعا بعد از دقایقی ذهن شما از دغدغه های کاری و زندگی روزمره خالی خواهد شد و انبساط خاطر به شما دست خواهد داد. چه اتفاقی افتاده که بشر امروز برای رسیدن به آرامش دست به دامان سفر شده است؟ مجموعه ای از این پرسش ها دست به دست هم داد تا نقشی که سفر می تواند در زندگی جامعه مدرن امروزی داشته باشد موضوع گفتکوی نشریه اختصاصی بهداشت و سلامت«بهبد» با احمد ترکاشوند معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز قرار گیرد.
اهمیت و جایگاه ویژه سفر در دین اسلام
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در ابتدای صحبت های خود به وسیع بودن موضوع سفر پرداخت و اظهار داشت: آن چیزی که موضوع این گفتگو قرار گرفته، خود دلیل شکل گیری صنعتی به نام گردشگری شده، که میزان قابل توجهی از چرخه مالی کشورها به آن وابسته است و یا تنها منبع درآمدی برای برخی کشورها شده است. امروزه، سفر فراتر از تصوراتی است که در اذهان افراد جامعه به آن پرداخته می شود، مبادلات مالی که در نتیجه سفر شکل می گیرد این صنعت را در رده صنایع پردرآمد قرار داده و بسیار گسترده تر از آن است که خواسته باشیم در یک گفتگوی چند دقیقه ای به آن بپردازیم.
موضوع سفر و گردشگری موضوعی است که از هر سو می توان به آن پرداخت. اگر به لحاظ دینی به آن بنگریم فریضه حج که مستلزم سفر می باشد در فروع دین اسلام جای گرفته و بر اساس آموزه های شریعت هر فرد مسلمان که توانایی مالی داشته باشد باید این سفر معنوی را به جا آورد. علاوه بر این از دیر باز در طول تاریخ- چه تاریخ واقعی و چه اساطیری- بشر برای انتقال مفاهیم از قالب سفرنامه استفاده نموده که کتاب ارداویرافنامه نمونه اساطیری آن است.
و اما موضوع مطرح شده – تاثیرات سفر بر روی سلامت- خود احتیاج به واکاوی و بررسی دارد. موضوع سلامت جسم و روان از مهمترین موضوعاتی است که جوامع امروزی با آن درگیر هستند. در واقع اگر بپذیریم ارتباط مستقیمی بین سلامت جسم و روان وجود دارد در آن حالت فکر می کنم پیرامون این دو موضوع متفاوت، باید صحبت کنیم. اگر اجازه دهید ابتدا در مورد خود «سفر» به گفتگو بنشینیم و بعد به تاثیراتی که سفر می تواند بر سلامت روح و روان داشته باشد بپردازیم.
تعریف سفر
سفر مجموعه ای از آگاهی های پیش بینی شده و نشده است که مسافر در طول سفر به دست می آورد حال این سفر ممکن است قبض و بسط روح و یا ممکن است سفر در یک محدوده جغرافیایی باشد مانند سفر جهانگردان، بنابراین، حرکت، یک اصل پذیرفته شده در سفر است که معتقدم، سفر، به معنای حرکت به سمت آگاهی و تجربه است. البته امروزه کارشناسان گردشگری اعتقاد دارند که تجربه در سفر جایگاهی ندارد و از اهمیت زیادی برخوردار نیست، یعنی هر آنچه که برای بشر در سفر اتفاق می افتد تجربه نیست بلکه آگاهی است که انسان به آن دست پیدا می کند به عبارت دیگر سفر در پاسخ به یک نیاز درونی که همان انگیزه است شکل و در پاسخ به این انگیزه تجربه آگاهی و یادگیری به دست می آید.
ارتباط سفر و توسعه یافتگی
بر اساس ساختار فیزیولوژیکی و مجموعه نیازهایی که بشر دارد، قطعا سفر در دسته نیازهای ابتدایی و حتی ثانویه او جای نمی گیرد، حال اگر با اغماض آن را در دسته نیاز ثانویه محسوب کنیم، پاسخگویی به این نیاز ثانویه ارتباط مستقیم با توسعه یافتگی جوامع دارد، یعنی یک جامعه هر چه توسعه یافته تر باشد تلاش می کند تا نیازهای ثانویه شهروندان خود را برآورده سازد و یا به عبارتی آن نیازهای ثانویه را به نیازهای اولیه تبدیل نماید.
در حال حاضر، در کشورهای توسعه یافته، فرایند تبدیل نیازهای دوم و سوم به نیازهای اولیه در حال رخ دادن و شکل گیری است. اعتقاد دارم اگر کشوری نیازهای ثانویه را به نیازهای اولیه تبدیل نماید در مسیر توسعه یافتگی قرار دارد بنابراین سفر یکی از شاخصه های توسعه یافتگی قلمداد می شود، بنابراین هر چه این فرایند سرعت بیشتری داشته باشد به همان اندازه سرعت توسعه یافتگی آن کشور بیشتر است. در واقع در این فرایند سفر و توسعه یافتگی و مردم سه ضلعی هستند که در این بحث به آن پرداخته می شود و مبحث مورد نظر ما است.
چرایی اهمیت سفر
در فرهنگ عامه آب مظهر پاکی است و اگر همین مظهر پاکی در یک جا دچار سکون و بی حرکتی شود به گنداب تبدیل می شود. برای شادابی باید پویا بود و حرکت نمود، سفر می تواند این نقش را داشته باشد. پیشتر به ارتباط توسعه یافتگی و سفر اشاره نمودم، در ادامه به ارتباط رفاه اجتماعی و سفر اشاره می کنم، به همان میزان که مردم اوقات فراغت و اعتبار و قدرت مالی دارند، سفر رخ می دهد و انجام می شود. در کشورهای توسعه یافته مثل شرق آسیا سفر حتی جایگاه آموزشی دارد و پیدا کرده به این صورت که گروه های دانش آموزی را برای اردو به کشورهای دیگر می فرستند، یعنی سفرهای خارجی آموزشی برای دانش آموزان خود در نظر گرفته اند. یا اینکه برخی کشورها سفرهای یارانه ای به شهروندان خود در سنین خاص می دهند و یا اینکه اگر خواسته باشند به مدیران خود پاداش دهند از گزینه سفر استفاده می کنند.
سفر، خود یک چالش است
ذات سفر با تغییر همراه است سفر می تواند موجب تغییر در فرهنگ جامعه شوداگر خواسته باشم از منظر شخصی به مفهوم سفر نگاه کنیم هر گونه تغییری سفر محسوب می شود. همان گونه که در ابتدای بحث اشاره شد قبض و بسط روح، خود یک سفر محسوب می شود پایان شما در این دنیا آغاز شما در یک دنیای دیگر خواهد بود، هر تغییری حتی تغییراتی که مورد سلیقه ما نباشند که چشم انداز جدیدی ایجاد می کند خود سفر محسوب می شود.
تغییر، مهمترین مولفه ای است که بر روی انسان تاثیر می گذارد، ذهنی که درگیر تغییر می شود حساس تر و بیناتر می شود و چه عاملی بهتر از سفر می تواند روح را جلا ببخشد و این تغییر را ایجاد کند و به آرامش برساند. وقتی از یک فضایی به یک فضای دیگر می رویم حتی اگر ذهنی باشد در فرد ایجاد لذت می کند. علاوه بر این در سفر، انسان باید رفتارهای مخصوص سفر داشته باشد که ممکن است برای مسافر یک چالش باشد، چالش موجب زنده نگه داشتن ذهن می شود و سفر رویدادی است که انسان دستخوش چالش های مختلفی می شود.
تغییر رفتار و کنش هایی که مسافر در طول سفر دارد منبعث از زمان، مکان و موقعیتی که در آن قرار می گیرد است، وقتی وارد یک فضای جدیدی می شوید اگر ماندگاری فرد در آن فضا بیشتر باشد قطعا از محیط تاثیر خواهد گرفت به عنوان مثال گردشگری که مدت زمان زیادی در یک کشور باقی بماند وقتی به کشور خود باز می گردد تاثیرات ماندگاری خود را در کشور میزبان به همراه خواهد داشت.
رفتارهای متقابلی که بر اثر سفر بروز و ظهور پیدا می کند از دیگر ویژگی های سفر است به عبارتی مسافر در جایی که سفر کرده با رفتارش اعلام می کند که چگونه با وی رفتار شود اگر فردی وارد یک کشور جنگ زده شود می توان گفت که محیط و مسافر بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند یا وقتی فرد وارد یک محیط شاد و پر انرژی می شود می توان تاثیر محیط را بر فرد به نظاره نشست.
تاثیرات سفر در ابعاد مختلف زندگی انسان
اگر به عنوان یک ناظر و کارشناس نمی توان تاثیر مسافرت را بر روی فرهنگ نادیده گرفت به طوری که تاثیرات حاصل از سفر را می توان در خلق آثار ادبی را مشاهده نمود. وقتی با اثر جاودانه شاهنامه مواجه می شوید قهرمانان این اثر همواره در حال پویایی و سفر هستند که در هر مرحله در نتیجه سفر، قهرمانان به یک آگاهی و پختگی می رسند. سفر رستم به مازندران و عبور از هفت خوان از جمله بخش های سفری شاهنامه است و یا منظومه ایلیاد و اودیسه که هر دو اثر در قالب سفر خلق شده اند و در هر مرحله از این دو اثر قهرمان داستان بر اثر سفرهایی که انجام می دهد به اگاهی و دانش می رسد. در ابتدای گفتگو به ارداویرافنامه اشاره شد که نمونه غربی آن کمدی الهی دانته است که در قالب سفر به دوزخ، برزخ و بهشت نوشته شده است.
سفرهایی که تاریخ بشر را دگرگون ساخته اند
به تاثیر گذاری سفر در ابعاد و بخش های مختلف زندگی بشر اشاره شد، باید اذعان نمود که در حال حاضر و زمانه ما سفر یک عامل اولیه محسوب می شود و جنس آن با گذشته تفاوت دارد. در ادوار گذشته، سفر عامل ثانویه بوده و بشر به دلایل دیگری حرکت می کرده که سفر در عرض آن اقدام قرار می گرفته به عنوان مثال رسیدن به کشور هند و تجارت باعث حرکت کریستف کلمب و در نتیجه کشف قاره جدید شد و مسیر تاریخ جهان تغییر پیدا کرد ولی در حال حاضر سفر خود انگیزه محسوب می گردد و مردم جهان امروز برای خود سفر به مسافرت می روند.
سفر،پدافند غیر عامل است
سفر را می توانیم برای بسیاری از امراض به عنوان یک پدافند غیر عامل تلقی نمود. قبل از اینکه دچار خموشی و وادادگی شوید با مسافرت و ایجاد نشاط و شادابی ناشی از آن به بدن تان شوک وارد کرده اید و از خمودگی روح و جسم تان جلوگیری کرده اید. مسافرت یک عامل پیشگیرانه است که با انجام آن و تغییر فضا و مکانی که رخ می دهد در بدن ایجاد آرامش می کند.
در کشورهای توسعه یافته که برنامه ریزی حرف اول را می زند، برای پرورش نسل سالم، قوی و قدرتمند به افراد زیر 18 سال یارانه سفر می دهند؛ در اتحادیه اروپا، برای رسیدن به مسافرت بی دردسر مرزها و تشریفات اداری حذف شده اند. با این تفکر و تجربه من و همکارانم به عنوان کارشناس گردشگری سعی داریم تا سفر را به یک موضوع و انگیزه اولیه تبدیل نماییم. حتما جمله معروف «مقصد هدف نیست بلکه مسیر هدف محسوب می گردد» را شنیده اید، با این بینش سعی داریم تا مردم را به سفر کردن تشویق نماییم در پایان توجه خوانندگان را به دو سفر بزرگ معنوی و مذهبی جلب می نمایم کنگره عظیم حج و حماسه پیاده روی مراسم اربعین امام حسین علیه السلام که هر دو در قالب سفر زیارتی و معنوی جای می گیرند، دو رویداد بزرگ مسافرتی هستند که توجه جهانیان را به خود جلب نموده و عرضم را با این حدیث نبوی که می فرماید « در طلب علم باشید حتی اگر برای یادگیری آن مجبور به سفر کردن به چین باشید» به پایان می رسانم.

 

منتشرشده در گشت و گذار
چهارشنبه, 09 آبان 1397 15:47

روستای ورکانه

نوشته شده توسط

ورکانه روستایی سنگی است که در استان همدان قرار دارد.

روستای ورکانه استان همدان که با قدمت ۴۰۰ ساله در ۲۰ کیلومتری همدان، در جنوب شرقی این شهر و در دره آبشینه واقع شده است، به روستای سنگی شهرت یافته است، چرا که اصلی ترین مصالح به کار رفته در ساخت بناهای این روستا، سنگ است. این روستا به عنوان نگین گردشگری روستایی استان همدان نام گرفته است و تمام کوچه های آن با سنگ های

لاشه شکل گرفته است و در زیر نورهای موضعی به رنگ قهوه ای سوخته در می آیند به گونه ای که شمایل اروپای دوران رنسانس را در ذهن می آورد. 

در میان ۲۰ روستای هدف گردشگری استان همدان، یکی از شاخص ترین آنها روستای ورکانه استان همدان می باشد که دلیل آن را می توان وجود چشم اندازهای طبیعی، بافت کالبدی، سادگی معماری خانه‌ها، بافت متراکم و استفاده از مصالح بومی و محلی در این روستا به همراه کوچه باغ های باریک و پر پیچ و خم دارای شیب که مطابق با جریان طبیعی جوی آب است،

چشمه های فراوان میان روستا، درختان سر به فلک کشیده و خانه های قدیمی با پنجره های مشبک چوبی و معماری سنتی روستا نام برد که به واقع هر کدام از این ویژگی ها به نوبه خود در شهرت این روستا نقش دارد.

برخی از گزینه های گردشگری روستای ورکانه استان همدان شامل مراکز فرهنگی از قبیل حمام و مسجد جامع روستا، وجود ایوان‌ها و فضاهای نیمه باز در خانه‌های روستایی و سکوهای نشستن رهگذران در میان کوچه‌ها و مراکز تاریخی مثل اصطبل مهری خانم و قلعه اربابی می شود. علاوه بر این که جذابیت های این روستا موجب شده است تا در فهرست آثار ملی به

ثبت برسد، در حال حاظر نیز به عنوان یک مرکز گردشگری در منطقه خود را معرفی کرده است.

یکی دیگر از مکان های عجیب در این روستا گورستانی است که در آن هیچ سنگ قبری دیده نمی شود گذشته از این، مسیر اصلی ارتباط روستا از همدان هم شامل چشم اندازها و مناظر زیبایی است. این محور از جاده همدان – ملایر جدا می شود و پس از اینکه از سد اکباتان و روستاهای یلفان، شمس‌ آباد و علی‌آباد عبور می کند، به روستای ورکانه همدان می رسد.

به دلیل بافت و معماری سنگی و منحصر به فردی که روستای ورکانه دارد، موجب جذب گردشگران داخلی و خارجی در سال های پیش شده است و با الگوهای معماری و به وسیله بنیاد مسکن و سازمان میراث فرهنگی، امور ساماندهی، بهسازی و مرمت بافت فرسوده این روستا انجام شده است.

 

منتشرشده در گشت و گذار
پنج شنبه, 22 شهریور 1397 13:42

ارفع ده  را بهتر بشناسیم

نوشته شده توسط

در ارفع ده به‌جز درخت و زیبایی چیز دیگری دیده نمی‌شود، منطقه‌ی بکری که هنوز دست تخریب‌ بشر به آن نرسیده و با قرار گرفتن در ارتفاعی خاص، همواره در پوششی از مه قرار دارد و مناظر بدیعی دارد.

ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال کشور است که به خاطر شرایط خاص دسترسی نقطه‌ای بکر و دست نخورده باقی مانده است. در ارفع ده به‌جز درخت و زیبایی چیز دیگری دیده نمی‌شود، منطقه‌ی بکری که هنوز دست تخریب‌کننده‌ی بشر به آن نرسیده است. هیچ زباله‌ای در راه ریخته نشده، اما زخم کنده‌ شده‌ی یادگاری‌ها بر تنه‌ی درختان چهره‌ی بدی از

مهمانان قبلی جنگلی باقی گذاشته است.

وجود درخت‌ها و درختچه‌های منحصر‌به‌فردی مانند سف، تل، تلکا، زرشک، آلاش و لازه به همراه گیاهان ریشه‌دار وحشی مانند ازگل، ولیک، زال زالک، سولس و ته دونه بر جذابیت‌های جنگلی این منطقه افزوده است.

جنگل‌های بکر در مناطقی که میان بومیان و اهالی پرتاس خوانده می‌شوند، مسیرهای دشوار دارد و به لحاظ قرار گرفتن در ارتفاعی خاص، همواره در پوششی از مه قرار دارد و مناظر بدیعی را پدید می‌آورند.

در میان این نوع از جنگل‌ها نیز دره‌های زیبا، به همراه نهرها، آبشارها و چشمه‌های متعدد خودنمایی می‌کند. این منطقه دارای پوشش جنگلی و متنوع با درخت‌هایی نظیر راش، افرا، توسکا، ملچ و نوع کمیاب درخت سردار یا سرخدار است. ارفع ده

همچنین پوشش گیاهی منطقه شامل گلابی وحشی (همرو)،‌ ازگیل وحشی، گوجه وحشی، خرمالوی وحشی، ولیک قرمز و سیاه، زرشک، توت فرنگی وحشی و تمشک است.

آسمان ارفع ده به رنگ آبی نقاشی‌های کودکان است، ابرها در بالای سر، شکلک درمی‌آوردند. به چشمه‌ی پراو که برسید و از سرچشمه‌ی آن به پایین که نگاه کنید، شاخه‌های زیادی از آب را می‌بینید که به زندگی جان می‌دهند و مسیر حیات را در پیش می‌گیرند. اگر از این آب ننوشید، زحمت تمام راهی را که آمده‌اید به هدر می‌رود.

دهانه‌ی غار اسپهبد خورشید، روستای کمرپشت و چند روستای دیگر در جلوی چشم در دامنه‌ی کوه، خودنمایی می‌کند. در مسیر برگشت هنگامی که به ارفع ده می‌رسید،‌ شاید برخی محلی‌ها مهمان‌نواز برای صرف چای از شما دعوت کنند. گویا در زمستان‌ها فقط پنج خانواده در این روستا می‌مانند و بقیه به شهر می‌روند. در این ده، مدرسه و درمانگاه وجود ندارد و اگر

کسی بیمار شود باید به پایگاه هلال احمر برود.

ارفع ده دنیایی زیبایی و شگفتی را روی ارتفاعات بلند در خود جمع کرده است. می توانید سری هم به امامزاده سام و لام بزنید.

مسیر دسترسی به ارفع ده
موقعیت این روستا در ۳۰ کیلومتری پل سفید و ۱۷۰ کیلومتری تهران در مسیر فرعی راه ارتباطی تهران به مازندران از طریق جاده فیروز کوه است. در جاده فیروزکوه پیش می‌روید، بعد از دو راهی خطیر کوه به رستورانی به نام چاپارخانه می‌رسید. رستوران در سمت چپ جاده قرار دارد و مقابل آن جاده‌ای به طول ۶ کیلومتر وجود دارد که نیمی از آن آسفالت و نیمی از آن

خاکی است. به تعبیری دیگر بعد از عبور از فیروزکوه و روستای معروف ورسک به منطقه‌ای به نام چاپارخانه یا دم زنون (نام روستاهای منطقه) می‌رسیم. در سمت چپ جاده هلال احمر سرخ آباد پیداست که کمی از کنار جاده عقب‌تر است. از هلال احمر ۲۰ متر بالاتر دو جاده خاکی وجود دارد که سمت راستی به طول ۷ کیلومتر که جاده خاکی مناسبی است و انواع

سواری و مینی بوس می‌توانند در آن تردد کنند، ما را به روستای ارفع ده می‌رساند.

در تابستان پاکوب و مشخص و در زمستان پوشیده از برف است که در مسیر کوهستانی به برف‌کوبی نیاز است. بخشی از مسیر جنگلی است که هر فصل زیبایی بی‌نظیر خود را آشکار کرده و بخشی دیگر کوهستانی است که به خط‌الراس منتهی می‌شود.

مسیر دیگر، مسیر شمالی است که از روبروی پادگان شروع شده و چشمه پر آب و استخر بزرگ «پرو» در این مسیر قرار دارد. صعود از مسیر شمالی در زمستان بسیار پربرف سخت‌تر، اما لذت بخش‌تر از مسیر جنوبی است که البته بدون یک راهنمای کار بلد امکان‌پذیر نیست. طول مسیر آب ندارد، مسیر کاملا تحت پوشش شبکه همراه اول است.

وضعیت اسکان در ارفع ده

امکان اقامت هم در ارفع‌ده و هم در بالای ارتفاعات (قله ارفع‌ کوه) وجود دارد. در ورودی روستا یک امامزاده وجود دارد که با دو اتاق تقریبا ظرفیت ۲۵ الی ۳۰ نفر را دارد و چشمه جوشانی در حیاط این امامزاده در تمام فصول سال جاری است. در داخل روستا نیز یک حسینیه وجود دارد که به مراتب بزرگ‌تر از امامزاده است و تقریبا ظرفیت ۶۰ الی ۷۰ نفر را دارد که با

هماهنگی با مسئولان روستا امکان استفاده از آنها وجود دارد. این دو محل امکاناتی مثل آب، برق و سرویس بهداشتی دارند. اگر قصد شب‌ ماندن و ادامه مسیر به سمت ارتفاعات و وارد شدن به جنگل یا حتی رسیدن به قله ارفع‌ کوه را داشته باشید، هم در میانه راه و جنگل می‌توانید کمپ برقرار کنید و هم در ادامه راه، در جان‌پناه سنگی قله بمانید که از انتهای جنگل

دیده می‌شود. کف جان‌پناه موکت است و برای ماندن باید کیسه‌خواب مناسب داشته باشید.

بهترین فصل برای بازدید از ارفع ده

بخشی از مسیر جنگلی است که در بهار، سبزی و در پاییز، به هر رنگی، زیبایی بی‌نظیر خود را آشکار می‌کند. اگر در فصل مناسب آهنگ منطقه ارفع‌ ده کنید، با اینکه از مناطق جنگلی شمال کشور است، هوای منطقه سرد و معتدل است و شرجی نمی‌شود.

این منطقه در زمستان هم بارش برف سخت و سنگین ندارد. با این حال بهترین زمان ورود به منطقه و لذت بردن از طبیعت بکر آن، بهار و پاییز است. چشم‌نوازی هزار رنگ پاییز به‌ دلیل تنوع گونه‌های گیاهی جنگل کم‌نظیر است، بالاتر از ابرها که بروید، بر فراز آنها، شکوه طبیعت به حدی است که در لحظاتی خود را جدای از زمین می‌بینید.

منتشرشده در گشت و گذار
چهارشنبه, 21 شهریور 1397 18:30

روستای جارو کجاست؟

نوشته شده توسط

البرز روستاهایی دارد که نام بسیاری از آنها برای مردم ناآشناست.

روستاهایی که طبیعت بکر و دست نخورده آنها چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

یکی از این روستاها جارواست. روستای سبز و خوش آب و هوایی که در دل منطقه کویری اشتهارد جای خوش کرده و 170 خانوار را درخود جای داده است.

جارو یکی از روستاهای هدف گردشگری استان است که علی‌رغم موقعیت خاصش هنوز ناشناخته باقی مانده است.

نام قدیمی جارو لویزان بوده است

نام این روستا در گذشته لویزان بوده و مردم آن درحاشیه کوه شاه مردان(یکی از کوههای شهرستان اشتهارد) زندگی می‌کردند.درزمان قاچار این روستا توسط راهزنان و دزدان غارت می‌شود و روستانشینان داروندار خود را ازدست می‌دهند. اهالی روستای لویزان برای این که از خطر حمله دوباره دزدان درامان بمانند با یکدیگر متحد می‌شوند و با مخفی شدن در محل گذر دزدان

به آنها حمله می‌کنند. این کار باعث شد اهالی این روستا به نام جارچیان یعنی حمله کنندگان معروف شوند و همین باعث شد پس از گذشت سالها نام این روستا به جاران ودر نهایت به جارو تغییرنام پیدا کند. شغل اهالی این روستا در گذشته کوزه‌گری بود که به زبان محلی دوره‌چی نامیده می‌شد. دوره چیان در سه نقطه از روستا کارگاه کوزه‌پزی داشتند و هربار که پخت

کوزه وسایر ظروف سفالی تمام می‌شد، دست سازه های خود را برای فروش بار چهارپایان می‌کردند و به روستا و شهرهای اطراف می‌رفتند. بیشتر اهالی جارو در شهرک صنعتی اشتهارد کار می‌کنند هم اکنون اکثر اهالی این روستایا در واحدهای تولیدی شهرک صنعتی اشتهارد مشغول به کار هستند یا کشاوزی می‌کنند. البته کمتر از یک دهه پیش بسیاری از ساکنان این

روستا به مرغداری مشغول بودند ولی به دلیل نوسانات بازار مرغ و شیوع برخی بیماری‌ها از ادامه این کار منصرف و برای یافتن شغل راهی واحدهای تولیدی و صنعتی اشتهارد شدند. عمده ساکنان این روستا از طوایف خدایار، حقدان و کموش هستند. به دلیل مهاجرت مردم از روستاها به شهر جمعیت جارو به نسبت گذشته کم شده و هم اکنون 700 نفر در قالب 160 خانوار

دراین روستا زندگی می‌کنند. هرچند مردم جارو به زنان تاتی صحبت می‌کنند اما نحوه صحبت کردن آنها با سایر روستاهای اطراف متفاوت است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی روستا و قرار داشتن در شهرستان اشتهارد، روستای جارو به واسطه نزدیکی به کوه خنک و سبز است.همین ویژگی باعث شده امکان کاشت انواع درخت میوه ازجمله انگور،گیلاس وگردو دراطراف و محوطه درونی این روستا فراهم شود.

به جز راههای متصل به این روستا که همگی آسفالت شده‌اند، حدود 70 درصد از کوچه ها و معابر داخل روستا نیز سنگ‌فرش و آسفالت دارند و با توجه به این که اکثر جمعیت این روستا جوان هستند اکثر خانه‌های این روستا به سیستم اینترنت پرسرعت مجهز شده اند. دراین روستا باشگاه بدنسازی، کارگاههای هنری و وسیله ایاب و ذهاب جهت استفاده از خدمات

باشگاهها و مراکز فرهنگی شهر فراهم شده است. از جاذبه های گردشگری روستا می‌توان به دو قبرستان مربوط به زردتشتیان ،کوه شاه مردان و نظر گاه خاتون، امام زاده رزاق و کوه قاسمک اشاره کرد.

منتشرشده در گشت و گذار
شنبه, 17 شهریور 1397 11:25

سوباتان تکه ای از بهشت

نوشته شده توسط

گاه و بی گاه در فضای مجازی نسخه هایی را مشاهده می کنیم که توسط پزشکان برای بیماران تجویز شده است . نسخه هایی که در نگاه اول ممکن است تعجب برانگیز باشد اما وقتی به کنه قضیه دقت می کنیم متوجه می شویم که تجویز این دست از نسخه ها زیاد بی راه نیست . نسخه هایی که به بیمار دستور داده تا هفته ای دو بار در جنگل و طبیعت پیاده روی کند . یک روز در هفته کوه پیمایی کند . بی شک حضور در طبیعت آرامش زیادی برای افراد دارد از این رو در بخش گشت و گذار قسمت دیگری از کشورمان به همراهان عزیز معرفی می گردد.

سوباتان ، قسمتی از بهشت است که گویی خداوند آن را بر روی زمین انداخته است.

مراتع و چمنزارهای سرسبز و خرم، چشمه های پر آب، رودخانه های خروشان، آبشارهای بزرگ و کوچک، چشم اندازهای رویایی و هوایی بس مطلوب و دلپذیر، کمترین چیزیست که در ییلاق

سوباتان انتظار شما را می کشد. 

سوباتان کجاست؟

منظره مراتع سرسبزی را تصور کنید که گله های اسب های وحشی در میان آن می چرند. کلبه های چوبی که که از دودکش آن ها دود آتش شومینه بیرون می آید. و نسیمی که گل های شقایق

دشت را به رقص در می آورد. مگر می شود این همه زیبایی در جایی جمع شوند؟! پاسخ مثبت است. تمام این مناظر در سوباتان دور هم جمع شده اند. مردمانی خونگرم و غذاهایی بسیار جذاب و

خوشمزه را هم به جمع آن ها اضافه کنید.

سوباتان پاره ای از بهشت

ییلاق سوباتان در استان زیبای گیلان و در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش قرار گرفته است. این تکه از بهشت، خود در میان بهشت هایی دیگر محصور شده است، به طوری که سمت

شمال آن رودخانه خروشان لیسار واقع شده است و از غرب به دریاچه زیبای نئور و ییلاقات اردبیل می رسد. جنوب سوباتان، مناطق ییلاقی آسبومار جا خوش کرده اند و شرق آن، جنگل های تالش

قرار دارند.

مردمان خونگرم سوباتان

روستای زیبای سوباتان در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و دارای آب و هوای بس خنک، در فصول گرم سال است. اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید، چشم انداز دشت

هایی مملو از گل های وحشی و شقایق چشم انتظار شما خواهند بود. به واقع در همان لحظه های اول ورود به روستا، نفستان تازه و شش هایتان لبریز از اکسیژن و هوای پاک می شود.

این منطقه در زمستان ها، به دلیل سرمای شدید هوا و بارش سنگین برف تقریبا خالی از سکنه می شود و به هنگام بهار، رفته رفته کلبه هایش دوباره رنگ زندگی به خود می گیرند. به دلیل ارتفاع

بالا و قرارگیری این منطقه در مسیر بادهای شمالی، در تابستان هم هوای آن بسیار معتدل و مطلوب خواهد بود.

ییلاقات سوباتان

مناظری که در سوباتان خواهید دید را در کمتر جای دیگری از ایران می توانید مشاهده کنید. یکی از نمادها و زیبایی های اصلی سوباتان، کلبه های چوبی آن است که به طور پراکنده در دشت های

خرم آن پراکنده شده اند و برای اقامت شما آماده اند. کلبه هایی از جنس چوب بلوط و ملات کاهگل. در گوشه و کنار دشت های این منطقه، گله هایی از اسب های وحشی مشاهده می شوند که

مشغول چرا هستند و مناظر زیبایی را برای علاقه مندان به عکاسی از طبیعت ایجاد می کنند.

گله های اسب های وحشی سوباتان

مدارک زیادی وجود دارد که ثابت می کند سوباتان از گذشته هایی دور محلی برای تجمع انسان ها بوده است. گردنبندهایی از جنس طلا، نقره و مفرغ، انگشتر، ظروف سفالی و مهم تر از همه کوزه

برنزی کشف شده ای که ساخت آن را به دوره هخامنشیان نسبت داده اند، قدمت بالای این منطقه از گیلان را بازگو می کنند.

مردم سوباتان

اطراف سوباتان، آثار طبیعی و تاریخی چشم نواز زیاد است. آبشاری به نام ورزان در حدود ۴ کیلومتری این روستا و در ارتفاع ۱۹۴۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است. پیاده روی از روستا تا این

آبشار از مسیرهای جالب طبیعت گردی در این منطقه است. آب این آبشار از چشمه های اطراف تامین می شود و در نهایت به رودخانه لیسار می ریزد. در مناطق اطراف این آبشار دشت وسیعی

وجود دارد که محل برگزاری بازی های محلی و مسابقات بومی است. بازی هایی همچون طناب کشی و اسب سواری که توسط بومیان این منطقه انجام می شود.

آبشار ورزان

پارک جنگلی آلچالیق از تفرجگاه های سوباتان است که طبیعت گردان زیادی را به سمت خود می کشاند. درختان وحشی گلابی، سیب، گوجه و ازگیل در این جنگل ها به وفور یافت می شود و

عصر هنگام مردم محلی برای جمع آوری قارچ خوراکی به این منطقه سرازیر می شوند.

تماشای طلوع و غروب خورشید از بلندای صخره گنج نامه و تماشای گله های گوسفندان هنگام بازگشت به روستا لذتی توصیف ناپذیر دارد. از دیگر مکان های دیدنی سوباتان می توان غاری در

شرق روستا که مردم محلی اعتقاد دارند طلسم شده است، ساری داش (سنگ زرد)، منطقه باغداگول (معروف به بهشت گل ها)، باتمان بولاق و داش باشی و هاچاداشی را نام برد.

بازار سوباتان

بازار سوباتان هم قدمت زیادی دارد. تقریبا هرچیزی که مورد نیازتان باشد را می توانید در بازار سوباتان پیدا کنید. از شیر مرغ تا جون آدمیزاد، از لوازم منزل تا مواد غذایی خوشمزه و کبابی های

جذاب! صحبت از کباب شد! غذاهای محلی سوباتان را فراموش نکنید. شاید معروف ترین این غذاها که بوی آن هم در بازار شدیدا به مشام می رسد، کباب بره آن باشد.

کباب بره

سوجا دیله غذای بسیار جذاب دیگریست که می توانید در اینجا امتحان کنید. مخلوطی از ماست محلی و گوشت گوسفند. علاوه بر این دو مورد، غذاهای بسیار خوش طعم دیگری هم در

رستوران های این ناحیه سرو می شوند که اگر بخواهید هر کدام را امتحان کنید، مطمئن باشید بعد از سفر چندین کیلو به وزنتان اضافه شده است!

غذاهای محلی سوباتان

در کل اگر قصد سفر به ییلاق سوباتان را دارید، زیاد نگران امکانات آن نباشید. در اینجا آب آشامیدنی وجود دارد، سوپرمارکت و رستوران های محلی هستند، برق از طریق موتور برق تامین می شود،

آنتن دهی موبایل ضعیف است و در مکان های مرتفع امکان برقراری تماس وجود دارد، و مسافرخانه هایی برای اقامتو کلبه هایی برای اجاره کردن در جای جای آن یافت می شوند.

سوغات سوباتان

سوغات معروف این روستا، پنیر معروف آن، کره و ماست محلی آن است. در خیاطی های این روستا هم می توانید لباس های محلی پشمی و گرم را تهیه کنید.

وجه تسمیه

سوباتان از دو کلمه ترکی “سو” و “باتان” تشکیل شده است که در مجموع به معنای محل فرو رفتن آب یا فرو رفتگی های آب است. گفته می شود که دلیل این نام گذاری وجود چشمه ای در این

روستا بوده است که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره به درون زمین باز می گشته است! بومیان این منطقه شهادت می دهند که تا چند سال پیش صدای خر خر آبی که به درون زمین می

رفته، تمامی بازدیدکنندگان را به آن منطقه می کشانده است.

بهترین زمان سفر به سوباتان

ییلاق سوباتان! از اسمش پیداست که زمستان های سرد و پر برفی دارد. بنابراین بهترین زمان سفر به این منطقه در فوصل گرم سال یعنی بهار و تابستان می باشد.

نحوه دسترسی به ییلاق سوباتان

برای عزیمت به سوباتان ۴ مسیر وجود دارد که مشخصات و فاصله هر یک از آنها بشرح زیر است :

لیسار به سوباتان = فاصله لیسار تا ییلاق سوباتان از طریق راه قدیمی حدود ۲۰ کیلومتر است . این را مالرو بوده و مسیر راه جنگلی است در بعضی نقاط شیبهای تند و نفس گیری دارد و طی این

مسیر حدود ۱۰ ساعت طول می کشد . این مسیر به دلیل سخت بودن به افراد غیر حرفه ای پیشنهاد نمی شود . داشتن غذای مناسب و آب برای حدود ۱۰ ساعت پیاده روی در این مسیر الزامی

است و به دلیل متروکه شدن این مسیر داشتن راهنمای محلی ماهر پیشنهاد می شود.

تالش به سوباتان = این مسیر به فاصله ۴۳ کیلومتر بوده و ماشین رو است . البته ماشینهای سواری به سختی می توانند در این جاده تردد کنند و اکثر مسافرین با ماشینهای کمک دار و وانت

نیسان این جاده را طی می کنند . مسیر تالش تا سه راهی کیش دیبی و تا نزدیکی روستای رزه حدود ۱۵ کیلومتر آسفالت بوده و بقیه راه خاکی می باشد .

تالش – آق اولر – سوباتان = فاصله تالش تا منطقه تاریخی آق اولر حدود ۳۵ کیلومتر جاده آسفالته است و از آق اولر تا سوباتان حدود ۱۲ کیلومتر جاده خاکی دارد که البته ماشینهای کمک دار و

شاسی بلند می تواند این مسیر را طی کند . دشت شقایق ” لوراهونی ” در این مسیر قرار دارد .

اردبیل – دریاچه نئور – سوباتان = در فاصله ۳۵ کیلومتری جاده اردبیل بطرف خلخال روستایی بنام بودآلالو وجود دارد که سه راهی دریاچه نئور است . از این سه راهی بطرف شرق تا روستای عباس

آباد ۱۰ کیلومتر و از آنجا تا ساحل دریاچه نئور حدود ۸ کیلومتر جاده آسفالته وجود دارد. فاصله دریاچه نئور تا ییلاق سوباتان نیز حدود ۱۸ کیلومتر جاده خاکی ماشین رو است . البته گردشگران این

مسیر را بدلیل جاذبه های طبیعی خاص پیاده طی می کنند.

در فصل بهار و تابستان که گردشگران زیادی به این منطقه سفر می کنند، به دلیل وجود برخی افراد سودجو، قیمت ها در این ییلاق دو برابر می شود. بنابراین اگر با قیمت های بسیار زیاد مواجه

شدید تعجب نکنید. همچنین به دلیل عدم رعایت ظرفیت تحمل یک مکان طبیعی در این منطقه در برخی مواقع سال و وجود تعداد زیادی گردشگر، لزوم رعایت موارد زیست محیطی از سوی

گردشگران اهمیتی دوچندان دارد.

 

منتشرشده در گشت و گذار
چهارشنبه, 17 مرداد 1397 18:37

دریاچه الیمالات

نوشته شده توسط

بعضی دریاچه‌های ایرانی به قدری معروف هستند که بدون معرفی، میزبان هر‌ساله‌ی جمعیتی باورنکردنی خواهند بود. در این میان، تعدادی با تمام شکوه و زیبایی‌شان، ناشناخته‌تر باقی مانده‌اند.

به هر کدام از دریاچه‌های ایرانی که سر می‌زنید، طبیعتی در مقابل‌تان قرار می‌گیرد که همتای آن را جایی نخواهید دید. پهنه‌ای آبی که بر فرش زمین گسترده شده و با شکوه و آرامشی خاص

خودنمایی می‌کند. هیچ‌ چیز در برابر این زیبایی به چشم‌تان نخواهد آمد. خنکای آب، سرسبزی جنگل، شکوه آسمان، نور ملایم خورشید و سکوتی وصف‌ناپذیر در انتظار شما است.

نور، یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که در سمت شمال با دریای زیبای خزر هم‌مرز است. با این وجود، خزر تنها پهنه‌ی آبی این شهرستان نیست و می‌توان دریاچه‌ها و رودخانه‌های

زیادی را در آن مشاهده کرد.

شهر چمستان مرکز بخش چمستان در این شهرستان به شمار رفته و یکی از بهترین نقاطی است که می‌توان برای سفر برگزید. دریاچه‌ی سد الیمالات در ۸ کیلومتری مسیر نور به چمستان در

جنوب دو راهی منتهی به روستای کارگرکلا قرار دارد. فاصله‌ی دریاچه با خود جاده حدود ۳ کیلومتر است.

این دریاچه به دلیل قرار گرفتن در میان جنگل، مناطق استوایی را برایتان تداعی می‌کند. بخشی از مسیر دسترسی به دریاچه‌ی سد خاکی الیمالات از میان درختان سر به فلک کشیده می‌گذرد و

چشم‌اندازهایی بی‌نظیر را ارایه می‌دهد.

طبیعت زیبای اطراف دریاچه، درختانی که تا نزدیکی لبه‌ی ساحل رشد کرده‌ و دریاچه را در آغوش کشیده‌اند، خالق چشم‌اندازی به واقع دیدنی خلق هستند که در کمتر دریاچه‌ای می‌توان مشابه آن

را پیدا کرد.

برای سفر و دیدن این مکان می‌توانید روی تمام فصول حساب باز کنید که البته در طول فصل زمستان و پاییز نباید انتظار سرسبزی بهار و تابستان را داشت. با این وجود پاییز را می‌توان یکی از

زیباترین فصل‌‌ها و حتی شاید زیباترین فصل سال برای تماشای دریاچه نامید.

 

گردشگاه دریاچه الیمالات در دل جنگل واقع شده ‌است. در آنجا همه چیز برای چند ساعت تفریح و البته آرامش مهیا است. بعد از پارک اتومبیل، باید مسیری پنج دقیقه‌ای را پیاده‌‌روی ‌کنید و بعد از

طی این مسافت از بلندی به سمت پایین که دریاچه در آنجا واقع شده است، هدایت می‌شوید. پلی زیبا شما را به آنجا وصل می‌کند. نمای زیر پل سدی است که گاهی اوقات پرآب است. پس از

پشت‌ سر گذاشتن چند پله به سنگ‌‌های زیبای کنار رودخانه نزدیک می‌شوید.

خوشبختانه امکانات رفاهی متعددی از جمله رستوران، فروشگاه، سرویس بهداشتی، نقاطی برای چادر زدن، آلاچیق، سوئیت و کافی‌شاپ برای راحتی حال گردشگران تعبیه شده است.

همچنین اگر به ماهیگیری و قایق‌سواری علاقه‌مند هستید، تجهیزات و وسایل مورد نیاز را می‌توانید در همین مکان تهیه کنید. قایق‌سواری روی این دریاچه‌ و تماشای طبیعت زیبای اطراف آن تا

مدت‌ها از خاطرتان نخواهد رفت.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید و احتمالا برای بسیاری مهم باشد وجود پشه در این مکان است. اگر حساسیت دارید بهتر است از کرم‌ها و اسپری‌های مخصوص استفاده کنید.

این دریاچه تنها دیدنی چمستان نیست. روستای لاویچ یکی دیگر از نقاط پرگردشگر این منطقه است که در میان کوه‌ها واقع شده و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بهتر

است بازدید از این نقطه را هم در برنامه‌ی سفرتان به چمستان بگنجانید.

منتشرشده در گشت و گذار
سه شنبه, 09 مرداد 1397 14:39

آب پری، آبشاری که آبشار نیست

نوشته شده توسط

شمال کشور سرشار از جاذبه‌های طبیعی زیبا و منحصربه‌فرد است این بار می‌خواهیم شما را با یکی از آبشارهای زیبای استان مازندران آشنا کنید که دیدن آن خالی از لطف نیست. 

زیبایی طبیعت شگفت‌انگیز استان مازندران بر هیچ‌کس پوشیده نیست، از سواحل رویایی دریای خزر گرفته تا جنگل‌های سرسبز و دل‌انگیزش. در مازندران آبشارهای فراوانی از جمله

آبشار ترا، سنگ نو، ایج و نارم وجود دارد که در ادامه شما را با یکی آبشار‌های معروف به نام آب پری آشنا کنیم.

آبشار آب پری کجاست

اگر از چالوس، تقریبا ۵۰ کیلومتر به سمت شرق برویم، پس از گذر از نوشهر و پارک جنگلی «سی‌سنگان» به شهری به نام «رویان» می‌رسیم که نام قدیمی‌اش «علمده» بوده

است. منطقه‌ای گردشگرپذیر و خوش آب و هوا که در استان مازندران و در فاصله ۵ کیلومتری شهر نور، نزدیک شهر رویان واقع‌ شده است. این شهر به دلیل بازار فصلی بزرگش

همیشه شلوغ است. در سمت مقابل بازار، پارچه‌ی کوچکی نصب‌شده که روی آن نوشته‌ شده: «آب‌پری رویان»

منطقه آب پری آبشاری به همین نام دارد. در آب پری درختان با فاصله کم از یکدیگر قرار دارند و بیشتر مناطق بکر و دست نخورده مانده‌ است. این ناحیه همسایه «کجور» و

«یوش» است. آبشار آب پری در کناره جاده قرار گرفته است. این آبشار، شباهت چندانی به آبشار ندارد، زیرا قسمتی از سنگ‌های کوه در اثر رانش زمین در شیب تند کوه جمع

شده‌اند و آب کمی از لابه‌لای این سنگ‌ها در جریان است. با این حال گردشگران پرشماری در روزهای تعطیل و تعطیلات آخر هفته به این محل می‌آیند. اختلاف درجه حرارت این

ناحیه با هوای شهر رویان تقریبا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. درختان جنگلی در مناطق کم ارتفاع‌تر و درختان کاج در نقاط بلندتر دیده می‌شوند

آب‌‌پری یا «آب‌پری رویان» منطقه‌ای گردشگری و خوش آب‌وهواست. در این منطقه درخت‌ها از هم فاصله‌ی کمی دارند و بیشتر مناطق جنگل بکر و دست نخورده مانده است.

آبشار آب‌پری در ارتفاعات جنگل قرار دارد، آبشاری که شباهت چندانی به آبشار ندارد، چون قسمتی از سنگ‌های کوه براثر رانش زمین درشیب تند کوه جمع شده‌اند و آب کمی از

لابه‌لای این سنگ‌ها در جریان است. جاده‌ی آب‌پری هم‌عرض جاده‌ی چالوس است، اما اطرافش، آن‌قدر فضای صاف و باز برای اطراق کردن وجود دارد که هر گردشگری به‌ راحتی

می‌تواند گوشه‌ی دنجی برای خودش پیدا کند. این آبشار در حقیقت بهانه‌ای است برای لذت بردن از هوای کوهستان و مناظر زیبای منطقه.

طبیعت اطراف آبشار

هر چه جاده را بالاتر می‌رویم، مناظر زیباتر، هوا خنک‌تر، تعداد ماشین‌ها کم‌تر و شمار منظره‌های بکر بیشتر می‌شود. اینجا سکوت مطلق حکم‌فرماست. شاید اگر چند دقیقه با

دقت گوش دهیم، بتوانیم صدای واقعی جنگل را بشنویم. چهچهه‌ی پرندگان، صدای دارکوب و گله‌ای که در دشت‌های دورتر مشغول چرا هستند. پوشش گیاهی نیز در این منطقه

جالب‌ توجه است. درختان جنگلی در مناطق کم ارتفاع‌تر و درختان کاج در نقاط مرتفع، تصویر متفاوتی را به نمایش می‌گذارند.

منتشرشده در گشت و گذار