گفتگو با رئیس سازمان نظام پزشکی کرج بزرگ

در حاشیه همایش پزشکان عمومی استان البرز

رییس انجمن پزشکان عمومی کرج با اشاره به اینکه مراجعه به پزشک عمومی یکی از زنجیره‌های گمشده در سیستم سلامت است، گفت: طرح تحول سلامت بر اساس سیاست های موجود اجرا خواهد شد.
محمدحسن شاپوری در حاشیه همایش پزشکان عمومی استان البرز با محوریت تبیین و احیای جایگاه پزشکان عمومی در طرح تحول سلامت که ظهر امروز در کرج برگزار شد در گفتگو با خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به قوانین موجود و سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب در خصوص طرح تحول سلامت انتظار می‌رود این طرح بر‌اساس سیاست‌های موجود اجرا و کم توجهی‌ها در این عرصه حذف شود.
دکتر شاپوری در ادامه با اشاره به توسعه کمی و کیفی طرح سلامت گفت: باید همه ارگان‌های مرتبط از جمله تامین اجتماعی، بیمه‌های درمانی، وزارت‌خانه‌هایی مانند کار، رفاه و امور اجتماعی و انجمن‌های صنفی و علمی دست به دست هم دهند تا این کشتی سلامت به مقصد مورد نظر برسد.
ایشان توجه به فرهنگ سلامت را مهمترین فاکتور برای بهبود وضیعت بهداشت و درمان دانست و افزود: فرهنگ صحیح سلامت باید از سوی رسانه‌ها  ترویج شود.

داروهای مکمل جایگاهی در زنجیره سلامت افراد ندارند
رئیس انجمن پزشکان عمومی کرج و رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان البرز گفت: فرهنگ سلامت در کشور ما بیش از اندازه به تخصص محوری توجه دارد. در حال حاضر اگر لفظ تخصص در کنار اسامی پزشکان نباشد، گویا نمی‌توانند تشخیص لازم را داشته باشند که این باور باید تغییر کند.
این مسئول ادامه داد: باید این باور را در مردم به وجود آوریم که تشخیص اولیه بیماری وظیفه پزشکان عمومی است. در صورت تشخیص اولیه بیماری باید به پزشک متخصص مراجعه کرد؛ با این اقدام حفظ منابع کاربری، راهنمایی بهتر و در نهایت نتایج بهتری حاصل می شود.
دکتر شاپوری با اشاره به اینکه باید سیستم ارجاع در کشور نهادینه شود، گفت: هدف انجمن در گام نخست این است که بیماران قبل از انتخاب پزشک متخصص، به پزشک عمومی مراجعه کنند. رییس انجمن پزشکان عمومی کرج مراجعه به پزشک عمومی را یکی از زنجیره‌های گمشده در سیستم سلامت عنوان کرد و گفت: مصرف بی‌رویه و خودسرانه دارو توسط مردم و همچنین استفاده از دارو بدون نظر پزشک و نسخه به هیچ وجه قابل قبول نیست. متاسفانه در کشور به دلیل عدم نظارت صحیح این اتفاق رخ می‌دهد و مردم خودسرانه دارویی که ممکن است برای سلامتی آنها بسیار خطرآفرین باشد استفاده می‌کنند.
این مسئول در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر بعضی داروها به عنوان داروی مکمل معرفی می‌شوند، گفت: این قبیل داروها جایگاهی در زنجیره سلامت افراد در جامعه ندارند. متاسفانه استفاده از داروهای مکمل افزایش یافته است و این امر برای سلامت جامعه تهدید جدی است که باید ریشه‌کن شود.